• PRZEMOC KARMI SIĘ MILCZENIEM...

     • 28.11.2023
     • 25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Ktoś mógłby zapytać o sens takiego święta. W końcu powinniśmy przeciwdziałać agresji i dyskryminacji na co dzień. To prawda, ale, niestety, jest zupełnie inaczej. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ma nam przypomnieć oczywiste rzeczy, o których niby wiemy, a jednak zapominamy.

      Na początek trochę statystyk, które muszą przestać być dla nas suchymi liczbami. Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni (dane pochodzące z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości). Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna. Zbyt łatwo przemilcza się, że prawa kobiet to prawa człowieka. Agresja i dyskryminacja dziewczynek, dziewcząt i kobiet to nie marginalne zjawisko, lecz powszechne i poważne pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.

      Tuż przed obchodami Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, w środę 22 listopada 2023 roku, młodzież naszego liceum miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu. Była to doskonała okazja, aby od specjalistów w tej dziedzinie dowiedzieć się jak działają mechnizmy różnych rodzajów przemocy, jakie są ich długotrwałe konsekwencje dla osób w nie uwikłanych, jak funkcjonuje sprawca a jak ofiara aktów przemocowych, jak rozpoznawać symptomy zjawiska i przede wszystkim jak na nie skutecznie reagować, żeby ochronić osoby doznające krzywdy. Bo najważniejsze jest, aby nie być obojętnym!

      Doświadczasz przemocy, jesteś jej świadkiem lub masz powody podejrzewać, że doświadcza jej ktoś w Twoim otoczeniu? Nie wahaj się szukać pomocy:

      Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu

      82-300 Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17

      Telefon: (55) 255 00 01

      E-mail: sow@sow.elblag.pl

       

      AW

       

       

    • UCZNIOWIE W AKCJI - SOLIDARNOŚĆ NA RZECZ KOLEŻANKI
     • UCZNIOWIE W AKCJI - SOLIDARNOŚĆ NA RZECZ KOLEŻANKI

     • 28.11.2023
     • W świecie nieprzewidywalnych zdarzeń i dramatycznych wydarzeń, siła wspólnoty staje się kluczowym elementem w radzeniu sobie z trudnościami. Nie ma to lepszego potwierdzenia niż historia grupy naszych uczniów, którzy postanowili zjednoczyć siły, aby pomóc swojej koleżance, której kilka miesięcy temu dom stanął w płomieniach.

      Młodzież klasy 1a wraz z rodzicami i wychowawcą podjęli inicjatywę i zorganizowali zrzutkę pieniężną, aby wesprzeć Nikolę w trudnych chwilach. Najpierw podarowali koleżance bon o wartości 300 złotych na zakup niezbędnych ubrań. Uczniowie starali się, aby ten gest dostarczył leżącej wówczas w szpitalu koleżance nie tylko wsparcia finansowego, ale także emocjonalnego, dlatego do kuponu dołączyli plakat z życzliwymi słowami od całej klasy 1a.

      Następnie zorganizowali zrzutkę na portalu zrzutka. pl. W akcję włączyła się także absolwentka III LO - Oliwia Kurs. Ważnym elementem była również aktywna rola mediów społecznościowych, które zostały wykorzystane do szerzenia informacji na temat zrzutki. Uczniowie korzystali z różnych platform, aby dotrzeć do jak największej liczby ludzi i zachęcić ich do wsparcia wspólnej sprawy. Dzięki ofiarności rodziców klasy 1 a oraz innych darczyńców uzbierana kwota wyniosła ponad 2600 złotych. W związku z tym, szkoła, w porozumieniu z opiekunami prawnymi Nikoli, postanowiła za te pieniądze zakupić uczennicy niezbędny sprzęt - laptop i telewizor.

    • KLASA 1 NA DESKACH TEATRU IM. ALEKSANDRA SEWRUKA W ELBLĄGU
     • KLASA 1 NA DESKACH TEATRU IM. ALEKSANDRA SEWRUKA W ELBLĄGU

     • 27.11.2023
     • Tym razem uczniowie klasy artystyczno - medialnej wcielali się w aktorów i budowali umowną rzeczywistość teatralną za pomocą ruchu scenicznego. Tworzyli z własnych ciał i emocji efektowne pomniki. Przełamywali swoje ograniczenia, wyrażali uczucia i pokonywali wstyd.

      Kształtowanie świadomości ciała, tworzenie myślącej, czującej i działającej postaci scenicznej było dla młodych ludzi nie lada wyzwaniem. Lekcja teatralna okazała się twórcza, kreatywna, z dużą dozą zabawy, humoru i dobrego smaku.

    • WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY
     • WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY

     • 23.11.2023
     • Nasza uczennica Dominika Lewczuk z klasy 2c została laureatką w wojewódzkim konkursie plastycznym Niepodległa Polska organizowanym przez Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego w Pucku zajmując II miejsce.

      Gratulujemy.

      Danuta Miszkowicz

    • MATEMATYKA W FOTORAFII
     • MATEMATYKA W FOTORAFII

     • 21.11.2023
     • Z przyjemnością informujemy, że w minionym tygodniu został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Matematyka w fotografii”.

      Jury w składzie : Pani Dyrektor Beata Orzech, Pan Wicedyrektor Jacek Licznerski, opiekun SU Pani Mariola Babraj, oraz z ramienia SU Pola Gruszecka i Malwina Michałowska, wyłoniło najlepsze prace.

      I miejsce - Ewa Ciesielska III D - „Kąty Eulera”

      II miejsce - Jan Szymański III B - „ Słoneczna prosta prostopadła”, „Części wspólne liści”, „Piaszczyste krzywe równoległe”

      III miejsce - Nina Moczadło IF - „Fala sinusoidalna”

      Jan Szymański III B - „Pęk półprostych z podwodnych głębin”

       

      Ponadto jury postanowiło wyróżnić zdjęcia

      „Spirala Archimedesa” - Lena Michalska I F

      „Oś symetrii na zielono”, „Górska parabola” oraz „Elektryczny trapez” - Zuzanna Madziar II A

      „Deszczowy zbiór bąbelków” oraz „Jesienna symetria” -  Jan Szymański III B

      „Pies prosty” - Nina Racław I E

      „Ostrosłupy na łące” - Wojciech Szweda I D.

       

      Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

      Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

       Nauczyciele matematyki.

       

    • UCZNIOWIE W KINIE NA UŁASKAWIENIU W RAMACH PROGRAMU NHEF
     • UCZNIOWIE W KINIE NA UŁASKAWIENIU W RAMACH PROGRAMU NHEF

     • 21.11.2023
     • Po raz kolejny uczniowie klasy 1 a i 2 a uczestniczyli w lekcji filmowej w ramach programu NHEF. Realizacja tej intelektualnej przygody dała młodzieży możliwość ukonkretnienia treści egzaminacyjnych w oparciu o wybrane filmy i doskonalenia umiejętności analizy filmu jako tekstu kultury. Tym razem młodzież zaznajomiła się z filmem Ułaskawienie.

      Fabuła opowiada o synu Hanny i Jakuba, żołnierzu AK Wacławie Odrowążu Szewczyk, który w 1946 roku zastrzelony przez UB. Rodzice postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż przez nadal przeżywającą powojenny koszmar Polskę jest wielowymiarową metaforą.

      Dzięki programowi NHEF oraz cyklowi Maturalne motywy w filmie i w literaturze uczniowie kształtują dojrzałość emocjonalną, intelektualną i moralną oraz odczytują pozaliterackie teksty kultury, stosując kod właściwy w danej dziedzinie sztuki. Dziś klasy o profilu artystyczno - medialnym przyglądały się motywowi Stabat Mater Dolorosa i szukały motywu cierpiącej matki w tekstach literackich od antyku po współczesność.

    • KUŹNIA W AKCJI - WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W MIĘDZYSZKOLNEJ PRACOWNI EKSPERYMENTOWANIA
     • KUŹNIA W AKCJI - WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W MIĘDZYSZKOLNEJ PRACOWNI EKSPERYMENTOWANIA

     • 15.11.2023
     • Dziś pierwsza grupa uczniów z klasy 2a brała udział w pracach zespołu redakcyjnego. Na tapet wzięliśmy tematykę świąteczną oraz przygotowywaliśmy artykuły związane w życiem uczniów szkół ponadpodstawowych. Mamy nadzieję na debiut redakcyjny już w najbliższym - świątecznym - wydaniu gazety międzyszkolnej. Trzymajcie za nas kciuki.

    • WSPÓŁPRACA Z UWM
     • WSPÓŁPRACA Z UWM

     • 15.11.2023
     • Dnia 14 listopada uczniowie z grupy rosyjskiej (klasy III) w ramach programu klasy patronackiej kierunku LIngwistyka w biznesie (UWM Olsztyn) mogli wysłuchać prelekcji online dr Barbary Kozak pt. "Europejskie związki rosyjskich władców". W trakcie wykładu dowiedzieli się między innymi:

      - która z córek Jarosława Mądrego panowała we Francji,

      - w jakim celu Aleksander II spotykał się ze swoim wujem Fryderykiem Wilhelmem IV Pruskim a także,

      - czy bliskie związki z Jerzym V pomogły Mikołajowi II.

       Serdecznie dziękujemy za niezwykle wnikliwą wiwisekcję drzewa genealogicznego Europy!         

      AT

    • WYJAZD DO TEATRU MUZYCZNEGO
     • WYJAZD DO TEATRU MUZYCZNEGO

     • 13.11.2023
     • Dzisiejszego wieczoru ponad 50-osobowa grupa uczniów naszej szkoły miała okazję podziwiać na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni spektakl pt. 'Wiedźmin'. Ponad 3-godzinne widowisko muzyczno-taneczne wprowadziło nas w klimat prozy Sapkowskiego pełnej magii, czarów i potworów. Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu spektaklu i tego, że pomimo rezygnacji z wielu wątków reżyserowi udało się zachować ducha książki.

       AT

  • Galeria zdjęć

    brak danych