Jednym z najważniejszych założeń programu ERASMUS+ KA1 "Rozwój zawodowy i metodyczny nauczycieli" jest dzielenie się doświadczeniem i wiedzą zdobytą podczas szkoleń metodycznych. W tym celu, dnia 12 kwietnia, odbyła się rada szkoleniowa dedykowana wszystkim nauczycielom, pracującym w naszej szkole. W roli prowadzących wystąpiło 7 nauczycieli, uczestniczących w projekcie Erasmus+: Agnieszka Bronś, Tomasz Stężała, Anna Tokarewicz, Agata Szestowicka, Ida Szyrejko-Micota, Aleksandra Trochimczuk oraz Małgorzata Kujawska. Przypomnijmy, iż wszyscy uczestnicy odbyli w okresie lutego-marca tygodniowe szkolenie w jednej ze szkół partnerskich (w Austrii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Danii i Niemczech). Podczas rady szkoleniowej każdy z uczestników dzielił się zarówno swoimi osobistymi spostrzeżeniami z pobytu w zagranicznej placówce, jak również starał się przekazać najważniejsze treści szkoleń metodycznych, przygotowanych przez organizacje goszczące. Mamy nadzieję, iż zdobyte przez nas doświadczenie oraz wiedza w zakresie wykorzystania TIK, zaowocuje w przyszłości innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie metodyki nauczania różnych przedmiotów.
Aktualności
ERASMUS+ SZKOLENIE KADRY PEDAGOGICZNEJ
- 17.04.2018
SMALL TOWNS IN EUROPE
- 14.04.2018
Delegacja III LO w dniach od 16 do 21 kwietnia będzie gościła w Austrii, w Schaerding, na ostatnim spotkaniu obecnej edycji programu “Small towns in Europe – sharing innovative practices”.
Jadą Maksymilian Terebus, Oskar Błaszczyk i Artur Nowaczyk, którzy między innymi przygotowali krótki film o atrakcjach Elbląga i Fromborka.
link do filmu: https://youtu.be/Yg1dreG3Mog
JOB SHADOWING W ROSJI
- 14.04.2018
W dniach 2-6 kwietnia Pani Anna Tokarewicz, nauczyciel języka rosyjskiego, miała okazję gościć w rosyjskiej szkole średniej w Moskwie. Szkoła Państwowa nr 1561, z którą nasze liceum podpisało na początku tego roku umowę o współpracy, mieści się na obrzeżach miasta, w dzielnicy Jasenewo. Jest to ogromny kompleks, składający się z 10 budynków, w skład którego wchodzą m.in. 2 przedszkola, szkoła podstawowa (1-4 klasa) oraz szkoły średnie (5-11 klasa). Całą placówką zarządza niezwykle młody i dynamiczny dyrektor, który uczy na co dzień języka rosyjskiego oraz, w ramach zajęć dodatkowych, języka polskiego. W trakcie kilkudniowego pobytu Pani Anna miała okazję hospitować lekcje języka angielskiego i rosyjskiego, literatury rosyjskiej oraz zajęcia dodatkowe z historii języka rosyjskiego i języka polskiego.
Szkoła swoim formatem bardzo przypomina szkołę polską: lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.30 i trwają 45 minut. Zajęcia językowe również odbywają się w niewielkich grupach językowych, zaś uczniowie są podzieleni na grupy językowe w zależności od poziomu znajomości języka. Wszystkie sale są bardzo zadbane i dobrze wyposażone (w prawie każdej sali jest projektor multimedialny oraz tablica interaktywna). Jako ciekawostkę warto dodać, iż zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie dojeżdżają do szkoły... na hulajnogach (które często są składane na kilka części i dzięki temu bardzo łatwo je przetransportować w metrze)! Warto dodać, iż w odróżnieniu od polskiej szkoły, w rosyjskiej szkole młodzież bardzo licznie i chętnie uczestniczy w zajęciach dodatkowych (koła zainteresowań, koła badawcze etc.) i nieformalnych spotkaniach (np. wieczory piosenki autorskiej). Na zdjęciach, oprócz budynku szkoły, możecie zobaczyć przepięknie udekorowane ulice w centrum Moskwy w okolicach Placu Czerwonego z okazji zbliżającej się Paschy (prawosławnej Wielkanocy).
Spotkanie elbląskiej młodzieży z „Błękitnym Generałem” Józefem Hallerem - 6.04.2018 r.
- 09.04.2018
Nasze Liceum przez cały rok organizuje wydarzenia, mające uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” rozpoczął się 3 listopada 2017 r. uroczystą konferencją w CSE Światowid. Tymi słowami konferansjerzy Julia Kruszewska z kl. 3b i Kuba Marzec z kl. 2a otworzyli warsztaty edukacyjno-patriotyczne o Błękitnym Generale. 6 kwietnia 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim młodzież z Elbląga i Ziemi Elbląskiej miała okazję bardziej poznać postać generała Józefa Hallera.
Józef Haller był zawodowym oficerem w armii austro-węgierskiej, służbę opuścił w stopniu kapitana kilka lat przed wybuchem I wojny światowej. Zajął się harcerstwem, działalnością spółdzielczą i społeczną. Do wojska wrócił w 1914 roku,walczył w Legionach Polskich. Różnił się od Józefa Piłsudskiego w podejściu do walki. Uważał, że najpierw należy wyszkolić żołnierzy, nawet jeżeli będą się szkolić w armii zaborców - referowała dr Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej O/ Gdańsk.
Wielką Wojnę z lat 1914-18 generał Haller kontynuował jako dowódca Armii Polskiej we Francji, którą od koloru mundurów zwano „Błękitną Armią”. 11 listopada 1918 r. nie był jednak dla Polaków końcem działań zbrojnych. Generał Józef Haller walczył w wojnie polsko-ukraińskiej, polsko-radzieckiej. Warto pamiętać, że to on dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem 10 lutego 1920 r. w Pucku.
W Ratuszu Staromiejskim obejrzeliśmy wystawę o „Ojcach Niepodległości'', prezentującą sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku.W drugiej części spotkania uczniowie 9 elbląskich szkół ( 27 uczniów ) rywalizowali w konkursie na najpiękniejszą interpretację ,,Pamiętników'' generała Józefa Hallera.
Elbląskie czytanie rozpoczął, jako Gen. J.Haller, Dariusz Siastacz aktor teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Wspaniała charakteryzacja, postawa, tembr głosu wprowadziły wszystkich w klimat epoki międzywojennej.
Nagrodę Prezydenta Miasta Elbląga jury przyznało naszemu koledze Kamilowi Świniarskiemu z kl.2a, nagrodę Naczelnika IPN O/Gdańsk otrzymała Weronika Cichocka z kl. 2a zaś nagrodę Dyrektora III LO im. Jana Pawła II wywalczył uczeń SP NR 12 Paweł Marchlewski.
Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia – pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe,( również nasi uczniowie - Ola Jankowska z 2b i Mateusz Dudek z 2a), które ufundowało TK ,, Bellona'' z Warszawy, partner projektu. Montaż i realizacja obrazów o międzywojennej Polsce to dzieło Oli Myślickiej z kl. 3b. Wspierali nas pomocną postawą Agata Kowalewska, Ola Ptak, Filip Łuszczyński i Mikołaj Olender z 2a. Podziękowania w postaci pamiątkowych dyplomów oraz kwiaty skierowaliśmy na ręce Pani dr. B. Męczykowskiej i Pana A. Jocza Dyrektora Departamentu Kultury UM Elbląga, nauczycieli którzy przygotowali młodzież do udziału w konkursie. W naszych warsztatach wzięło udział ponad 150 uczniów z Elbląga i okolic. Wydarzenie poświęcone Błękitnemu Generałowi relacjonowały media Port.el partner medialny projektu i TV Truso. Dziękujemy !!!
T.Rakowska
Wizyta pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie
- 10.04.2018
Dnia 5 kwietnia klasy Ia, Ib i Ic wzięły udział w wykładzie pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie. Była to okazja przede wszystkim dla kształtowania postaw i refleksji. Pani Małgorzata Daniluk przybliżyła uczniom tematykę okupacji hitlerowskiej na Pomorzu Gdańskim oraz dzieje obozu Stutthof - rolę, jaką obóz odgrywał w nazistowskim planie eksterminacji narodu polskiego. Wątki biograficzne, autentyczne relacje byłych więźniów, uzmysławiają, że wielka historia jest wypadkową wielu mniejszych historii i zdarzeń.
Druga część wystąpienia dotyczyła nielegalnej twórczości artystycznej więźniów KL Stutthof. Wśród nich znaleźli się artyści - malarze, aktorzy, reżyserowie, śpiewacy, poeci; ludzie, którzy, posiadali wystarczająco charyzmy i woli przetrwania, aby za pomocą sztuki stworzyć lek na obozową rzeczywistość. Uczniowie poprzez rysunki, obrazy i grafiki wykonane nielegalnie przez więźniów obozu Stutthof odkryli, w jaki sposób więźniowie próbowali uwolnić się od ograniczeń, jakie nakładał na nich obozowy świat.
Wycieczka klasy Ic
- 14.04.2018
28 marca, klasa 1c miała zorganizowaną wycieczkę do Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, która znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej w Górkach Wschodnich. Głównym tematem zajęć było Morze Bałtyckie, a prowadziła je pani mgr Marta Mazurkiewicz.
Podczas zajęć mogliśmy dowiedzieć się o powstaniu Bałtyku, który jest najmłodszym morzem w Europie. Ze względu na zasolenie, które wynosi ok. 7‰ zaliczany jest do wód słonawych.
Zjawiska fizyczne na Bałtyku podobnie jak innych zbiornikach morskich to ruchy wody morskiej, które dzielimy na: prądy morskie, pływy, falowanie, dryfy. Pływy są raczej niewielkie. Z kolei dryfy powstają na skutek oddziaływania wiatrów zachodnich na wybrzeża południowe morza, w wyniku czego dochodzi do powstania mierzei (np. Mierzeja Wiślana). Falowanie na Bałtyku jest niewielkie. Natomiast prądy morskie na Bałtyku powstają wskutek wlewania się słonych wód z Morza Północnego, zazwyczaj wiosną i jesienią. Bałtyk jest również zaliczany do mórz chłodnych.
Przeprowadzone były również ciekawe doświadczenia, m.in. o zasoleniu, jak i również ważnej roli wiatru na wody w naszym morzu.
Podczas spotkania były poruszone problemy zanieczyszczenia wód przez człowieka. Rozmawialiśmy o tym, co jest tego przyczyną i jak można temu zapobiec.
Pani mgr Marta Mazurkiewicz pokazała nam, że Morze Bałtyckie jest bogate we florę, a w szczególności w faunę. Jak się okazało, można spotkać całą masę różnych gatunków zwierząt, takich jak: foka pospolita, morświn, śledź, okoń, krab brzegowy, meduza kompasowa. Oznacza to, że w Bałtyku jest dobrze rozwinięte życie morskie.
Na koniec zajęć poszliśmy zobaczyć sztuczną wydmę, która została zbudowana przy Stacji Badawczej w celu zapewnienia ochrony i dalszego rozwoju gatunkom zagrożonym takich jak mikołajek nadmorski.
Spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem ponieważ dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o naszym Morzu Bałtyckim, o których nie mieliśmy pojęcia. Podczas wyjazdu pogłębiliśmy swoją wiedzę, dlatego mamy nadzieję na kontynuację takich wyjazdów.
Agata Czeszejko-Sochacka Ic
SPEAKING IN PUBLIC 2018
- 03.04.2018
26 marca 2018r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu „Speaking in Public”. Jest to konkurs przemówień publicznych w języku angielskim skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych z Elbląga i okolic. W tym roku gościliśmy uczniów z Elbląga, Fromborka, Braniewa i Pasłęka. W jury zasiedli: p. Aleksandra Trochimczuk, p. Anna Lasek i p. Arkadiusz Trochimczuk. Wśród 20 uczestników jury wyłoniło 10 laureatów:
I MATUSZ CIEŚLA (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PASŁĘKU)
II KAMILA DĄBROWSKA (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PASŁĘKU)
III WERONIKA OLSZEWSKA (ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOSZTAŁCĄCYCH NR 2 W ELBLĄGU)
IV DOMINIKA KIWILSZA (GIMNAZJUM NR 2 W BRANIEWIE)
V FRANCISZEK SIKORA (ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOSZTAŁCĄCYCH NR 2 W ELBLĄGU)
VI MICHAŁ ZIÓŁKOWSKI (ZESPÓŁ SZKÓŁ WE FROMBORKU)
VII KAROLINA KRYJOM (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 W ELBLĄGU)
VIII JAKUB KOZAKIEWICZ (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PASŁĘKU)
IX MICHAŁ KURPIEWSKI (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 W ELBLĄGU)
X SYLWIA KWIECIEŃ (GIMNAZJUM NR 9 W ELBLAGU)
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy umiejętności krasomówczych.
INDEKS DLA KAROLA LANGE
- 29.03.2018
W sobotę 24 marca 2018 roku w Auditorium Novum Politechniki Gdańskiej odbył się XXII finał Ogólnopolskiego konkursu chemicznego „ Wygraj indeks”.
Dla ucznia klasy III c, Karola Lange, konkurs zakończył się sukcesem, ponieważ Karol zdobył indeks Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej.
Wielkie brawa !
Szkolna Konferencja Naukowa
- 27.03.2018
27 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się konferencja naukowa poświęcona „Etyce i estetyce wypowiedzi”. Mottem przewodnim były słowa Cypriana Kamila Norwida „Odpowiednie dać rzeczy słowo”. Udział w panelu zgłosili uczniowie ze wszystkich roczników: Ada Wilczewska, Katarzyna Frączyk, Ada Kozłowska, Kacper Jurewicz, Kamila Helwak, Alicja Sybilska z kl. III a, Agnieszka Szturo, Julia Wężyk z kl. III b, Alicja Chojnowska z kl. II a, Wiktoria Mikulska z kl. I b. Młodzież szczegółowo przedstawiła i zilustrowała przykładami językowymi problem etyki słowa, rodzajów błędów językowych i mechanizmów ich powstawania, mody językowej, zasad kultury języka w komunikacji tradycyjnej i internetowej, języka portali społecznościowych oraz zapożyczeń. Słuchaczami mini wykładów przez dwie godziny byli uczniowie wszystkich klas trzecich oraz klasy I b i II b. Klasa II b również zadbała o organizację konferencji i jej sprawny przebieg.
Danuta Huszcza-Sawicka
Dni Otwarte na Uniwersytecie Gdańskim
- 22.03.2018
We wtorek 20 marca klasy IIc oraz IIIc wraz z opiekunami p. Martą Misterkiewicz oraz p. Pawłem Banachem uczestniczyły w dniach otwartych organizowanych przez Uniwersytet Gdański. Klasa II miała okazję poznać wpływ hormonów na zachowanie, czyli podstawowe zasady psychoneuroendokrynologii, a także wziąć udział w warsztatach. Uczniowie rozdzieleni na dwie grupy poznali znaczenie owadów w kryminologii lub poszerzyli wiedzę na temat zmysłu węchu. Uczniowie klasy IIIc mieli okazję zapoznać się z ofertami edukacyjnymi uczelni wyższych.
Alicja Komar kl. IIc
Klasa IIIb i IIId w Europejskim Centrum Solidarności
- 21.03.2018
Wizytę w Gdańsku na Targach Akademia 19 marca 2018 r. wzbogaciliśmy o zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Była to doskonała okazja dla rozwijania kompetencji historycznych i społecznych. Wydarzenia historyczne, takie jak wydarzenia grudniowe z 1970 roku, strajk sierpniowy 80, stan wojenny czy pokojowe rewolucje w 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej stały się dla nas punktem wyjścia do dyskusji na temat mechanizmów życia społecznego, reguł i procedur demokracji, a także postaw. Podejmując trudne tematy z naszej historii, staraliśmy się zrozumieć znaczenie dobrej obywatelskości współcześnie oraz przygotować się do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.
Zapoznaliśmy się z wystawą stałą, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Muzeum okazało się dla nas niezwykle interesujące, ponieważ wykorzystuje tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Obejrzeliśmy eksponaty historyczne, ale także projekcje przestrzenne i elektroniczne, gdzie zgromadzone zostały fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe.
Agnieszka Krzywdzińska
Zajęcia na EUHE
- 20.03.2018
Do matury mamy jeszcze rok lub dwa lata, ale warto już teraz pomyśleć o swojej przyszłości, dlatego w poniedziałek 12 marca uczniowie klas 1c i 2c pod opieką pani Iwony Stando i pani Marty Misterkiewicz udali się do Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu, aby wysłuchać wykładu dotyczącego problemu uzależniania od narkotyków. Wysłuchanie autorytetu w tej dziedzinie bardzo wzbogaciło naszą wiedzę dotyczącą uzależnień i patologii społecznej. Po wykładzie mogliśmy zapoznać się z nowoczesnym sprzętem dydaktycznym (różnego rodzaju fantomy i inne symulatory ćwiczeń). By pomagać innym, trzeba się tego nauczyć.
Wykład na temat transplantologii
- 20.03.2018
Młodzież klas drugich 15 marca 2018 r. wysłuchała wykładu pani Anny Skalskiej-Wołoszyn, lekarza anestezjologa z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, na temat przeszczepów. Uczniowie poznali historię transplantologii, przepisy prawne regulujące przeszczepianie narządów, sposób przekazania własnej decyzji o przekazaniu narządów na wypadek śmierci. Ważną część wykładu stanowiła problematyka etyczna związana z przeszczepami, dylematy rodziny dawcy oraz postawa lekarzy. Pani A. Skalska-Wołoszyn część teoretyczną wykładu wzbogaciła poruszającymi przykładami z codziennej praktyki szpitalnej. Wykład z pewnością skłonił do refleksji nad kruchością ludzkiego życia, które młodzi ludzie często niepotrzebnie narażają, oraz nad skalą potrzeb transplantologii.
Danuta Huszcza-Sawicka
Podsumowanie Szkolnych Dni Matematyki
- 17.03.2018
W tygodniu 12-16 marca miało miejsce świętowanie matematyki w III LO. Uczniowie bardzo licznie wzięli udział w konkursach, które się w tym czasie odbywały. Najwięcej osób, aż 94 uczestniczyło w konkursie z wiedzy. Zwycięzcy w swoich kategoriach:
Klasy I
- Kamila Moch Ic
- Klaudia Tyburska Id
- Julia Jarosz Ic
Klasy II :Matematyczna 2d
- Maksymilian Terebus
- Karolina Bierkowska
- Natalia Filarska, Bartłomiej Kucewicz, Weronika Machuła, Dawid Stokłosiński
W klasach niematematycznych zwyciężyła Karolina Skórowska z klasy 2b
W konkursie literackim wzięło udział 11 osób, laureaci :
- M. Ozga-Zajło 2c
- W. Cichocka 2a
- S. Służała 1c
Wyróżnienie H. Świlska 1c
Na konkurs plastyczny wpłynęło 10 prac, które można podziwiać na szkolnym korytarzu obok pokoju nauczycielskiego. Laureaci:
- E. Jureko 1c
- M. Ozga-Zajło 2c
- Daria Wójcik 2b oraz Natalia Rybkiewicz 3e
Laureaci otrzymują oceny bardzo dobre z matematyki w odpowiednich kategoriach a wszyscy uczestnicy 3 punkty dodatnie z zachowania.
Tak w ubiegłym roku pojawiła się też słodka niespodzianka przygotowana w klasie 3e – ciasto ozdobione czekoladą w kształcie liczby Pi.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w oprawę szkoły za włączenie się w zabawę
Konkurs Wiedzy Biblijnej
- 16.03.2018
W dniach od 12 -14 marca w naszej szkole odbył się etap szkolny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres materiału obejmował Księgę Psalmów, List św. Pawła Apostoła do Filipian i do Galatów. Uczniowie naszej szkoły tj. Kamila Skowrońska z klasy 1B, Gabriela Dramińska i Marcela Ozga-Zajło z klasy 2 C, którzy wzięli udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej awansowali do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 18 kwietnia w Elblągu. Wszystkim ponad 40 uczniom biorącym udział serdecznie dziękuję. A zwycięzcom etapu szkolnego gratuluję awansu i życzę powodzenia.
KS. Artur Młodziński