• DRZWI OTWARTE AMISNS
     • DRZWI OTWARTE AMISNS

     • 20.03.2024
     • Dnia 20 marca br. klasy o profilu psychologicznym: 1e, 2e i 2f uczestniczyły w Drzwiach Otwartych na lokalnej uczelni Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Oprócz zapoznania się z ofertą studiów, mogliśmy zajrzeć do licznych pracowni w Centrum Symulacji Medycznych, m. in. anatomii, patofizjologii i sali imitującej prawdziwą sale szpitalną.

      Uczestniczyliśmy również w pokazie akcji  ratowników medycznych oraz mogliśmy zbadać swoją szybkość reakcji mózgu na bodźce z zewnątrz, jak też osłuchać się stetoskopem.

      Jednak jako przyszli psycholodzy i pedagodzy najbardziej zainteresowani byliśmy ofertą Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, w której prym wiedzie kierunek psychologiczny. Na krótkim wykładzie dowiedzieliśmy się, czy warto obecnie studiować psychologię i jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry psycholog.

    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE
     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

     • 19.03.2024
     • 21 lutego 2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który  między innymi stał się okazją do wyrażenia szacunku dla mowy ojczystej. W wielu z nas wzbudził także refleksję na temat znaczenia polszczyzny w naszym życiu.

      Język jest przede wszystkim narzędziem porozumiewania się ludzi, elementem łączącym całe pokolenia, przybliżającym i odsłaniającym historię narodu, rodzimą kulturę, tradycje oraz obyczaje. Jest on również źródłem wielu pięknych słów, dzięki którym wyrażamy swoje poglądy, myśli i uczucia.

      W naszej szkole, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie przygotowali plakaty promujące to wydarzenie, a następnie wzięli udział w różnorodnych zabawach związanych z językiem polskim.
      Mieli okazję analizować zagadnienia związane z polszczyzną, uczestniczyć w quizach, grach i zabawach językowych, zwracając szczególną uwagę na niezwykłość, różnorodność oraz bogactwo języka ojczystego.

     • UCZNIOWIE KLASY 1 A W KINIE NA FILMIE ARTYSTA

     • 19.03.2024
     • 19 marca uczniowie klasy 1 a mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w szkolnej wycieczce do kina, gdzie obejrzeli film Artysta. Dodatkowo, mieli możliwość wysłuchania inspirującego videopodcastu z renomowaną kostiumolog, Dorotą Roqueplo. Wydarzenie to było nie tylko okazją do kulturalnej rozrywki, ale także cenną lekcją o świecie sztuki i zawodach z nim związanych.

      Film Artysta, który oglądaliśmy, to prawdziwe arcydzieło kina niemego w stylu hollywoodzkich produkcji z lat 20. XX wieku. Reżyser, Michel Hazanavicius, przeniósł nas w świat czarno-białej magii kina, gdzie opowieść o gwiazdorze filmowym przeżywającym kryzys kariery splata się z historią młodej tancerki, która pragnie osiągnąć sukces. Uczniowie byli zachwyceni misternie skonstruowaną fabułą oraz wyjątkową grą aktorską.

      Videopodcast z Dorotą Roqueplo, doświadczoną kostiumolog, dostarczył uczniom wiedzy o procesie tworzenia kostiumów do filmów oraz wyzwań związanych z pracą w branży filmowej. Dorota Roqueplo dzieliła się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat swojej pracy, podkreślając znaczenie detali i autentyczności w projektowaniu kostiumów.

    • PUBLIC SPEAKING
     • PUBLIC SPEAKING

     • 18.03.2024
     • Etap rejonowy konkursu Public Speaking. Olga Werner, uczennica klasy 3a wzięła dzisiaj udział w etapie rejonowym konkursu przemówień w języku angielskim. W konkursie, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim, wzięło udział ponad 30 uczniów. Poziom przemówień był bardzo wysoki, członkowie jury przyznali, że niezwykle trudno było wybrać jedynie 6 osób, które przejdą do etapu ogólnopolskiego. Po występie Olga otrzymała informację zwrotną na temat swojego przemówienia: było ono bardzo dobre pod względem merytorycznym oraz formy przekazu, jednakże nie udało jej się znaleźć w gronie sześciu osób awansujących do finału.

      Gratulujemy odwagi i świetnego występu!

    • OSWOIĆ MIASTO
     • OSWOIĆ MIASTO

     • 18.03.2024
     • Klasa 1g na wystawie „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”

      W czwartek, 14.03, klasa 1g miała okazję zwiedzać multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” w  Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Powojenne dzieje Elbląga mieliśmy okazję poznać wykonując serię zadań, rozwiązując zagadki i odpowiadając na pytania za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji na smartfona. Jak wyglądał Elbląg w pierwszych latach po wojnie? Kto przybywał na Ziemie Odzyskane, a kto nie chciał lub nie mógł zostać w mieście? Jak organizowano pierwsze zakłady pracy, szkoły, sklepy? Jakimi problemami żyli mieszkańcy? To tylko niektóre z pytań, na które mieliśmy okazję odpowiedzieć oglądając stare fotografie, cyfrowe animacje pamiątek powojennych, wizerunki starych plakatów, obwieszczeń oraz filmowe zapisy świadectw pierwszych powojennych osadników.

      Integralną częścią wystawy jest również sala do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli do VR można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu i pomóc fotografowi wykonać zdjęcia w zakładzie.

    • MŁODZI GŁOSUJĄ
     • MŁODZI GŁOSUJĄ

     • 18.03.2024
     • III LO dołącza do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024”

      Uczestnicy projektu poprzez własne działania, dowiedzą się więcej o roli Parlamentu Europejskiego, zrozumieją jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie i poznają jak obywatele mogą partycypować w europejskiej demokracji. Cała społeczność uczniowska zyska okazję oddać głos na kandydujące ugrupowania polityczne i dać znać o swoich poglądach.

      W ramach projektu, w tygodniu przed otwarciem lokali wyborczych, grupa uczestników przeprowadzi symulację wyborów w naszej szkole. Zorganizujemy również debatę oraz lekcje na temat Unii Europejskiej.

      Cała społeczność uczniowska zyska okazję by oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach. Młodzi mają głos. Pozwólmy go usłyszeć!

    • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
     • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

     • 18.03.2024
     • Podczas weekendu 15-16.03.24 wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny nie zawiedli. Jak co roku dołączyli do akcji przedświątecznej zbiórki żywności z Bankiem Żywności. Ogromne podziękowania za poświęcenie czasu wolnego, emptię na potrzeby ludzi w trudnej sytuacji. 

      Brawo !!! dla:

      Ania Wątroba -Lange IF

      Martyna Stemporzecka IF

      Krystian Mierzwa IIC

      Lena Omieczyńska IIC

      Natalia Dużyńska IIB

      Amelia Kowalska II B

      Natalia Dużyńska IIB

      Amelia Kowalska IIB

      Lena Węsierska IVB

      Pola Gagjew IVB

    • SIATKÓWKA, FINAŁ LICEALIADY
     • SIATKÓWKA, FINAŁ LICEALIADY

     • 17.03.2024
     • W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się turniej siatkówki chłopców. Z wcześniejszych gier grupowych do finału awansowały cztery zespoły: ZSM, ZSTI, IILO i IIILO, wszystkie drużyny elbląskich szkół. Turniej finałowy był prawdziwym świętem szkolnej siatkówki. Wszystkie mecze były bardzo wyrównane, uczniowie prezentowali wysoki poziom techniczny, indywidualny oraz taktyczny. Siatkówka jest dyscypliną, która wymaga bardzo dużo dokładności podczas gry. Dokładność  przekłada się w końcowym efekcie każdej akcji na bardzo widowiskowe zakończenie, premiowane zdobyciem punktu. Podczas turnieju zawodnicy każdej drużyny mieli świetny doping zgromadzonych kibiców, którzy przyśpiewkami motywowali swoich faworytów do jeszcze bardziej efektywnej gry. Atmosfera na „trybunach” była wspaniała, za co trzeba podziękować kibicom! Ostatecznie po bardzo wyczerpującym turnieju finałowym w siatkówce chłopców, każdy zespół rozegrał po trzy mecze, rywalizację wygrała drużyna ZSM w Elblągu. Nasz szkolny zespół  III LO w Elblągu w składzie: Jakub Grzębski, Łukasz Tomaszewski, Igor Grzelak, Oskar Bartosiński, Bartosz Wiśniewski, Alek Gościński, Jakub Dąbrowski, Franek Ujazda, Grzegorz Romańczuk, Radosław Wereszczyński, Michał Jankowski, Bartosz Zakrzewski, Tobiasz Abrusewicz, zajął bardzo wysokie drugie miejsce, które jest sukcesem popartym bardzo dobrą grą drużyny. Brawo chłopaki! Kolejne miejsca zajęły zespoły: trzecie miejsce II LO w Elblągu, a na czwartej pozycji  ZSTI w Elblągu.

      Gratulacje dla uczestników turnieju za wspaniały pokaz siatkówki!                                                             

      WM.

    • KLASA IIB w MUZEUM EMIGRACJI
     • KLASA IIB w MUZEUM EMIGRACJI

     • 14.03.2024
     • We wtorek 12 marca klasa 2B odwiedziła Muzeum Emigracji w Gdyni, które opowiada historię ludzi, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić Polskę. Wizyta ta miała na celu nie tylko zapoznanie się z historią polskiej emigracji, ale również zrozumienie wpływu, jaki emigracja miała na indywidualne losy ludzi oraz na historię Polski.

      Muzeum przedstawia liczne historie polskich emigrantów i jest pierwszym takim miejscem w kraju. Przybliża przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. Ekspozycje te opowiadają o ludziach wyruszających w podróż w nieznane, o przemianach cywilizacyjnych i gospodarczych, których doświadczyli, o legendzie Gdyni i polskich transatlantykach.

      Wizyta pokazała nam, jak ważną rolę w historii Polski odgrywała i nadal odgrywa emigracja, jak i również, że decyzja o wyjeździe często była podyktowana dążeniem do lepszego życia, ale też ucieczką przed przez represjami.

      Lekcja pomogła nam zrozumieć historię naszego narodu, ale także ludzi, którzy decydują się na życie poza granicami swojego kraju.

      Wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni była cennym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć złożone zjawisko emigracji.

       

      Vanessa i Wiktor z 2b

    • DRZWI OTWARTE UG
     • DRZWI OTWARTE UG

     • 12.03.2024
     • Klasy Pod Patronatem Dziekana WPIA na drzwiach otwartych UG 12 marca, klasy 3a i 3b odwiedziły Uniwersytet Gdański w ramach dni otwartych. W budynku Wydziału Nauk Społecznych, odbywały się wykłady pracowników naukowych poszczególnych wydziałów.  Wykładom towarzyszyły liczne atrakcje: quizy, gry edukacyjne, konkursy. Studenci kół naukowych przygotowali stoiska, na których zaprezentowano bogatą ofertę kierunków studiów. Wielu z nas dzisiejsza wizyta  a UG pomoże w zaplanowaniu przyszłości i wyborze kierunku studiów.

     • Hazard? Nie daj się wciągnąć!

     • 12.03.2024
     • W dniu dzisiejszym odbyło się w naszej szkole spotkanie młodzieży klas III z funkcjonariuszami Izby Celno - Skarbowej - specjalistą Michałem Łychońskim oraz młodszym ekspertem Robertem Górskim. 

      Miało ono na celu uświadomienie uczniom, czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach. Funkcjonariusze przybliżyli swoim słuchaczom zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych oraz skutki uzależnień od hazardu. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji na zaprezentowany temat.

      AW/DM

  • Galeria zdjęć

    brak danych