• NARODOWE CZYTANIE  W III LO
     • NARODOWE CZYTANIE  W III LO

     • 07.09.2021
     • Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotykamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji .

      4 września reprezentacja  III LO uczestniczyła w miejskiej edycji NC.

      W gościnnych progach I LO spotkali się przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie elbląskich szkół. Wybrany z dramatu Zapolskiej akt i scenę czytali: pani Dyrektor Beata Orzech, pani Mariola Babraj oraz uczennice klasy IIc-Kinga Gastoł i Inga Wiśniewska. Aplauz publiczności był najlepszym podziękowaniem dla naszych recytatorów.

      W tym tygodniu uczniowie i nauczyciele III LO w Elblągu kontynuują szlachetne przedsięwzięcie. Klasa IIIg i III c zapoznała się z tekstem dramatu Gabrieli Zapolskiej oglądając fragmenty spektaklu z genialna Anną Seniuk w roli Dulskiej.

      Zachęcamy do wspólnego czytania !

      K.M.

    • SPOTKANIE Z MISTRZEM
     • SPOTKANIE Z MISTRZEM

     • 07.09.2021
     • W miniony poniedziałek młodzież III LO rozpoczęła kolejny rok edukacji filmowej obejrzeniem w kinie Światowid pokazu filmu pt „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. Historia polskiego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego nie pozostawiła nikogo obojętnym. Wybitny sportowiec, szlachetny człowiek znalazł się w „piekle na ziemi”, jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz. Film stanowi przejmującą lekcję historii XX wieku.

      D.S.

    • JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO
     • JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO

     • 02.09.2021
     • We wrześniu 2021 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu obchodzić będzie jubileusz 30-lecia swego istnienia. To wyjątkowa i ważna rocznica w historii działalności Szkoły.

      III LO przez 30 lat swojego istnienia zapisało  się w świadomości elblążan i stało się ważnym punktem na edukacyjnej mapie naszego miasta. Absolwenci kolejnych roczników rozwijają zawodowe kariery w Polsce i na świecie, studiują na wielu renomowanych uczelniach.

      Szkoła nadal się rozwija i dokłada wysiłków, by sprostać zmieniającym się potrzebom edukacyjnym. Jubileusz to czas podsumowań, ale także planów na przyszłość.

      W atmosferze przygotowań do jubileuszu, który zaplanowany jest na 30 września upłynęło otwarcie roku 2021/2022. Dyrektor szkoły pani Beata Orzech szczególnie serdecznie przywitała uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Przedstawiciele „pierwszaków” złożyli ślubowanie, iż o dobre imię szkoły będą dbać rozwijając swoje pasje, realizując się w nauce, sporcie, kulturze.  Uczniowie klas pierwszych zapoznali się ze swoimi wychowawcami, poznali budynek szkoły.

      Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku szkolnym nauka będzie wyłącznie stacjonarna a sytuacja epidemiologiczna pozwoli społeczności III LO cieszyć się wydarzeniami związanymi z jubileuszem.

    • 1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA
     • 1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA

     • 02.09.2021
     • 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa

      „ Kiedy się wypełniły dni
      i przyszło zginąć latem,
      prosto do nieba czwórkami szli
      żołnierze z Westerplatte.’


                      K. I . Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte’’


      1 września 1939 r.  o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weis uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km. Polska znalazła się  w niekorzystnym położeniu strategicznym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju. 
      Atak III Rzeszy Niemieckiej był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jednocześnie w dniu 3 września 1939 r. rząd ZSRS wyraził zgodę na nadawanie przez radiostację w Mińsku specjalnego sygnału umożliwiającego radionawigację Luftwaffe we wschodnich rejonach Polski.  Pierwszym miastem, na które spadły niemieckie bomby już o 4.40, był Wieluń następnie Westerplatte, Gdynia, Puck, Hel. 
      Dziś w 82. Rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd 6 milionom Polaków wojskowych i ludności cywilnej , poległych w latach 1939-1945 na wszystkich frontach tej wojny. 
      Chwała Bohaterom!
       

     • Podręczniki na rok szkolny 2021/2022

     • 03.08.2021
     • W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego w naszej szkole odbywa się giełda używanych podręczników.

      Proszę wstrzymać się z zakupem podręcznika do języków obcych. Nauczyciele uczący podejmą decyzję o doborze podręcznika we wrześniu. 

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

     • 29.06.2021
     • Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, 

      drży powietrze po ich śmigłym zniku.

      Wakacje, panie profesorze!

      Julian Przyboś „Lipiec”

      Słowa poety z pewnością oddają atmosferę, jaka panowała podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Ten trudny rok, łączący naukę stacjonarną, zdalną i hybrydową zakończyliśmy mimo wszystko z radością i nadzieją, że taki rodzaj nauki już się nie powtórzy.

      Uroczystość odbyła się w szkolnej hali sportowej w dwóch turach z powodu obostrzeń sanitarnych. Pani Dyrektor-Beata Orzech odczytała życzenia zarówno od Prezydenta Miasta Elbląga jak i Ministra Edukacji Narodowej i Nauki.

      Podczas gali nagrody otrzymali też uczniowie wyróżniający się w nauce oraz innych działaniach na rzecz szkoły.

      Najwyższe średnie uzyskały uczennice:

      Aleksandra Kulesza z klasy IIc-5,87

      Julia Otłowska z klasy IIh-5,57

      Kinga Belczewska z klasy Ic-5,60

      Wśród klas najwyżej uplasowała się Ia ze średnią 4,57, z kolei klasa Id odznaczyła się najwyższą frekwencją.

      Należy dodać, że to właśnie uczniowie klasy Id stanowią trzon Spontanicznego Zespołu Muzycznego, który uświetnił uroczystość zakończenia roku szkolnego.

      K.M.

    • Drodzy Ósmoklasiści !
     • Drodzy Ósmoklasiści !

     • 06.06.2021
     • Dlaczego warto wybrać III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu?

                    Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.

                             Zapraszamy serdecznie !!!

     • STYPENDYSTKI PREMIERA W ROKU SZKOLNYM 2021/22

     • 28.06.2021
     • Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22 

      II C Aleksandra Kulesza

      II H Julia Otłowska

      i Pani Dyrektor Beata Orzech 

      Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22 i Pani Dyrektor

    • KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
     • KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

     • 24.06.2021
     • Miło nam poinformować, że w nowym roku szkolnym 2021/22  kolejne klasy humanistyczne, zostaną objęte programem „ Klasa pod Patronatem WPiA UG”. Pani Beata Orzech, Dyrektor III LO podpisała wraz z Dziekanem WPiA UG , Panem dr hab. Wojciechem Zalewskim kontynuację współpracy dydaktyczno- naukowej.  Wykładowcą wiedzy o prawie został Pan Piotr Zieliński, prawnik, absolwent oraz doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad prawem medycznym i bioprawem, a w szczególności nad aspektami dotyczącymi praw pacjenta”. Jest przewodniczącym Rady Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącym Wydziałowej Rady Doktorantów na Wydziale Prawa i Administracji UG.

      Nasi uczniowie na zakończenie czteroletniego cyklu kształcenia otrzymają certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w programie, podwyższą kompetencje z zakresu wiedzy o prawie, co umożliwi im podjęcie decyzji o wyborze  kierunku studiów i zaplanowaniu swojej przyszłości.

      Teresa Rakowska, koordynator projektu

  • Galeria zdjęć

    brak danych