• WIZYTA W SĄDZIE OKRĘGOWYM
    • WIZYTA W SĄDZIE OKRĘGOWYM

    • 16.04.2024
    • 16 kwietnia b.r. klasa Ig „Pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG” realizująca rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie zwiedziała Sąd Okręgowy w Elblągu.

     Asystent sędziego pani Marta Dańczyszyn–Malewicz oprowadzała naszych uczniów oraz opowiedziała o funkcjonowaniu instytucji. Obejrzeliśmy wnętrza sali rozpraw. Spacerując po budynku mogliśmy przyjrzeć się także sekretariatom wydziału karnego i oraz zapoznać się z biurem obsługi interesantów. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć togi sędziowskie oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia w gmachu sądu.Inicjatywa miała na celu popularyzację wiedzy o stosowaniu prawa w praktyce, organizacji i funkcjonowaniu sądów oraz strukturze sądownictwa w Polsce.

   • 3B Z WIZYTĄ W KONSULACIE CHIN
    • 3B Z WIZYTĄ W KONSULACIE CHIN

    • 16.04.2024
    • Chińczycy wynaleźli papier, druk, kompas i proch strzelniczy, a również wiele innych rzeczy, takich jak chińska piłka nożna, latawce, jedwab czy porcelanę. Chiny z jednej strony są - pełne starożytnych skarbów i monumentalnych cudów, od Wielkiego Muru, Zakazanego Miasta w Pekinie i Terakotowej Armii a z drugiej - super nowoczesnych miast jak Szanghaj, czy różnorodny Hongkong. Państwo Środka tworzy obecnie ponad 660 miast, a około 90 z nich liczy ponad mln mieszkańców. Istnieje też 18 miast o populacji powyżej 10 mln.

     Mieliśmy okazję poznać wszystkie te atrakcje podczas dzisiejszej wizyty w Konsulacie Chin.  Konsul, viceKonsul i studenci chińscy zapoznali nas z kulturą, tradycją i osiągnięciami gospodarczymi państwa środka.

     Wielką niespodzianką były prezenty- bluzy z godłami Chin i Polski oraz smaczny poczęstunek w orientalnym stylu.

     Dzień pełen wrażeń wypełnił spektakl w Teatrze Szekspirowskim pt: " Dzieła wszystkie Szekspira ".

     T.R

   • ZAJĘCIA W KORTOSFERZE
    • ZAJĘCIA W KORTOSFERZE

    • 16.04.2024
    • Dnia 16.04.24 klasa 1e po raz pierwszy odwiedziła Kortosfera - Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie.

     W ramach wizyty uczniowie uczestniczyli w zajęciach w laboratorium biologiczno-chemicznym pt. 'Cudowna magia cieczy i gazów'. Pod okiem edukatora wykonywali doświadczenia z naturalnymi i syntetycznymi wskaźnikami pH, przeprowadzali doświadczenia polegające na spalaniu magnezu, samodzielnie wyprodukowali wodór oraz zgłębiali reakcje utleniania i redukcji (tzw. zegar jodowy).

     W drugiej części zapoznaliśmy się z wystawami na terenie Kortosfery, które na 4 poziomach prezentowały ciekawostki i eksponaty, m. in. dotyczące upraw, rolnictwa oraz zdrowego odżywiania.

      AT

   • DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ NA UNIWERSYTECIE SWPS W SOPOCIE
    • DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ NA UNIWERSYTECIE SWPS W SOPOCIE

    • 16.04.2024
    • Dnia 15 kwietnia 2024 r. klasy psychologiczne 2E i 2F uczestniczyły w wykładach oraz warsztatach psychologicznych na Wydziale Psychologii.

     Dowiedzieliśmy się jak przebiegają studia na uczelni oraz poznaliśmy różne ścieżki rozwoju zawodowego po Psychologii.

     Dodatkowo, dr Edyta Bonk w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała nam różnorodne techniki pamięciowe wspomagające efektywną naukę, którymi już wkrótce się na pewno podzielmy;)

   • DEBATA „ZALETY I WADY CZŁONKOSTWA W UNII EUROPEJSKIEJ”
    • DEBATA „ZALETY I WADY CZŁONKOSTWA W UNII EUROPEJSKIEJ”

    • 11.04.2024
    • 11 kwietnia uczniowie klas pierwszych „Pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG” wzięli udział w debacie „Zalety i wady członkostwa w Unii Europejskiej”. W tym roku szkolnym III LO dołączyło do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024”. Jest to dla nas również rok szczególny ze względu na to, że 1 maja mija 20 lat, od kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej.

     Reprezentacja 1g – Maria Kacicka, Paulina Mączyńska i Filip Serdeczny - przedstawiła zalety, natomiast przedstawiciele 1b – Bartosz Kłoczko, Mateusz Grabowski, Maksymilian Szulc i Franciszek Skulimowski – wady członkostwa. W role prowadzących wcielili się Nikola Konon i Norman Szmyt. Rozważono następujące zagadnienia: jakość życia mieszkańców, unijne instytucje i prawodawstwo, gospodarka i wspólna waluta, suwerenność, finanse, kultura i ochrona środowiska. Wypowiedzi debatujących były interesujące, świetnie przygotowane merytorycznie oraz poparte licznymi przykładami.

     Serdecznie gratulujemy!

   • MONTE CASSINO
    • MONTE CASSINO

    • 10.04.2024
    • Przejdą lata i wieki przeminą.Pozostaną ślady dawnych dniI wszystkie maki na Monte Cassino Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.”

      

     W tym roku mija 80 lat od jednej z najcięższych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Właściwie nie była to jedna bitwa, a rozłożona na pięć miesięcy kampania, która miała na celu zdobycie klasztornego wzgórza Monte Cassino i otwarcie tym samym aliantom drogi do Rzymu i dalej na północ Europy. W styczniu 1944 r. sprzymierzone przeciwko Niemcom wojska dokonały pierwszej próby przełamania linii wroga. To podejście, jak i dwa kolejne zakończyły się fiaskiem i ogromnymi stratami wśród Brytyjczyków, Amerykanów, Francuzów, Hindusów, Kanadyjczyków czy Maorysów.

     Zawodziła myśl taktyczna alianckich dowódców. Nie sprzyjała pogoda. We znaki dawały się też żołnierzom zjednoczonych sił górzysty teren i rwąca rzeka Rapido utrudniająca przeprawę między wzgórzami a Monte Cassino było jednym z nich. Dopiero w maju, po zmianie ofensywnej strategii i zaangażowaniu polskiego wojska, udało się opanować klasztor- fortecę niemiecką. Żołnierzom z 2. Korpusu dowodzonego przez gen. Władysława Andersa przypadło najtrudniejsze zadanie - walka z wrogiem na najbardziej odsłoniętym terenie i wspinaczka na Monte Cassino. Powodzenie misji okupiono ostatecznie śmiercią ponad 900 polskich żołnierzy i ranami kolejnych 3 tys.

      

     „Czerwone maki", to film, który odsłania kulisy zdobycia Monte Cassino przez 2. Korpus pod dowództwem gen. Andersa. W filmie widzimy wspaniałą grę aktorską Michała Żurawskiego, jako gen. W. Andersa, Bartosza Topy, Leszka Lichoty, Radosława Pazury, Mateusza Banasiuka. Nie zabrakło też aktorów młodego pokolenia: Magdaleny Żak i Nicolasa Przygody.

     Film obejrzały w kinie Światowid klasy 1a i 4a.

     T.R.

   • „KORDIAN”, CZYLI SPOTKANIE Z KLASYKĄ
    • „KORDIAN”, CZYLI SPOTKANIE Z KLASYKĄ

    • 10.04.2024
    • W ramach edukacji teatralnej klasy 2a,2b,2c i 2f obejrzały spektakl Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Tym razem była to adaptacja teatralna dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.

     Drugoklasiści zmierzyli się już z tekstem romantycznego poety, ponieważ „ Kordian” to lektura obowiązkowa.

     Twórcy Narodowego Teatru Edukacji stworzyli opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, sztuce wyborów, patriotyzmie.

     Widzowie mogli przekonać się, że literatura jest pretekstem do rozważań o życiu.

     K.M.

   • INDEKS DLA WIKTORII BENDYK
    • INDEKS DLA WIKTORII BENDYK

    • 09.04.2024
    • Mamy przyjemność i wielką satysfakcję serdecznie pogratulować naszej wspaniałej uczennicy Wiktorii Bendyk z klasy IIIb, która 7 kwietnia wzięła udział w etapie ogólnopolskim XI Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, gdzie uzyskała tytuł finalistki.

     W finale Olimpiady, zorganizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku, wzięło udział ponad 80 uzdolnionych uczniów z całej Polski. Wiktoria zajęła 28 miejsce i została najwyżej sklasyfikowana spośród osób reprezentujących województwo warmińsko-mazurskie.

     Miała okazję wykazać się rozległą wiedzą z zakresu trzech bloków tematycznych:

     1) historii najnowszej, współczesnych stosunków międzynarodowych oraz aktualnych wydarzeń,

     2) wiedzy o społeczeństwie, prawoznawstwa, konstytucjonalizmu i prawa międzynarodowego,

     3) wiedzy o prawach człowieka,

     ze szczególnym uwzględnieniem zmiennego programu tematycznego: „Karta Narodów Zjednoczonych – konstytucją ONZ”.

     Indeksy na wybrane lub wszystkie kierunki studiów finalistom Olimpiady przyznało kilkanaście polskich uczelni. Wśród nich jest m.in. Uniwersytet Warszawski, Wrocławski, Gdański czy Uniwersytet w Białymstoku. Wiktoria będzie zwolniona z postępowania rekrutacyjnego m.in. na kierunku prawo, kryminologia czy psychologia. Ponadto ma również możliwość wyjazdu do Brukseli.

     Gratulujemy pasji i zaangażowania oraz życzymy kolejnych sukcesów!

    • KINGA BELCZEWSKA Z INDEKSEM WYDZIAŁU CHEMII POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ!!!

    • 04.04.2024
    • Tuż przed Świętami Wielkanocnymi dotarła do nas znakomita informacja z Finału Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Wygraj Indeks Wydziału Chemii PG. Tytuł Laureata tego konkursu zdobyła Kinga Belczewska - uczennica klasy IVc. Wielkie GRATULACJE i BRAWA dla Kingi, która już na miesiąc przed maturą może pochwalić się indeksem prestiżowej uczelni wyższej!!

     Podziękowania także za wytrwałość i zaangażowanie dla Marii Antonowicz i Kornelii Malickiej, które również brały udział w finale w/w konkursu.

     Brawo Kinga!! Brawo dziewczyny!! I przy okazji -połamania piór na maturze!! 😊

   • OTWARCIE SALKI "BLUE ZONE"
    • OTWARCIE SALKI "BLUE ZONE"

    • 04.04.2024
    • Dnia 27 marca 2024 roku o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste otwarcie salki "Blue Zone", która znajduje się na parterze obok sali gimnastycznej. Przewodniczące wolontariatu oraz przedstawicielki projektu "Przyjazna Szkoła" Natalia Fijałkowska i Alicja Socińska wprowadziły naszych uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji szkoły czym jest niebieska strefa. Opowiedziały gdzie na świecie znajdują się strefy Blue Zone, co mieszkańcy tych miejsc spożywają. Właśnie pod te kryteria były robione dania na kiermaszu, którego środki zostaną przeznaczone na dalsze projekty uczestniczek olimpiady Zwolnieni z Teorii. Przekąski były zdrowe, odżywcze oraz bezmięsne. Otwarcie salki przypieczętowała przemowa i uroczyste przecięcie wstążki przez wicedyrektora naszego liceum. W salce czekała dla uczestników wydarzenia prezentacja, hamaki, relaksacyjna muzyka, maty. Salka na bieżąco będzie urozmaicana o nowe rzeczy.

     Chcielibyśmy także podziękować Korpusowi Solidarności oraz Regionalnemu Centrum Wolontariatu w Elblągu, za wsparcie, które umożliwiło nam stworzenie takiego miejsca.

   • REJONOWY TURNIEJ SIATKÓWKI CHŁOPCÓW
    • REJONOWY TURNIEJ SIATKÓWKI CHŁOPCÓW

    • 27.03.2024
    • Po niedawno zakończonym turnieju finałowym Licealiady Elbląskiej nasz szkolny zespół siatkówki chłopców rozegrał kolejny turniej,  regionu drugiego, to już wyższy szczebel rozgrywek. Ostatni dzień przedświątecznej  nauki przyniósł wiele emocji sportowych. Na turnieju gościliśmy w naszej hali sportowej dwa zespoły z Braniewa oraz Zespół Szkół Mechanicznych z Elbląga. Wszystkie zespoły, jak okazało się podczas turnieju, były bardzo dobrze przygotowane do gry. Poszczególne mecze były bardzo zacięte i miały swoją indywidualną dramaturgię. Drużyna naszych chłopców była bardzo zaangażowana w grę. Widać było chęć zwycięstwa pomimo wkradających się trudnych chwil na boisku. Walka o każdy punkt w ataku i obronie pozwoliła wygrać dwa pierwsze spotkania ze szkołami,  LO Braniewo i ZSB Braniewo. Ostatnie spotkanie z ZSM w Elblągu miało być rewanżem za licealiadę. Chłopcy rozpoczęli bardzo dobrze i wygrali pierwszy set, na przewagi. Przy wspaniałym dopingu kibiców, uczniów III LO, kolejne odsłony meczu padły wygraną ZSM w Elblągu. Podczas wieńczącego turniej meczu, pomiędzy elbląskimi szkołami, można było oglądać siatkówkę na wysokim poziomie. Do zdobycia punktu potrzeba było kilku akcji każdej z grających drużyn. Taka gra zespołów jest widowiskowa i trzymająca w napięciu zawodników i kibiców. Turniej wygrał zespół ZSM w Elblągu a nasza drużyna zajęła premiowane awansem  drugie miejsce do kolejnego etapu rozgrywek rejonu II w siatkówce chłopców. Podobnie było w zeszłym roku! Turniej należy uznać za udany, poprawiły się wszystkie elementy gry chłopców i to jest bardzo cenne doświadczenie przed kolejnymi meczami. Drużyna grała w składzie: Jakub Grzębski, Łukasz Tomaszewski, Igor Grzelak, Oskar Bartosiński, Bartosz Wiśniewski, Alek Gościński, Jakub Dąbrowski, Franek Ujazda, Grzegorz Romańczuk, Radosław Wereszczyński, Michał Jankowski, Bartosz Zakrzewski, Tobiasz Abrusewicz.

     Brawo!!! Szykujemy formę do kolejnego turnieju ale to już po świętach. Życzę, wszystkim sympatykom siatkówki z naszej szkoły, pogodnych Świąt Wielkanocnych.

     WM.                                     

    • MIKOŁAJ KŁYSZEWICZ Z KL. 4 A ZDOBYŁ INDEKS NA WYŻSZE UCZELNIE W POLSCE

    • 26.03.2024
    • 26 marca 2024 r. na zamku w Golubiu- Dobrzyniu miał miejsce etap centralny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej. Mikołaj został finalistą i zdobył indeks na wiele prestiżowych uczelni w Polsce. Po zdanej maturze zostanie przyjęty na studia poza rekrutacją. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy "połamania pióra na maturze"! 

     PS Mikołaj jako jedyny uczeń reprezentował nasze województwo na olimpiadzie.

     T. Rakowska

   • WARSZTATY EKONOMICZNE
    • WARSZTATY EKONOMICZNE

    • 26.03.2024
    • Dnia 26 marca uczniowie klasy 3d wzięli udział w zajęciach w ramach projektu "Młody dorosły - świadomy uczestnik rynku finansowego", którego organizatorem był Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie.

     W jego ramach klasa 3d wysłuchała prelekcji dra J. Nazarczuka pt. "Jak ograniczyć skutki kryzysu gospodarczego?". W pierwszej części uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie są skutki i przyczyny oraz typy kryzysów gospodarczych na świecie. Zaś w drugiej, praktycznej części, brali udział w symulacji kryzysu ekonomicznego - wcielając się w przedstawicieli rządu musieli zaproponować rozwiązania minimalizujące skutki kryzysu.

     Podczas drugich zajęć, prowadzonych przez dra M. Bogdańskiego, uczniowie brali udział w aukcji na wyjątkowych warunkach. Dowiedzieli się także z jakimi problemami ekonomicznymi zmagają się na co dzień oraz jak je pokonywać. Na koniec zajęć wzięli udział w symulacji przetargu.

   • NA WAGARACH Z KULTURĄ
    • NA WAGARACH Z KULTURĄ

    • 25.03.2024
    • Uczniowie klas: 3a i 3b pierwszy dzień wiosny spędzili w Muzeum II Wojny Światowej. Zagłębili się w historię ofiar, bohaterów i sprawców tragicznej w skutkach wojny światowej i zapoznali się z jej genezą. Wieczorem wszyscy udali się na spektakl pt. ,,Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Fenomenalne kreacje aktorów w musicalu na tle zachwycającej scenografii urzekły uczniów. W wolnym czasie klasy spędziły czas na wspólnym posiłku oraz zakupach w galerii handlowej. Cały dzień był inspirującym doświadczeniem dla uczniów. Okazuje się, że planowane wagary mogą być okazją do ważnych spotkań z historią, literaturą i sztuką.

     Dziękujemy naszym polonistkom - paniom Katarzynie Macieszy i Aleksandrze Maciejewskiej za opiekę.

     Tekst Monika Estal kl.3b

   • 230 LAT TEMU WYBUCHŁO POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE   
    • 230 LAT TEMU WYBUCHŁO POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE   

    • 25.03.2024
    • 24 marca 1794 r. na Rynku Głównym w Krakowie, gen. Tadeusz Kościuszko ogłosił akt Insurekcji i stanął na czele pierwszego zrywu niepodległościowego przeciwko zaborcom, jako Naczelnik powstania. Powstanie było ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej i odbudowy jej pełnej suwerenności.

     TYP vod zaprasza uczniów i wszystkich miłośników historii na bezpłatną lekcję o powstaniu.

     Zapraszamy do udziału. 

   • KLASA 2E NA CAŁODNIOWYCH WARSZTATACH PSYCHOLOGICZNYCH
    • KLASA 2E NA CAŁODNIOWYCH WARSZTATACH PSYCHOLOGICZNYCH

    • 22.03.2024
    • 21 marca klasa 2E brała udział w całodniowych warsztatach psychologicznych prowadzonych przez coacha p. Halinę Kabała.

     Cel został osiągnięty: w atmosferze bezpieczeństwa, komfortu i zabawy  wzmocniła się więź klasowa oraz wzrosło poczucie własnej wartości i zrozumienia zachowania drugiego człowieka. A to wszystko dzięki ogromnej wiedzy naszego gościa, przekazanej w bardzo prosty i ciekawy sposób. 

   • OLIMPUS – OLIMPIADA Z J. ANGIELSKIEGO
    • OLIMPUS – OLIMPIADA Z J. ANGIELSKIEGO

    • 21.03.2024
    • Dnia 20 marca br. grupa 54 uczniów z klas I, II, III i IV po raz kolejny wzięła udział w wiosennej edycji ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z j. angielskiego OLIMPUS.

     Olimpiada z języka angielskiego to test wielokrotnego wyboru, który sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem tekstu pisanego, komunikacji, słownictwa, gramatyki i wiadomości związanych z wiedzą o krajach anglojęzycznych. Test składający się z 30 pytań zamkniętych zawiera zadania o różnej skali trudności, więc jest świetną alternatywą dla niezwykle trudnej przedmiotowej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez WSJO w Poznaniu. Wyniki tegorocznej Olimpiady Olimpus poznamy w pierwszej połowie maja. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

     Nauczyciele angliści