• DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

    • 11.02.2021 20:34


    • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto powstało w ramach programu "Safer Internet" i jest obchodzone w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce. W tym roku przypada ono na 9 lutego.W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK - instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy - czytamy w raporcie "Korzystanie z internetu”. Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione.
     W związku z obchodzonym dziś świętem należy przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami. Oto one:

     1. Utwórz silne hasło - konto w serwisie społecznościowym należy zabezpieczyć niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont, co jest złą praktyką. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.

     2. Ogranicz dostęp do konta - uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.

     3. Tylko prawdziwi znajomi - dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

     4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych - aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów - np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

     5. Dbaj o prywatność - praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność.

     6. Używaj programu antywirusowego - zatrzyma on złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie pobrane do systemu. Więcej informacji znajdziecie w specjalnym poradniku dostępnym na stronie KPRM.

     https://www.gov.pl/attachment/5a702c24-aaaa-4da0-9502-ea1c940a31d6

    • więcej
    • SOLIDARNIE DLA TRANSPLANTACJI

    • 26.01.2021 11:10
    • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, realizowanego ze środków Ministerstwa Zdrowia, Fabryka Komunikacji Społecznej realizuje kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem Solidarnie dla transplantacji. Głównym celem kampanii jest budowanie aprobującej postawy społecznej wobec medycyny transplantologicznej oraz idei dawstwa.

     Jednym z elementów kampanii są działania edukacyjne w formie opracowanych pakietów edukacyjnych, mające na celu zwiększenie społecznego poparcia dawstwa narządów, tkanek i komórek do przeszczepienia. Zachęcam do zainteresowania się tym tematem, zapoznania z materiałami edukacyjnymi opracowanymi przez profesjonalistów z dziedziny transplantologii, które zawierają się w poniższym linku:

     https://zgodanazycie.pl/

    • więcej
    • EUROPEJSKI DZIEŃ PRZECIWKO HANDLOWI LUDŹMI i NIEWOLNICTWU

    • 10.11.2020 13:01


    • Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa stanowiąca jedną z najcięższych zbrodni, godząca w wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. Aby uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, by nie zostać ofiarą tego przestępstwa 18 października, corocznie od 14 lat, obchodzony jest Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. W związku z tym w piątek 16 października 2020 roku uczniowie klas II g, II h i III b uczestniczyli w lekcji profilaktycznej dotyczącej zjawiska handlu ludźmi, którą w formie zdalnej, z wykorzystaniem platformy Zoom, poprowadziła ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie- kom. Ewa Szczepanek. Młodzież miała okazję dowiedzieć się jaki jest profil osób, które są potencjalnie najbardziej podatne by stać się ofiarą tego typu przestępstwa, jakie czynniki mogą skutecznie temu zapobiec, czy wreszcie jak i gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. W załączeniu materiał, który w skrócie ujmuje treści dotyczące tego zagadnienia. Zachęcam do zapoznania się.

     - handel ludźmi
     - certyfikat

     Aleksandra Witkowska - pedagog/psycholog 

    • więcej
    • BEZPŁATNE KONSULTACJE I WARSZTATY ZE SPECJALISTAMI

    • 29.09.2020 16:38
    • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu w ramach punktu konsultacyjno-informacyjnego oferuje mieszkańcom Elbląga bezpłatne konsultacje ze specjalistami: psychiatrą, psychologiem, pedagogiem i terapeutą ds. uzależnień oraz warsztaty dla osób dorosłych i dzieci. Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych i ich rodzin będzie czynny już od 1 października 2020 roku.

     Jeśli nadużywanie alkoholu czy innych używek jest problemem dla Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, podejrzewasz uzależnienie u bliskiej Ci osoby, jesteś uwikłany w przemoc domową, jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika, potrzebujesz porady w trudnej sytuacji życiowej to w punkcie uzyskasz poradę i konsultację w zakresie szeroko rozumianej problematyki uzależnień. Adresatami wsparcia są przede wszystkim mieszkańcy potrzebujący profesjonalnej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej, terapeutycznej czy pedagogicznej, zwłaszcza osoby uzależnione i używające szkodliwie (alkoholu, alkoholu i narkotyków, leków, dopalaczy, nikotyny), współuzależnione (partnerzy osób uzależnionych), członkowie rodzin oraz osoby bliskie. Wykwalifikowana i doświadczona kadra będzie świadczyć pomoc w zakresie poradnictwa poprzez: anonimowe i nieodpłatne spotkania o charakterze konsultacyjnym i motywacyjnym. Każdy kto potrzebuje porady i konsultacji może skontaktować się z biurem telefonicznie: tel. 55 233 82 10, poprzez pocztę e-mail: tpdzo@o2.pl lub osobiście w Elblągu przy ul. 1 Maja 37 w godzinach pracy: od 07.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku.

     (www.portel.pl)

    • więcej
    • KONKURS W RAMACH PROGRAMU EDUKACYJNEGO #STOPFEJKFRIENDS
    • KONKURS W RAMACH PROGRAMU EDUKACYJNEGO #STOPFEJKFRIENDS

    • 29.09.2020 16:06
    • Do dnia 30 września 2020 roku do pedagoga/ psychologa szkolnego mogą zgłosić się uczniowie chętni do udziału w konkursie przeprowadzanym pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, realizowanym w ramach kampanii społecznej upowszechniającej wiedzę na temat szkodliwości narażenia na dym tytoniowy oraz szkodliwości palenia tytoniu, w tym – elektronicznych papierosów, w szczególności przez osoby młode, poniżej 18 roku życia.

     Jako szkoła możemy wyłonić maksymalnie trzy 5-osobowe zespoły, które w terminie do 23 października 2020 roku przygotują i wyślą komisji konkursowej swoje prace w postaci propozycji scenariuszy spotu reklamowego nawiązującego do kampanii #STOPFEJKFRIENDS. Opracowane scenariusze mają opierać się na materiałach dostarczonych przez organizatora konkursu w specjalnym pakiecie edukacyjnym.

     Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest u pedagoga/ psychologa szkolnego.

     Do wygrania bardzo atrakcyjne nagrody:
     1. Pierwsza nagroda: Laptopy McBook Air 13’’o wartości 4400 zł brutto- jeden dla każdego z członków zespołu konkursowego- oraz pobyt zwycięskiego zespołu w Warszawie (nocleg i wyżywienie) i uczestnictwo w produkcji spotu reklamowego (2 dni zdjęciowe) na podstawie zwycięskiej pracy konkursowej.
     2. Trzy wyróżnienia: Tablety Lenovo o wartości 1300 zł brutto jeden, dla każdego z członków zespołów konkursowych, którym przyznano wyróżnienie.

      

     Zachęcam do udziału!

    • więcej