• JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO
     • JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO

     • 02.09.2021
     • We wrześniu 2021 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu obchodzić będzie jubileusz 30-lecia swego istnienia. To wyjątkowa i ważna rocznica w historii działalności Szkoły.

      III LO przez 30 lat swojego istnienia zapisało  się w świadomości elblążan i stało się ważnym punktem na edukacyjnej mapie naszego miasta. Absolwenci kolejnych roczników rozwijają zawodowe kariery w Polsce i na świecie, studiują na wielu renomowanych uczelniach.

      Szkoła nadal się rozwija i dokłada wysiłków, by sprostać zmieniającym się potrzebom edukacyjnym. Jubileusz to czas podsumowań, ale także planów na przyszłość.

      W atmosferze przygotowań do jubileuszu, który zaplanowany jest na 30 września upłynęło otwarcie roku 2021/2022. Dyrektor szkoły pani Beata Orzech szczególnie serdecznie przywitała uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Przedstawiciele „pierwszaków” złożyli ślubowanie, iż o dobre imię szkoły będą dbać rozwijając swoje pasje, realizując się w nauce, sporcie, kulturze.  Uczniowie klas pierwszych zapoznali się ze swoimi wychowawcami, poznali budynek szkoły.

      Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku szkolnym nauka będzie wyłącznie stacjonarna a sytuacja epidemiologiczna pozwoli społeczności III LO cieszyć się wydarzeniami związanymi z jubileuszem.

    • 1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA
     • 1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA

     • 02.09.2021
     • 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa

      „ Kiedy się wypełniły dni
      i przyszło zginąć latem,
      prosto do nieba czwórkami szli
      żołnierze z Westerplatte.’


                      K. I . Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte’’


      1 września 1939 r.  o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weis uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km. Polska znalazła się  w niekorzystnym położeniu strategicznym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju. 
      Atak III Rzeszy Niemieckiej był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jednocześnie w dniu 3 września 1939 r. rząd ZSRS wyraził zgodę na nadawanie przez radiostację w Mińsku specjalnego sygnału umożliwiającego radionawigację Luftwaffe we wschodnich rejonach Polski.  Pierwszym miastem, na które spadły niemieckie bomby już o 4.40, był Wieluń następnie Westerplatte, Gdynia, Puck, Hel. 
      Dziś w 82. Rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd 6 milionom Polaków wojskowych i ludności cywilnej , poległych w latach 1939-1945 na wszystkich frontach tej wojny. 
      Chwała Bohaterom!
       

     • Podręczniki na rok szkolny 2021/2022

     • 03.08.2021
     • W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego w naszej szkole odbywa się giełda używanych podręczników.

      Proszę wstrzymać się z zakupem podręcznika do języków obcych. Nauczyciele uczący podejmą decyzję o doborze podręcznika we wrześniu. 

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

     • 29.06.2021
     • Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, 

      drży powietrze po ich śmigłym zniku.

      Wakacje, panie profesorze!

      Julian Przyboś „Lipiec”

      Słowa poety z pewnością oddają atmosferę, jaka panowała podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Ten trudny rok, łączący naukę stacjonarną, zdalną i hybrydową zakończyliśmy mimo wszystko z radością i nadzieją, że taki rodzaj nauki już się nie powtórzy.

      Uroczystość odbyła się w szkolnej hali sportowej w dwóch turach z powodu obostrzeń sanitarnych. Pani Dyrektor-Beata Orzech odczytała życzenia zarówno od Prezydenta Miasta Elbląga jak i Ministra Edukacji Narodowej i Nauki.

      Podczas gali nagrody otrzymali też uczniowie wyróżniający się w nauce oraz innych działaniach na rzecz szkoły.

      Najwyższe średnie uzyskały uczennice:

      Aleksandra Kulesza z klasy IIc-5,87

      Julia Otłowska z klasy IIh-5,57

      Kinga Belczewska z klasy Ic-5,60

      Wśród klas najwyżej uplasowała się Ia ze średnią 4,57, z kolei klasa Id odznaczyła się najwyższą frekwencją.

      Należy dodać, że to właśnie uczniowie klasy Id stanowią trzon Spontanicznego Zespołu Muzycznego, który uświetnił uroczystość zakończenia roku szkolnego.

      K.M.

    • Drodzy Ósmoklasiści !
     • Drodzy Ósmoklasiści !

     • 06.06.2021
     • Dlaczego warto wybrać III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu?

                    Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.

                             Zapraszamy serdecznie !!!

     • STYPENDYSTKI PREMIERA W ROKU SZKOLNYM 2021/22

     • 28.06.2021
     • Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22 

      II C Aleksandra Kulesza

      II H Julia Otłowska

      i Pani Dyrektor Beata Orzech 

      Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22 i Pani Dyrektor

    • KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
     • KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

     • 24.06.2021
     • Miło nam poinformować, że w nowym roku szkolnym 2021/22  kolejne klasy humanistyczne, zostaną objęte programem „ Klasa pod Patronatem WPiA UG”. Pani Beata Orzech, Dyrektor III LO podpisała wraz z Dziekanem WPiA UG , Panem dr hab. Wojciechem Zalewskim kontynuację współpracy dydaktyczno- naukowej.  Wykładowcą wiedzy o prawie został Pan Piotr Zieliński, prawnik, absolwent oraz doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad prawem medycznym i bioprawem, a w szczególności nad aspektami dotyczącymi praw pacjenta”. Jest przewodniczącym Rady Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącym Wydziałowej Rady Doktorantów na Wydziale Prawa i Administracji UG.

      Nasi uczniowie na zakończenie czteroletniego cyklu kształcenia otrzymają certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w programie, podwyższą kompetencje z zakresu wiedzy o prawie, co umożliwi im podjęcie decyzji o wyborze  kierunku studiów i zaplanowaniu swojej przyszłości.

      Teresa Rakowska, koordynator projektu

    • ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE PASJĄ OLI KULESZY
     • ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE PASJĄ OLI KULESZY

     • 21.06.2021
     • O Aleksandrze Kuleszy –uczennicy klasy IIc ( profil medyczny) pisaliśmy już na stronie szkoły z racji jej osiągnięć naukowych. Ola brała udział w II etapie Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, w konkursie geograficznym Geoplaneta, teraz na koniec roku szkolnego 2020/2021 uzyskała średnią ocen 5, 85.

      Oprócz znakomitych wyników w nauce Ola uzyskuje sukcesy w łyżwiarstwie figurowym, które trenuje już kilka lat. Od początku szkoły podstawowej trenuje łyżwiarstwo figurowe, a od dwóch lat również rolkarstwo figurowe. Obie dyscypliny są komplementarne wobec siebie. Aleksandra reprezentuje klub UKS „ Szóstka „ Elbląg a jej trenerka jest pani Beata Kukowska.

      Ola trenuje cztery razy w tygodniu a uwieńczeniem treningów jest oczywiście udział w zawodach. W tym sezonie zawodniczka wzięła udział w trzech zawodach łyżwiarskich: WalleyCup w Warszawie, Puchar Bydgoszczy oraz Memoriał Marii Lelonkiewicz-Olszewskiej.

      Z kolei na rolkach Ola startowała w Mistrzostwach Polski w Rumii oraz Wiosennym Pucharze także w Rumii.

      Występ Aleksandry to tzw. program dowolny o określonym czasie, w którym zawodniczka  musi wykonać odpowiednie skoki, piruety, kroczki i spirale.

      Jak widać, da się pogodzić naukę w niezwykle wymagającym profilu ze sportowa pasją.

      Oli gratulujemy i życzymy sukcesów zarówno na polu naukowym jak i sportowym!!!

      K.M.

      Aleksandra Kulesza

    • KLASA II B W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM
     • KLASA II B W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM

     • 18.06.2021
     • 15 czerwca klasa II b zwiedziła Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Jest to idealne miejsce na zapoznanie się z wielokulturową historią Żuław. W budynku dawnej mleczarni Leonharda Kriega z 1902 roku gromadzone są ślady dziedzictwa kulturowego Żuław delty Wisły. W części muzealnej prezentowane są następujące wystawy stałe: „Stolica Żuław. Delta Wisły” – prezentujące zabytki materialne związane z historią Żuław Wiślanych, m.in. elementy wiatraka z Ostaszewa, nagrobki (m.in. unikatowa stela z drewna modrzewiowego) oraz fragmenty budynków z miasta i okolicy, a także pamiątki związane z nowodworskim przemysłem. „Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej” – ekspozycja poświęcona mennonitom – pochodzącej z Niderlandów oraz północnych Niemiec wspólnocie religijnej, która osiedliła się na terenie Żuław w XVI wieku. „Strych pełen osobliwości” – kolekcja dawnych przedmiotów codziennego użytku, narzędzi rzemieślniczych oraz zabytków techniki użytkowej. „Magazynek strażnika wałowego” – rekonstrukcja dawnego pomieszczenia, służącego ochronie przeciwpowodziowej. Zwiedzanie obiektu uzupełniliśmy uczestnictwem w warsztatach tematycznych o Żuławach Wiślanych.

      Dodatkowo mieliśmy okazję oglądać Lapidarium Cmentarz 11 wsi – filia w Żelichowie-Cyganku.Są to kamienie polne z wyrytymi datami śmierci, inicjałami zmarłych oraz gmerkami (znakami własnościowymi gospodarstw lub rodzin). Najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1691 a najmłodszy – 1798. Zapoznaliśmy się również z architekturą zabytkowego domu podcieniowego oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w Raczkach Elbląskich, gdzie według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii znajduje się depresja 1,8 m p.p.m., która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski

      Klasa IIB na wycieczce

    • DZIEŃ PATRONA
     • DZIEŃ PATRONA

     • 15.06.2021
     • Dzień 10 czerwca – jak co roku – jest świętem Naszej społeczności szkolnej. W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wykonywali różnego rodzaju zadania. Wśród nich znalazły się takie jak: przygotowywanie plakatów poświęconych Janowi Pawłowi II, udział w szkolnym konkursie wymagającym wiedzy ogólnej oraz sprawdzającym umiejętność wyszukiwania informacji czy gry zespołowe. Nie zabrakło również bardziej oficjalnego akcentu – delegacja klas I pod opieką p. M. Babraj udała się na Stare Miasto pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyła kwiaty oraz poznała różne ciekawostki związane z patronem.

      Mamy nadzieję, że była to inna forma zajęć lekcyjnych oraz kolejna okazji do integracji zespołów klasowych.

      Obchody Dni Patrona

    • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES
     • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES

     • 15.06.2021
     • 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się 35 edycja konkursu języka angielskiego organizowanego przez wydawnictwo Oxford OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS-LINGUA.PLUS. Uczniowie rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny z którego można było otrzymać 100 punktów. Laureatami konkursu zostały osoby, które nie popełniły więcej niż 5 błędów i osiągnęły wynik co najmniej 80 punktów. Niezmiernie miło nam poinformować, że pięcioro uczniów naszej szkoły uzyskało tytuł Laureata Olimpiady!

       

      Laureatką I stopnia została Katarzyna Kuczaba z klasy 1a ze znakomitym wynikiem 96 punktów. Laureaci IV stopnia to Maciej Pietrzak z klasy 1b oraz Martyna Pastewska z klasy 2f (84 punkty), a laureatami V stopnia zostali Julia Lachowska z klasy 2a oraz Nikola Prokurat z klasy 2b (80 punktów). Ogromne gratulacje!!!

       

      A oto klasyfikacja szkolna:

      W kategorii klas 1:

      1 miejsce- Katarzyna Kuczaba 1a

      2 miejsce -Maciej Pietrzak 1b

      3 miejsce – Urszula Łopacka 1b

      W kategorii klas 2:

      1 miejsce – Julia Lachowska 2a, Nikola Prokurat 2b

      2 miejsce – Iga Pawłowska 2d

      3 miejsce – Magdalena Brajtenbach 2c, Igor Wasielewski 2d

      W kategorii klas 2 i 3 po gimnazjum

      1 miejsce – Martyna Pastewska 2f

      2 miejsce – Julia Otłowska 2h, Michał Rzeczycki 2h, Maja Ziółkowska 3b

      3 miejsce – Oskar Chabowski 2g

      Serdecznie gratulujemy!

      Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom.

      Katarzyna Kuczaba, która osiągnęła najwyższy wynik (96 punktów)

  • Galeria zdjęć

    brak danych