Ogłoszenia i publikacje
Odpowiedzialność prawna nieletnich - zajęcia profilaktyczne
05.12.2023 12:50W dniu dzisiejszym funkcjonariusze Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Polcji w Elblągu spotkali się z uczniami klas I a, I c, I e oraz II c. Celem tego spotkania było przybliżenie młodzieży tematu odpowiedzialności prawnej w świetle Ustawy o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich. Policjanci bazując na ciekawych przykładach zaczerpniętych z własnej praktyki zawodowej, rzeczywistości środowiska lokalnego, przybliżali swoim młodym słuchaczom zarówno ich prawa, jak też obowiązki, które nałożone są na nich stanowionym prawem państwowym. Młodzież miała okazję poznać ważne dla siebie terminy z tego zakresu, dowiedziała się jaka jest różnica pomiędzy oreśleniem "małoletni", a "nieletni", czym jest demoralizacja, konflikt nieletniego z prawem, jakie mogą być konsekwencje prawne dokonywania różnego rodzaju czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenia lub przestępstwa, jakie środki oddziaływania wychowawczego może wdrażać wobec nieletniego policja, a jakie środki wychowawcze stosuje sąd.
W kolejnych terminach tego rodzaju spotkania zorganizowane zostaną dla młodzieży innych klas.
Przemoc karmi sie milczeniem...
28.11.2023 14:0325 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.Ktoś mógłby zapytać o sens takiego święta. W końcu powinniśmy przeciwdziałać agresji i dyskryminacji na co dzień. To prawda, ale, niestety, jest zupełnie inaczej. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ma nam przypomnieć oczywiste rzeczy, o których niby wiemy, a jednak zapominamy.
Na początek trochę statystyk, które muszą przestać być dla nas suchymi liczbami. Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni (dane pochodzące z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości). Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna. Zbyt łatwo przemilcza się, że prawa kobiet to prawa człowieka. Agresja i dyskryminacja dziewczynek, dziewcząt i kobiet to nie marginalne zjawisko, lecz powszechne i poważne pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.
Tuż przed obchodami Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, w środę 22 listopada 2023 roku, młodzież naszego liceum miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu. Była to doskonała okazja, aby od specjalistów w tej dziedzinie dowiedzieć się jak działają mechnizmy różnych rodzajów przemocy, jakie są ich długotrwałe konsekwencje dla osób w nie uwikłanych, jak funkcjonuje sprawca a jak ofiara aktów przemocowych, jak rozpoznawać symptomy zjawiska i przede wszystkim jak na nie skutecznie reagować, żeby ochronić osoby doznające krzywdy. Bo najważniejsze jest, aby nie być obojętnym!
Doświadczasz przemocy, jesteś jej świadkiem lub masz powody podejrzewać, że doświadcza jej ktoś w Twoim otoczeniu? Nie wahaj się szukać pomocy:
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu
82-300 Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17
Telefon: (55) 255 00 01
E-mail: sow@sow.elblag.pl
AW
Życie warte jest rozmowy...
20.11.2023 09:45TELEFONY WSPARCIAJeśli zmagasz się z problemami psychicznymi i potrzebujesz pomocy, możesz ją otrzymać pod CAŁODOBOWYMI numerami:
116 111 — Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
116 123 — Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych.
22 635 09 54 — Telefon zaufania dla osób starszych.
800 70 22 22 — Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 080 222 — Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów.
800 120 002 — Niebieska Linia — ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie.
801 199 990 — Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób z problemem narkotykowym.
"Sound of freedom" - to trzeba zobaczyć!
22.09.2023 09:55"Sound of freedom" to jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina. Zamrożony przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał na półce 5 lat. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji dziesiątek tysięcy widzów trafił z początkiem lipca do amerykańskich kin i wywrócił letni box office do góry nogami. Bez typowej dla Hollywood, idącej w miliony dolarów promocji, ale za to z rozchodzącą się wirusowo opinią, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”, wspiął się na szczyt rankingów ocen i oglądalności. Film porusza niesłychanie ważną tematykę współczesnego niewolnictwa, handlu dziećmi dla pozyskiwania korzyści materialnych z ich okrutnego, seksualnego wyzysku. Mimo tematyki twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a ładunek emocjonalny przekazu budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.
Czwartkowego popołudnia grupa uczniów klas III i IV wybrała się wraz z nauczycielami - Teresą Rakowską i Aleksandrą Witkowską - na projekcję "Sound of Freedom". Obraz wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, wywołał wiele emocji, skłonił do refleksji nad problemem. Uczestnicy wyjścia do kina rozchodzili się tego wieczoru do domów z głębokim przekonaniem, że poruszony w filmie temat wymaga nagłośnienia, uświadomienia szerokim kręgom odbiorców rozmiaru i powagi problemu, absolutnej konieczności zaangażowania na rzecz ratowania ofiar bezwględnego i okrutnego zjawiska handlu ludźmi.
My już zobaczyliśmy - koniecznie zobaczcie i Wy!
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH
05.12.2023 12:56Kończy się listopad, a wraz z nim zajęcia edukacyjno – profilaktyczne, które w klasach pierwszych przeprowadzone zostały przez pedagoga/ psychologa szkolnego we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Miały one na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie ich odpowiedzialności prawnej jako osób nieletnich. Nasi pierwszoklasiści dowiedzieli się jakie ważne dotyczące ich przepisy zawiera Ustawa o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich. Mamy nadzieję, że wiedza ta będzie miała pozytywny wpływ na ten etap życia, w którym przejęli już od rodziców odpowiedzialność prawną za swoje własne czyny, pozwoli im ustrzec się przed niepożądanymi społecznie zachowaniami, promować postawy słuszne, zgodne z powszechnie przyjętymi normami i zasadami społecznego współżycia.