Menu

 • MATURA 2020

  MATURA 2020

  W zakładce Matura 2020 jest aktualizacja harmonogramu i informatora oraz procedury bezpieczeństwa na maturze.

 • KONSULTACJE W SZKOLE - WYTYCZNE GIS, MZ I MEN DLA SZKÓŁ

  KONSULTACJE W SZKOLE - WYTYCZNE GIS, MZ I MEN DLA SZKÓŁ
 • OFERTA EDUKACYJNA - PREZENTACJA KLAS

  OFERTA EDUKACYJNA - PREZENTACJA KLAS

  filmik promocyjny 1

  filmik promocyjny 2

  filmik promocyjny 3

  ​​​​​​​

  Drodzy ósmoklasiści, szanowni Rodzice, Opiekunowie!

  Niemożność zorganizowania Drzwi Otwartych szkoły, brak Targów Edukacyjnych skłania nas do innego sposobu prezentowania oferty edukacyjnej III LO. Dlaczego warto się u nas uczyć? – na to pytanie odpowiadali nasi obecni uczniowie w zamieszczonych poniżej filmikach. Teraz na łamach strony internetowej chcemy przedstawić profile klas: realizowane przedmioty, a także wszelkie działania rozwijające zainteresowania i pasje uczniów.

 • KLASA POLITECHNICZNA - WYBÓR DLA TYCH, KTÓRYCH FASCYNUJĄ MATEMATYKA I FIZYKA.

  KLASA POLITECHNICZNA - WYBÓR DLA TYCH, KTÓRYCH FASCYNUJĄ MATEMATYKA I FIZYKA.
 • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY W III LO

  PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY W III LO

   - FILM PROMOCYJNY - PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY

   - FILM PROMOCYJNY - PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY

   

  Klasa o profilu medyczno-przyrodniczym to miejsce dla osób zainteresowanych biologią, chemią, medycyną czy ochroną przyrody. Realizujemy tu program na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii, ponadto przedmiotem uzupełniającym jest chemia - praktyka laboratoryjna. Przygotowania do egzaminów z przedmiotów maturalnych prowadzone są pod kierunkiem pedagogów z wieloletnim doświadczeniem, będących czynnymi egzaminatorami maturalnymi.

   

  Na lekcjach stawiamy na naukę przez doświadczenie i eksperyment, wiele czasu poświęcamy też na ćwiczenie rozwiązywania zadań maturalnych i przygotowania do konkursów przedmiotowych.  Swoją wiedzę i zainteresowania rozszerzamy na licznych zajęciach dodatkowych, związanych z tematyką wiodącą profilu.  Odbywają się one we współpracy z uczelniami wyższymi takimi jak: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Uniwersytet Gdański, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna (Wydział Nauk o Zdrowiu). Uczestniczymy w  wykładach, warsztatach, zajęciach terenowych z udziałem wykładowców zarówno na terenie tych uczelni jak i w naszej szkole.

   

  Koordynujemy wiele działań związanych z ochroną środowiska we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów np. zajęcia warsztatowe na terenie zakładu, selektywna zbiórka odpadów w szkole. Dzięki współpracy z  Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej założyliśmy na terenie szkoły ogród przyjazny ptakom. Chętnie i z sukcesami uczestniczymy w konkursach o tematyce ekologicznej.

   

   Włączamy się też w akcje związane z ochroną zdrowia np. Dzień  Dawcy Szpiku DKMS, Marsze Zdrowia elbląskich Amazonek czy Pola Nadziei. Uczestniczymy w wykładach związanych z profilaktyką chorób organizowanych przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu czy cyklicznych "Młodzieżowych spotkaniach z medycyną" , których organizatorem jest  Gdański Uniwersytet Medyczny i Okręgowa Izba Lekarska.

   

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych aktywności w szkole i nie tylko.

  A od września czekamy na Was w murach naszej szkoły!

   

  Ewa Piwcewicz, Paweł Banach

 • PROFIL HUMANISTYCZNY - HISTORIA I WOS

  PROFIL HUMANISTYCZNY - HISTORIA I WOS
 • SPORT W III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W ELBLĄGU

  SPORT W III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W ELBLĄGU

  PREZENTACJA

   

  Aktywność fizyczna jest naturalną potrzebą człowieka. Cały czas ulega zmianom, rozwija nas oraz pozwala na współzawodnictwo. Rywalizacja sportowa młodzieży szkolnej jest wieloletnią tradycją, sięgającą przedwojnia. Obecnie od 1957 roku datuje się początek sportowej szkolnej rywalizacji żaków, którą organizuje Szkolny Związek Sportowy.

  W naszym mieście sport szkolny szkół średnich koordynuje Elbląski Szkolny Związek Sportowy, z którym jako współorganizator zawodów sportowych, działa nasza szkoła, III LO w Elblągu dysponująca nowoczesną halą sportową.

  Nasi uczniowie na przestrzeni wielu lat aktywności w sporcie szkolnym odnosili sukcesy indywidualne i zespołowe, realizując własne sportowe pasje w Drużynie Szkolnej III LO w Elblągu.

  Licealiada to system obejmujący wiele dyscyplin sportowych i 14 szkół średnich. Nasza młodzież w ostatnich latach zajmowała miejsce na podium w:

  Koszykówce dziewcząt i chłopców

  Siatkówce dziewcząt i chłopców

  Lekkoatletyce dziewcząt i chłopców w indywidualnych konkurencjach biegowych i technicznych

  Sztafetowych biegach przełajowych

  Tenisie stołowym

  Unihokeju

  Były również świetne lata drużyny pływackiej

  Tegoroczna licealiada 2019/2020 ze względu na pandemię wirusa została zakończona w marcu i podsumowanie sportowego roku szkolnego nie obejmie unihokeja i królowej sportu – lekkoatletyki.

  Tegoroczna licealiada po zakończeniu rywalizacji w 5-ciu dyscyplinach sportowych pozwoli na sklasyfikowanie: dziewcząt na 2/3 miejscu ex aequo, natomiast chłopcy zakończą rywalizację na miejscu 5-tym.

  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym powrócimy na boiska, stadiony i będziemy odnosić sukcesy.

  Zapraszamy do III LO absolwentów klas ósmych-pasjonatów sportu!

  WM.

 • 100-LECIE URODZIN JANA PAWŁA II

  100-LECIE URODZIN JANA PAWŁA II

                                                                19 maja 1999 r. Uchwałą Rady Miasta Elbląga

                                                     III Liceum Ogólnokształcącemu nadano imię Jana Pawła II.

   

                                                                          Mottem szkoły są słowa Patrona:

                                                       „Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali.”

   

   

  Patron III Liceum Ogólnokształcącego

   

  Już 21 lat Jan Paweł II jest Patronem kolejnych pokoleń młodzieży kształcącej się w III LO. Nadanie szkole imienia wyprzedziło o niespełna trzy tygodnie  wizytę Papieża w Elblągu.  Przedstawiciele uczniów mieli zaszczyt wręczyć w darze Janowi Pawłowi II multimedialną prezentację szkoły.

  Niezmiennie od 21 lat mottem szkoły, witającym przekraczających progi III LO, są słowa Patrona wypowiedziane 2 czerwca 1997 r. podczas pielgrzymki do Polski:

  „Wymagajcie od siebie, choćby nawet inni od was nie wymagali.”

   

  Kim był ten Wielki Polak?  Dla jednych Papieżem, dla innych Lolkiem.

  Nazywał się Karol Wojtyła, dla przyjaciół Lolek. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W wieku 10 lat rozpoczął naukę w Gimnazjum Męskim w rodzinnym mieście. Tu zachwycił się poezją i teatrem. Należał do szkolnego kółka teatralnego – tam odkrył i stopniowo rozwijał swoją pasję aktorską. Był pilnym uczniem, lubianym i towarzyskim kolegą. Lubił sport, aktywność fizyczną, tej pasji pozostał wierny do końca życia.

  Los nie szczędził mu bolesnych doświadczeń, wcześnie stracił matkę i rodzeństwo – siostrę Olgę oraz starszego brata Edmunda.

  W 1938 roku z ojcem przybył do Krakowa, gdzie zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. Karol Wojtyła wraz z innymi studentami był świadkiem aresztowania 184 profesorów swojej uczelni, których następnie uwięziono w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.  

  By uniknąć wywiezienia na przymusowe roboty do Niemiec, zgłosił się na ochotnika do pracy w kamieniołomie na Zakrzówku. Potem przeniesiono go do zakładów chemicznych „Solvay” w Borku Falęckim.

  Jeszcze w czasie okupacji, w 1942 roku, rozpoczął studia teologiczne w konspiracyjnym Arcybiskupim  Seminarium Duchownym i na Wydziale Teologii UJ w Krakowie.

  Działał też w tym czasie w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, założonym przez Mieczysława Kotlarczyka. Na tej poetyckiej podziemnej scenie prezentowano repertuar narodowy, dzieła wieszczów.

  Studia teologiczno-filozoficzne ukończył po wojnie i 1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk  księcia Adama Stefana Sapiehy, metropolity krakowskiego.

  W kolejnych latach zdobywał tytuły naukowe: doktora, docenta. Pracował jako wykładowca Seminarium Arcybiskupiego w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pisał wiersze i dramaty.

  W 1958 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a w 1963 roku Papież Paweł VI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim.

  Wybrany na papieża 16 października 1978 roku (jako pierwszy od 455 lat nie-Włoch):

  • podjął dialog ze światem i Kościołami lokalnymi,
  • odbył 104 podróże apostolskie, podczas których odwiedził 135 krajów,
  • spędził w podróżach apostolskich po świecie 584 dni  i przebył około 1,7 mln km,
  • wygłosił ponad 2,4 tys. przemówień oficjalnych,
  • 9 razy odwiedził Polskę (zawsze całując na powitanie ojczystą ziemię),
  • napisał 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji i 45 listów apostolskich,
  • jako Papież otrzymał 13 doktoratów honoris causa (w tym 8 nadanych przez polskie uczelnie).

  Zmarł 2 kwietnia 2005 roku po heroicznym zmaganiu z chorobą, a jego ostatnie dni były katechezą cierpienia, która wywołała na całym świecie bezprecedensową solidarność modlitwy i skupienia wielu milionów ludzi.

  W pogrzebie Jana Pawła II uczestniczyło 1,1 mln osób.

  Tłum zgromadzony na placu Św. Piotra wołał: Santo subito! (Natychmiast święty!).

  Pochowany został w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Rzymie.

 • DRZWI OTWARTE ONLINE

  DRZWI OTWARTE ONLINE

  Drodzy Ósmoklasiści!

  29 kwietnia planowaliśmy zorganizowanie Drzwi Otwartych naszej szkoły (o czym informuje baner). Chcieliśmy pokazać Wam pracownie lekcyjne, salę gimnastyczną, zapoznać nie tylko z ofertą klas na rok szkolny 2020/2021, ale także z nauczycielami i uczniami. Niestety, plany pokrzyżowała epidemia. 

  Zapraszamy zatem do wirtualnego odwiedzania III LO w Elblągu. 

  O szkole opowiedzą nasi obecni uczniowie, którzy przedstawią się w kilku kolejnych filmach. dlaczego warto wybrać III LO?- na pytanie odpowiadają Zuzia Inczewska i Michał Ziółkowski z kl.IIa.

  Obejrzyj, wysłuchaj!

 • KONSULTACJE W SPRAWIE REKRUTACJI

  Szanowni Państwo,

  zmiana terminu egzaminu ósmoklasisty wpłynęła na przesunięcie terminu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

  Z uwagi na duże znaczenie tej kwestii dla dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców MEN przekazało do konsultacji projekt harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Uwzględnia on m.in. nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.

  Uwagi i opinie można przekazywać drogą elektroniczną na adres mailowy konsultacje_rekrutacja@men.gov.pl do 13 maja br. do godz. 12.00.

   

  Załączniki:

  1. Projekt harmonogramu rekrutacji na rok szkolnych 2020/2021 – konsultacje – plik word

  2. Projekt harmonogramu rekrutacji na rok szkolnych 2020/2021 – konsultacje – plik pdf

  3. Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020-2021

   

  Z wyrazami szacunku

  Dariusz Piontkowski

  Minister Edukacji Narodowej

 • NASZE ASY

  NASZE ASY

         EWELINA JUREKO uczennica klasy III c

  najwyższa średnia w szkole – 5,84

  zachowanie wzorowe

  asysta pocztu sztandarowego

  finalistka Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej

   

        KAMILA MOCH uczennica klasy III c

  średnia ocen: 5,78

  zachowanie wzorowe

  asysta pocztu sztandarowego

  finalistka Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym

   

          PRZEMYSŁAW ORŁOWSKI – uczeń klasy III a

  średnia ocen: 4,44

  zachowanie wzorowe

  chorąży pocztu sztandarowego

  reprezentowanie szkoły w koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej i lekkoatletyce

  medale w następujących dyscyplinach:

  • koszykówka – III miejsce wraz z zespołem (trzy razy)
  • siatkówka – III miejsce wraz z zespołem w roku 2017/2018
  • piłka ręczna – III miejsce wraz z zespołem w roku 2019/202
  • lekkoatletyka: skok wzwyż – II miejsce 2017/2018 i 2018/2019.
 • REKRUTACJA

  Zapraszamy na wirtualny spacer do III LO

 • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS III

  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS III

  Szkolne mury III Liceum Ogólnokształcącego opuszcza kolejny rocznik.

  1 września 2017 roku obecni absolwenci rozpoczęli naukę w klasach z rozszerzonymi przedmiotami humanistycznymi, przyrodniczymi i ścisłymi. Świadectwa ukończenia szkoły otrzymało 95 uczniów, wśród nich 11 z wyróżnieniem.

  Najwyższą średnią w szkole – 5,84 – uzyskała Ewelina Jureko, finalistka Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Drugie miejsce na podium zajęła Kamila Moch, finalistka Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym ze średnią 5,78. Uczennice klasy IIIc zdobyły tytuł „Asa” w kategorii naukowej. Sportowym „Asem” został Przemysław Orłowski, uczeń klasy IIIa.

  Uczniowie zostali nagrodzeni medalami. Gratulujemy!

   

 • I MIEJSCE JULII KALKOWSKIEJ

  I MIEJSCE JULII KALKOWSKIEJ

  I Miejsce Julii Kalkowskiej w Ogólnopolskim konkursie „Zemsta za niepodległość! Ziemianie- ofiary dwóch agresorów”, Kraków 2020 r.”

  Otrzymaliśmy informację o  sukcesie uczennicy kl.1a Julii Kalkowskiej. W etapie wojewódzkim konkursu historycznego „Zemsta za Niepodległość! Ziemianie – ofiary dwóch agresorów” Julia zajęła I miejsce i otrzymała tytuł laureata wojewódzkiego w Gdańsku.
  „Zemsta za Niepodległość! Ziemianie – ofiary dwóch agresorów” to projekt edukacyjny IPN.
  Projekt ma charakter ogólnopolski i jest współorganizowany przez poszczególne Oddziały IPN, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie (Zarząd Główny i Oddziały), Fundację im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.
  Julia, jako jedyna uczennica z województwa zakwalifikowała  się do finału ogólnopolskiego, który odbędzie w kwietniu 2020 r. na terenie działania Oddziału IPN w Krakowie.

  Teresa Rakowska

 • KAROLINA SZCZEPAŃSKA ZDOBYWA INDEKS

  KAROLINA SZCZEPAŃSKA ZDOBYWA INDEKS

  Pragniemy wyrazić głębokie uznanie dla naszej uczennicy Karoliny Szczepańskiej z klasy IIb, która uzyskała tytuł finalisty VII Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.

  Finał Olimpiady miał się odbyć 21 marca na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Jednakże w związku z rozporządzeniem MEN i z uwagi na wzrastające zagrożenie koronawirusem Komitet Organizacyjny podjął decyzję odwołaniu Olimpiady, a wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do zawodów trzeciego stopnia Olimpiady otrzymali tytuł finalisty.

  Warto również podkreślić, że to nie pierwszy raz kiedy Karolina swoimi osiągnięciami sławi imię szkoły.

  Życzymy dalszych sukcesów, a za trud włożony w przygotowanie do Olimpiady serdecznie dziękujemy.

 • INDEKS DLA SZYMONA MACIEJKO

  INDEKS DLA SZYMONA MACIEJKO

  Mamy przyjemność i satysfakcję serdecznie pogratulować naszemu wspaniałemu uczniowi Szymonowi Maciejko z klasy IIb, który 7 marca wziął udział w etapie ogólnopolskim VII Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym, gdzie uzyskał tytuł finalisty.

  W finale Olimpiady, zorganizowanym przez Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, wzięło udział ponad 70 uzdolnionych uczniów z całej Polski.

  Szymon miał okazję wykazać się rozległą wiedzą z zakresu trzech bloków tematycznych:

  1) historii najnowszej, współczesnych stosunków międzynarodowych oraz aktualnych wydarzeń,

  2) wiedzy o społeczeństwie, prawoznawstwa, konstytucjonalizmu i prawa międzynarodowego,

  3) wiedzy o prawach człowieka,

  ze szczególnym uwzględnieniem zmiennego programu tematycznego: „KPC a prawo rodziny i dziecka do ochrony”.

  Indeksy na wybrane lub wszystkie kierunki studiów finalistom Olimpiady przyznało kilkanaście polskich uczelni. Wśród nich jest m.in. Uniwersytet Warszawski, Wrocławski, Gdański czy Uniwersytet w Białymstoku

  Gratulujemy pasji i zaangażowania oraz życzymy kolejnych sukcesów!

 • III LO SREBRNĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP

  III LO SREBRNĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP

  Witam serdecznie!

  W imieniu Wysokiej Kapituły IX Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego

  2020 roku pragnę serdecznie pogratulować Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Państwa Szkoły sukcesów w olimpiadach społeczno - prawnych, co "zaowocowało" zajęciem wysokiego miejsca w Polsce przez Państwa Placówkę w IX Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim 2020 roku, uzyskując status SREBRNEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP 2020 r.

  Tym samym Państwa Szkoła, uzyskując status szkoły srebrnej, ma prawo posługiwać się tym mianem i zamieszczać (NIEODPŁATNIE) logo szkoły srebrnej jako placówki, w której edukacja społeczna, europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka i/lub historyczna stoi na wysokim poziomie.

  Serdecznie gratulujemy!

  Stan epidemii w naszym kraju niestety storpedował plany wręczenia wyróżnienia na naszym Kongresie, wobec czego zmuszeni jesteśmy do przekazania gratulacji "zdalnie", a jednocześnie:

  1/ dołączamy w załączniku:

  - Logo Srebrnej Szkoły 2020 r.

  - Dyplom przyznany Państwa Szkole za miejsce w Rankingu.

  dyplom

  3/ Podajemy linki:

  a/ artykułu na naszej stronie o tegorocznym rankingu:

  https://coptiosh.eu/IX-Ranking-Olimpijski-2020_1021.html

  b/ strony z Rankingiem Olimpijskim:

  https://coptiosh.eu/IX-Ranking-2020-za-rok-szk-2018-19_1020.html

   

  Z poważaniem,

  Koordynator Główny

  mgr Krzysztof M. Maleszewski

 • NOWE NUMERY KONT

  NOWE NUMERY KONT

  Zmieniły się numery kont.  Szczegóły w zakładce Rada Rodziców.

 • OFERTA SWPS!

  OFERTA SWPS!

  Uniwersytet SWPS nie zaprzestaje misji popularyzowania wiedzy naukowej, starając się by była ona dostępna dla każdego w zaciszu jego domu.


  Zapraszamy do udziału w spotkaniach online organizowanych przez Uczelnię. 

  Najbliższe spotkania to:

  Webinarem z udziałem prof. Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich - poświęcony prawom obywatelskim w czasie epidemii. 

  Spotkanie online pod tytułem "Koronawirus: prawa obywatelskie w czasie epidemii" odbędzie się 6 kwietnia o godz. 17.00.  

  Przesyłam link do szczegółowych informacji oraz formularza zgłoszeniowego

  >>> LINK

  Webinar dla młodzieży z udziałem Przemysława Staronia - Nauczyciela Roku 2018 - poświęcony emocjom. 

  Spotkanie online pod tytułem “Jak się czujesz? Porozmawiajmy o emocjach” odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18.00

  Przesyłam link do szczegółowych informacji oraz formularza zgłoszeniowego

   >>> LINK

   

  Dodatkowo zapraszam do zapoznania się z materiałami z webinarów już zrealizowanych, które mogą być przydatne:

   

  Informacje o wszystkich spotkaniach online dostępne są na stronie: Aktualności z Uniwersytetu SWPS

  D.S.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
  82-300 Elbląg
  ul. Browarna 1
 • 55 625 89 20

Galeria zdjęć