• OBÓZ NAUKOWY NA UWM W OLSZTYNIE
     • OBÓZ NAUKOWY NA UWM W OLSZTYNIE

     • 27.09.2021
     • Uczniowie klasy IIIc (profil medyczno - przyrodniczy), III LO im. Jana Pawła II w Elblągu,
      w dniach 20-22 września bieżącego roku przebywali na obozie naukowym realizowanym w ramach projektu „Spotkania z Nauką”, który odbywał się w Olsztyńskim kampusie Kortowo na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM.
      Obóz został otwarty wykładem inauguracyjnym dr hab. AnnyBiedunkiewicz „Czym jest nauka?”. Następnie rozpoczęły się prace badawcze, wykonywane przez uczniów w grupach tematycznych,pod kierunkiem pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego:

      dr hab. Hanny Ciecierskiej – Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody

      dr Ewy Gajło – Katedra Fizjologii, Biotechnologii i Genetyki Roślin

      dr Aleksandry Kurzyńskiej – Katedra Anatomii i Fizjologii Zwierząt

      Głównym celem działań pierwszego i drugiego dnia było przeprowadzenie doświadczeń podczas zajęć laboratoryjnych i terenowych.  Grupa 1 badała wpływ czynników środowiska na intensywność procesu transpiracji u roślin.Grupa 2zajęłasię oznaczaniem parametrów krwinek czerwonych i właściwości buforowychkrwi psa, a także badaniem odporności osmotycznej erytrocytów. Grupa 3 oceniała stan ekologiczny jeziora Kortowskiego na podstawie makrofitóworaz jakość wód tego jeziora metodą ESMI. Podczas zajęć popołudniowych poszczególne grupy opracowały postery naukowe, na których przedstawiły przebieg, wyniki i wnioski ze swoich badań.

      Trzeciego dnia pobytu wszystkie grupy prezentowały wyniki swoich wcześniejszych badań. Efekty pracy zostały zebrane na posterach naukowych i omówione na forum, w obecności pracowników naukowych Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM prowadzących zajęcia
      w poszczególnych grupach oraz dr hab. Stanisława Czachorowskiego prof. UWM.
      Wykonane prace i sposób ich prezentacji przez młodzież III LO spotkały się z dużym uznaniem kadry naukowej Uniwersytetu, czego wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

      Podczas obozu naukowego, uczniowie poza pracą laboratoryjną i terenową mieli okazję poczuć atmosferę życia studenckiego, przemierzając zakątki Kortowa, korzystając ze studenckiej stołówki i spędzając wieczory w pokojach Domu Studenckiego zlokalizowanego na terenie kampusu UWMpod opieką nauczycieli biologii i chemii: Ewy Piwcewicz i Pawła Banacha.

    • GAUDEAMUS IGITUR IUVENES DUM SUMUS
     • GAUDEAMUS IGITUR IUVENES DUM SUMUS

     • 23.09.2021
     • Inauguracja roku szkolno - akademickiego w naszym liceum, 23 września 2021 r.

      To już kolejny raz w naszej szkole zabrzmiał dzwonek inaugurujący nowy rok szkolno-akademicki. Całą społeczność uczniowską, nauczycieli oraz wspaniałych gości, dr hab. Lecha Giemzę wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Pana Piotra Zielińskiego,adiunkta Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Prawa i Administracji i Zarządzania przywitała Pani Dyrektor  Beata Orzech. Przypomniała tradycje współpracy naszej szkoły z uczelniami wyższymi: SWPS, UWM, UG, KUL, PWSZ, PG, PWSZ i EUHE. Wspomniała, jak bardzo ważna jest obecnie wszechstronna edukacja młodzieży. Wielu naszych absolwentów ukończyło studia wyższe i podjęło pracę umożliwiającą realizację  zawodową w wielu dziedzinach.
      Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Książka z plecaka" Pan dr hab. Lech Giemza prof. KUL, wygłosił wykład inauguracyjny pt. "Poezja Karola Wojtyły w świetle twórczości C. K. Norwida". Uczniowie klas II i III poznali specyfikę poetyki naszego Patrona, dowiedzieli się, jakie są źródła inspiracji i nawiązań literackich w twórczości Jana Pawła II. Ponadto Pan profesor przeprowadził warsztat literacki dla uczniów klas humanistycznych dotyczący interpretacji porównawczej utworów poetów Nowej Fali: S. Barańczaka oraz A. Zagajewskiego. Spotkanie było poświęcone kształceniu umiejętności analizy i interpretacji utworów poetyckich w kontekście przygotowania do matury na poziomie rozszerzonym.
      Równolegle z warsztatami literackimi, klasy humanistyczne I-III „Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji” wysłuchały wykładu na temat „Rodzina w aspekcie prawnym i moralnym”, który wygłosił Pan Piotr Zieliński z UG. Uczniowie poznali podstawy prawne funkcjonowania rodziny w Polsce w świetle konstytucji III RP z 1997 r. i Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego z 1964 r.
      Wykład jest zapowiedzią cyklu zajęć o tematyce współczesnej rodziny, które będą się odbywały co miesiąc w roku szkolnym 2021/22.
      Dziękujemy Rektorowi WSD w Elblągu, ks. dr M. Karczewskiemu, który udostępnił szkole audytorium akademickie. 
      AM i TR
       

    • OBCHODY 82 ROCZNICY AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ
     • OBCHODY 82 ROCZNICY AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

     • 19.09.2021
     • 17 września przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyły się uroczystości upamiętniające 82 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

      Delegacja uczniów III LO w Elblągu wraz ze sztandarem szkoły uczestniczyła w tej uroczystości, by oddać hołd poległym i doświadczonym tym tragicznym wydarzeniem.

      17 września 1939 roku Związek Radziecki, wypełniając ustalenia traktatu Ribbentrop - Mołotow, wkroczył w granice II RP. Wielu Polaków po agresji ZSRR na nasz kraj czekała śmierć lub zsyłka. Krzyż Katyński jest dla ocalałych Sybiraków symbolem męczeństwa, wiary i zwycięstwa.

      Na cmentarzu Agrykola zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele władz miasta, żołnierze.

      Dla młodzieży reprezentującej elbląskie szkoły była to lekcja historii, przypominająca jak ważna jest pamięć o przeszłości swojego narodu.

      Asysta sztandaru III LO to: chorąży Alex van Ieperen, przyboczne: Hanna Tarczyńska i Weronika Gęsina.

       WM.

    • WARSZTATY POETYCKIE W IIILO
     • WARSZTATY POETYCKIE W IIILO

     • 17.09.2021
     • 16 września w bibliotece naszej szkoły odbyły się warsztaty poetyckie. Pan Arco van Ieperen, wykładowca w Instytucie Pedagogiczno- Językowym PWSZ w Elblągu i poeta, przybliżył grupie 25 zainteresowanych uczniów z różnych klas rodzaje poezji i środki poetyckie na przykładzie utworów anglojęzycznych oraz zachęcał młodzież do tworzenia własnych wierszy. W czasie warsztatów uczniowie wyrażali swoje spostrzeżenia i konsultowali się z Prowadzącym- wszyscy spróbowali swoich sił w Haiku. Warsztaty przebiegły w przyjaznej atmosferze i miejmy nadzieję, że zaowocują dalszymi kreatywnymi próbami literackimi naszej młodzieży.

    • WOLONTARIAT W IIILO
     • WOLONTARIAT W IIILO

     • 19.09.2021
     • Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Regionalne Centrum Wolontariatu pragną podziękować naszym Wolontariuszom za chęci, zaangażowanie, poświęcenie wolnego czasu na rzecz  zabezpieczenia charytatywnego biegu, podczas I Mistrzostw w Biegach Przełajowych w Bażantarni  Elbląg 12.09 2021. 

      W czasie tej akcji  Stowarzyszenie  "Wystarczy jeden uśmiech" zebrało dla chorej, sześcioletniej Mai z Elbląga 13.448.12 zł 

      IA

      Julia Balcerzak

      Amelia Królik

      Maja Wirkus

      Julia Wyrzykowska 

      ID

      Natalia Fijałkowska 

      Justyna Pietrzniak

      IIIH

      Kacper Rosiak

    • SPORTOWY ROK SZKOLNY 2021/2022 ROZPOCZĘTY !
     • SPORTOWY ROK SZKOLNY 2021/2022 ROZPOCZĘTY !

     • 16.09.2021
     • Jesienne biegi przełajowe zainaugurowały  Sportowy Rok Szkolny 2021/2022. W pięknej scenerii Bażantarni odbyły się jak co roku „przełaje”. Zawodnikom sprzyjała także pogoda, ponieważ 15 września był prawdziwie słonecznym, jesiennym dniem. III LO wystawiło reprezentację w liczbie 15 zawodników.

      Miejsca medalowe zajęli następujący uczniowie: Iza Cielesz, Miłosz Szczepanik, Denis van Ieperen oraz Alex van Ieperen. Naszym sportowcom gratulujemy !

      Znakomity  start w jesiennych biegach przełajowych to dobry prognostyk na rozpoczynający się właśnie sportowy rok szkolny. Warto w tym miejscu przypomnieć jak wygląda klasyfikacja szkół ponadpodstawowych w Licealiadzie za ubiegły rok szkolny.

      Miło nam poinformować, że ubiegłoroczne zmagania zakończyliśmy po podsumowaniu wszystkich sportowych dyscyplin sukcesem:

      - dziewczęta - pierwsze miejsce 

      - chłopcy - trzecie miejsce.

      Gratulacje!

      WM.                            

    • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
     • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

     • 14.09.2021
     • Uczniowie naszej szkoły Kinga Sokalska (3d) i Krystian Dolegała (3d) uzyskali tytuł  Mistrza Polski FTS Formacji Tanecznych - dorośli + młodzież FORMACJA Jantar 1 Elbląg, w stylu standardowym. 

      link do  mistrzowskiego występu: 

      https://www.youtube.com/watch?v=1q1fbeKoqU4

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

    • OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ICH OPIEKUNÓW
     • OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ICH OPIEKUNÓW

     • 10.09.2021
     • W rozpoczynającym się roku szkolnym 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki wdraża działania mające na celu wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.

      Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

       

    • NASZA SZKOŁA JUŻ WŁĄCZYŁA HISTORIĘ
     • NASZA SZKOŁA JUŻ WŁĄCZYŁA HISTORIĘ

     • 09.09.2021
     • Miło nam poinformować, że nasze liceum zostało zakwalifikowane do ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn 2021.

      BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

      Projekt trwa od września do końca listopada 2021 r. Zaplanowano warsztaty i filmy o tematyce powstańczej. Uwieńczeniem akcji będą kartki skierowane do żyjących powstańców warszawskich 1944 r. Planujemy akcję charytatywną „Wesprzyj Powstańców Warszawskich” symboliczną złotówką „od serca”.

      T. R

    • NARODOWE CZYTANIE  W III LO
     • NARODOWE CZYTANIE  W III LO

     • 07.09.2021
     • Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotykamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji .

      4 września reprezentacja  III LO uczestniczyła w miejskiej edycji NC.

      W gościnnych progach I LO spotkali się przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie elbląskich szkół. Wybrany z dramatu Zapolskiej akt i scenę czytali: pani Dyrektor Beata Orzech, pani Mariola Babraj oraz uczennice klasy IIc-Kinga Gastoł i Inga Wiśniewska. Aplauz publiczności był najlepszym podziękowaniem dla naszych recytatorów.

      W tym tygodniu uczniowie i nauczyciele III LO w Elblągu kontynuują szlachetne przedsięwzięcie. Klasa IIIg i III c zapoznała się z tekstem dramatu Gabrieli Zapolskiej oglądając fragmenty spektaklu z genialna Anną Seniuk w roli Dulskiej.

      Zachęcamy do wspólnego czytania !

      K.M.

    • SPOTKANIE Z MISTRZEM
     • SPOTKANIE Z MISTRZEM

     • 07.09.2021
     • W miniony poniedziałek młodzież III LO rozpoczęła kolejny rok edukacji filmowej obejrzeniem w kinie Światowid pokazu filmu pt „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. Historia polskiego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego nie pozostawiła nikogo obojętnym. Wybitny sportowiec, szlachetny człowiek znalazł się w „piekle na ziemi”, jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz. Film stanowi przejmującą lekcję historii XX wieku.

      D.S.

  • Galeria zdjęć

    brak danych