Taki tytuł nosił wykład, jaki wygłosiła dr Adrianna Adamek, włączając się tym samym w obchody Roku Sienkiewicza. Kończący się rok 2016 był rokiem pisarza, którego setna rocznica śmierci przypadała na 15 listopada.
Uczniowie klas humanistycznych mieli okazję poznać sylwetkę autora odwiedzając miejsca z nim związane. Prezentacja naszego gościa przeniosła słuchaczy i widzów do Woli Okrzejskiej – miejsca urodzenia pisarza, Warszawy, w które studiował a także Krakowa, Zakopanego, gdzie odpoczywał. Ważnym miejscem na mapie Polski jest Oblęgorek pod Kielcami. Dworek ten to dar Polaków dla Sienkiewicza, który ufundowali pisarzowi z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku.
Dr Adrianna Adamek opowiedziała też o żywej pamięci o pisarzu, która trwa w jego rodzinnych miejscach. Kultywuje ją grono rodziny Sienkiewicza, między innymi wnuk pisarza , a także miłośnicy twórczości, do których nasz gość także należy.
Portret pisarza, miejsca, z którymi był związany być może zachęcą uczestników spotkania do sięgnięcia po książki Henryka Sienkiewicza.
K.M.