Dnia 5 kwietnia klasy Ia, Ib i Ic wzięły udział w wykładzie pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie. Była to okazja przede wszystkim dla kształtowania postaw i refleksji. Pani Małgorzata Daniluk przybliżyła uczniom tematykę okupacji hitlerowskiej na Pomorzu Gdańskim oraz dzieje obozu Stutthof - rolę, jaką obóz odgrywał w nazistowskim planie eksterminacji narodu polskiego. Wątki biograficzne, autentyczne relacje byłych więźniów, uzmysławiają, że wielka historia jest wypadkową wielu mniejszych historii i zdarzeń.
Druga część wystąpienia dotyczyła nielegalnej twórczości artystycznej więźniów KL Stutthof. Wśród nich znaleźli się artyści - malarze, aktorzy, reżyserowie, śpiewacy, poeci; ludzie, którzy, posiadali wystarczająco charyzmy i woli przetrwania, aby za pomocą sztuki stworzyć lek na obozową rzeczywistość. Uczniowie poprzez rysunki, obrazy i grafiki wykonane nielegalnie przez więźniów obozu Stutthof odkryli, w jaki sposób więźniowie próbowali uwolnić się od ograniczeń, jakie nakładał na nich obozowy świat.
Wizyta pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie
- 10.04.2018
Wycieczka klasy Ic
- 14.04.2018
28 marca, klasa 1c miała zorganizowaną wycieczkę do Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego, która znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej w Górkach Wschodnich. Głównym tematem zajęć było Morze Bałtyckie, a prowadziła je pani mgr Marta Mazurkiewicz.
Podczas zajęć mogliśmy dowiedzieć się o powstaniu Bałtyku, który jest najmłodszym morzem w Europie. Ze względu na zasolenie, które wynosi ok. 7‰ zaliczany jest do wód słonawych.
Zjawiska fizyczne na Bałtyku podobnie jak innych zbiornikach morskich to ruchy wody morskiej, które dzielimy na: prądy morskie, pływy, falowanie, dryfy. Pływy są raczej niewielkie. Z kolei dryfy powstają na skutek oddziaływania wiatrów zachodnich na wybrzeża południowe morza, w wyniku czego dochodzi do powstania mierzei (np. Mierzeja Wiślana). Falowanie na Bałtyku jest niewielkie. Natomiast prądy morskie na Bałtyku powstają wskutek wlewania się słonych wód z Morza Północnego, zazwyczaj wiosną i jesienią. Bałtyk jest również zaliczany do mórz chłodnych.
Przeprowadzone były również ciekawe doświadczenia, m.in. o zasoleniu, jak i również ważnej roli wiatru na wody w naszym morzu.
Podczas spotkania były poruszone problemy zanieczyszczenia wód przez człowieka. Rozmawialiśmy o tym, co jest tego przyczyną i jak można temu zapobiec.
Pani mgr Marta Mazurkiewicz pokazała nam, że Morze Bałtyckie jest bogate we florę, a w szczególności w faunę. Jak się okazało, można spotkać całą masę różnych gatunków zwierząt, takich jak: foka pospolita, morświn, śledź, okoń, krab brzegowy, meduza kompasowa. Oznacza to, że w Bałtyku jest dobrze rozwinięte życie morskie.
Na koniec zajęć poszliśmy zobaczyć sztuczną wydmę, która została zbudowana przy Stacji Badawczej w celu zapewnienia ochrony i dalszego rozwoju gatunkom zagrożonym takich jak mikołajek nadmorski.
Spotkanie było bardzo ciekawym doświadczeniem ponieważ dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów o naszym Morzu Bałtyckim, o których nie mieliśmy pojęcia. Podczas wyjazdu pogłębiliśmy swoją wiedzę, dlatego mamy nadzieję na kontynuację takich wyjazdów.
Agata Czeszejko-Sochacka Ic
SPEAKING IN PUBLIC 2018
- 03.04.2018
26 marca 2018r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu „Speaking in Public”. Jest to konkurs przemówień publicznych w języku angielskim skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych z Elbląga i okolic. W tym roku gościliśmy uczniów z Elbląga, Fromborka, Braniewa i Pasłęka. W jury zasiedli: p. Aleksandra Trochimczuk, p. Anna Lasek i p. Arkadiusz Trochimczuk. Wśród 20 uczestników jury wyłoniło 10 laureatów:
I MATUSZ CIEŚLA (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PASŁĘKU)
II KAMILA DĄBROWSKA (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PASŁĘKU)
III WERONIKA OLSZEWSKA (ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOSZTAŁCĄCYCH NR 2 W ELBLĄGU)
IV DOMINIKA KIWILSZA (GIMNAZJUM NR 2 W BRANIEWIE)
V FRANCISZEK SIKORA (ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOSZTAŁCĄCYCH NR 2 W ELBLĄGU)
VI MICHAŁ ZIÓŁKOWSKI (ZESPÓŁ SZKÓŁ WE FROMBORKU)
VII KAROLINA KRYJOM (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18 W ELBLĄGU)
VIII JAKUB KOZAKIEWICZ (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W PASŁĘKU)
IX MICHAŁ KURPIEWSKI (SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15 W ELBLĄGU)
X SYLWIA KWIECIEŃ (GIMNAZJUM NR 9 W ELBLAGU)
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy umiejętności krasomówczych.
INDEKS DLA KAROLA LANGE
- 29.03.2018
W sobotę 24 marca 2018 roku w Auditorium Novum Politechniki Gdańskiej odbył się XXII finał Ogólnopolskiego konkursu chemicznego „ Wygraj indeks”.
Dla ucznia klasy III c, Karola Lange, konkurs zakończył się sukcesem, ponieważ Karol zdobył indeks Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej.
Wielkie brawa !
Szkolna Konferencja Naukowa
- 27.03.2018
27 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się konferencja naukowa poświęcona „Etyce i estetyce wypowiedzi”. Mottem przewodnim były słowa Cypriana Kamila Norwida „Odpowiednie dać rzeczy słowo”. Udział w panelu zgłosili uczniowie ze wszystkich roczników: Ada Wilczewska, Katarzyna Frączyk, Ada Kozłowska, Kacper Jurewicz, Kamila Helwak, Alicja Sybilska z kl. III a, Agnieszka Szturo, Julia Wężyk z kl. III b, Alicja Chojnowska z kl. II a, Wiktoria Mikulska z kl. I b. Młodzież szczegółowo przedstawiła i zilustrowała przykładami językowymi problem etyki słowa, rodzajów błędów językowych i mechanizmów ich powstawania, mody językowej, zasad kultury języka w komunikacji tradycyjnej i internetowej, języka portali społecznościowych oraz zapożyczeń. Słuchaczami mini wykładów przez dwie godziny byli uczniowie wszystkich klas trzecich oraz klasy I b i II b. Klasa II b również zadbała o organizację konferencji i jej sprawny przebieg.
Danuta Huszcza-Sawicka
Dni Otwarte na Uniwersytecie Gdańskim
- 22.03.2018
We wtorek 20 marca klasy IIc oraz IIIc wraz z opiekunami p. Martą Misterkiewicz oraz p. Pawłem Banachem uczestniczyły w dniach otwartych organizowanych przez Uniwersytet Gdański. Klasa II miała okazję poznać wpływ hormonów na zachowanie, czyli podstawowe zasady psychoneuroendokrynologii, a także wziąć udział w warsztatach. Uczniowie rozdzieleni na dwie grupy poznali znaczenie owadów w kryminologii lub poszerzyli wiedzę na temat zmysłu węchu. Uczniowie klasy IIIc mieli okazję zapoznać się z ofertami edukacyjnymi uczelni wyższych.
Alicja Komar kl. IIc
Klasa IIIb i IIId w Europejskim Centrum Solidarności
- 21.03.2018
Wizytę w Gdańsku na Targach Akademia 19 marca 2018 r. wzbogaciliśmy o zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Była to doskonała okazja dla rozwijania kompetencji historycznych i społecznych. Wydarzenia historyczne, takie jak wydarzenia grudniowe z 1970 roku, strajk sierpniowy 80, stan wojenny czy pokojowe rewolucje w 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej stały się dla nas punktem wyjścia do dyskusji na temat mechanizmów życia społecznego, reguł i procedur demokracji, a także postaw. Podejmując trudne tematy z naszej historii, staraliśmy się zrozumieć znaczenie dobrej obywatelskości współcześnie oraz przygotować się do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym.
Zapoznaliśmy się z wystawą stałą, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Muzeum okazało się dla nas niezwykle interesujące, ponieważ wykorzystuje tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Obejrzeliśmy eksponaty historyczne, ale także projekcje przestrzenne i elektroniczne, gdzie zgromadzone zostały fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe.
Agnieszka Krzywdzińska
Zajęcia na EUHE
- 20.03.2018
Do matury mamy jeszcze rok lub dwa lata, ale warto już teraz pomyśleć o swojej przyszłości, dlatego w poniedziałek 12 marca uczniowie klas 1c i 2c pod opieką pani Iwony Stando i pani Marty Misterkiewicz udali się do Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu, aby wysłuchać wykładu dotyczącego problemu uzależniania od narkotyków. Wysłuchanie autorytetu w tej dziedzinie bardzo wzbogaciło naszą wiedzę dotyczącą uzależnień i patologii społecznej. Po wykładzie mogliśmy zapoznać się z nowoczesnym sprzętem dydaktycznym (różnego rodzaju fantomy i inne symulatory ćwiczeń). By pomagać innym, trzeba się tego nauczyć.
Wykład na temat transplantologii
- 20.03.2018
Młodzież klas drugich 15 marca 2018 r. wysłuchała wykładu pani Anny Skalskiej-Wołoszyn, lekarza anestezjologa z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, na temat przeszczepów. Uczniowie poznali historię transplantologii, przepisy prawne regulujące przeszczepianie narządów, sposób przekazania własnej decyzji o przekazaniu narządów na wypadek śmierci. Ważną część wykładu stanowiła problematyka etyczna związana z przeszczepami, dylematy rodziny dawcy oraz postawa lekarzy. Pani A. Skalska-Wołoszyn część teoretyczną wykładu wzbogaciła poruszającymi przykładami z codziennej praktyki szpitalnej. Wykład z pewnością skłonił do refleksji nad kruchością ludzkiego życia, które młodzi ludzie często niepotrzebnie narażają, oraz nad skalą potrzeb transplantologii.
Danuta Huszcza-Sawicka
Podsumowanie Szkolnych Dni Matematyki
- 17.03.2018
W tygodniu 12-16 marca miało miejsce świętowanie matematyki w III LO. Uczniowie bardzo licznie wzięli udział w konkursach, które się w tym czasie odbywały. Najwięcej osób, aż 94 uczestniczyło w konkursie z wiedzy. Zwycięzcy w swoich kategoriach:
Klasy I
- Kamila Moch Ic
- Klaudia Tyburska Id
- Julia Jarosz Ic
Klasy II :Matematyczna 2d
- Maksymilian Terebus
- Karolina Bierkowska
- Natalia Filarska, Bartłomiej Kucewicz, Weronika Machuła, Dawid Stokłosiński
W klasach niematematycznych zwyciężyła Karolina Skórowska z klasy 2b
W konkursie literackim wzięło udział 11 osób, laureaci :
- M. Ozga-Zajło 2c
- W. Cichocka 2a
- S. Służała 1c
Wyróżnienie H. Świlska 1c
Na konkurs plastyczny wpłynęło 10 prac, które można podziwiać na szkolnym korytarzu obok pokoju nauczycielskiego. Laureaci:
- E. Jureko 1c
- M. Ozga-Zajło 2c
- Daria Wójcik 2b oraz Natalia Rybkiewicz 3e
Laureaci otrzymują oceny bardzo dobre z matematyki w odpowiednich kategoriach a wszyscy uczestnicy 3 punkty dodatnie z zachowania.
Tak w ubiegłym roku pojawiła się też słodka niespodzianka przygotowana w klasie 3e – ciasto ozdobione czekoladą w kształcie liczby Pi.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w oprawę szkoły za włączenie się w zabawę
Konkurs Wiedzy Biblijnej
- 16.03.2018
W dniach od 12 -14 marca w naszej szkole odbył się etap szkolny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres materiału obejmował Księgę Psalmów, List św. Pawła Apostoła do Filipian i do Galatów. Uczniowie naszej szkoły tj. Kamila Skowrońska z klasy 1B, Gabriela Dramińska i Marcela Ozga-Zajło z klasy 2 C, którzy wzięli udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej awansowali do etapu diecezjalnego, który odbędzie się 18 kwietnia w Elblągu. Wszystkim ponad 40 uczniom biorącym udział serdecznie dziękuję. A zwycięzcom etapu szkolnego gratuluję awansu i życzę powodzenia.
KS. Artur Młodziński