MIKOŁAJ KŁYSZEWICZ Z KL. 4 A ZDOBYŁ INDEKS NA WYŻSZE UCZELNIE W POLSCE
- 26.03.2024
26 marca 2024 r. na zamku w Golubiu- Dobrzyniu miał miejsce etap centralny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej. Mikołaj został finalistą i zdobył indeks na wiele prestiżowych uczelni w Polsce. Po zdanej maturze zostanie przyjęty na studia poza rekrutacją. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy "połamania pióra na maturze"!
PS Mikołaj jako jedyny uczeń reprezentował nasze województwo na olimpiadzie.
T. Rakowska
WARSZTATY EKONOMICZNE
- 26.03.2024
Dnia 26 marca uczniowie klasy 3d wzięli udział w zajęciach w ramach projektu "Młody dorosły - świadomy uczestnik rynku finansowego", którego organizatorem był Wydział Nauk Ekonomicznych UWM w Olsztynie.
W jego ramach klasa 3d wysłuchała prelekcji dra J. Nazarczuka pt. "Jak ograniczyć skutki kryzysu gospodarczego?". W pierwszej części uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie są skutki i przyczyny oraz typy kryzysów gospodarczych na świecie. Zaś w drugiej, praktycznej części, brali udział w symulacji kryzysu ekonomicznego - wcielając się w przedstawicieli rządu musieli zaproponować rozwiązania minimalizujące skutki kryzysu.
Podczas drugich zajęć, prowadzonych przez dra M. Bogdańskiego, uczniowie brali udział w aukcji na wyjątkowych warunkach. Dowiedzieli się także z jakimi problemami ekonomicznymi zmagają się na co dzień oraz jak je pokonywać. Na koniec zajęć wzięli udział w symulacji przetargu.
NA WAGARACH Z KULTURĄ
- 25.03.2024
Uczniowie klas: 3a i 3b pierwszy dzień wiosny spędzili w Muzeum II Wojny Światowej. Zagłębili się w historię ofiar, bohaterów i sprawców tragicznej w skutkach wojny światowej i zapoznali się z jej genezą. Wieczorem wszyscy udali się na spektakl pt. ,,Mistrz i Małgorzata" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Fenomenalne kreacje aktorów w musicalu na tle zachwycającej scenografii urzekły uczniów. W wolnym czasie klasy spędziły czas na wspólnym posiłku oraz zakupach w galerii handlowej. Cały dzień był inspirującym doświadczeniem dla uczniów. Okazuje się, że planowane wagary mogą być okazją do ważnych spotkań z historią, literaturą i sztuką.
Dziękujemy naszym polonistkom - paniom Katarzynie Macieszy i Aleksandrze Maciejewskiej za opiekę.
Tekst Monika Estal kl.3b
2
230 LAT TEMU WYBUCHŁO POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE
- 25.03.2024
24 marca 1794 r. na Rynku Głównym w Krakowie, gen. Tadeusz Kościuszko ogłosił akt Insurekcji i stanął na czele pierwszego zrywu niepodległościowego przeciwko zaborcom, jako Naczelnik powstania. Powstanie było ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej i odbudowy jej pełnej suwerenności.
TYP vod zaprasza uczniów i wszystkich miłośników historii na bezpłatną lekcję o powstaniu.
Zapraszamy do udziału.
KLASA 2E NA CAŁODNIOWYCH WARSZTATACH PSYCHOLOGICZNYCH
- 22.03.2024
21 marca klasa 2E brała udział w całodniowych warsztatach psychologicznych prowadzonych przez coacha p. Halinę Kabała.
Cel został osiągnięty: w atmosferze bezpieczeństwa, komfortu i zabawy wzmocniła się więź klasowa oraz wzrosło poczucie własnej wartości i zrozumienia zachowania drugiego człowieka. A to wszystko dzięki ogromnej wiedzy naszego gościa, przekazanej w bardzo prosty i ciekawy sposób.
7
OLIMPUS – OLIMPIADA Z J. ANGIELSKIEGO
- 21.03.2024
Dnia 20 marca br. grupa 54 uczniów z klas I, II, III i IV po raz kolejny wzięła udział w wiosennej edycji ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z j. angielskiego OLIMPUS.
Olimpiada z języka angielskiego to test wielokrotnego wyboru, który sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem tekstu pisanego, komunikacji, słownictwa, gramatyki i wiadomości związanych z wiedzą o krajach anglojęzycznych. Test składający się z 30 pytań zamkniętych zawiera zadania o różnej skali trudności, więc jest świetną alternatywą dla niezwykle trudnej przedmiotowej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez WSJO w Poznaniu. Wyniki tegorocznej Olimpiady Olimpus poznamy w pierwszej połowie maja. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!
Nauczyciele angliści
DRZWI OTWARTE AMISNS
- 20.03.2024
Dnia 20 marca br. klasy o profilu psychologicznym: 1e, 2e i 2f uczestniczyły w Drzwiach Otwartych na lokalnej uczelni Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Oprócz zapoznania się z ofertą studiów, mogliśmy zajrzeć do licznych pracowni w Centrum Symulacji Medycznych, m. in. anatomii, patofizjologii i sali imitującej prawdziwą sale szpitalną.
Uczestniczyliśmy również w pokazie akcji ratowników medycznych oraz mogliśmy zbadać swoją szybkość reakcji mózgu na bodźce z zewnątrz, jak też osłuchać się stetoskopem.
Jednak jako przyszli psycholodzy i pedagodzy najbardziej zainteresowani byliśmy ofertą Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, w której prym wiedzie kierunek psychologiczny. Na krótkim wykładzie dowiedzieliśmy się, czy warto obecnie studiować psychologię i jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry psycholog.5
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE
- 19.03.2024
21 lutego 2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który między innymi stał się okazją do wyrażenia szacunku dla mowy ojczystej. W wielu z nas wzbudził także refleksję na temat znaczenia polszczyzny w naszym życiu.
Język jest przede wszystkim narzędziem porozumiewania się ludzi, elementem łączącym całe pokolenia, przybliżającym i odsłaniającym historię narodu, rodzimą kulturę, tradycje oraz obyczaje. Jest on również źródłem wielu pięknych słów, dzięki którym wyrażamy swoje poglądy, myśli i uczucia.
W naszej szkole, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie przygotowali plakaty promujące to wydarzenie, a następnie wzięli udział w różnorodnych zabawach związanych z językiem polskim.
Mieli okazję analizować zagadnienia związane z polszczyzną, uczestniczyć w quizach, grach i zabawach językowych, zwracając szczególną uwagę na niezwykłość, różnorodność oraz bogactwo języka ojczystego.
UCZNIOWIE KLASY 1 A W KINIE NA FILMIE ARTYSTA
- 19.03.2024
19 marca uczniowie klasy 1 a mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w szkolnej wycieczce do kina, gdzie obejrzeli film Artysta. Dodatkowo, mieli możliwość wysłuchania inspirującego videopodcastu z renomowaną kostiumolog, Dorotą Roqueplo. Wydarzenie to było nie tylko okazją do kulturalnej rozrywki, ale także cenną lekcją o świecie sztuki i zawodach z nim związanych.
Film Artysta, który oglądaliśmy, to prawdziwe arcydzieło kina niemego w stylu hollywoodzkich produkcji z lat 20. XX wieku. Reżyser, Michel Hazanavicius, przeniósł nas w świat czarno-białej magii kina, gdzie opowieść o gwiazdorze filmowym przeżywającym kryzys kariery splata się z historią młodej tancerki, która pragnie osiągnąć sukces. Uczniowie byli zachwyceni misternie skonstruowaną fabułą oraz wyjątkową grą aktorską.
Videopodcast z Dorotą Roqueplo, doświadczoną kostiumolog, dostarczył uczniom wiedzy o procesie tworzenia kostiumów do filmów oraz wyzwań związanych z pracą w branży filmowej. Dorota Roqueplo dzieliła się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat swojej pracy, podkreślając znaczenie detali i autentyczności w projektowaniu kostiumów.
PUBLIC SPEAKING
- 18.03.2024
Etap rejonowy konkursu Public Speaking. Olga Werner, uczennica klasy 3a wzięła dzisiaj udział w etapie rejonowym konkursu przemówień w języku angielskim. W konkursie, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim, wzięło udział ponad 30 uczniów. Poziom przemówień był bardzo wysoki, członkowie jury przyznali, że niezwykle trudno było wybrać jedynie 6 osób, które przejdą do etapu ogólnopolskiego. Po występie Olga otrzymała informację zwrotną na temat swojego przemówienia: było ono bardzo dobre pod względem merytorycznym oraz formy przekazu, jednakże nie udało jej się znaleźć w gronie sześciu osób awansujących do finału.
Gratulujemy odwagi i świetnego występu!
OSWOIĆ MIASTO
- 18.03.2024
Klasa 1g na wystawie „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”
W czwartek, 14.03, klasa 1g miała okazję zwiedzać multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Powojenne dzieje Elbląga mieliśmy okazję poznać wykonując serię zadań, rozwiązując zagadki i odpowiadając na pytania za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji na smartfona. Jak wyglądał Elbląg w pierwszych latach po wojnie? Kto przybywał na Ziemie Odzyskane, a kto nie chciał lub nie mógł zostać w mieście? Jak organizowano pierwsze zakłady pracy, szkoły, sklepy? Jakimi problemami żyli mieszkańcy? To tylko niektóre z pytań, na które mieliśmy okazję odpowiedzieć oglądając stare fotografie, cyfrowe animacje pamiątek powojennych, wizerunki starych plakatów, obwieszczeń oraz filmowe zapisy świadectw pierwszych powojennych osadników.
Integralną częścią wystawy jest również sala do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli do VR można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu i pomóc fotografowi wykonać zdjęcia w zakładzie.
7
Galeria zdjęć
brak danych