III LO W TEATRZE NA BALLADYNIE
- 09.10.2023
6 października uczniowie III LO wzięli udział w spektaklu "Balladyna" w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. To niezwykłe wydarzenie kulturalne było częścią programu edukacyjnego szkoły, mającego na celu rozwijanie wrażliwości artystycznej i literackiej młodzieży. Spektakl, oparty na dramacie Juliusza Słowackiego, dostarczył uczniom niezapomnianych przeżyć i głębokich refleksji.
Sztuka odbyła się w pięknym teatrze, który sam w sobie stanowi atrakcję kulturalną. Dekoracja, plastyczność postaci, przepiękne kostiumy, charakteryzacja i zrytmizowany ruch aktorów dodawały wydarzeniu wyjątkowego charakteru.
Głównym punktem tego dnia była jednak sama "Balladyna". Reżyser spektaklu, doceniony przez krytyków, znany ze swoich dzieł, postanowił przenieść widzów w mroczny i tajemniczy świat słowiańskich legend i mitów.
Sztuka był wspaniałą okazją do refleksji nad treściami literackimi i filozoficznymi. "Balladyna" to nie tylko opowieść o mrocznych tajemnicach ludzkiej duszy, ale także głęboka analiza moralności i etyki.
BOHATERON
- 06.10.2023
BohaterOn - Ogólnopolski projekt edukacyjno - historyczny w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Elblągu dobiegł końca.
Od 02 września do 02 października 2023r. Klasy: 1a, 1b, 1f, 2a i 2e wzięły udział w 6 godzinnych warsztatach historycznych, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Podczas lekcji historii, historii i teraźniejszości wykorzystaliśmy materiały autorów projektu .Wzięliśmy czynny udział w warsztatach pt: „Warszawscy Robinsonowie”, „Głód, brud i wesela. Życie codzienne podczas Powstania Warszawskiego”. Obejrzeliśmy filmy pt. „Powstanie 1944”- dokument, „Miasto ruin” i prezentacje pt.” Powstanie w kulturze współczesnej”, „Powstanie warszawskie 1944 r.”, „Dzieci Powstania 1944 r.”, „Sanitariuszki rocznik 1920- 1926”- zdjęcia z warszawskich Powązek (materiały własne nauczycieli). W tej edycji projektu BohaterOn, w hołdzie Powstańcom, wysłaliśmy wirtualne kartki „dumni z Powstańców” oraz wykonaliśmy postery, celem upamiętnienia ich heroicznej postawy.
02 października ustawieni z biało-czerwnymi kartami utworzyliśmy „żywą” Kotwicę- symbol Polski Walczącej.
Projektem zostało objętych ok.150 uczniów naszej szkoły.
Cześć i chwała Bohaterom!
Koordynatorzy projektu: Pani Danuta Miszkowicz, Pan Paweł Sarnowski, Pani Teresa Rakowska
4
ZAJĘCIA W CENTRUM EKSPERYMENTU
- 03.10.2023
Dnia 27 września dwie klasy o profilu psychologicznym wzięły udział w zajęciach warsztatowych w Centrum Experyment w Gdyni. Uczniowie klasy 1e zapoznawali się z rodzajami uzależnień i ich wpływem na mózg człowieka podczas warsztatów pt. Nie (i)graj z uzależnieniem, zaś uczniowie kl. 2e zgłębiali tajniki mózgu w teorii i praktyce podczas zajęć pt. Mózg w Akcji.
Korzystając ze wspaniałej pogody w drodze powrotnej udaliśmy się na Stare Miasto w Gdańsku.
AT
3
DNI JĘZYKÓW OBCYCH
- 02.10.2023
W dn. 2-6 października w ramach obchodów Dni Języków Obcych na lekcjach j. obcych uczniowie z klas I będą brać udział w językowej grze terenowej, która będzie polegała na odgadnięciu zakodowanych pytań i poleceń w sześciu nauczanych j. obcych. Zaś uczniowie klas II i III oraz IV będą wzajemnie się integrować podczas wspólnych lekcji kulturowych (wysłuchają prezentacji i wezmą udział w przygotowanych przez swoich kolegów quizach oraz zadaniach językowych). Dodatkowo, na wybranych lekcjach angielskiego w ramach tzw. American Dream Week uczniowie zapoznają się bliżej z historią i kulturą Stanów Zjednoczonych.
AT
WIELORZECZNE REMINISCENCJE
- 28.09.2023
W tym roku wrześniowe, słoneczne popołudnia spędziliśmy, promując X Festiwal Literatury Wielorzecze. Uczniowie klas 1a i 2a przygotowali dla mieszkańców miasta happening, podczas którego rozdawali przygotowane przez Stowarzyszenie Alternatywni podarunki - niespodzianki. Oczywiście czekała na nas fantastyczna nagroda, w piątek mogliśmy gościć w progach naszej szkoły dwie znakomite pisarki - Panią Martę Fox oraz Panią Krystynę Mazur, które poprowadziły dla uczniów spotkanie autorskie i warsztaty literackie. Czy wiecie, ile książek napisała Marta Fox? Czy wiecie, czym jest KLAN? I... czy wszyscy lubią poezję? My znamy odpowiedzi na dwa z tych trzech pytań 😉.
Dziękujemy, że mogliśmy być częścią tak fantastycznych działań artystycznych.
AM
15
84 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
- 27.09.2023
27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski.
Przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu.
Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez III Rzeszę i Związek Radziecki, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Tajne struktury państwa polskiego były kierowane przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
W dniu 27 września 2023 roku w Elblągu odbyły się obchody 84. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 odegraniem hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej. Po przemówieniach okolicznościowych odbył się apel pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie rocznicowych uroczystości złożono kwiaty.
Społeczność III LO reprezentowali uczniowie: Bartosz Wiśniewski, Maja Tomkowicz i Paulina Węgrzyn stanowiący asystę sztandaru naszej szkoły.
WM.
"SOUND OF FREEDOM" - to trzeba zobaczyć!
- 22.09.2023
"Sound of Freedom" to jeden z największych filmowych fenomenów współczesnego kina. Zamrożony przez mainstreamowych dystrybutorów przeleżał na półce 5 lat. Wykupiony dzięki publicznej zbiórce i mobilizacji dziesiątek tysięcy widzów trafił z początkiem lipca do amerykańskich kin i wywrócił letni box office do góry nogami. Bez typowej dla Hollywood, idącej w miliony dolarów promocji, ale za to z rozchodzącą się wirusowo opinią, że to „film, który każdy powinien zobaczyć”, wspiął się na szczyt rankingów ocen i oglądalności.
Film porusza niesłychanie ważną tematykę współczesnego niewolnictwa, handlu dziećmi dla pozyskiwania korzyści materialnych z ich okrutnego, seksualnego wyzysku. Mimo tematyki twórcy nie szokują drastycznymi scenami, a ładunek emocjonalny przekazu budują w sposób subtelny, choć jednoznaczny.Czwartkowego popołudnia grupa uczniów klas III i IV wybrała się wraz z nauczycielami - Teresą Rakowską i Aleksandrą Witkowską - na projekcję "Sound of Freedom". Obraz wywarł na wszystkich ogromne wrażenie, wywołał wiele emocji, skłonił do refleksji nad problemem. Uczestnicy wyjścia do kina rozchodzili się tego wieczoru do domów z głębokim przekonaniem, że poruszony w filmie temat wymaga nagłośnienia, uświadomienia szerokim kręgom odbiorców rozmiaru i powagi problemu, absolutnej konieczności zaangażowania na rzecz ratowania ofiar bezwględnego i okrutnego zjawiska handlu ludźmi.
My już zobaczyliśmy - koniecznie zobaczcie i Wy!
JESIENNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
- 21.09.2023
Czwartkowa pogoda 21 września 2023r zachęcała do rozegrania tegorocznych sztafetowych biegów przełajowych. Miejscem zmagań szkolnych sztafet dziewcząt i chłopców był Park Bażantarnia. Bieg przełajowy jest to wyścig w terenie naturalnie utrudniony przez przyrodę jest to bieg ciekawy ale jednocześnie wymagający dobrego przygotowania kondycyjnego. Każdy z biegaczy miał do pokonania dystans 800m. Nasze reprezentacje spisały się na medal. Chłopcy w składzie: Denis Van Ieperen, Oskar Bartosiński, Grzegorz Romańczuk, Ksawery Kościuk, Dawid Czerniec, Grzegorz Stromski i Paweł Antonowicz podczas bardzo zaciętej rywalizacji przybiegli, z minimalną stratą, na metę na miejscu drugim. Dziewczęta w składzie: Karina Rusiecka, Gabriela Bukowska, Jessica Klimko, Zofia Braczkowska, Natalia Fijałkowska, Julia Sieniuć, Ewa Ciesielska biegły wspaniale walczyły do linii mety, ostatecznie ukończyły zawody na miejscu piątym. Należy podkreślić, iż w zawodach licealnych wystartowało 11 szkół średnich, a nasze zespoły sztafetowe uplasowały się na czołowych miejscach zawodów.
Gratuluję wszystkim naszym lekkoatletom zaangażowanej walecznej postawy!
WM.
1
BOHATERON - WŁĄCZ HISTORIĘ W TWOJEJ SZKOLE!
- 20.09.2023
Nasze liceum po raz piąty włącza historię w ramach ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn.
Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy klasy: 1a, 1b, 1e, 2a, 2f. Celem akcji jest promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników walk o Warszawę w 1944 r. Do 2 października odbędą się warsztaty historyczne, plastyczne, pokazy filmów o tematyce powstańczej.
Szkoła oraz uczniowie realizujący akcję na zakończenie projektu zostaną uhonorowani pamiątkowym Certyfikatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Koordynatorzy : zespół historyczno- społeczny
T.R
MATEMATYKA W OBIEKTYWIE
- 19.09.2023
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”. Konkurs jest powszechny i całkowicie bezpłatny. Uczestnicy za pośrednictwem strony www.mwo.usz.edu.pl rejestrują się i wysyłają zdjęcia, którym przypisują nazwy związane z matematyką. Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody. Od roku 2015 przyznawana jest nagroda specjalna – Prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego – za zdjęcie z najciekawszym opisem matematycznym. Szczegółowe informacje, regulamin, zgłoszenia, pliki do pobrania, galerie laureatów poprzednich edycji konkursu dostępne są na stronie www.mwo.usz.edu.pl.
Nauczyciele matematyki
Galeria zdjęć
brak danych