Stres i jego kontrola a funkcjonowanie mózgu
26.11.2024 14:50Kolejne nagranie ciekawego webinaru, podczas którego dr Wojciech Glac w bardzo przystępny, a czasami w zabawny sposób opowiada o stresie w trudnym kontekście psychoneurologicznym i o tym, co się dzieje w naszym mózgu pod jego wpływem. Mówi też o tym, co możemy zrobić, aby z tych spotkań ze stresem wychodzić "obronną ręką" i jak działać, aby stresem w sposób odpowiedni zarządzać.
Dr Wojciech Glac jest neurobiologiem z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Rola rodziców w procesie wchodzenia dziecka w świat cyfrowy
26.11.2024 13:48Kolejny ciekawy webinar polecany przez Fundację „Dbam o mój z@sięg”, prowadzony przez prezesa i założyciela tej fundacji, socjologa problemów społecznych, wykładowcę akademickiego, edukatora społecznego dr Macieja Dębskiego.To bardzo ważny webinar dla rodziców oraz nauczycieli, wszystkich osób zaangażowanych w wychowanie dzieci i młodzieży. Zawiera praktyczne wskazówki co robić, a czego BEZWZGLĘDNIE NIE ROBIĆ z nowymi technologiami w domu.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią webinaru:
Internet a zachowania samobójcze młodzieży
27.11.2024 11:15Miasto Gdańsk oraz fundacja "Dbam o Mój Zasięg" na początku listopada bieżącego roku zorganizowały niesłychanie ciekawy, pełen cennych informacji webinar, który poprowadziła Pani dr Halszka Witkowska - certyfikowany suicydolog, kierownik znanego projektu ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY.Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania zarejestrowanej treści tego spotkania.
TEMAT WEBINARU: "Internet a zachowania samobójcze młodzieży – zrozumieć aby zapobiec."
LINK DO WEBINARU:
https://www.youtube.com/watch?v=EIKE0YOHpNc
TEMATYKA WEBINARU:
1. Wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży – co pokazują dane?
2. Omówienie podstawowych statystyk i zrozumienie ich
3. Czy mamy do czynienia z „epidemią”?
4. Co wywołuje kryzys samobójczy?
5. Czynniki ryzyka i czynniki chroniące
6. Kryzys samobójczy – na czym polega?
7. Alkohol, internet, przemoc rówieśnicza – jak mają się do zachowań samobójczych nastolatków?
8. Alkohol a kryzys samobójczy
9. Przemoc rówieśnicza i jej wpływ na kryzys dziecka
10. Zmiany w korzystaniu z Internetu, jak przebiegają i co ma wpływ?
11. Internet i jego wpływ na zachowania samobójcze wśród młodzieży
- Wpływ bezpośredni
- Wpływ pośredni
12. Pomocna strona Internetu
13. Jakie czynniki chroniące są w Internecie
14. Gdzie w sieci znaleźć profesjonalną pomoc i wsparcie?Fundacja Dbam o Mój Z@sięg
ul. Wyzwolenia 17c/3, 80-537 Gdańsk, Pomorskie, Poland
Dobro to wynik dzielenia - III LO w akcji SZLACHETNA PACZKA
19.11.2024 14:25Z drzew spadają ostatnie liście, prognozy pogody wieszczą opady pierwszych płatków śniegu. To znak, że grudzień stoi już u progu, a wraz z nim nadchodzą święta… czas, który wyzwala w ludziach większą niż zwykle wrażliwość na potrzeby innych.
Jako społeczność III LO chcielibyśmy w tym roku przyłączyć się do znanej wszystkim, porywającej od lat serca wrażliwych ludzi, ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA.
Wybraliśmy samotną, starszą osobę. Mieszkankę naszego regionu. Pod wskazanym poniżej linkiem możecie przeczytać o Pani Janinie, zapoznać się z rzeczywistością, w której żyje, z jej potrzebami. Pani Janina nie marzy o rzeczach wielkich. Chciałaby tylko wymienić starą, psującą się lodówkę, móc posłuchać radia, mieć sweter i buty, które potrzebne są jej, żeby móc wyjść z domu. Przyjmie z radością również ciepły koc na długie zimowe wieczory, które po śmierci brata spędza najczęściej samotnie w swoim skromnym miejscu zamieszkania, czy potrzebne na co dzień ręczniki, środki czystości oraz żywność. Pani Janina zapytana o podarunek, który byłby dla niej tym szczególnym, wymieniła nieśmiało tylko czapkę z pomponem, szalikiem i rękawiczkami w wymarzonym niebieskim kolorze…
Poznajcie Panią Janinę:
Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zaspokoić te ważne potrzeby i spełnić skromne marzenie o niebieskiej czapce z pomponem J Pokażmy siłę i szlachetność naszych serc!!
Obliczyliśmy, że zaledwie 5 zł wpłacone do wspólnej puli przez rodzinę każdego ucznia czy nauczyciela pozwoli nam zebrać kwotę, która zaspokoi najpilniejsze potrzeby Pani Janiny.
Pięć złotych – to byłoby super!! …ale oczywiście liczy się każda złotówka. Pomóżcie tyle, ile możecie.
Pieniądze można wpłacać do klasowych skarbników, którzy do 6 grudnia 2024 roku przekażą je koordynującym akcję pedagogowi i psychologowi – Danucie Miszkowicz i Aleksandrze Witkowskiej.
Do gabinetu pedagoga przynosić można również dary rzeczowe:
- żywność długoterminową
- środki czystości (głównie proszki do prania, płyn do naczyń, mydło, środki czyszczące i myjące)
- ręczniki, koc
Jeśli zbierzemy więcej tego rodzaju rzeczy, to nadwyżką obdarujemy innych prawdziwie potrzebujących.
A może ktoś ma nowe, nieużywane, niepotrzebne, a tak ważne dla Pani Janiny, rzeczy do ubrania?
- bluza, rozmiar L/44, wzrost 155
- kurtka polarowa
- sweter całoroczny
- sweter rozpinany ciepły
- buty zimowe, kozaki- rozmiar 36
- botki czarne (maksymalny koturn do 5 cm)
Pamiętajcie - kolor NIEBIESKI to kolor marzeń Pani Janiny J
Spełnijmy te marzenia. Niech ten nadchodzący świąteczny czas będzie czasem szlachetnym, pełnym wzajemnej życzliwości i wsparcia, dzielenia się dobrocią, która czyni lepszym każdego człowieka.
Szkolni organizatorzy akcji SZLACHETNA PACZKA.
Młodzież świadoma odpowiedzialności prawnej
19.11.2024 14:18W ubiegłym tygodniu gościliśmy w szkole kom. Katarzynę Stankiewicz - funkcjonariuszkę KMP w Elblągu specjalizującą się w sprawach dotyczących osób nieletnich. Pani komisarz spotkała się z uczniami klas pierwszych, aby uświadomić ich w zakresie prawa, któremu podlegają.Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu poruszającego kwestię przysługujących jej praw, ale też ciążących na niej obowiązków. Policjantka omówila zagadnienia odnoszące się do demoralizacji osób nieletnich, możliwych konsekwencji prawnych bedących następstwem dokonywania różnego rodzaju wykroczeń, czy przestępstw.
Mamy nadzieję, że zdobyta podczas tego pouczającego spotkania wiedza pozwoli naszym uczniom ustrzec się przed wstąpieniem na drogę konfliktu z obowiązującym prawem.