• ŚPIEWAJĄCA KINGA
     • ŚPIEWAJĄCA KINGA

     • 28.02.2021
     • Kinga Szarag to uczennica która, pomimo że uczęszcza do klasy medycznej (2c), swoją przyszłość chce związać jednak ze śpiewem. Kinga śpiewa już o dziesięciu lat, od wielu lat uczestniczy w konkursach śpiewania i to z sukcesami. Zaczynała od jasełek, konkursów szkolnych teraz zaś jest solistką w wojskowym Klubie Wsparcia Dowództwa i Dowodzenia. Pracuje tam pod kierunkiem profesjonalnych trenerów wokalnych.

      Jak sama przyznaje, śpiew jest trudny i wymagający. Kinga przez kilka lat zajmowała miejsca na podium, gdzie tylko się pojawiła. Potem ta dobra passa się skończyła i przyszła refleksja, by zacząć pracować nad głosem „na serio”. Obecnie ciężka praca zaczyna przynosić efekty.

      Kinga Szarag walczy o nagrodę publiczności w konkursie organizowanym przez wojsko a my wszyscy możemy ją w tej rywalizacji wesprzeć klikając w podany link:

      https://www.facebook.com/watch/?v=546009873037810

      Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.

      www.facebook.com

      Trzymamy kciuki, jesteśmy dumni, że możemy prezentować na stronie szkoły kolejny portret uczennicy z pasją. Miejmy nadzieję, że powstanie całych cykl takich portretów.

    • 1 MARCA NARODOWYM DNIEM ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH
     • 1 MARCA NARODOWYM DNIEM ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

     • 28.02.2021
     • Nie dajmy zginąć poległym... 

      Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do Ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze. Ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach a ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii. 
      Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Powstają o nich wiersze, filmy, piosenki, strony internetowe.
      W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obowiązkiem patriotycznym stało się przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach i poszukiwanie miejsc pochówku ofiar. 
      T.R

    • WYNIKI KONKURSU NA PROJEKT NAKLEJKI NA KARTĘ WEJŚCIOWĄ DO SZKOŁY
     • WYNIKI KONKURSU NA PROJEKT NAKLEJKI NA KARTĘ WEJŚCIOWĄ DO SZKOŁY

     • 15.02.2021
     • Komisja konkursowa zadecydowała, żeby nagrodzić następujące prace:

      - w kategorii indywidualnej: Karolina Tyszko z klasy 1d

      - w kategorii zespołowej: Kinga Belczewska i Inga Wiśniewska z klasy 1c oraz Zofia Czerepska z klasy 2g.

      Autorki wykazały się pomysłowością, kreatywnością, zdolnościami w zakresie projektowania graficznego. Każda praca w inny sposób nawiązuje do tradycji naszej szkoły.

      W przyszłości projekty naszych uczennic zostaną umieszczone na naklejkach na kartę wejściową do szkoły.

      Gratulujemy!

      Katarzyna Ruta, Danuta Huszcza-Sawicka

      naklejka nr 1 - Karolina Tyszko

      naklejka nr 2 - Kinga Belczewska, Inga Wiśniewska, Zofia Czerepska 

    • FOTOGRAFICZNA PASJA JAKUBA NOWAKA
     • FOTOGRAFICZNA PASJA JAKUBA NOWAKA

     • 07.02.2021
     • Uczeń III LO wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Matematyka w obiektywie

      Jakub Nowak - uczeń klasy II politechnicznej  znalazł się wśród wyróżnionych podczas tegorocznej edycji konkursu Matematyka w obiektywie.

      Jego zdjęcie Garażowe iluzje w deszczowej symetrii  zainteresowało jury konkursu.  Do konkursu zgłoszono ok.12 000 prac z całego świata. Garażowe iluzje można oglądać na wystawie w Warszawie. Warto nadmienić, że nie jest to pierwsze wyróżnienie dla Jakuba.

      W grudniu minionego roku jego fotografie zostały nagrodzone w konkursie  pt. Kreacje przyrody polskiej z bliska i z daleka. Zdjęcia te przedstawiają zatrzymane w kadrze oryginalne obrazy przyrody lub zjawisk w niej zachodzących.

      Rok wcześniej Jakub Nowak zajął II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym Chwile ulotne z kalendarza przyrody polskiej.

      Tak więc Jakub rozwija swoją pasję fotograficzną, która zaczęła się od szkolnego projektu filmowego. Film ustąpił jednak miejsca fotografowaniu, a telefon komórkowy - profesjonalna lustrzanka.  Kilkakrotnie zdjęcia Jakuba można było zobaczyć w Fotce Miesiąca Portelu. Nie zawsze otrzymywały dobre recenzje, ale jak mówi sam Jakub, to jeszcze bardziej motywowało go do pracy i doskonalenia warsztatu. Nagrodą było dwukrotne wygranie konkursu Fotoreportel.

      Jesteśmy dumni z sukcesów naszego ucznia, kibicujemy jego fotograficznej przygodzie.

       Katarzyna Maciesza

      nagrodzona fotografia

    • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • 09.02.2021
     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Święto powstało w ramach programu "Safer Internet" i jest obchodzone w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce. W tym roku przypada ono na 9 lutego.W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK - instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy - czytamy w raporcie "Korzystanie z internetu”. Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione.

      W związku z obchodzonym dziś świętem należy przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami. Oto one:

      1. Utwórz silne hasło - konto w serwisie społecznościowym należy zabezpieczyć niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont, co jest złą praktyką. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.

      2. Ogranicz dostęp do konta - uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.

      3. Tylko prawdziwi znajomi - dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

      4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych - aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów - np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

      5. Dbaj o prywatność - praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność.

      6. Używaj programu antywirusowego - zatrzyma on złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie pobrane do systemu.Więcej informacji znajdziecie w specjalnym poradniku dostępnym na stronie KPRM.

      https://www.gov.pl/attachment/5a702c24-aaaa-4da0-9502-ea1c940a31d6

    • MATURA 2021 
     • MATURA 2021 

     • 01.02.2021
     • Szanowni Uczniowie,

      przypominamy, że na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COViD-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2314):

      • w 2021 r. nie przeprowadza się egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych w części ustnej;

      z wyjątkiem egzaminu dla absolwentów, którzy wynik części ustnej egzaminu maturalnego zobowiązani są przedstawić w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub zobowiązani są do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej;

      •  w 2021 r. absolwent nie ma obowiązku przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.

      Wszystkie zadeklarowane przez zdających egzaminy w części ustnej są anulowane z mocy prawa – zdający nie musi dokonywać zmiany w deklaracji wstępnej.

      Uczeń/absolwent, który spełnia określone w § 11 kzd ww. rozporządzenia warunki i musi przystąpić do egzaminu w części ustnej, w terminie do 5 lutego 2021 r. powinien złożyć dyrektorowi szkoły oświadczenie o zamiarze przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego (Załącznik 30. do „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2015 obowiązującej w roku szkolnym 2020/2021 AKTUALIZACJA z 29 grudnia 2020 r.").


      Do oświadczenia uczeń/absolwent powinien dołączyć dokumenty poświadczające konieczność przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

      Uczniowie/absolwenci, którzy w terminie do 30 września 2020 r. złożyli deklarację wstępną, w terminie do 5 lutego 2021 r. mogą dokonać zmian w tej deklaracji, wykreślając przedmiot z zadeklarowanego jednego przedmiotu dodatkowego. Jeżeli zmiana nie zostanie dokonana i dana osoba nie przystąpi do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, to na świadectwie dojrzałości zostanie umieszczony wynik „0%".

      Absolwenci, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, składają deklarację - w terminie do 7 lutego 2021 r.

    • ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU
     • ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU

     • 01.02.2021
     • Gmina Miasto Elbląg

      realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt.

      „Elbląska Szkoła Eksperymentu”

       

      Celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na podniesienie i rozwój kompetencji matematycznych i przyrodniczych 600 uczniówz 4 elbląskich liceów ogólnokształcących poprzez tworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu oraz doskonalenie kwalifikacji dydaktycznych 30 nauczycieli ipodniesienie kompetencji wychowawczych 60 rodziców/opiekunów, a także organizacja zajęć dodatkowych w okresie 01.09.2019 r. - 31.08.2022 r.  

       

      Dofinansowanie projektu z UE: 3 648 347,73 zł

    • Rekrutacja uczestników projektu „ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU”
     • Rekrutacja uczestników projektu „ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU”

     • 01.02.2021
     • „Elbląska Szkoła Eksperymentu”

      dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach

      Europejskiego Funduszu Społecznego

       

      III Liceum Ogólnokształcące jako Jednostka Realizująca Projekt „Elbląska Szkoła Eksperymentu” rozpoczyna z dniem 1 lutego 2021r. rekrutację uczestników projektu:

      • 40 uczniów klas I i II na zajęcia dodatkowe prowadzone w okresie II semestru roku szkolnego 2020/2021,
      • 5 nauczycieli na szkolenie podnoszące kompetencje w zakresie nauczania metodą eksperymentu,
      • 5 rodziców/opiekunów uczniów, którym będzie udzielone  wsparcie w zakresie właściwego wspierania edukacji i rozwoju swoich dzieci.

      Zgodnie z regulaminem rekrutacja będzie prowadzona w terminach:

      • dla uczniów od 1 lutego 2021 r. do 26 lutego 2021 r.
      • dla nauczycieli od 1 lutego 2021 r. do 19 lutego 2021 r.
      • dla rodziców/ opiekunów od 1 lutego 2021 r. do 26 lutego 2021 r.

      Warunkiem udziału w projekcie jest wypełnienie w terminie rekrutacji Deklaracji uczestnictwa w projekcie (Załącznik nr 4 do regulaminu rekrutacji) i złożenie jej w sekretariacie szkoły.

      Regulamin i harmonogram rekrutacji znajdują się w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej www.3lo.elblag.pl

      Zapraszamy do udziału w projekcie.

      Tytuł projektu: Elbląska Szkoła Eksperymentu

      Wartość projektu: 4 292 173,81 zł

      Dofinansowanie: 4 036 573,81 zł

      Wkład Funduszy Europejskich: 3 648 347,73 zł

    • MUZYCZNE PASJE DARII PIECH
     • MUZYCZNE PASJE DARII PIECH

     • 31.01.2021
     • Daria Piech - uczennica klasy Ia nagrała właśnie cover piosenki Rihanny i zgodziła się opowiedzieć o swojej muzycznej pasji. Otóż swój własny zespół miał dziadek Darii, który umiał grać na kilku instrumentach i wraz z zespołem przez wiele lat koncertował. Obecnie w zespole gra wujek, a mama Darii śpiewała w szkolnym chórku.

      Tak więc muzyka towarzyszy Darii od dziecka, tym bardziej, że po raz pierwszy wystąpiła jako sześciolatka na scenie Ośrodka Kultury w Młynarach. Poważne solowe występy rozpoczęły się od drugiej klasy szkoły podstawowej i trwają do dziś.

      Najważniejsze sukcesy Darii to:

      - w 2019 r. 2 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Lokalnym Zimowe Melodie

      - w 2019 r. 2 miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcej

      - w 2018 r. 2 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Lokalnym Zimowe Melodie

      Liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach piosenki świątecznej oraz piosenki angielskiej.

      Z wielką radością prezentujemy portret uczennicy , która rozwija swoją pasję i to z sukcesami. Sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizowanie festiwali i konkursów, więc Daria również przeniosła się do sieci.

      Gratulujemy i zachęcamy do wysłuchania coveru przeboju Rihanny ( platforma MT).

      Katarzyna Maciesza                         

    • KSIĄŻKA Z PLECAKA - HUMANIŚCI NA SPOTKANIU Z POEZJĄ    
     • KSIĄŻKA Z PLECAKA - HUMANIŚCI NA SPOTKANIU Z POEZJĄ    

     • 23.01.2021
     • Książka z plecaka to autorski projekt skierowany do uczniów i nauczycieli, oparty na idei partnerstwa i współpracy uniwersytetu ze szkołami. Jego pomysłodawcą i koordynatorem jest dr hab. Lech Giemza, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

      III LO nawiązało współpracę ze stowarzyszeniem i dołączyło do grona szkół związanych z projektem już w kwietniu ubiegłego roku. Podczas nauki zdalnej nasi uczniowie, szczególnie maturzyści brali udział w wykładach online prowadzonych przez wykładowcę KUL.

      Tematy spotkań zazwyczaj zazębiają się z podstawą programową, ale wykładowcy nie „robią lekcji”. Uczniowie mają szansę wejść w dyskusję, mogą spojrzeć na znane lektury z nowej, często zaskakującej perspektywy. Nie inaczej było podczas ostatniego, piątkowego spotkania z profesorem Lechem Giemzą.

      W wykładzie i warsztatach online, poświęconych twórczości Wisławy Szymborskiej uczestniczyli uczniowie klas: 2a, 3a i 3b. Mieli możliwość dyskusji na temat omawianych przez profesora tekstów poetki a także poznali ciekawostki z życia naszej noblistki. Mamy nadzieję, że udział w wykładzie zachęci młodych ludzi do sięgania po książki, ponieważ jak mówiła właśnie Wisława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła „.

      Katarzyna Maciesza                

    • PROSIMY O POMOC
     • PROSIMY O POMOC

     • 11.01.2021
     • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

      w imieniu mamy Lei Szewc zwracam się do Was z prośbą o pomoc uczennicy naszej szkoły z klasy 1a.

      Dziewczyna jest w trakcie terapii i długotrwałego leczenia. Koszt pobytu w ośrodku wynosi ponad 17 000 zł.

      Kwota jest duża, ale licząc na ofiarność Waszych serc, mam nadzieję, że uda się zebrać tę sumę.

      W tym trudnym czasie pandemii nie mamy możliwości zorganizowania kiermaszów, w czym jesteście naprawdę doskonali.

      Zapraszam zatem do licytacji kompozycji i wpłat na podane konto fundacji „Światełko życia”

      Numer konta: 27 1750 0012 0000 0000 3528 5016 (zwracamy się z prośbą o wpisanie w tytule przelewu nazwy zbiórki lub osoby, na którą realizowana jest wpłata)

      Wiem, że damy radę!

      Za wszystkie gesty życzliwości w imieniu Dyrekcji, Mamy Lei i samej Uczennicy serdecznie Wam dziękuję.

      Kamila Urbańska

      Wpłaty poprzez linka:

      https://swiatelkozycia.pl/produkt/mam-na-imie-lea-anoreksja-odebrala-mi-czastke-duszy/

  • Galeria zdjęć

    brak danych