• WSPÓŁPRACA Z PG
     • WSPÓŁPRACA Z PG

     • 23.05.2021
     • W dniach 17-26 maja uczniowie klas 1d, 2d i 2h biorą udział w realizacji projektu Politechniki Gdańskiej „Politechnika Wielu Pokoleń”. W ramach projektu zajęcia „Wizualizacja wybranych zagadnień matematycznych w GeoGebrze” prowadzi Pani dr Dorota Żarek, wykładowca PG.

      Celem projektu jest poszerzenie wiedzy matematycznej, rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i narzędzi informatycznych, tworzenie kreatywnych rozwiązań tego samego problemu, rozwijanie umiejętności kognitywnych, a także przygotowanie uczniów do akademickiego sytemu nauczania. To ważne doświadczenie dla przyszłych studentów.

    • PUBLIC SPEAKING W III LO
     • PUBLIC SPEAKING W III LO

     • 17.05.2021
     • Z przyjemnością informujemy, iż po długich naradach jury składające się z nauczycieli języka angielskiego w naszej szkole rozstrzygnęło konkurs na przemówienie dla klas 7 i 8 szkół podstawowych z Elbląga i okolic. Oto laureaci konkursu:

      1 miejsce:

      Oliwier Wildenhain z SP 14 za speech „Is lying always bad?”

      oraz Alicja Kaczan z SP w Pieniężnie - „Environmental problems. Are we doomed?”

      2 miejsce:

      Gabriela Kamińska z SSP 3 - „Should young people leave home at the age of 16?”

      3 miejsce:

      Dawid Jędrzejewski z SP 19 - „Online computer games. To play or not to play?”

       

      Jury postanowiło również przyznać dwa wyróżnienia:

      Kacprowi Hołody z SP14 za speech „Having a pet – pleasure or responsibility?” oraz Katarzynie Skowrońskiej z SP 19 - „Is equality between men and women possible?”

      Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy serdecznie za udział w konkursie.

      Poniżej prezentujemy zwycięskie przemówienie Alicji.

    • BOTANICZNY SPACER Z APKĄ – WIOSENNE ZAJĘCIA TERENOWE KOŁA BIOLOGÓW
     • BOTANICZNY SPACER Z APKĄ – WIOSENNE ZAJĘCIA TERENOWE KOŁA BIOLOGÓW

     • 17.05.2021
     • W sobotę 15 maja członkowie koła biologów spotkali się po długiej przerwie podczas „Botanicznego spaceru z apką”. Zajęcia terenowe w Parku Traugutta odbyły się w ramach udziału w projekcie „ Elbląska Szkoła Eksperymentu”. Podczas zajęć oznaczaliśmy gatunki drzew nago i okrytonasiennych oraz zielnych, z wykorzystaniem aplikacji Plant Net, Flora Incognita, przewodników i kluczy do oznaczania roślin. Ponadto badaliśmy stopień zanieczyszczeń pyłowych powietrza w parku oraz stopień zanieczyszczenia tlenkami siarki z wykorzystaniem skali porostowej. Wynikiem naszej pracy w terenie będą zielniki sporządzone przez uczniów z oznaczonymi i opisanymi roślinami oraz dokumentacja przeprowadzonych badań.

      Botanika w terenie okazała się o wiele ciekawsza ale najbardziej cieszyliśmy się z tego, że w końcu się spotkaliśmy. Kolejne zajęcia z biostatystyki planujemy w Bażantarni.

      zdjęcia -zajecia terenowe

    • DRODZY UCZNIOWIE !
     • DRODZY UCZNIOWIE !

     • 13.05.2021
     • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 roku od 17 maja wracamy do nauki hybrydowej, od 31 maja do nauki stacjonarnej.

      Wydaje się , że tak  bardzo czekaliśmy na ten moment, a jednak radość ze spotkania z przyjaciółmi, koleżankami i kolegami, przyćmiewają liczne obawy.

      Zdajemy sobie sprawę, że po tak długim czasie powrót do szkoły może być dla niektórych z Was niekomfortowy.

      Zapewniamy, że zrobimy wszystko, by sprawić, aby tak nie było.

      Wszak hasłem III LO jest „Tworzymy relacje” !!!

      Naszym priorytetem będzie odbudowanie wzajemnych relacji i wsparcie Was w powrocie do tradycyjnego nauczania.

      Postarajmy się więc, by był to powrót radosny, byśmy ponownie stali się wspólnotą.

      Czekamy na Was z radością !!!

      Dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, pracownicy III LO.

       

      Harmonogram pracy:

      1. Od 17-21 maja 2021 stacjonarnie będą pracowały wszystkie klasy pierwsze oraz drugie E i H ( pozostałe zdalnie)
      2. Od 24-28 maja 2021 stacjonarnie będą pracowały klasy drugie A, B, C, D, F, G ( pozostałe zdalnie)
      3. Od 31 maja 2021 wszystkie klasy powracają do pracy stacjonarnej
    • IGA BEWICZ - ZDOBYWCZYNI SREBRNEGO MEDALU NA MISTRZOSTWACH POLSKI W KARATE SHOTOKAN   
     • IGA BEWICZ - ZDOBYWCZYNI SREBRNEGO MEDALU NA MISTRZOSTWACH POLSKI W KARATE SHOTOKAN   

     • 11.05.2021
     • Uczennica klasy II d - Iga Bewicz wywalczyła wicemistrzostwo Polski w kumite i zdobyła srebrny medal w kategorii kadetów (16-17 lat). To już kolejny, zdobyty przez utalentowaną zawodniczkę medal Mistrzostw Polski.

      Iga zgodziła się podzielić z nami wiedzą na temat tej dyscypliny sportu a także zdradzić tajemnicę swojego sukcesu. Jak mówi, sport towarzyszy jej od dziecka, ponieważ jako siedmiolatka zobaczyła na szkolnym korytarzu ogłoszenie dotyczące zajęć karate. Starszy brat trenował judo, więc Iga z zazdrością obserwowała czasem jego treningi.

      I tak zaczęły się regularne treningi karate, które okazało się wcale niełatwą dyscypliną. Wymaga cierpliwości i ciężkiej pracy, którą kieruje trener -p. Jan Zamojcin.

      Obecnie Iga startuje w kata i kumite. Kata to układa ruchów, które razem tworzą spójną całość, przy czym każdy ruch musi dopracowany perfekcyjnie. Każde kata opowiada własną historię, w którą trzeba się po prostu wczuć.

      Natomiast kumite to walka (oczywiście w ochraniaczach), gdzie każda z technik jest punktowana. Sukcesy zawodniczki dowodzą, że lata spędzone na sali nie poszły na marne a decyzja o rozpoczęciu treningów to najlepsza życiowa decyzja Igi.

      Jesteśmy dumni ,że mamy w naszej szkole taką uczennicę, która z powodzeniem realizuje życiowa pasję.

      Brawa dla Igi od całej społeczności III LO !!!

      najlepsze zawodniczki na podium

    • ELBLĄSKI TELEFON ZAUFANIA- „PRZYJAZNY NUMER”
     • ELBLĄSKI TELEFON ZAUFANIA- „PRZYJAZNY NUMER”

     • 11.05.2021
     • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

      Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu od maja bieżącego roku uruchamia pomoc dyżurujących pod telefonem zaufania specjalistów:

      „Przyjazny numer- elbląski telefon zaufania wsparciem dla dzieci, młodzieży i ich rodziców w pandemii”

      Numer elbląskiego telefonu zaufania: 574 694 774 

      Telefon jest czynny 6 godzin przez 3 dni w tygodniu (wtorek i czwartek w godzinach 9.00 – 16.00 oraz w sobotę w godzinach 12.00 – 18.00). 

      Korzystanie z pomocy jest anonimowe – nie trzeba się przedstawiać, specjaliści zapewniają osobie dzwoniącej pełną dyskrecję. 

      Ponadto swój problem można opisać również poprzez przesłanie informacji na adres  mailowy: telza.elblag@o2.pl 

      Istnieje też możliwość skontaktowania się ze specjalistami udzielającymi pomocy psychologicznej poprzez komunikator internetowy Messenger na profilu Facebook Towarzystwa Przyjaciół dzieci w Elblągu

      W razie potrzeby zachęcam do korzystania z oferowanej pomocy, która koordynowana jest przez TPD w Elblągu, a współfinansowana przez Gminę Miasto Elbląg. 

      Aleksandra Witkowska- pedagog/ psycholog szkolny

    • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY W III LO
     • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY W III LO

     • 23.02.2021
     • Klasa o profilu medyczno-przyrodniczym to miejsce dla osób zainteresowanych biologią, chemią, medycyną czy ochroną przyrody. Realizujemy tu program na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii, ponadto przedmiotem uzupełniającym jest chemia - praktyka laboratoryjna. Przygotowania do egzaminów z przedmiotów maturalnych prowadzone są pod kierunkiem pedagogów z wieloletnim doświadczeniem, będących czynnymi egzaminatorami maturalnymi.

      Na lekcjach stawiamy na naukę przez doświadczenie i eksperyment, wiele czasu poświęcamy też na ćwiczenie rozwiązywania zadań maturalnych i przygotowania do konkursów przedmiotowych.  Swoją wiedzę i zainteresowania rozszerzamy na licznych zajęciach dodatkowych, związanych z tematyką wiodącą profilu.  Odbywają się one we współpracy z uczelniami wyższymi takimi jak: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Uniwersytet Gdański, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna (Wydział Nauk o Zdrowiu). Uczestniczymy w  wykładach, warsztatach, zajęciach terenowych z udziałem wykładowców zarówno na terenie tych uczelni jak i w naszej szkole.

      Kordynujemy wiele działań związanych z ochroną środowiska we współpracy z Zakładem Utylizacji Odpadów np. zajęcia warsztatowe na terenie zakładu, selektywna zbiórka odpadów w szkole. Dzięki współpracy z  Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej założyliśmy na terenie szkoły ogród przyjazny ptakom. Chętnie i z sukcesami uczestniczymy w konkursach o tematyce ekologicznej.

      Włączamy się też w akcje związane z ochroną zdrowia np. Dzień  Dawcy Szpiku DKMS, Marsze Zdrowia elbląskich Amazonek czy Pola Nadziei. Uczestniczymy w wykładach związanych z profilaktyką chorób organizowanych przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu czy cyklicznych "Młodzieżowych spotkaniach z medycyną", których organizatorem jest  Gdański Uniwersytet Medyczny i Okręgowa Izba Lekarska.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych aktywności w szkole i nie tylko.

      A od września czekamy na Was w murach naszej szkoły!

      Ewa Piwcewicz, Paweł Banach

      lekcje biologii i chemii w III LO

    • HISTORIA I WOS
     • HISTORIA I WOS

     • 19.02.2021
     • Dobrze wykształcony humanista to człowiek o szerokich horyzontach w myśleniu, potrafiący widzieć więcej i głębiej, w swoim patrzeniu na świat uwzględnia dobro człowieka, rozumie mechanizmy funkcjonowania człowieka, grup społecznych, ale zna też mechanizmy kierujące procesami historycznymi.

      Wbrew ogólnie krążącym mitom humaniści pracują w różnych zawodach i na różnych stanowiskach. Humaniści pracują w administracji państwowej, w mediach, są tłumaczami, uczą języków obcych, otwierając ludziom drzwi do świata, a gruntowne przygotowanie humanistyczne jest potrzebne w każdym zawodzie, który wymaga wiedzy humanistycznej, sprawności językowej, umiejętności komunikowania się z innymi, umiejętności pisania tekstów, czy też znajomości języków obcych. Kończąc ten profil możesz studiować prawo, psychologię, socjologię, stosunki międzynarodowe, administrację, filologie i wiele innych kierunków uniwersyteckich.

      W III LO  możesz wybrać jeden z dwóch profili o tym charakterze:

      1. Humanistyczny (dyplomatyczno-prawny)pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.  

      Z przedmiotami rozszerzonymi: językiem polskim, językiem angielskim, wiedzą o społeczeństwie oraz przedmiotem uzupełniającym: podstawy prawa

      2. Humanistyczny pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.  

      Z przedmiotami rozszerzonymi: językiem polskim, językiem angielskim, historią i przedmiotem uzupełniającym: retoryka

       

      Nasz profile humanistyczne to:

      - możliwość wyboru rozszerzenia z: historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, języka angielskiego,

      - możliwość wyboru języka polskiego na poziomie rozszerzonym, pozwalająca na głębsze i wnikliwsze poznanie literatury i sztuki oraz jej interpretacji,

      - szeroki wachlarz wyboru nauki drugiego języka obcego spośród następujących:  język angielski, język francuski, język niemiecki, język hiszpański i język włoski,

      - współpraca z osobami reprezentującymi zawody prawnicze  (wykłady, wizyty w sądzie) oraz z uczelniami (Wydział Prawa i Administracji  Uniwersytetu Gdańskiego),

      - udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych,

      - zajęcia dodatkowe realizowane w formie kół zainteresowań.

      Wybierz jeden z profili humanistycznych w naszej szkole i rozwijaj swoje pasje i zainteresowania.

      nasza młodzież realizuje swoje pasje

    • KLASA EKONOMICZNO-BIZNESOWA
     • KLASA EKONOMICZNO-BIZNESOWA

     • 10.03.2021
     • Drodzy Ósmoklasiści !

      Klasa ekonomiczno - biznesowa to świetny wybór dla osób zainteresowanych matematyką i geografią

      Te przedmioty oraz język angielski będą realizowane na poziomie rozszerzonym. Ponadto zaplanowane są w tej  klasie zajęcia dodatkowe: ekonomia w biznesie.

      Do klasy o tym profilu zapraszają uczennice obecnej klasy pierwszej politechnicznej, zapraszamy na film, który samodzielnie przygotowały.

  • Galeria zdjęć

    brak danych