• PRZYGODA Z JĘZYKIEM ŁACIŃSKIM
     • PRZYGODA Z JĘZYKIEM ŁACIŃSKIM

     • 11.12.2023
     • Z przyjemnością informujemy, że 11 grudnia został rozstrzygnięty konkurs Przygoda z językiem łacińskim.

      Do konkursu przystąpiło 55 uczniów. Ich zadaniem było zaznajomienie się ze znaczeniem i etymologią łacińskich sentencji oraz napisanie krótkiego wierszyka z jednym z łacińskich przysłów.

      Jury w składzie : Opiekun SU Pani Mariola Babraj, Pani Małgorzata Wolska nauczyciel języka polskiego, Pani Katarzyna Maciesza nauczyciel języka polskiego, wyłoniło najlepsze prace.

      I miejsce Stanisław Zbierzchowski I C

      II miejsce Justyna Deptuła III D

      III miejsce Paulina Szymańska I E

      Ponadto jury postanowiło wyróżnić prace następujących osób:

      Lena Michalska I F

      Emilia Kierzkowska I E

      Agata Olszewska I A

      Szymon Kluk III D

      Zuzanna Kolad I E

      Natalia Kołkowska II D

      Ewa Ciesielska III D

      Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym!

      MW

    • PĘKAMY Z DUMY
     • PĘKAMY Z DUMY

     • 07.12.2023
     • Nasza zdolna uczennica - Aleksandra Siedler (klasa 2a Kuźnia) - po raz kolejny stanęła na deskach Teatru im. A. Sewruka. Ola od kilku sezonów artystycznych realizuje swoją aktorską pasję. Ostatnio mogliśmy ją podziwiać w monumentalnej realizacji "Skrzypka na dachu", a obecnie Ola, dzięki swojej kreacji aktorskiej, przenosi nas w niezwykły, przedświąteczny nastrój teatralnej adaptacji opowiadania Karola Dickensa "Opowieść wigilijna". 

      Zdjęcia - profil FB Teatr Dramatyczny A. Sewruka w Elblągu 

     • 💕III LO DLA ZWIERZAKÓW💕

     • 07.12.2023
     • ...w ten wyjątkowy świąteczny czas i nie tylko :)

      Kto nie spojrzał głęboko w oczy bezdomnego psa, czy kota latami oglądającego świat z perspektywy ciasnej schroniskowej klatki, ten nie wie, co znaczy tęsknota zwierzęcia za wolnością i bliskością człowieka, który te zwierzę chciałby choćby przez chwilę pogłaskać... Nasze elbląskie schronisko pełne jest takich tęskniących oczu, bijących szybciej serc, merdających ogonów, czy kocich grzbietów ocierających się o siatkę ogrodzeń, gdy tylko w ich pobliżu pojawia się człowiek okazujący im swoje zainteresowanie. Niektóre z tych zwierząt za kratami spędzają całe swoje krótkie życie, aby wreszcie zgasnąć pamiętane tylko przez schroniskowych pracowników, czy wolontariuszy. Serce płacze, gdy patrzysz w oczy tych, które jednak ciągle mają nadzieję na to, że zauważy je ten, który zechce zostać "ich człowiekiem"...

      Rozpoczął się świąteczny czas. Ten czas wyjątkowy, kiedy chcemy się dzielić z innymi, wspomagać słabszych od siebie. Czas dobroczynności. W III LO urodził się pomysł, aby wspomóc również tych, którzy o pomoc sami nigdy nie poproszą, ale którzy z wdzięczności za nią obdarzyć potrafią uroczym mruczeniem, radosnym poszczekiwaniem i wspinaniem się na łapkach. Takie właśnie kocie i psie wyrazy wdzięczności otrzymaliśmy w mikołajkowy dzień, gdy do schroniska zawieźliśmy dwa pełne samochody naszych darów. Nasze liceum zebrało dla uroczych zwierzaków blisko 80 kg mokrej i suchej karmy, około 20 kg makaronu i płatków owsianych na gorące posiłki, mnóstwo przekąsek i smakołyków dla futerkowych brzuszków, ubranka, ręczniki, koce, poduszki i kołdry do ogrzania łapek i ogonów, a oprócz tego zabawki, miski, podkłady higieniczne i smycze, które umożliwiają choć na chwilę opuszczenie klatek i radosne spacery po lesie. Do naszej puszki na rzecz zwierząt w mikołajkowym porywie serc wrzuciliśmy 370 złotych, 60 groszy i 70 eurocentów. Wszystkie te pieniądze przekazane zostały na bieżące potrzeby czworonogów, a tych potrzeb jest niezmiernie dużo.

      Wychodząc ze schroniska po przekazaniu świątecznych prezentów obiecaliśmy jego mieszkańcom, że będziemy do nich wracać, nie zapomnimy, że potrzebują nas nie tylko w świątecznym czasie porywu serc, ale też każdego innego dnia. 

      Organizujący akcję szkolny zespół psychologiczno - pedagogiczny (AW i DM) dziękują wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę. Jesteśmy w stałym kontakcie ze schroniskiem, więc wszelkie podarki dla zwierzaków możecie zostawiać przez cały czas w dyżurce szkoły, gabinecie pedagoga na parterze lub w gabinecie pedagoga/ psychologa na I piętrze, obok pokoju nauczycielskiego.

      Pamiętajcie - dobro wraca :)

      AW

    • MIKOŁAJKOWA ZBIÓRKA
     • MIKOŁAJKOWA ZBIÓRKA

     • 05.12.2023
     • Klasa 3b, wspolnie z wychowawczynią Panią Teresą Rakowską, przekazała niepełnosprawnym dzieciom z DPS w Elblągu, środki higieniczne: pampersy, oliwkę, chusteczki nawilżające, kaszki i owoce. Środki finansowe pochodzą z kiermaszu ciast, który zorganizowała młodzież z 3b podczas szkolnego Święta Niepodległości.

      I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!!!

      Na zdjęciu: Monika i Ala Estal, Zosia Molińska, Julka Adamczyk, Bartek Wilmański, Kaja Lachowska i Dominika Nowicka.

     • ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH

     • 05.12.2023
     • W dniu dzisiejszym funkcjonariusze Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Polcji w Elblągu spotkali się z uczniami klas I a, I c, I e oraz II c. Celem tego spotkania było przybliżenie młodzieży tematu odpowiedzialności prawnej w świetle Ustawy o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich. Policjanci bazując na ciekawych przykładach zaczerpniętych z własnej praktyki zawodowej, rzeczywistości środowiska lokalnego, przybliżali swoim młodym słuchaczom zarówno ich prawa, jak też obowiązki, które nałożone są na nich stanowionym prawem państwowym. Młodzież miała okazję poznać ważne dla siebie terminy z tego zakresu, dowiedziała się jaka jest różnica pomiędzy oreśleniem "małoletni", a "nieletni", czym jest demoralizacja, konflikt nieletniego z prawem, jakie mogą być konsekwencje prawne dokonywania różnego rodzaju czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenia lub przestępstwa, jakie środki oddziaływania wychowawczego może wdrażać wobec nieletniego policja, a jakie środki wychowawcze stosuje sąd.

      W kolejnych terminach tego rodzaju spotkania zorganizowane zostaną dla młodzieży innych klas.

      AW

     • KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH

     • 03.12.2023
     • Zapraszamy do udziału w corocznym 𝓚𝓸𝓷𝓴𝓾𝓻𝓼𝓲𝓮 𝓴𝓸𝓵ę𝓭 𝓲 𝓹𝓲𝓸𝓼𝓮𝓷𝓮𝓴 ś𝔀𝓲ą𝓽𝓮𝓬𝔃𝓷𝔂𝓬𝓱 (22 grudnia br., hala sportowa) w dowolnym j. obcym zarówno solistów, duety, jak i całe grupy językowe  Zgłoszenia przyjmuje Pani Agata Szestowicka (sala 9) do dnia 18 grudnia br.

       

    • HATE DETOX
     • HATE DETOX

     • 01.12.2023
     • W naszej szkole odbyła się debata zatytułowana „Hate Detox”. Uczniowie razem z zaproszonymi gośćmi i ekspertami wypracowali świetne mapy myśli, oraz zwrócili uwagę na ważne aspekty.Na naszym spotkaniu wybrzmiały takie hasła jak:- hejt dotyka każdego,- w sieci jest łatwiej hejtować, ale nie jesteśmy anonimowi,- hejt jest śmiertelnie niebezpieczny,- osoba która była hejtowana może stać się hejterem.Hejt to negatywne zjawisko dotyczące drugiej osoby. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, że coraz więcej osób sięga po pomoc w momencie gdy jest hejtowana. Pamiętajmy nie hejtujmy drugiej osoby, to raniące!

    • NAPOLEON
     • NAPOLEON

     • 30.11.2023
     • 29.11.2023 miłośnicy historii z IVa, IIIa i IIIb wybrali się do kina na film pt. "Napoleon". To epicki obraz oszałamiającej kariery jednej z najważniejszych postaci w historii ludzkości Napoleona I Bonaparte. Światowego formatu kino, wspaniali aktorzy- w rolę Napoleona wcielił Joaquin Phoenix, spektakularne sceny batalistyczne i wielka miłość. Warto przeżyć epopeję napoleonską ukazaną w 2,5 godzinnej produkcji w reżyserii R. Scotta.

     • PRZEMOC KARMI SIĘ MILCZENIEM...

     • 28.11.2023
     • 25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Ktoś mógłby zapytać o sens takiego święta. W końcu powinniśmy przeciwdziałać agresji i dyskryminacji na co dzień. To prawda, ale, niestety, jest zupełnie inaczej. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet ma nam przypomnieć oczywiste rzeczy, o których niby wiemy, a jednak zapominamy.

      Na początek trochę statystyk, które muszą przestać być dla nas suchymi liczbami. Każdego tygodnia z powodu przemocy domowej giną 3 Polki. Każdego roku ofiarą przemocy fizycznej czy seksualnej pada około miliona Polek. 95% sprawców tej przemocy to mężczyźni (dane pochodzące z badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości). Oprócz przemocy fizycznej kobiety dotyka także przemoc emocjonalna, psychiczna, ekonomiczna. Zbyt łatwo przemilcza się, że prawa kobiet to prawa człowieka. Agresja i dyskryminacja dziewczynek, dziewcząt i kobiet to nie marginalne zjawisko, lecz powszechne i poważne pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Złe traktowanie kobiet to nie tylko przemoc domowa. Składa się na nią także przemoc instytucjonalna, czyli mechanizmy prawne i społeczne, które dyskryminują kobiety, w teorii i praktyce. Z przemocą warto i trzeba walczyć. To nie syzyfowa praca, która nie przyniesie efektów. Cały proces uświadamiania, zmieniania prawa i ewolucji poglądów zaowocuje polepszeniem sytuacji kobiet. Co więcej, zmian nie trzeba zaczynać od górnolotnych rewolucji. Wystarczy zacząć rozglądać się wśród swojego otoczenia, porozmawiać, starać się zrozumieć, pomóc.

      Tuż przed obchodami Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, w środę 22 listopada 2023 roku, młodzież naszego liceum miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pracownikami Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu. Była to doskonała okazja, aby od specjalistów w tej dziedzinie dowiedzieć się jak działają mechnizmy różnych rodzajów przemocy, jakie są ich długotrwałe konsekwencje dla osób w nie uwikłanych, jak funkcjonuje sprawca a jak ofiara aktów przemocowych, jak rozpoznawać symptomy zjawiska i przede wszystkim jak na nie skutecznie reagować, żeby ochronić osoby doznające krzywdy. Bo najważniejsze jest, aby nie być obojętnym!

      Doświadczasz przemocy, jesteś jej świadkiem lub masz powody podejrzewać, że doświadcza jej ktoś w Twoim otoczeniu? Nie wahaj się szukać pomocy:

      Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Elblągu

      82-300 Elbląg, ul. Związku Jaszczurczego 17

      Telefon: (55) 255 00 01

      E-mail: sow@sow.elblag.pl

       

      AW

       

       

    • UCZNIOWIE W AKCJI - SOLIDARNOŚĆ NA RZECZ KOLEŻANKI
     • UCZNIOWIE W AKCJI - SOLIDARNOŚĆ NA RZECZ KOLEŻANKI

     • 28.11.2023
     • W świecie nieprzewidywalnych zdarzeń i dramatycznych wydarzeń, siła wspólnoty staje się kluczowym elementem w radzeniu sobie z trudnościami. Nie ma to lepszego potwierdzenia niż historia grupy naszych uczniów, którzy postanowili zjednoczyć siły, aby pomóc swojej koleżance, której kilka miesięcy temu dom stanął w płomieniach.

      Młodzież klasy 1a wraz z rodzicami i wychowawcą podjęli inicjatywę i zorganizowali zrzutkę pieniężną, aby wesprzeć Nikolę w trudnych chwilach. Najpierw podarowali koleżance bon o wartości 300 złotych na zakup niezbędnych ubrań. Uczniowie starali się, aby ten gest dostarczył leżącej wówczas w szpitalu koleżance nie tylko wsparcia finansowego, ale także emocjonalnego, dlatego do kuponu dołączyli plakat z życzliwymi słowami od całej klasy 1a.

      Następnie zorganizowali zrzutkę na portalu zrzutka. pl. W akcję włączyła się także absolwentka III LO - Oliwia Kurs. Ważnym elementem była również aktywna rola mediów społecznościowych, które zostały wykorzystane do szerzenia informacji na temat zrzutki. Uczniowie korzystali z różnych platform, aby dotrzeć do jak największej liczby ludzi i zachęcić ich do wsparcia wspólnej sprawy. Dzięki ofiarności rodziców klasy 1 a oraz innych darczyńców uzbierana kwota wyniosła ponad 2600 złotych. W związku z tym, szkoła, w porozumieniu z opiekunami prawnymi Nikoli, postanowiła za te pieniądze zakupić uczennicy niezbędny sprzęt - laptop i telewizor.

    • KLASA 1 NA DESKACH TEATRU IM. ALEKSANDRA SEWRUKA W ELBLĄGU
     • KLASA 1 NA DESKACH TEATRU IM. ALEKSANDRA SEWRUKA W ELBLĄGU

     • 27.11.2023
     • Tym razem uczniowie klasy artystyczno - medialnej wcielali się w aktorów i budowali umowną rzeczywistość teatralną za pomocą ruchu scenicznego. Tworzyli z własnych ciał i emocji efektowne pomniki. Przełamywali swoje ograniczenia, wyrażali uczucia i pokonywali wstyd.

      Kształtowanie świadomości ciała, tworzenie myślącej, czującej i działającej postaci scenicznej było dla młodych ludzi nie lada wyzwaniem. Lekcja teatralna okazała się twórcza, kreatywna, z dużą dozą zabawy, humoru i dobrego smaku.

  • Galeria zdjęć

    brak danych