• KAROLINA SZCZEPAŃSKA FINALISTKĄ ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO OLIMPIADY WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
    • KAROLINA SZCZEPAŃSKA FINALISTKĄ ETAPU OGÓLNOPOLSKIEGO OLIMPIADY WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

    • 16.04.2021
    • Karolina Szczepańska z klasy IIIb to z pewnością jedna z najwybitniejszych uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w całej historii szkoły.

     Karolina ma na swoim koncie spektakularne inne sukcesy. W roku szkolnym 2018/2019 została laureatką III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Do broni ! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. Uzyskała też najwyższą średnią ocen w szkole, za co została wyróżniona Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

     Z kolei roku szkolnym 2019/2020 została finalistką etapu ogólnopolskiego Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej i po raz kolejny osiągnęła najwyższą średnią w szkole - 6,0! Skutkowało to również kolejnym Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

     Trzeci rok nauki w naszej szkole przyniósł właśnie Karolinie trzeci ogólnopolski sukces. Została finalistką etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie!

     Karolinie serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów na nadchodzącej maturze!

     A. Nieszporek

   • ŻYCIE W ZGODZIE Z NATURĄ. ZASADA 3R (REDUCE, REUSE, RECYCLE)
    • ŻYCIE W ZGODZIE Z NATURĄ. ZASADA 3R (REDUCE, REUSE, RECYCLE)

    • 15.04.2021

    • Bycie eko jest bardzo… nie tylko modne ale ekonomiczne. Zwłaszcza, gdy zasada 3R( z ang. Reduce, Reuse, Recycle) nie jest nam obca.

     Oznacza ona podejmowanie 3 czynności: redukuj (czyli unikaj kupowania zbędnych rzeczy), używaj ponownie, utylizuj (najlepiej: oddaj do recyklingu).

     ZADANIE KONKURSOWE:
     Przedstaw takie działania najlepiej na swoim przykładzie, swojej rodziny i w swoim otoczeniu. Udokumentuj je robiąc zdjęcia, opisz te działania, podaj krótko skutki podjętych działań.

     Działania przedstaw w formie prezentacji lub krótkiego filmu.

     Każdy uczestnik otrzyma punkty z zachowania oraz pozytywne oceny z geografii, biologii lub przyrody.
     Przewidywane nagrody rzeczowe dla najlepszych prac:)

     Więcej informacji u nauczycieli geografii i biologii

     Na prace czekamy do 25 kwietnia

     plakat

   • KOLEJNY SUKCES NASZEJ UCZENNICY
    • KOLEJNY SUKCES NASZEJ UCZENNICY

    • 15.04.2021
    • Z dumą pragniemy poinformować, że nasza uczennica Maja Brzezińska znakomicie zaznaczyła swoja obecność na ostatnim zgrupowaniu reprezentacji Polski U-18. W dwumeczu Polski z Łotwą 13 i 14 kwietnia, Maja strzeliła trzy bramki (jedną w pierwszym spotkaniu, dwie w drugim). Oba mecze zakończyły się wynikiem 9-0 dla Polski. Maja Brzezińska od roku jest regularnie powoływana do reprezentacji Polski w hokeju na lodzie.

     BP

   • SUKCES INGI WIŚNIEWSKIEJ 
    • SUKCES INGI WIŚNIEWSKIEJ 

    • 14.04.2021
    • Miło nam poinformować o sukcesie naszej uczennicy z kl. 1c Ingi Wiśniewskiej, która zajęła II miejsce w Konkursie o Żołnierzach Wyklętych. Patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP, Pan Andrzej Duda. Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć z historii.

   • KARTKA Z EKO KALENDARZA 14 KWIETNIA DZIEŃ GAPIENIA SIĘ W NIEBO
    • KARTKA Z EKO KALENDARZA 14 KWIETNIA DZIEŃ GAPIENIA SIĘ W NIEBO

    • 13.04.2021
     • Jak często patrzysz w niebo?

     Dzisiejsza kartka z Eko kalendarza  zachęca do docenienia piękna błękitnego nieba. Jest to doskonała okazja by wyjść na zewnątrz i zobaczyć, co się dzieje ponad naszymi głowami. Nigdy nie wiesz, co możesz tam zobaczyć.

     • Zadanie na dziś:

     Oderwij się od komputera np.  na przerwie i wyjrzyj przez okno, albo lepiej wyjdź na zewnątrz i poszukaj kształtów w chmurach, popatrz na przelatujące ptaki.

     • Na co można się gapić?

     Na wszystko: chmury, ptaki, samoloty, balony, nietoperze, lotnie, fruwające, niestety „foliówki”, latawce, ptaki, drony, motyle, bumerangi, tęcze, sztuczne satelity, wszelkie gwiazdy w tym Słońce lub na  Księżyc.

     • Kiedy:

     Można patrzeć w dzień, ale też i nocą. Nie tylko 14 kwietnia

     • Przy okazji:

     Czy wiesz dlaczego niebo jest niebieskie?

     W skrócie: Źródłem światła, docierającego na Ziemię, jest przede wszystkim Słońce. Światło to jest białe, co znaczy, że jest mieszanką różnych barw: fioletowych, niebieskich, zielonych, żółtych i czerwonych. Cząsteczki atmosfery ziemskiej (składającej się z gazów, pyłów, cząsteczek wody) najsilniej rozpraszają światło w kolorze niebieskim i są bardzo dobrze widoczne dla ludzkiego oka, dlatego też niebo wydaje nam się niebieskie.

     Źródło: Internet

      E. Ł.

     plakat

   • HISTORIA I WOS
    • HISTORIA I WOS

    • 19.02.2021
    • Dobrze wykształcony humanista to człowiek o szerokich horyzontach w myśleniu, potrafiący widzieć więcej i głębiej, w swoim patrzeniu na świat uwzględnia dobro człowieka, rozumie mechanizmy funkcjonowania człowieka, grup społecznych, ale zna też mechanizmy kierujące procesami historycznymi.

     Wbrew ogólnie krążącym mitom humaniści pracują w różnych zawodach i na różnych stanowiskach. Humaniści pracują w administracji państwowej, w mediach, są tłumaczami, uczą języków obcych, otwierając ludziom drzwi do świata, a gruntowne przygotowanie humanistyczne jest potrzebne w każdym zawodzie, który wymaga wiedzy humanistycznej, sprawności językowej, umiejętności komunikowania się z innymi, umiejętności pisania tekstów, czy też znajomości języków obcych. Kończąc ten profil możesz studiować prawo, psychologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, administrację, filologie i wiele innych kierunków uniwersyteckich.

     W III LO  możesz wybrać jeden z dwóch profili o tym charakterze:

     1. Humanistyczny (dyplomatyczno-prawny)pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.  

     Z przedmiotami rozszerzonymi: językiem polskim, językiem angielskim, wiedzą o społeczeństwie oraz przedmiotem uzupełniającym: podstawy prawa

     2. Humanistyczny pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.  

     Z przedmiotami rozszerzonymi: językiem polskim, językiem angielskim, historią i przedmiotem uzupełniającym: retoryka

      

     Nasz profile humanistyczne to:

     - możliwość wyboru rozszerzenia z: historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, języka angielskiego,

     - możliwość wyboru języka polskiego na poziomie rozszerzonym, pozwalająca na głębsze i wnikliwsze poznanie literatury i sztuki oraz jej interpretacji,

     - szeroki wachlarz wyboru nauki drugiego języka obcego spośród następujących:  język angielski, język francuski, język niemiecki, język hiszpański i język włoski,

     - współpraca z osobami reprezentującymi zawody prawnicze  (wykłady, wizyty w sądzie) oraz z uczelniami (Wydział Prawa i Administracji  Uniwersytetu Gdańskiego),

     - udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych,

     - zajęcia dodatkowe realizowane w formie kół zainteresowań.

     Wybierz jeden z profili humanistycznych w naszej szkole i rozwijaj swoje pasje i zainteresowania.

     nasza młodzież realizuje swoje pasje

   • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY W III LO
    • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY W III LO

    • 23.02.2021
    • Klasa o profilu medyczno-przyrodniczym to miejsce dla osób zainteresowanych biologią, chemią, medycyną czy ochroną przyrody. Realizujemy tu program na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii, ponadto przedmiotem uzupełniającym jest chemia - praktyka laboratoryjna. Przygotowania do egzaminów z przedmiotów maturalnych prowadzone są pod kierunkiem pedagogów z wieloletnim doświadczeniem, będących czynnymi egzaminatorami maturalnymi.

     Na lekcjach stawiamy na naukę przez doświadczenie i eksperyment, wiele czasu poświęcamy też na ćwiczenie rozwiązywania zadań maturalnych i przygotowania do konkursów przedmiotowych.  Swoją wiedzę i zainteresowania rozszerzamy na licznych zajęciach dodatkowych, związanych z tematyką wiodącą profilu.  Odbywają się one we współpracy z uczelniami wyższymi takimi jak: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Uniwersytet Gdański, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna (Wydział Nauk o Zdrowiu). Uczestniczymy w  wykładach, warsztatach, zajęciach terenowych z udziałem wykładowców zarówno na terenie tych uczelni jak i w naszej szkole.

     Kordynujemy wiele działań związanych z ochroną środowiska we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów np. zajęcia warsztatowe na terenie zakładu, selektywna zbiórka odpadów w szkole. Dzięki współpracy z  Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej założyliśmy na terenie szkoły ogród przyjazny ptakom. Chętnie i z sukcesami uczestniczymy w konkursach o tematyce ekologicznej.

     Włączamy się też w akcje związane z ochroną zdrowia np. Dzień  Dawcy Szpiku DKMS, Marsze Zdrowia elbląskich Amazonek czy Pola Nadziei. Uczestniczymy w wykładach związanych z profilaktyką chorób organizowanych przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu czy cyklicznych "Młodzieżowych spotkaniach z medycyną", których organizatorem jest  Gdański Uniwersytet Medyczny i Okręgowa Izba Lekarska.

     Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych aktywności w szkole i nie tylko.

     A od września czekamy na Was w murach naszej szkoły!

     Ewa Piwcewicz, Paweł Banach

     lekcje biologii i chemii w III LO

   • KLASA EKONOMICZNO-BIZNESOWA
    • KLASA EKONOMICZNO-BIZNESOWA

    • 10.03.2021
    • Drodzy Ósmoklasiści !

     Klasa ekonomiczno - biznesowa to świetny wybór dla osób zainteresowanych matematyką i geografią

     Te przedmioty oraz język angielski będą realizowane na poziomie rozszerzonym. Ponadto zaplanowane są w tej  klasie zajęcia dodatkowe: ekonomia w biznesie.

     Do klasy o tym profilu zapraszają uczennice obecnej klasy pierwszej politechnicznej, zapraszamy na film, który samodzielnie przygotowały.

   • SUKCES UCZNIA ALEXA VAN IEPERENA
    • SUKCES UCZNIA ALEXA VAN IEPERENA

    • 28.03.2021
    • Uczeń klasy II h- Alex van Ieperen przeszedł do kolejnego etapu olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.

     Olimpiada Zwolnieni z Teorii jest pierwszą praktyczną olimpiadą w Polsce. Dzięki niej uczniowie mają szansę rozwijać kompetencje przydatne na rynku pracy, takie jak zarządzanie, kreatywność czy rozwiązywanie problemów a także zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy czy rekrutacji na studia.

     Przed Alexem jeszcze ostatni etap olimpiady, więc przyda mu się nasze (całej szkolnej społeczności) wsparcie. Serdecznie gratulujemy sukcesu, który w pandemicznej rzeczywistości jest tym bardziej ogromny.

     Trzymamy kciuki i czekamy na szczęśliwy finał!!!

   • PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI GODZINA DLA ZIEMI
    • PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI GODZINA DLA ZIEMI

    • 24.03.2021
    • Zaprszamy do udziału w akcji Godzina dla Ziemi WWF , która promuje ideę ochrony środowiska. Tegoroczne hasło brzmi: „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy”.

     Ochrona Morza Bałtyckiego stała się tegorocznym tematem polskiej edycji – Godzina dla Ziemi WWF. Jest to największa ekologiczna inicjatywa na świecie w której bierze blisko 180 państw z całego świata.

     DOŁĄCZ DO AKCJI 

     1. 27 marca o 20:30 symbolicznie zgaś światło na 60 minut

     2. Wybierz swoje sentymentalne zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikuj je na swoim Instagramie lub  Facebooku wraz z #godzinadlabałtyku i oznacz @wwfpolska.

     Zachęć znajomych, aby zrobili to samo. 

     Sprawdź co jeszcze możesz zrobić na: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021

   • HANIA JANKOWSKA - UCZENNICA Z PASJĄ
    • HANIA JANKOWSKA - UCZENNICA Z PASJĄ

    • 21.03.2021
    • Na stronie naszej szkoły staramy się przedstawiać uczniów, którzy oprócz nauki realizują swoje pasje z niemałym poświęceniem, ale i sukcesami.

     Hania Jankowska - uczennica klasy Id trenuje od 7 roku życia a do tenisa zachęcił ją tata. Zważywszy, że Hania ma 16 lat, można stwierdzić, że tenisową pasję realizuje już pół życia.

     Trenerem zawodniczki był przez 8 lat pan Bartłomiej Kierwiak, od maja 2020 roku Hania trenuje pod okiem pana Mateusza Skorka. W tygodniu trening tenisowy zajmuje 13 godzin. Do tego dochodzą jeszcze 2 godziny treningu ogólnorozwojowego, więc czas pozalekcyjny jest bardzo wypełniony.  Hania  trenuje w Elblągu, należy jednak do klubu w Toruniu.

     W barwach TS Idea Sport Toruń zdobyła niedawno III miejsce w singlu i II w deblu na mistrzostwach województwa kujawsko-pomorskiego.

     Kibicujemy Hani, życzymy wytrwałości i sukcesów w kolejnych turniejach!

     Katarzyna Maciesza

   • SUKCES KAROLINY SZCZEPAŃSKIEJ Z KLASY III B
    • SUKCES KAROLINY SZCZEPAŃSKIEJ Z KLASY III B

    • 15.03.2021
    • 13 marca b.r. w I LO w Kętrzynie odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, na którym naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIb Karolina Szczepańska

     Etap okręgowy składał się z dwóch części: pierwsza stanowiła test wielokrotnego wyboru, zaś w drugiej należało odpowiedzieć na pytania opisowe.

     Karolina zaprezentowała szeroką wiedzę z zakresu systemu politycznego RP, demokracji, nauki o państwie i polityce, społeczeństwa oraz prawa oraz ze szczególnym uwzględnieniem przewidzianego na ten rok szkolny zmiennego programu tematycznego obejmującego zagadnienia związane z pozaunijnymi regionalnymi ugrupowaniami integracyjnymi w Europie i na świecie.

     Nasza wybitna uczennica uzyskała tytuł laureata i zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego Olimpiady.

     Gratuluję i życzę powodzenia na etapie centralnym!

     Agnieszka Nieszporek

   • III LO BRĄZOWĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP
    • III LO BRĄZOWĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP

    • 10.03.2021
    • Wysoka Kapituła X Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego 2021 roku, Stowarzyszenie Edukacyjno-Oświatowe COPTIOSH w Białymstoku przyznała III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II w Elblągu tytuł brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności w RP.

     Szkoła znalazła się w rankingu dzięki wysokim miejscom naszych uczniów w organizowanych w RP społeczno-prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych. W liście gratulacyjnym przesłanym do szkoły podkreślono, że edukacja społeczna, europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka i historyczna stoi w III LO na wysokim poziomie.

     Link do rankingu: ranking 2021 za rok szkolny 2019/20

     Aktualnie Ranking COPTIOSH ujmuje organizowane nadal olimpiady:

     • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (organizator: Uniwersytet Warszawski)
     • Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
     • Olimpiada Wiedzy Historycznej (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
     • Olimpiada Wiedzy o Rodzinie (organizator: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski)
     • Olimpiada Wiedzy o Prawie (organizator: II Społeczne LO w Ostrołęce)
     • Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” (organizator: Europe Direct i Urząd Miejski w Słupsku)
     • Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
     • Olimpiada Wiedzy o III RP (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
     • Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym (organizator: SEO COPTIOSH w Białymstoku)
     • Olimpiada Solidarności (organizator: Fundacja Centrum Solidarności)
     • Olimpiada Wiedzy o Mediach (organizator: Uniwersytet Warszawski)
     • Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności (organizator: Uniwersytet Warszawski)
     • Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości (organizator: Instytut Wymiaru Sprawiedliwości)
     • dyplom
   • ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI - WYSTAWA SZKOLNA
    • ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI - WYSTAWA SZKOLNA

    • 10.03.2021
    • Nasze uczennice  Jessica Kobus, Martyna Jakubowska, Weronika Bachewicz, Ola Sypniewska i Amelka Niewińska z klasy 2 a - „Pod Patronatem Wydziału Prawa i Administracji” Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowały wystawę szkolną, poświęconą  wybitnym Polakom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny w podczas II wojny światowej i okresie powojennym z reżimem sowieckim. Dzięki wieloletniej współpracy koła historyczno- społecznego z IPN /o w Gdańsku otrzymaliśmy materiały , które pozwoliły na stworzenie naszej szkolnej wystawy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Drażby Naczelnika IPN w Gdańsku i Pana Bartosza Januszewskiego z działu edukacji IPN w Gdańsku, którym zawdzięczamy przesłane pomoce dydaktyczne.

     T.R

     prace naszych uczennic

   • ŚPIEWAJĄCA KINGA
    • ŚPIEWAJĄCA KINGA

    • 28.02.2021
    • Kinga Szarag to uczennica która, pomimo że uczęszcza do klasy medycznej (2c), swoją przyszłość chce związać jednak ze śpiewem. Kinga śpiewa już o dziesięciu lat, od wielu lat uczestniczy w konkursach śpiewania i to z sukcesami. Zaczynała od jasełek, konkursów szkolnych teraz zaś jest solistką w wojskowym Klubie Wsparcia Dowództwa i Dowodzenia. Pracuje tam pod kierunkiem profesjonalnych trenerów wokalnych.

     Jak sama przyznaje, śpiew jest trudny i wymagający. Kinga przez kilka lat zajmowała miejsca na podium, gdzie tylko się pojawiła. Potem ta dobra passa się skończyła i przyszła refleksja, by zacząć pracować nad głosem „na serio”. Obecnie ciężka praca zaczyna przynosić efekty.

     Kinga Szarag walczy o nagrodę publiczności w konkursie organizowanym przez wojsko a my wszyscy możemy ją w tej rywalizacji wesprzeć klikając w podany link:

     https://www.facebook.com/watch/?v=546009873037810

     Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.

     www.facebook.com

     Trzymamy kciuki, jesteśmy dumni, że możemy prezentować na stronie szkoły kolejny portret uczennicy z pasją. Miejmy nadzieję, że powstanie całych cykl takich portretów.

   • 1 MARCA NARODOWYM DNIEM ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH
    • 1 MARCA NARODOWYM DNIEM ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

    • 28.02.2021
    • Nie dajmy zginąć poległym... 

     Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do Ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze. Ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach a ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii. 
     Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Powstają o nich wiersze, filmy, piosenki, strony internetowe.
     W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obowiązkiem patriotycznym stało się przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach i poszukiwanie miejsc pochówku ofiar. 
     T.R

   • WYNIKI KONKURSU NA PROJEKT NAKLEJKI NA KARTĘ WEJŚCIOWĄ DO SZKOŁY
    • WYNIKI KONKURSU NA PROJEKT NAKLEJKI NA KARTĘ WEJŚCIOWĄ DO SZKOŁY

    • 15.02.2021
    • Komisja konkursowa zadecydowała, żeby nagrodzić następujące prace:

     - w kategorii indywidualnej: Karolina Tyszko z klasy 1d

     - w kategorii zespołowej: Kinga Belczewska i Inga Wiśniewska z klasy 1c oraz Zofia Czerepska z klasy 2g.

     Autorki wykazały się pomysłowością, kreatywnością, zdolnościami w zakresie projektowania graficznego. Każda praca w inny sposób nawiązuje do tradycji naszej szkoły.

     W przyszłości projekty naszych uczennic zostaną umieszczone na naklejkach na kartę wejściową do szkoły.

     Gratulujemy!

     Katarzyna Ruta, Danuta Huszcza-Sawicka

     naklejka nr 1 - Karolina Tyszko

     naklejka nr 2 - Kinga Belczewska, Inga Wiśniewska, Zofia Czerepska