Ach, co to był za dzień?!
Drzwi Otwarte w III LO przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Szkołę odwiedziło ponad 300 ósmoklasistów, a ich liczna obecność była dla nas ogromną radością i powodem do dumy.
Nie tylko uczniowie elbląskich podstawówek zaszczycili nas swoją obecnością - gościliśmy także młodzież z Pilony, Pasłęka, Krynicy Morskiej, Gronowa Górnego, Nowakowa, Braniewa, Jegłownika, Kmiecina, Tolkmicka, Szymonowa oraz Nowego Dworu Gdańskiego. To imponujące, że tylu młodych ludzi zdecydowało się odwiedzić nasze liceum i sprawdzić, co mamy im do zaoferowania!
Uczniowie, pracownicy administracji i obsługi oraz nauczyciele III LO po raz kolejny pokazali, że tworzą prawdziwy dream team. Wspólnie przygotowali stoiska profilowe, które kusiły nie tylko zapachem domowych wypieków, ale i bogactwem intelektualnych wyzwań: quizami, zagadkami, zadaniami pełnymi inwencji i polotu. Śmiech, gwar i radość rozbrzmiewały na każdym piętrze, a z każdej sali płynęła opowieść o tym, że nauka może być fascynującą przygodą.
Goście mieli również okazję zobaczyć nowe patio, które powstało pod okiem Opiekuna Samorządu Uczniowskiego, pani Majki Babraj oraz pani Danusi Miszkowicz. To przestrzeń, która już teraz tętni życiem i wzmacnia poczucie wspólnoty.
Tego dnia przeszłość ożyła na nowo - po szkolnych korytarzach przechadzali się bohaterowie Pana Tadeusza (klasa 3a) oraz wielowymiarowe wcielenia głównego bohatera Dziadów (2a). Historyczny wymiar wydarzenia podkreślili rycerze z Elbląskiego Bractwa Historycznego, których obecność spotkała się z entuzjastycznym odbiorem - nie tylko wśród miłośników przeszłości (3d).
Nasza szkoła wypełniła się po brzegi - nie tylko uczniami, ale i emocjami: radością, zainteresowaniem, ekscytacją. Mury III LO pękały w szwach, a młodzi goście odkrywali kolejne zakamarki tej wyjątkowej przestrzeni, zadając pytania i chłonąc atmosferę, która - mamy nadzieję - już we wrześniu stanie się ich codziennością. Z głębi serca dziękujemy wszystkim ósmoklasistom za obecność i za ten niezwykły dzień.
Choć nad organizacją wydarzenia czuwał zespół w składzie: Małgorzata Wolska, Anna Tokarewicz, Marcelina Krzemińska oraz Ewa Romanowska, to należy z pełnym uznaniem podkreślić, że nie byłoby tego sukcesu bez ogromnego zaangażowania nauczycieli i uczniów, którzy z twórczym rozmachem włączyli się w to wielowymiarowe przedsięwzięcie.
To był naprawdę dzień wyjątkowy. Dzień pełen barw, emocji i spotkań.
Zdjęcia: Melania Rzadkiewicz, klasa 2 a
MW
Aktualności
WITAJCIE W NASZEJ BAJCE - DRZWI OTWARTE W TRÓJCE!
- 29.05.2025
- 22
UCZENNICE KLASY III F W FINALE „KONKURSU KREATYWNEGO PISANIA”
- 29.05.2025
Uczennice klasy III f i II f wzięły udział w konkursie organizowanym przez Instytut Pedagogiczno-Językowy Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, którego celem było doskonalenie umiejętności pisania, wyrażania własnych sądów i opinii, wdrażanie do rozwijania do rozwijania wiedzy i umiejętności o charakterze pisarskim, dziennikarskim i kreatywnym. Zadaniem konkursowym było przygotowanie jednej z wybranych form: recenzji książki, filmu, gry komputerowej lub wywiadu z członkiem rodziny. Prace naszych uczennic zostały wysoko ocenione i nagrodzone:
Marika Biernat z kl. III f zajęła III miejsce za recenzję gry „Wolfenstein: The New Order”. Historia alternatywna, która na długo zostaje w pamięci
Matylda Łuniewska z kl. III f zdobyła wyróżnienie I stopnia za recenzję filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie” w reż. Marka Hermana
Pozostali autorzy prac konkursowych otrzymali dyplomy uczestnictwa, wśród nich znalazła się Martyna Stemporzecka z kl. II f.
Gratulujemy sukcesu!
Danuta Huszcza-Sawicka
UDANY START NASZEJ MŁODZIEŻY W LEKKIEJ ATLETYCE
- 27.05.2025
Sześć medali wywalczyli nasi reprezentanci w indywidualnych zawodach lekkoatletycznych, które odbyły się w Elblągu w ramach Licealiady. Do walki o tytuły mistrzowskie wystawiliśmy 25 uczniów. Dziewczęta i chłopcy wspierali się wzajemnie, tworząc odpowiednią atmosferę i motywację do walki o jak najlepszy wynik.
Złoty medal zdobył Ksawery Kościuk (3b), który w bezpośredniej rywalizacji pokonał konkurentów w biegu na 400 m.
W konkursie pchnięcia kulą, własne i nasze oczekiwania spełnił Tymoteusz Żachowski (3d). Pchnął kulą na odległość 11.26 m i wywalczył srebrny medal. Niewiele zabrakło mu do zajęcia miejsca na podium w rzucie oszczepem. Ale czwarte miejsce, to też powód do zadowolenia.
Z brązowymi krążkami wrócili do domu następujący uczniowie:
Oliwia Głuchowska (2g) – 100 m
Gabriela Bukowska (2d) – 200 m
Karolina Sokołowska (2g) – pchnięcie kulą
Dawid Koper (2g) – 100 m
Cieszy też fakt, że uczennice i uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego zajęli wiele czołowych miejsc, chociaż poza podium:
Eliza Siemońska (2d) – 100 m (4 miejsce)
Michalina Dmowska (2e) – 400 m (4 miejsce)
Emilia Jakubowska (2e) – 400 m (5 miejsce)
Hanna Zajączkowska (2d) – rzut oszczepem (5 miejsce)
Julia Lubowiecka (2a) – skok wzwyż (5 miejsce)
Igor Lichocki (3d) – 1500 m (4 miejsce)
Ksawery Lewandowski (2e) – 100 m (5 miejsce)
Wiktor Kaczorek (3b) – skok wzwyż (5 miejsce)
Warto podkreślić występ naszej całej reprezentacji, bowiem widać było wolę walki oraz zaangażowanie wśród wszystkich, którzy współzawodniczyli z rówieśnikami z elbląskich i okolicznych szkół średnich.
Jacek Licznerski
8
TYTUŁ SREBRNEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP LXXXVIII MIEJSCA
- 28.05.2025
LEKCJA PAMIĘCI W MUZEUM STUTTHOF
- 27.05.2025
Uczniowie klas 3b i 3c wraz wychowawcami p. Katarzyną Macieszą i p. Arkadiuszem Trochimczukiem uczestniczyli w lekcji muzealnej na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone staraniem byłych więźniów KL Stutthof, na mocy uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962.
Zorganizowane jets na części dawnego obozu (ok. 20 ha). Wśród najważniejszych jego zabytków jest częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje także rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego, a także pomnik monumentalny autorstwa Wiktora Tołkina. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe.
Młodzież klas 3b i 3c miała okazję obejrzec film dokumentalny o wyzwoleniu obozu a także wysłuchać interesującego wykładu przewodnika.
KM
2
CERTYFIKAT
- 22.05.2025
Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała Certyfikat - Bezpieczna Placówka Oświatowa
STYPENDIUM DLA MATURZYSTÓW
- 21.05.2025
Maturzysto i Maturzystko!
Marzysz o studiach, ale nie wiesz jak je sfinansować?
@Fundacja Edukacyjna Jerzego Juzonia ma stypendium dla Ciebie - program „Pierwszy Rok” to stypendium dla maturzystów, którzy rozpoczynają studia na uczelniach akademickich w całej Polsce.
Sprawdź, czy spełniasz kryteria na stronie https://fejj.pl/ i nie wahaj się złożyć wniosku o stypendium. Zgarnij wsparcie finansowe na pierwszy rok studiów.
Weź udział w programie- aplikuj od 1 lipca 2025 i spełnij swoje marzenia!
Szczegóły na stronie FEJJ: https://fejj.pl/program-pierwszy-rok/
AW
HISTORIA OD NAJLEPSZEJ STRONY: REKONSTRUKTORZY Z III LO W WALCE
- 19.05.2025
W sobotę 17 maja trzech uczniów klas trzecich: Hubert, Piotr i Tadeusz wzięła udział wraz z członkami Elbląskiego Bractwa Historycznego w Turnieju Zaprzyjaźnionych Bractw w Chełmnie, który rozpoczyna nowy sezon rekonstrukcyjny.
Pomimo zimna i deszczu, miłośnicy średniowiecza wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu imprezy, w prezentacji grup, w konkurencjach historycznych oraz inscenizacji bitwy.
W biegu par Piotr i Hubert (choć debiutanci) zajęli trzecie miejsce.
W inscenizacji, wraz z p. Tomaszem Stężałą, wziął udział Piotr po stronie wojsk królewskich. W zaciętej walce pokonaliśmy zaciężnych krzyżackich, czego efekty widać na zdjęciach.
Młodzi członkowie EBH są na początku swojej drogi rekonstrukcyjnej, lecz już teraz widać ich wielkie zaangażowanie. Tadeusz, Piotr i Hubert zachęcają do wstąpienia do Bractwa nie tylko obecnych uczniów III LO, ale i wszystkich chętnych.2
PODZIĘKOWANIA
- 17.05.2025
WARSZTATY REALIZATORSKIE
- 15.05.2025
Dzień bez działania, to dzień bezpowrotnie stracony, zatem - jak już zdążyliśmy udowodnić - dzieje się w Kuźni ;).
W ramach 2. Konferencji Filmoznawczej „Wróćmy do regionów” zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach realizatorskich. Aby opisać to przedsięwzięcie, należy podkreślić, że na potrzeby zajęć powstał profesjonalny plan filmowy, prawdziwa filmowa kuchnia, której tajniki otwierali przed nami MISTRZOWIE:
Pan Michał Rytel-Przełomiec, który studiował fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku operatorskim. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, uczestnik Berlinale Talent Campus, autor zdjęć do szeregu reklam, teledysków i filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowych. Zdobywca wielu nagród filmowych i fotograficznych min. Doliny Kreatywnej i Nagrody Kodaka. Oraz Pan Mikołaj Paprocki - mistrz oświetlenia.
W tym filmowym anturażu nie tylko obserwowaliśmy pracę operatora oraz oświetleniowca, ale przede wszystkim pracowaliśmy warsztatowo. Stworzyliśmy trzy autorskie etiudy filmowe: uczyliśmy się pracy z kamerą - po każdej z jej stron, organizowaliśmy plan filmowy, dobieraliśmy oświetlenie i sprawdzaliśmy, jaki ma ono wpływ na budowanie nastroju opowiadanej historii. Cztery i pół godziny minęły niczym spot reklamowy, a my pozostaliśmy z nowymi umiejętnościami, poczuciem niedosytu i … pracą domową, którą odrobimy z przyjemnością. To była fascynująca przygoda, dziękujemy.
Uczniowie Kuźni - 3a
11
SŁOWO. OBRAZ. DŹWIĘK. PRZYGODA - CZYLI JAK ROZWIJA SIĘ PROFIL ARTYSTYCZNO-MEDIALNY W III LO
- 14.05.2025
W III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Elblągu edukacja przestaje być jedynie procesem dydaktycznym - staje się przestrzenią autentycznego rozwoju intelektualnego i artystycznego. To tutaj rodzą się pasje, a granice między teorią a praktyką ulegają twórczemu zatarciu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi profilu artystyczno-medialnego - kształtowanemu przez polonistki Aleksandrę Maciejewską i Małgorzatę Wolską, wychowawczynie klas 2a i 3a - młodzież zyskuje realny dostęp do świata kultury, sztuki i mediów, a zarazem szansę na świadome kształtowanie własnej tożsamości twórczej.
Uczniowie nie tylko uczą się w szkolnych murach - oni aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym, estetycznym i społecznym. Regularnie odwiedzają teatry, uczestniczą w seansach w ramach edukacji filmowej, biorą udział w warsztatach i prelekcjach, zaglądają do muzeów oraz galerii sztuki, gdzie mogą bezpośrednio obcować z dziełami dawnych mistrzów i współczesnych artystów. Ich edukacja humanistyczna jest nieustannie konfrontowana z żywym tekstem kultury - zarówno tym zapisanym na kartach literatury, jak i tym materialnym, obecnym w przestrzeni publicznej.
Patronaty, które otwierają drzwi
Za sukcesem profilu artystyczno-medialnego stoją nie tylko wydarzenia, ale i wizja. III LO z dumą podpisało trzy kluczowe porozumienia z uczelniami wyższymi - z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Dzięki tym partnerstwom uczniowie uczestniczą w wykładach i warsztatach prowadzonych przez wykładowców akademickich i praktyków: od Czwartków z Humanistyką przez Festiwal Nauki i Sztuki UWM w Toruniu po spotkania z dziennikarzami mediów ogólnopolskich na UG. Uczniowie klas medialnych mają dziś dostęp do zasobów pięciu instytutów UMK, rozwijają kompetencje komunikacyjne na UG, a w Olsztynie pracują nad warsztatem dziennikarskim w radiu, telewizji i prasie. To nie jest zwykła nauka - to wejście w świat realnych zawodów, które dotąd znali jedynie z ekranu.
Filmowa kuchnia od kulis
Podczas 2. Konferencji Filmoznawczej Wróćmy do regionów uczniowie zanurzyli się w prawdziwy świat filmu. Nie z pozycji widza, ale twórcy. Warsztaty realizatorskie prowadzone przez Michała Rytla-Przełomca i Mikołaja Paprockiego odsłoniły przed uczestnikami kulisy filmowego rzemiosła. Powstały trzy autorskie etiudy - z własnym oświetleniem, scenariuszem i realizacją. To była lekcja kreatywności i precyzji - cztery i pół godziny intensywnej pracy minęły jak... spot reklamowy. A uczniowie wyszli bogatsi o praktyczne umiejętności i motywację, by sięgać po więcej.
Opowieść zaczyna się od słowa
Nie mniej inspirującym doświadczeniem były warsztaty scenariuszowe z Marcinem Ciastoniem - scenarzystą, którego nazwisko znają nie tylko pasjonaci kina. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy Centrum Spotkań Europejskich Światowid i stało się nieformalnym preludium do świata profesjonalnego scenariopisarstwa. Młodzież poznawała zasady narracji filmowej, uczyła się przelewać pomysły na język obrazu i budować napięcie scenariuszowe.
Poezja, która żyje
A jeśli ktoś sądzi, że profil artystyczno-medialny to tylko obraz i dźwięk - ten jeszcze nie był na spotkaniach w ramach projektu Książka z plecaka. Dzięki współpracy z dr hab. Lechem Giemzą z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uczniowie zyskują nową perspektywę na literaturę. Te zajęcia to nie lekcja - to intelektualna podróż. Dyskusje, nowe odczytania, poezja jako żywa forma komunikacji.
Szkoła, która myśli przyszłością
Profil artystyczno-medialny w III Liceum Ogólnokształcącym to nie tylko nowoczesny kierunek kształcenia - to świadoma odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy pragną tworzyć, wyrażać siebie, stawiać pytania i odważnie poszukiwać odpowiedzi. To przestrzeń, w której szkoła przestaje być instytucją reprodukującą wiedzę, a staje się dynamicznym laboratorium twórczości, refleksji i działania.
Dzięki pasji i kompetencjom nauczycieli, otwartości środowisk akademickich oraz nieposkromionej wyobraźni uczniów, III LO staje się miejscem, gdzie edukacja przestaje być obowiązkiem - a zaczyna być przygodą. Przestrzenią dialogu, samopoznania i kontaktu z kulturą w jej najbardziej żywej postaci. To szkoła, która nie tylko nadąża za światem - ona go współtworzy. A to, bez wątpienia, najpiękniejszy scenariusz na przyszłość.
Małgorzata Wolska
KUŹNIA NA ANS
- 13.05.2025
Dziś uczniowie klasy 3a zostali zaproszeni do Akademii Nauk stosowanych w Elblągu, aby poznać kierunki pedagogiczne, które oferuje przyszłym studentom elbląska uczelnia. Z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwaliśmy się wykładowi Pana prof. dr. hab. Mirosława Patalona, który postawił przed nami filozoficzne pytanie o istnienie czasu i jego istotę oraz wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez Panią dr Anetę Licę i studentki V roku pedagogiki dotyczących profilaktyki logopedycznej- doświadczyliśmy prawdziwej nauki przez zabawę. Nasza wizyta zakończyła się spotkaniem w przytulnej i bogato wyposażonej bibliotece. Dziękujemy Pani mgr Marzannie Tyburskiej - kierownik Instytutu Pedagogiczno-Językowego za oprowadzenie nas po uczelni oraz przybliżenie oferowanych kierunków kształcenia oraz Pani mgr Bogumile Salamonowicz za zaproszenie.
10
WARSZTATY SCENARIUSZOWE
- 13.05.2025
Uczniowie klasy 2a - artystyczno-medialnej wzięli udział w warsztatach scenariuszowych z Marcinem Ciastoniem.
Dzisiaj uczniowie klasy 2a o profilu artystyczno-medialnym mieli okazję uczestniczyć w profesjonalnych warsztatach scenariuszowych dla młodzieży. Spotkanie odbyło się w ramach wydarzenia Wróćmy do regionów i zostało zorganizowane we współpracy z FilmForum, producentem WAMA Film Festival.
Warsztaty poprowadził Marcin Ciastoń - uznany scenarzysta filmowy, absolwent lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Karierę w branży audiowizualnej zaczynał jako tłumacz, by następnie z powodzeniem realizować się jako scenarzysta filmów fabularnych i seriali.
Podczas spotkania młodzież miała możliwość zapoznania się z podstawami pisania scenariusza filmowego, strukturą narracyjną oraz procesem przekładania pomysłów na język obrazu. Marcin Ciastoń w przystępny i inspirujący sposób dzielił się swoim doświadczeniem zawodowym, zachęcając uczniów do kreatywności, krytycznego myślenia i eksperymentowania z formą.
Udział w warsztatach był dla uczniów 2a nie tylko cennym doświadczeniem edukacyjnym, ale także okazją do nawiązania kontaktu z praktykiem filmowego świata, który z sukcesami funkcjonuje na polskim rynku filmowym. Spotkanie z Marcinem Ciastoniem zapadnie uczestnikom w pamięć i być może stanie się impulsem do rozwijania własnych pasji w dziedzinie scenariopisarstwa i filmu.
MW
UDZIAŁ UCZNIÓW KLASY 2D W OBCHODACH ROCZNICY WYZWOLENIA KL STUTTHOF
- 09.05.2025
Dnia 9 maja 2025 roku uczniowie klasy 2d III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Obchody odbyły się na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie - miejscu pamięci o ofiarach II wojny światowej.
Uczniowie uczestniczyli w wydarzeniu w ramach projektu edukacyjnego Stutthof - Ja w miejscu pamięci, którego celem jest kształtowanie świadomości historycznej oraz budowanie postawy szacunku wobec przeszłości. Młodzież oddała hołd ofiarom obozu, uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach, apelu pamięci oraz złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.
Była to wyjątkowa lekcja historii, sprzyjająca refleksji nad wolnością, odpowiedzialnością i godnością człowieka.
Narody, które tracą pamięć, tracą sumienie. - Zofia Nałkowska
Koordynator projektu: Danuta Miszkowicz1
NOWA STREFA CISZY I RELAKSU NA III PIĘTRZE
- 08.05.2025
Z radością informujemy, że w naszej szkole powstała nowa Strefa ciszy i relaksu, zlokalizowana na III piętrze. To przestrzeń stworzona z myślą o uczniach, którzy potrzebują chwili wytchnienia, wyciszenia i regeneracji sił w przyjaznym, komfortowym otoczeniu.
Wyposażona w wygodne pufy, sofy, rośliny oraz przyjemne dekoracje, strefa sprzyja odpoczynkowi, redukcji stresu oraz wspiera dobrostan psychiczny. To miejsce, gdzie można się zrelaksować, poczytać, pomyśleć w spokoju
Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej przestrzeni. Szanujmy jej przeznaczenie i pomóżmy utrzymać atmosferę spokoju i wzajemnego szacunku.
ELBLĄSKIE OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791
- 04.05.2025
To już 234 rocznica pierwszej ustawy regulującej ustrój naszego państwa. Na uroczystościach w sobotnie południe w Katedrze pod wezwaniem Św. Mikołaja zebrały się delegacje: władz miasta, służb mundurowych oraz liczne grono przedstawicieli oświaty w tym sztandary szkół ze swoją asystą. Wszyscy uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy Świętej za Ojczyznę. W tym roku po raz pierwszy dalsze uroczystości przeniosły się na pod Bramę Targową. Tam po odegraniu hymnu państwowego i okolicznościowych przemówieniach odbył się koncert Orkiestry Wojskowej. Naszą szkołę na uroczystościach reprezentował poczet w składzie: Jagoda Wadecka, Maja Chabowska, Jakub Dąbrowski, Franciszek Skulimowski i Mateusz Kiedrowski.
Dziękujemy uczniom, którzy podczas majówkowego odpoczynku znaleźli czas, by godnie reprezentować III LO w patriotycznych uroczystościach.
WM.
3
KONSTYTUCJA 3 MAJA
- 03.05.2025
W dniu 3 maja 1791 roku polski Sejm uchwalił Ustawę rządową regulującą ustrój w Polsce. Wydarzenie to jest uznawane za bardzo ważne w skali kraju, ale i całego świata. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 roku) nowoczesna ustawa zasadnicza, punkt po punkcie regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako monarchii konstytucyjnej o ściśle określonej strukturze władz państwowych.
Konstytucja 3 maja obowiązywała niewiele dłużej niż rok. Jej kres położyły władze rosyjskie z pomocą konfederacji targowickiej. Tak silny sprzeciw państw ościennych wobec polskiej Konstytucji 3 maja wynikał z obawy, że jej nowoczesne rozwiązania w zakresie uprawnień zwłaszcza chłopów i mieszczan zainspirują inne społeczeństwa i wywołają powstania podobne do trwającej wówczas (od 1789 roku) Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
Postanowienia Konstytucji 3 maja 1791 r.
Konstytucja ograniczyła uprawnienia szlachty, m.in. znosząc liberum veto (służące do zrywania Sejmu i uniemożliwiające reformy) oraz odbierając prawo głosu tak zwanej gołocie (czyli szlachcie z tytułem, ale bez majątku, skłonnej do sprzedawania swych głosów na Sejmie możnowładcom realizującym swe prywatne interesy, a nie interesy kraju). Objęła też ochroną chłopów pańszczyźnianych, wcześniej całkowicie zależnych od szlachty. W ten sposób Rzeczpospolita miała wkroczyć na drogę tworzenia społeczeństwa i państwa w nowoczesnym rozumieniu.
Najważniejsze postanowienia to:
- zniesienie liberum veto
- wprowadzenie trójpodziału władzy
- uznanie chłopów za część narodu
- ograniczenie roli Senatu
- zniesienie wolnej elekcji
- wprowadzenie dziedziczności tronu
- ograniczenie odrębności Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego
- zagwarantowanie tolerancji religijnej
Konstytucja 3 maja. Ważna dla Polski, Polaków i historii prawodawstwa źródło: Jan Matejko, domena publiczna
UCZNIOWIE KLAS 2A I 2E NA 23. TORUŃSKIM FESTIWALU NAUKI I SZTUKI
- 29.04.2025
28 kwietnia uczniowie klas 2a i 2e uczestniczyli w 23. Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki. Dzięki patronatowi Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK nad klasami humanistycznymi naszej szkoły mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, rozwijając swoje zainteresowania, poszerzając wiedzę i doskonaląc umiejętności w różnych dziedzinach nauki i sztuki. Opiekę nad uczniami sprawowały panie Małgorzata Wolska i Teresa Rakowska.
Program, w którym uczestniczyliśmy, był bogaty i inspirujący. Pierwsze warsztaty, zatytułowane Anatomia fake newsa, prowadzone przez dziennikarkę Katarzynę Prętkowską oraz studentki dziennikarstwa, pozwoliły nam wcielić się w gości programu telewizyjnego, poznać mechanizmy powstawania fałszywych informacji oraz nauczyć się ich rozpoznawania i weryfikowania, m.in. z pomocą serwisów factcheckingowych.
Kolejnym punktem programu były warsztaty Jak myślimy o równości?, podczas których rozważaliśmy kwestie nierównego traktowania, dyskryminacji i braku szacunku. Pracując w grupach i analizując konkretne przypadki, uczyliśmy się stosowania dobrych praktyk promujących równość i różnorodność w środowisku szkolnym i zawodowym.
Wzięliśmy także udział w wykładzie Głos przyszłości, poświęconym roli sztucznej inteligencji w branży medialnej. Podczas spotkania omówiono wyniki badań dotyczących społecznych reakcji na wykorzystywanie AI, m.in. w kontekście eksperymentu Krakowskiego Off Radia oraz międzynarodowych strajków aktorów głosowych.
Po zakończeniu zajęć udaliśmy się na krótki spacer po malowniczej toruńskiej starówce. Spacerując wśród gotyckich kamienic, odwiedzając Rynek Staromiejski i podziwiając urokliwe uliczki miasta Kopernika, mogliśmy na chwilę oderwać się od szkolnej codzienności i poczuć klimat jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.
Serdecznie dziękujemy społeczności akademickiej Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK - władzom, pracownikom i studentom - za serdeczne przyjęcie oraz stworzenie nam możliwości udziału w tak wartościowych i inspirujących wydarzeniach.
Małgorzata Wolska2
KLASA 1B I 2E NA "POCZĄTKU POLSKI"!
- 28.04.2025
Dnia 25 kwietnia br. dwie klasy psychologiczne wzięły udział w cyklu zajęć 'Błękitna Szkoła' organizowanych przez Stację Morską w Helu. Wśród nich znalazły się różnorodne warsztaty i prelekcje o tematyce bałtyckiej, m. in.:
- oglądanie i analiza treningu medycznego fok szarych,
- wykład dotyczący morświnów bałtyckich - biologia, zagrożenia i ochrona,
- pobór ryb w terenie - zaciąg włokiem i analiza grupy organizmów zamieszkujących Bałtyk,
- wykład oraz eksperyment dotyczący zanieczyszczenia wód oraz sposoby zapobiegania skutkom obecności tworzyw sztucznych w morzach i oceanach.
Wszystko to odbywało się w malowniczej scenerii Zatoki Puckiej! Zresztą sami zobaczcie - mimo chłodu i wiatru świetnie się bawiliśmy.
3
PRZERWIJMY KRĄG PRZEMOCY!
- 28.04.2025
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Sympatycy naszej szkoły!
Zgłosiliśmy swój udział w konkursie, w którym możemy wygrać bezpłatne wdrożenie w naszej szkole nowoczesnego systemu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej RESQL. Otwiera to szansę na to, abyśmy stawali się jeszcze bardziej bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla wszystkich uczniów.
Chcecie dowiedzieć się więcej o tym systemie? Odsyłamy Was do źródła w linku zamieszczonym poniżej.
Prosimy o Wasze wsparcie - oddawacjie swoje głosy na III LO w Elblągu. Każdy głos przybliża nas do tego, aby uzyskać narzędzie pomocne w jeszcze skuteczniejszym przeciwdziałaniu możliwym negatywnym zjawiskom w sferze relacji społecznych środowiska szkolnego.
Głosowanie Trwa - nie zwlekajcie! Razem możemy więcej!