• Nowy rok szkolny w III LO

        • 30.09.2017
        • Nowy rok szkolny rozpoczął się 4 września 2017 r. W III LO jest on szczególny, ponieważ przyniósł dużo zmian. Dyrektorem szkoły została p. Beata Orzech, a stanowisko wicedyrektora objął p. Paweł Banach. W murach III LO naukę rozpoczęła młodzież pierwszego rocznika w dwóch klasach humanistycznych: dyplomatyczno-językowej pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz reportersko-dziennikarskiej, w klasie medyczno-przyrodniczej i politechniczno-informatycznej. Nowy rok szkolny dla kadry pedagogicznej i młodzieży jest ostatnim rokiem pracy w budynku przy ulicy Saperów. W następnym roku po wakacjach III LO zostanie przeniesione do nowej siedziby w centrum miasta. Życzymy wszystkim nauczycielom satysfakcji w pracy, a uczniom świetnych wyników w nauce i dobrej zabawy.

      • Wycieczka do Małopolski
        • Wycieczka do Małopolski

        • 30.09.2017
        • Dobry duchu renowacji daj nam siły koncentracjiSmile

          11 września 2017 r. 43-osobowa grupa młodzieży z klasy 2d, 2a i 2c pod opieką dwóch wychowawców: Pani Ewy Orkwiszewskiej i Pani Teresy Rakowskiej oraz Pani Marioli Babraj wyjechała na wycieczkę do Małopolski. Naszym celem było zwiedzenie charakterystycznych miejsc tego regionu.Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli Wieliczka. Były wśród nas osoby, które zobaczyły ją po raz pierwszy, ale również i tacy, którzy po raz kolejny spotkali się z magiczną opowieścią o człowieku i naturze. Jej urok i niespotykany widok wnętrz solnych każdemu zapierał dech w piersiach.


          Przechodząc długimi, krętymi korytarzami mogliśmy zaobserwować cuda natury, takie jak stalagmity czy stalaktyty, ale również figury wyrzeźbione w soli. Niektórzy nas, nie dający wiary w występowanie chlorku sodu w kopalni, mogli sami sprawdzić jego zawartość w ścianach, suficie, a nawet w podłodze.

      • Integracyjne kajaki
        • Integracyjne kajaki

        • 30.09.2017
        • Jan Paweł II uwielbiał spływy kajakowe, dlatego też klasa I C chciała się przekonać o ich wspaniałości.W dniach 21 i 22 września 2017 r. 21-osobowa grupa pod opieką dwóch wychowawców: Pani Iwony Stando i Pana Waldemara Macieszy, przebywała na wycieczce w Borsku. Miejscowość ta leży nad pięknym Jeziorem Wdzydze, zwanym Morzem Kaszub. Naszym celem było przepłynięcie 17 kilometrów na rzece Wdzie.Niektóre osoby do kajaku weszły po raz pierwszy. Nie przeszkodziło to im jednak w parciu naprzód. W czasie wiosłowania mogliśmy obserwować piękny krajobraz, gdyż rzeka płynęła przez środek zielonego, gęstego lasu. Pogoda dopisywała, gdyż nie zmoczyła nas ulewa, a wiatr również nie był zbyt wielki. Pomimo zmęczenia, po pięciu godzinach, wszyscy wrócili z radością do ośrodka. Po udanym spływie czekała na nas pyszna obiadokolacja, a wieczorem - ognisko pełne kiełbasek i ciekawych opowieści. Nie zabrakło tam również śmiechu z opowiadanych żartów czy kawałów. Wycieczka pozwoliła nam na chwilę powrócić do utęsknionych wakacji. Była też świetną okazją do integracji pierwszej klasy.

      • Szkolny Klub Golfowy
        • Szkolny Klub Golfowy

        • 07.09.2017
        • Szkolny Klub Golfowy przy III Liceum Ogólnokształcącym zaprasza chętnych uczniów do rozpoczęcia nauki gry w golfa (lub kontynuacji) w roku szkolnym 2017/18. Projekt realizowany jest wspólnie z polem golfowym Sand Valley w Pasłęku. W ramach zająć w czasie wolnym (jedno popołudnie po lekcjach) odbywać się będą wyjazdy do Pasłęka na trwające około 90 minut spotkania, przygotowujące do uzyskania tzw. “zielonej karty”. W pierwszym semestrze gramy do początków listopada (do zmiany czasu), zimą odbywać się będą zajęcia teoretyczne związane z nauką zasad gry i punktacji, a w drugim semestrze gramy od momentu otwarcia pola golfowego aż do końca czerwca. Zajęcia i sprzęt golfowy klub udostępnia bezpłatnie. Opłacamy jedynie koszty przejazdu z Elbląga do Pasłęka. Grupa powinna liczyć min. 8 osób.

          Chętni proszeni są o zgłaszanie się do p.Tomasza Stężały, po odbiór deklaracji uczestnictwa.

      • IIc na „Ruchomych wydmach”
        • IIc na „Ruchomych wydmach”

        • 27.09.2017
        • W dniach 12-14 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka klasowa do Ośrodka Wypoczynkowego "Janina" w Nowęcinie, k. Łeby. Udział w niej brała klasa IIc wraz z wychowawcą p. Pawłem Banachem, oraz p. Małgorzatą Kujawską.Uczniowie razem z opiekunami o godz. 8:05 wyruszyli pociągiem z Elbląga do Lęborka, skąd busem przemieścili się dalej do Nowęcina, gdzie znajduje się ośrodek. Tuż po przyjeździe, uczniowie udali się do swoich domków.Po obiedzie, rozpoczęła się wędrówka plażą z Łeby na ruchome wydmy, a dokładnie na wydmę "Łącką", skąd rozciągał się piękny widok na morze Bałtyckie z jednej strony i jezioro Łebsko z drugiej. Następnie udali się do Muzeum Wyrzutni Rakiet, skąd statkiem przez Jezioro Łebsko dostali się do Rąbki.Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki, wszyscy zasiedli przy ognisku, by zjeść smaczne przekąski, a także posłuchać i pośpiewać "hity" ogniskowe przy akompaniamencie gitary oraz ukulele.Następnego dnia, tuż po śniadaniu klasa wraz z opiekunami wybrała się na kolejną, tym razem dłuższą wędrówkę. Obiektem zwiedzania w tym dniu była latarnia morska "Stilo", w Osetniku, niedaleko Sasina. Ponad dwudziestokilometrowa droga powrotna do Nowęcina dostarczyła wiele "niespodzianek", zmęczenie oraz bóle nóg, lecz pomimo tego, wszyscy wrócili szczęśliwi do ośrodka, gdzie do wyboru dalej mieli: kąpiel w basenie, dla wytrwałych - spacer do Łeby po pamiątki, a także po prostu zrelaksowanie się po długiej wędrówce w swoich domkach. Klasa IIc wraz z opiekunami w drodze powrotnej zwiedzili jeszcze rynek w Lęborku i wrócili do Elbląga o godz. 13:00. Z dworca PKP wszyscy rozeszli się w swoją stronę, wspominając jeszcze przy tym wspaniałe chwile z wycieczki. To kolejny już wyjazd klasowy, w którym uczniowie profilu medyczno-przyrodniczego uwierzyli w swoje możliwości i przekonali się o swojej determinacji, a długie wędrówki jeszcze bardziej umocniły więź klasową.

                                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                        Kasia Szumska

      • Dzień Patrona
        • Dzień Patrona

        • 27.09.2017
        • ,, Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali’’ słowami św. Jana Pawła II rozpoczęło się spotkanie Pana Jana Zaborowskiego, Dyrektora naszego liceum, z klasą I a.

          Usłyszeliśmy barwną historię związaną z nadaniem imienia naszej szkole. Było to w 1999 roku- pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny, podczas której Jan Paweł II odwiedził Elbląg.,, Cała procedura trwała jednak kilka lat, wspomina Pan Dyrektor. Wówczas w Polsce była tylko jedna taka szkoła , która przyjęła imię papieża. Wiedzieliśmy ,jak wielką osobowością i osobą jest JP II, nie łatwo było sprostać. Postanowiliśmy na początku zwrócić się z oficjalnym pismem do Watykanu o zgodę na Patronat. Ku naszemu zdziwieniu w dość krótkim czasie przyszła odpowiedź- pozytywna. Teraz należało sprostać ,, wyzwaniu’’. Jan Paweł II to człowiek gór, obieżyświat, pielgrzym. Postanowiliśmy , idąc jego śladem , zwiedzić wraz z młodzieżą nasze góry a następnie obraliśmy kierunek- Europa . Były Włochy, Paryż, Słowacja, Austria. Tradycje podróży pielęgnujemy , jako III LO do dziś. Wreszcie przyszedł czas na spływy kajakowe. Przez pierwsze lata całe roczniki, bywało że po 100- 140 uczniów brało w nich udział. To były piękne chwile -usłyszeliśmy. Nie trzeba wielkich pieniędzy aby ciekawie spędzić czas, ‘’ wspomina Pan J. Zaborowski. W 1999 roku władze miejskie jednogłośnie wyraziły zgodę na nadanie naszej szkole imienia Jana Pawła II. Jest ono wpisane w historię liceum do dziś.

          Składamy podziękowania Panu Dyrektorowi za tę , jakże pouczającą lekcję historii i tradycji naszej alma mater. Przed nami jakże trudne zadanie aby czynić dobro a poprzez naukę stać się człowiekiem, na którym zawsze można polegać.

                                                                                                                                           Kl.1a

      • Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego w III LO
        • Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego w III LO

        • 21.06.2017
        • Tegoroczne obchody Dnia Języka Rosyjskiego, ustanowionego przez Radę ONZ w 2010 roku, rozpoczęły się 7 czerwca niecodzienną grą językową. Uczniowie z grupy językowej I/4 mieli za zadanie odnaleźć ukryte na korytarzach szkolnych matrioszki z zadaniami leksykalno-gramatycznymi. Gra już na starcie przerosła niektórych uczestników – część matrioszek w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła, co uniemożliwiło rozwiązanie większości zadań . Mimo trudności natury technicznej, udało się wyłonić parę zwycięzców. W tym samym czasie na korytarzach szkolnych pojawiła się mini-wystawa poświęcona rosyjskiej bajce animowanej i wierszowanej. Zaprezentowano m. in. fragmenty bardziej i mniej znanych utworów baśniowych Aleksandra Puszkina – twórcy współczesnego literackiego języka rosyjskiego, pojawili się również bohaterowie najsłynniejszych filmów animowanych. Zwieńczeniem Dnia Rosyjskiego był wykład zaprezentowany 8 czerwca przez dr hab. Helenę Pociechinę z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład pt. Rosja a Ukraina. Pokrewieństwo języków i konflikt kultur przybliżył przyczyny oraz wskazał możliwe źródła skomplikowanych obecnie relacji rosyjsko-ukraińskich. Pojawiły się liczne odniesienia do wspólnej przeszłości kulturowej obu państw, które zostały ukazane przez wykładowcę na tle najważniejszych wydarzeń historycznych z okresu Rusi Kijowskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i współczesnej Rosji.

           

          Anna Tokarewicz, nauczyciel języka rosyjskiego

           

      • Konkurs literacko-fotograficzny
        • Konkurs literacko-fotograficzny

        • 27.09.2017
        • Uczniowie klasy IIe: Aniela Nowacka, Natalia Rybkiewicz i Arkadiusz Nojek zajęli I miejsce w konkursie literacko-fotograficznym "Jedność w różnorodności" za pracę pt. "Ślady wielokulturowości w Elblągu".

          Konkurs organizowany był przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Zadaniem uczniów było napisanie pracy poświęconej wielokulturowości i różnorodności dowolnego regionu Polski oraz wykonanie zdjęć powiązanych tematycznie z tekstem.

          Serdecznie gratuluję!

          Katarzyna Ruta

      • Wycieczka nagrodzonych do Warszawy
        • Wycieczka nagrodzonych do Warszawy

        • 27.09.2017
        • 25 maja 2017 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Warszawy, która była nagrodą w konkursie historycznym zorganizowanymprzez Biuro Poselskie Pana J. Wilka w Elblągu. Głównym  hasłem zmagań uczniów elbląskich gimnazjów i liceów było ,, Żołnierze Wyklęci- ,, Bóg, Honor, Ojczyzna’’. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Pan A. Duda. Pierwszym miejscem , do którego dotarliśmy  była słynna Kwatera Ł- 23, zwana potocznie „Łączką” czyli miejsce na cmentarzu na Powązkach, gdzie obecnie trwają ekshumacje ciał, zamordowanych w więzieniach i katowniach UB, działaczy Polskiego Podziemia Niepodległościowego w latach 1945- 1968. Zostali zakopani w bezimiennych dołach przez oprawców stalinowskich w nadziei, że prawda nie ujrzy światła dziennego. Wizyta na Łączce wywarła na nas ogromne wrażenie, ponieważ uczestniczyliśmy w ekshumacji osobiście i zobaczyliśmy na własne oczy fakty, o których rozmawialiśmy jedynie na lekcjach historii . Spotkaliśmy wspaniałych, oddanych sprawie wolontariuszy, naukowców, wybitnych  historyków  na czele z Prof. K. Szwagrzykiem, który od 2013 r. prowadzi ekshumacje na warszawskiej ,,Łączce’’.  Obrazy, które widzieliśmy i relacje nam przekazane skłoniły  do głębszych refleksji na temat naszej współczesnej historii. Wyszliśmy stamtąd dojrzalsi, bogatsi o nowe doświadczenia i bardziej świadomi jak wysoka była i jest cena wolności.
          Następnie udaliśmy się do Sejmu, aby wziąć udział, jako obserwatorzy, w posiedzeniu Wysokiej Izby. Kolejnym punktem programu był Pałac Prezydencki. Podczas zwiedzania spotkała nas bardzo miła niespodzianka, gdyż mieliśmy przyjemność rozmawiać z Pierwszą Damą, Panią Agatą Kornhauser-Dudą, małżonką Prezydenta Polski. Niespodziewane spotkanie udokumentowaliśmy grupowym zdjęciem.

          Tuż przed powrotem do domu , jeszcze przez chwilę, uczestniczyliśmy w koncercie poświęconym,,Wyklętym’’, który zorganizowano na dawnym spacerniaku aresztu przy ul. Rakowieckiej 37, gdzie wmurowano kamień węgielny pod  muzeum poświęcone     ,,Niezłomnym”.

          Wycieczka była pełna wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.
           

          Nagrodzeni uczniowie :
          Patrycja Baranowska Ia , Ala Chojnowska Ia, Weronika Cichocka I a, Wojtek Wojtyna I a, Radek Urbankiewicz II b, Paulina Stobiecka III a. Dziękujemy !!!

           

      • Wizyta w General Electric
        • Wizyta w General Electric

        • 27.09.2017
        • 12 maja dziewczęta z klasy 2E wraz Panią Małgorzatą Kujawską odbyły wycieczkę do firmy General Electric. Wybrały się tam w ramach projektu mającego zachęcić młode pokolenie kobiet do wybierania studiów technicznych. Dziewczyny przemierzyły fabrykę ubrane w specjalne stroje ochronne, poznały proces budowy oraz elementy tworzonych tam turbin. Spotkały się również z kobietami- pracownikami ośrodka, które szczegółowo opowiedziały jak przebiega ich praca w GE, poradziły jakie kierunki studiów wybrać oraz jak udaje im się połączyć życie prywatne z tak wymagającą pracą. Dziewczyny wyszły z firmy pełne optymizmu, bogatsze w nowe doświadczenia oraz z optymistycznym nastawieniem do kierunków inżynierskich. Kto wie, może część z nich powróci tam w przyszłości, już jako nowo wykształcone panie inżynier.

      •  „WIEM NA BANK”
        • „WIEM NA BANK”

        • 27.09.2017
        • 04 kwietnia 2017 roku młodzież III LO uczestniczyła w regionalnym konkursie „Wiem na bank”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych wiedzą ekonomiczną związaną z procesem zakładania firmy, jej zarządzaniem, prowadzeniem finansów i bankowością.

          Naszą szkołę w tym roku reprezentowali: Kamila Głogowska klasa Id, Artur Nowaczyk klasa Id, Łukasz Wierciński klasa Ia oraz Oskar Błaszczyk klasa Ia.

          Zadaniem 80-ciu uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań, sprawdzającego ich indywidualną wiedzę ekonomiczną, a także wykonanie projektu grupowego.

          Bardzo miło nam poinformować, że wśród zwycięzców znalazł się Oskar Błaszczyk z klasy Ia zdobywając drugie miejsce i  zabierając ze sobą cenne nagrody.

          Gratulacje!!!

          Magdalena Gracz

           

      • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w III LO
        • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w III LO

        • 27.09.2017
        • Miłośnicy kultury żywego słowa we wtorek 11 kwietnia 2017 r. mieli okazję uczestniczyć w Międzyszkolnym konkursie Recytatorskim organizowanym przez III LO. Konkurs ten, adresowany do gimnazjalistów, miał na celu  propagowanie kultury żywego słowa, rozwijanie zainteresowań humanistycznych uczniów, popularyzowanie czytelnictwa.  W przesłuchaniach konkursowych wzięli udział uczniowie z Gimnazjum w Milejewie, Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 9, Zespołu Szkół nr 2 w Elblągu. Uczestnicy konkursu  zaprezentowali wiersze Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana, Jonasza Kofty, Władysława Syrokomli, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Joanny Kulmowej, Leszka Sulimy-Ciundziewickiego. W roli organizatorów wystąpiła klasa I B, konkurs poprowadził Filip Wudkowski I b, na początku wystąpiła z fragmentem prozy Karolina Skórowska I b, następnie świetnie przygotowani gimnazjaliści.

          Laureatami konkursu zostali:

          I miejsce – Katarzyna Aleksandrowicz Gim. nr 9

          II miejsce – Adrianna Pałkowska Gim. nr 2

          III miejsce – Aleksandra Winiarska Gim. nr 4

          Wyróżnienie – Marcel Bryłka Zespół Szkół nr 2

          Wyróżnienie – Jakub Tomasz Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim

          Organizator

          Danuta Huszcza-Sawicka

      • III LO podbija Włochy
        • III LO podbija Włochy

        • 27.09.2017
        • Wróciliśmy właśnie ze szkoły Rolando da Piazzola we Włoszech w ramach realizacji projektu Erasmus+. Włochy przywitały nas piękną, słoneczną pogodą. Tematem przewodnim spotkania był wolontariat i jego różne oblicza.

          Na samym początku wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych, które zbliżyły cała grupę. Braliśmy udział w dwóch konferencjach, w których mogliśmy dowiedzieć się o różnych formach wolontariatu we Włoszech i w innych krajach, co było to bardzo interesujące i zaskakujące zarazem. Odkrywając Padwę graliśmy w grę Treasure Hunt, dzięki której odkrywaliśmy zabytki i inne charakterystyczne dla miasta obiekty, a jednocześnie poznawaliśmy się z goszczącymi nas uczniami. Mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić Wenecję, która z początku wydawała się nam egzotyczna, ale znaleźliśmy tam też polskie akcenty. Zwiedzając wstąpiliśmy do Bazyliki św. Marka zobaczyliśmy Plac św. Marka i Most Rialto i Most Konstytucyjny. Niepowtarzalnym przeżyciem był rejs na wyspę Murano, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie dmuchania szkła. Pokaz był krótki, ale bardzo satysfakcjonujący.

          Kolejnego dnia odwiedziliśmy Villa Contarini (barokowy pałac w Piazzola sul Brenta), gdzie wzięliśmy udział w serii wykładów o pomocy humanitarnej. Wykłady, a następnie wspólne warsztaty, dały nam dużo do myślenia. W piątek wiedzę, którą nabyliśmy podczas wyjazdu mogliśmy wykorzystać w praktyce opiekując się starszymi i niepełnosprawnymi osobami. Każdy z nas zrealizował kilkugodzinny wolontariat w jednej z instytucji współpracującej ze szkołą.

          Dodatkowo, każdego wieczoru wzbogacaliśmy się kulturowo spotykając sie całą grupą w ciekawych miejscach. Cały wyjazd uważamy za wspaniałe i ciekawe przeżycie, dzięki któremu zdobyliśmy wiele nowych przyjaźni i poznaliśmy inną kulturę.

          Aleksandra Garbaczewska, Karolina Kacprzak i Wojciech Mierzwa.

          Zdjęcia w galerii.

      • Narodowe Czytanie „Wesela” w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu
        • Narodowe Czytanie „Wesela” w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu

        • 27.09.2017
        • Młodzież III LO od 27 do 31 marca 2017 r. uczestniczyła w Projekcie Narodowe Czytanie „Wesela”. Maturzyści czytali dzieło Stanisława Wyspiańskiego koleżankom i kolegom z młodszych klas. Z tej okazji przygotowane zostały pomysłowe kostiumy, scenografie, prezentacje. Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie ważne w polskiej kulturze dzieło, ale również wykazać się kreatywnością. Na czas czytania „Wesela” szkolna biblioteka i czytelnia zamieniły się w bronowicką chatę, a uczniowie bawili się niemal tak dobrze jak goście Pana Młodego.

          Więcej zdjęć w galerii.

      • Speaking in Public
        • Speaking in Public

        • 27.09.2017
        • 15 marca 2017r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja konkursu „Speaking in Public”. Jest to konkurs przemówień publicznych w języku angielskim skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z Elbląga i okolic. W tym roku gościliśmy uczniów z Elbląga, Fromborka i Braniewa. W jury zasiedli: p. Mariola Chodakowska-Malkiewicz, p. Aleksandra Trochimczuk, p. Arkadiusz Trochimczuk. Wśród 14 uczestników jury wyłoniło 7 laureatów, w tym jedną osobę wybraną przez publiczność. Laureatami zostali:

          I miejsce: Jakub Pilimon z Gimnazjum nr 3 w Braniewie

          II miejsce: Franciszek Sikora z Gimnazjum nr 3 w Elblągu

          III miejsce: Antoni Frączek z Gimnazjum przy PZSZ w Elblągu

          IV miejsce: Paulina Burszta z Gimnazjum nr 9 w Elblągu

          Wyróżnienia: Oliwia Sienkiewicz z Gimnazjum we Fromborku, Emilia Kwapiszewska z Gimnazjum przy PZSM w Elblągu, Weronika Olszewska z Gimnazjum nr 3 w Elblągu.

          Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie się do konkursu oraz uczniom, którzy prowadzili konkurs: Darii Daszkiewicz z Ib oraz Kamilowi Świniarskiemu z Ia.

          Organizatorki konkursu:

          Agnieszka Bronś i Aleksandra Trochimczuk

          Więcej zdjęć w galerii.

      • International Public Speaking Competition
        • International Public Speaking Competition

        • 27.09.2017
        • Uczennica klasy III B, Patrycja Markowska, wygrała krajowe finały międzynarodowego konkursu krasomówczego w języku angielskim International Public Speaking Competition.
          Po eliminacjach w Gdańsku tydzień temu, Patrycja wystąpiła w sobotę 11 marca, pokonując 22 innych mówców z Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i innych ośrodków.
          Tym samym, jak jej pięciu poprzedników (Katarzyna Dorocińska 1999, Łukasz Kotyński 2000, Jacek Margol 2003, Michał Stężała 2008, Mateusz Grzybicki 2009), będzie reprezentować Polskę
          w trakcie finałów międzynarodowych w maju, w Londynie.
          Patrycję przygotowywał zespół nauczycieli języka angielskiego: Anna Lasek i Tomasz Stężała.

           

          Więcej zdjęć w galerii.

      • Notre Dame de Paris
        • Notre Dame de Paris

        • 09.03.2018
        • To jedno z największych wydarzeń w historii polskiego teatru. Polska odsłona spektaklu "Notre Dame de Paris" była bardzo wyczekiwana już od momentu paryskiej premiery. W oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou, a piosenka "Belle" została nominowana do tytułu Song of the Century – Piosenka Wieku.

          14 grudnia 2016 roku uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Teresą Rakowską mieli okazję obejrzeć ten wspaniały spektakl w Teatrze Muzycznym w Gdyni. To było świetne, profesjonalnie przygotowane widowisko. Oprawa muzyczna stała na najwyższym poziomie, scenografia i choreografia zapierały dech w piersiach, a aktorzy dali z siebie wszystko. Całość tworzyła cudowne przedstawienie, które warte było każdej chwili poświęconej na podróż do Gdyni, aby je zobaczyć. Wszyscy doświadczyli niezapomnianych wrażeń i na pewno zapamiętają na dłużej dźwięki i śpiewy dochodzące z katedry Notre Dame.

        • Marszobieg moli książkowych

        • 27.09.2017
        • W ramach projektu Czytanie. Reaktywacja?, nad  którym patronat objął Prezydent Elbląga odbył się 9 grudnia  Marszobieg moli książkowych.

          Impreza ta miała na celu promowanie dwóch najzdrowszych, zdaniem organizatorów zajęć, czyli czytania i biegania. Dwuosobowe drużyny z każdej elbląskiej szkoły miały przebiec 1875 metrów. Długość trasy to rok urodzenia Josepha Conrada - pisarza, który będzie patronem nadchodzącego 2017 roku.

          Ponadto uczestnicy marszobiegu musieli odnaleźć 11 punktów, na których odpowiadali na pytania z literatury i wiedzy o języku. Start i meta usytuowane były przy Bramie Targowej a trasa marszobiegu prowadziła przez elbląską Starówkę.

          Drużyna  III LO to: Klaudia Lakowska i Mariusz Kuskowski z klasy II a.  Wyposażeni w mapę,  dzielnie walczyli o jak najlepszy czas i odgadnięcie wszystkich zadań. W biegu uczestniczyły szkoły wszystkich szczebli, więc nagrody będą przyznawane w różnych kategoriach. Marszobieg moli książkowych był częścią projektu promującego czytelnictwo, a jego finał odbędzie się 25 kwietnia 2017 roku.

          Do udziału w innych konkursach zapraszamy (szczegóły u nauczycieli j.polskiego), Klaudii i Mariuszowi dziękujemy za reprezentowanie III LO.

                                                              Katarzyna Maciesza

        • „Chodzi o to, aby język giętki …”

        • 13.12.2016
        • Miłośnicy poezji polskiej 8 grudnia 2016 r. wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, podczas którego zaprezentowali wybrany utwór polskiego poety. Wszyscy wykazali się wyjątkową wrażliwością na piękno ojczystej mowy oraz  umiejętnością interpretacji ulubionych wierszy. Wśród uczestników konkursu byli uczniowie z klas pierwszych i drugich. Laureatkami zostały:

          I miejsce - Maja Patalon z klasy I a ( K.K. Baczyński „Deszcze”)

          II miejsce – Agnieszka Nowokrzewska z klasy I b (J. Kaczmarski „Mury”)

          III miejsce -  Aleksandra Ptak z klasy I a (W. Szymborska „Nic dwa razy”)

          Wyróżnienie – Alicja Czarnotta z klasy I b (T. Różewicz „Ocalony”)

          Wszystkim zwycięzcom gratulujemy !

           Danuta Huszcza-Sawicka

        • Z Sienkiewiczem za pan brat

        • 09.03.2018
        • Taki tytuł nosił wykład, jaki wygłosiła dr Adrianna Adamek, włączając się tym samym w obchody Roku Sienkiewicza.  Kończący się rok 2016 był rokiem pisarza, którego setna rocznica śmierci przypadała na 15 listopada.

          Uczniowie klas humanistycznych mieli okazję poznać sylwetkę autora odwiedzając miejsca z nim związane.  Prezentacja naszego gościa przeniosła słuchaczy i widzów do Woli Okrzejskiej – miejsca urodzenia pisarza, Warszawy, w które studiował a także Krakowa, Zakopanego, gdzie odpoczywał. Ważnym miejscem na mapie Polski jest Oblęgorek pod Kielcami. Dworek ten to dar Polaków dla Sienkiewicza, który ufundowali pisarzowi z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku.

          Dr Adrianna Adamek opowiedziała też o żywej pamięci o pisarzu, która trwa w jego rodzinnych miejscach. Kultywuje ją grono rodziny Sienkiewicza, między innymi wnuk pisarza , a także miłośnicy twórczości, do których nasz gość także należy.

          Portret pisarza, miejsca, z którymi był związany być może zachęcą uczestników spotkania do sięgnięcia po książki Henryka Sienkiewicza.

           K.M.