• O „KODEKSIE RODZINNYM I OPIEKUŃCZYM Z DN. 25 II 1964 R.” WIEDZĄ NAJWIĘCEJ !
     • O „KODEKSIE RODZINNYM I OPIEKUŃCZYM Z DN. 25 II 1964 R.” WIEDZĄ NAJWIĘCEJ !

     • 29.11.2021
     • 29 listopada 2021 r. w audytorium WSE w Elblągu uczniowie klas „Pod Patronatem Dziekana”  WP i A Uniwersytetu Gdańskiego wysłuchali kolejnego już wykładu z cyklu „Rodzina w aspekcie prawnym i moralnym”. Spotkanie naukowe poprowadził wykładowca akademicki UG, Pan Piotr Zieliński.

      Na zakończenie wręczył 39 certyfikatów uczniom, którzy uczestniczyli w I Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Medycznego 28 .X. 2021r. Zorganizowanej na Uniwersytecie Gdańskim.

      T. Rakowska

    • WARSZTATY SKETCHNOTING’U
     • WARSZTATY SKETCHNOTING’U

     • 24.11.2021
     • Dnia 23 listopada na lekcjach j. rosyjskiego uczniowie klas 3 a, b, c, d zapoznali się z podstawami tworzenia notatek wizualnych, czyli z techniką sketchnoting’u. Zajęcia poprowadziła Pani Anita Pawlak – zawodowy trener myślenia wizualnego i sketchnoter. W trakcie 1,5h wielu uczniów przekonało się, że aby rysować i tworzyć proste notatki wizualne - niepotrzebne są zdolności artystyczne - wystarczy jedynie czysta kartka, flamastry i znajomość podstawowych kształtów. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się również jak działa nasz mózg w trakcie zapamiętywania i jak ogromny udział w procesie uczenia się, np. nowych słówek i faktów, ma zmysł wzroku.

      P. S. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się wykorzystać nabyte umiejętności na lekcjach języków obcych.

    • I MIEJSCE W KONKURSIE „POLSKIE KONSTYTUCJE – OD KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 R. DO KONSTYTUCJI Z 2 KWIETNIA 1997 R.”
     • I MIEJSCE W KONKURSIE „POLSKIE KONSTYTUCJE – OD KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 R. DO KONSTYTUCJI Z 2 KWIETNIA 1997 R.”

     • 16.11.2021
     • Niezmiernie miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Jakub Skibiński zajął I miejsce w konkursie  „Polskie konstytucje – od Konstytucji 3 maja 1791 r. do Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r.”

      Konkurs organizowany był przez Instytut Ekonomiczny PWSZ w Elblągu i Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Elblągu.

      Jakub Skibiński uczeń klasy 3B został laureatem konkursu i zajął I miejsce.

      Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników.

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • 09.11.2021
     • Święta miłości kochanej Ojczyzny,
      Tyś tarczą twoich Polaków od wieka

                              Ignacy Krasicki „Hymn do miłości Ojczyzny”


      PROGRAM SZKOLNYCH OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI  9-10.XI. 2021 r.


      9. XI. o godz. 16.00  na Cmentarzu Agrykola w Elblągu klasy 1a i 2a, biorące udział w projekcie BohaterOn, zapalą „światełko Pokoju” w hołdzie uczestnikom walk  o Niepodległą Ojczyznę.

      10.XI.
      1. 8.55 -13.30 koncert pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej - kl. 3h
      2. 9.40 -13.30 kiermasz ciast – kl. 1a, 2a, 3e
      3. 10.35 -10.55. Konkurs poetycki „ Dla Niepodległej” – dla wszystkich klas. Rozstrzygnięcie, rozdanie nagród
      4. 10.35 -10.55 Festiwal piosenki „Wolności! Cecho dusz wielkich! ozdobo człowieka”
       Zosia Zelonka  kl. 2b, Daria Komoń kl. 3b
      5. 11.11 Szkoła „Do hymnu”
      6. Lekcje otwarte „ Moja Niepodległa” dla klas 1-2 poprowadzą Kornel Żelichowski, Kuba Skibiński i Wiktor Walczak z kl. 3 b

      W Dniu Święta Odzyskania Niepodległości Ojczyzny (10. XI.) prosimy o strój galowy

      Zapraszamy całą społeczność naszego liceum do udziału w uroczystości
      Organizatorzy

    • ŚWIATEŁKO POKOJU DLA NIEPODLEGŁEJ
     • ŚWIATEŁKO POKOJU DLA NIEPODLEGŁEJ

     • 09.11.2021
     • W ramach obchodów Święta Niepodległości Polski, 9. XI. 2021 r. o godz. 16.00 zebraliśmy się pod krzyżem katyńskim na cmentarzu Agrikola i zapaliliśmy "światelko pokoju" dla Niepodległej. Pamiętamy o naszych przodkach, którzy walczyli na przestrzeni wieków o suwerenną Ojczyznę.

      Kl. 1a i 2a

      uczniowie pod krzyżem katynskim

    • PRZERWA NA CZYTANIE
     • PRZERWA NA CZYTANIE

     • 02.11.2021
     • To już druga II Międzynarodowa edycja  akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.


      27.10 w naszej szkole odbyło się wydarzenie zorganizowane przez SU 3LO: Międzynarodowe bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Przerwa na czytanie.


      Celem akcji było zachęcenie uczniów, nauczycieli oraz pracowników obsługi do wspólnego czytania książek. Klasy chętnie wzięły udział w wydarzeniu, a tego dnia w bibliotece szkolnej panował wzmożony ruch...
      Z danych, które zostały nam przekazane,  tego dnia książki na przerwach czytało 229 osób. Najbardziej aktywną klasą okazała się klasa IIC, gratulujemy i dziękujemy za udział w wydarzeniu.


      Nasza akcja powiodła się dzięki silnemu wsparciu ze strony naszych Pań polonistek.

    • WESPRZYJ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH
     • WESPRZYJ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

     • 02.11.2021
     • Koleżanki i koledzy, uczniowie i pracownicy naszej szkoły, składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji charytatywnej w ramach ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn. Dzięki Waszym otwartym sercom zebraliśmy 390 zł. Pieniądze przekazaliśmy na konto fundacji Sensoria, która zajmuje się pomocą żyjącym, samotnym Powstańcom Warszawskim. Zbiórkę prowadziły Weronika Oryl i Zuzia Haufa z kl. 1 a.

      DZIĘKUJEMY

      Klasa 1a i 2a

      T. R

    • ŻONKILOWY DZIEŃ PATRONA
     • ŻONKILOWY DZIEŃ PATRONA

     • 02.11.2021
     • Z okazji 43 rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża, dnia 29 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona.
      Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną oraz fakt, iż to właśnie Jan Paweł II w roku 1993 zainicjował Światowy Dzień Chorego, tegoroczne obchody Dnia Patrona związane były z zagadnieniem cierpienia, choroby i śmierci, czyli z tematyką bliską sercu naszego patrona.
      Dzień ten rozpoczęliśmy prelekcją, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu, podczas której pani Anna Podhorodecka, pracownik Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak, przybliżyła naszym uczniom działaność hospicyjną w naszym mieście, a dokładniej historię jego powstania oraz misję, zachęcając tym samym do wolontariatu i wszelkiej innej pomocy na rzecz hospicjum.
      Następnie udaliśmy się do naszej szkolnej biblioteki, w której zaprezentowana została wystawa przygotowana przez uczniów klasy 2C pt: „Oblicze cierpienia w świetle nauki Jana Pawła II”.
      Zwieńczeniem tego dnia było posadzenie na terenie naszej szkoły żonkili, które w przyszłym roku rozdamy w czasie Pól Nadziei, czyli tradycyjnej kwesty na rzecz hospicjum.
      Mamy nadzieję, że na wiosnę sytuacja pandemiczna w naszym kraju pozwoli nam na realizację tego ważnego projektu. Już teraz liczymy na Wasze wsparcie:)

    • SYSTEM OCHRONY ZDROWIA W CZASIE PANDEMII - KONFERENCJA NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM
     • SYSTEM OCHRONY ZDROWIA W CZASIE PANDEMII - KONFERENCJA NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

     • 02.11.2021
     • 28października klasy humanistyczne I-III „Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji” wzięły udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Medycznego, Farmaceutycznego, Bioetyki i Zarządzania w Ochronie Zdrowia organizowanej przez  Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zakład Zarządzania Organizacjami Publicznymi. Konferencja odbyła się w Sali Teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego (budynek Neofilologii) przy ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku.

      Konferencja dotyczyła aktualnych problemów prawnym dotyczącym wykonywania zawodów medycznych oraz  zagadnień  związanych z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia w Polsce w czasach pandemii COVID-19. Mieliśmy możliwość wysłuchania wystąpień znamienitych prelegentów: prof. dr hab. Joanny Haberko z Uniwersytetu Adama Mickiewicza „Istota prawnych ograniczeń, a możliwości medycyny”, sędziego Sądu Najwyższego,  dr hab. Leszka Boska, prof. UW „Odpowiedzialność cywilna za ograniczenia normatywne w stanie epidemii”, sędziego Sądu Najwyższego dr hab. Oktawiana Nawrota, prof.. UG „Prawo ochrony zdrowia w czasie pandemii w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” oraz członka Niezależnej Komisji Bioetycznej do Spraw Badań Naukowych przy GUMed, dr hab. Macieja Nyki, prof. UG „Doświadczenia komisji bioetycznych w walce z COVID-19. Aspekty prawne i instytucjonalne na przykładzie Niezależnej Komisji Bioetycznej do Spraw Badań Naukowych przy GUMed”

      Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią i opiniami naszych uczniów:

      Wykładowcy precyzyjnie i ciekawie opowiadali o najważniejszych zagadnieniach dotyczących prawa podczas epidemii, zaczynając od podstawowych problemów etyki lekarskiej, kończąc na prawach, które regulują obostrzenia podczas pandemii. Wyjazd pozwolił nam na poszerzenie naukowych horyzontów i zmotywował do dalszej nauki, aby kiedyś znaleźć się w gronie studentów Uniwersytetu Gdańskiego. 3E

      Konferencja na Uniwersytecie Gdańskim otworzyła mi oczy na nowe perspektywy otaczającego nas świata z punktu widzenia prawa oraz znajdując się tam na miejscu odczuwa się emocje które motywują i inspirują do działania. 3E

      W konferencji przykuł moją uwagę profesjonalizm i imponująca wiedza najważniejszych gości wydarzenia, którzy w przystępny i ciekawy sposób przedstawili relację między ograniczeniami prawnymi a postępującą w szybkim tempie medycyną. 3E

       

      Podczas dzisiejszej konwersji zrozumiałem procesy prawne zachodzące podczas pandemii COVID- 19,a także w jaki sposób należy interpretować prawa pacjenta. Wiedza z dzisiejszych wykładów dotyczy każdego z nas, wiec nabyłem wiedzę która będzie użyteczna w życiu codziennym 3B

      Najbardziej podobał mi się wykład odnośnie medycyny w kontraście do prawa. Poruszał ważne aspekty obu dziedzin, przedstawiając je ze sobą i pozwoliło mi to na refleksję odnośnie pytania czy faktycznie medycyna wyprzedza prawo.3A

      Najbardziej podobał mi się wykład, w którym był poruszany temat europejskiej konwencji praw człowieka, pan profesor bardzo ciekawie przedstawił sytuację pandemii w odniesieniu do tej konwencji. 3A

      Dziękujemy za niesamowicie inspirujące wykłady poszerzające naszą wiedzę odnoście prawa. 3E

      Na konferencji miałam okazję poznać ma czym polega charakter oparty na zaufaniu między pacjentem a lekarzem oraz najważniejsze prawa pacjenta m.in prawa do informacji i wyrażania zgody na wydzielenie świadczeń zdrowotnych. 3E

      Wystąpienie Pani Profesor Joanny Haberko przybliżyło mi kwestię sporu między szybszym rozwojem medycyny w wielu dziedzinach a komplikacjami prawnymi, wynikającymi z ochrony człowieka. Nierozwiązany problem sprawił, że zainteresowałam się tym tematem, który może w przyszłości posłużyć jako decydujący czynnik przy wyborze kariery zawodowej. 3A

      Według mnie wykłady na wydziale Prawa i Administracji UG, w których uczestniczyłem były bardzo intersujące i pouczające. Zagadnienia z zakresu prawa medycznego w dobie epidemii zostały przedstawione bardzo wyczerpująco, klarownie i w sposób przystępny dla słuchacz 1B

      Wykłady bardzo mi się podobały a w szczególności sposób w jaki opowiadali wykładowcy oraz mam nadzieję że pewnego dnia także będę tam studiować. 1B

      W dzisiejszych zajęciach podobało mi się to, że już mogliśmy poczuć się jak na studiach, a niektórzy z nas dopiero zaczęli naukę w szkole średniej. 1A

    • BOHATERON W NASZEJ SZKOLE - PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH
     • BOHATERON W NASZEJ SZKOLE - PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH

     • 21.10.2021
     • To już drugi raz w naszej szkole realizujemy ogólnopolski projekt o Powstaniu Warszawskim i Bohaterach zrywu niepodległościowego z 1944 r. 21 października 2021 r. w klasach 1 a i 2a miały miejsce warsztaty historyczne poświęcone tamtym dniom – wojny i okupacji. Młodzież poznała przyczyny i przebieg walk 1944 r. Pracowaliśmy z mapami, zdjęciami i tekstami archiwalnymi.  W klasie 1 a wspólnie obejrzeliśmy koncert pieśni i piosenek powstańczych a niektóre z nich śpiewaliśmy wspólnie w kl. 1a - „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Pałacyk Michla”. Zapanowała atmosfera tamtych 63 Dni Chwały. Z zespołem 2a, obejrzeliśmy dwa filmy pt. „Miasto ruin” i „Niepospolita Rzeczypospolita”. 
      Przed nami akcja charytatywna „Wesprzyj Powstańców Warszawskich”, którą zajęła się klasa 1 a. Od piątku zbieramy w naszej szkole symboliczną złotówkę od serca. Zebrane fundusze przekażemy na konto fundacji Sensoria, która opiekuje się i wspiera żyjących Powstańców Warszawskich.
      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych warsztatów.
      T.R.

    • KONKURS "Polskie konstytucje – od Konstytucji 3 maja 1791 r. do Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r."
     • KONKURS "Polskie konstytucje – od Konstytucji 3 maja 1791 r. do Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r."

     • 20.10.2021
     • 20 października 2021 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu o polskich konstytucjach. W eliminacjach szkolnych wzięli udział: Basia Wejner z kl.2a, Julia Redyk i Julia Szumska z kl.3 a, Natalia Prętka z kl. 3e i Jakub Skibiński z kl. 3 b. Do II etapu zakwalifikowano 3 uczniów :
      I miejsce J. Skibiński
      II miejsce N. Prętka
      III  miejsce J. Redyk 


      Finał odbędzie się 3 listopada 2021 r. w auli PWSZ w Elblągu.
      Gratulujemy i trzymamy kciuki za Was!
      T. Rakowska

  • Galeria zdjęć

    brak danych