• SUKCES KAMILI MOCH

        • 03.12.2018

        • Kamila Moch z klasy IIc 30 listopada reprezentowała III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu na etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Dzięki inteligencji i obszernej wiedzy zdeklasowała rywali i uzyskała najwyższy wynik w województwie warmińsko-mazurskim (60 punktów na 80 możliwych). Jest to równocześnie 10 najlepszy wynik w skali całego kraju. Kamila tym samym zakwalifikowała się do etapu centralnego.
          Jestem bardzo dumna i życzę dalszych sukcesów!

          Agnieszka Krzywdzińska

        • WARSZTATY W INSTYTUCIE PEDAGOGICZNO - JĘZYKOWYM

        • 03.12.2018
        • W ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu, klasa IIB o profilu dyplomatyczno-językowym, miała okazję wziąć udział w wykładzie i warsztatach w Instytucie Pedagogiczno-Językowym. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu z zakresu komunikacji międzykulturowej, prowadzonego zarówno przez wykładowcę Panią dr Agnieszkę Żółtowską jak i przez studentów PWSZ. Tematem wykładu był Mur Berliński i okres przemian w Polsce i Niemczech w okresie powojennym. Po wykładzie uczniowie wzięli udział w warsztatach sprawdzających nabytą w czasie wykładu wiedzę.  

          Ida Szyrejko

        • DZIEŃ POSTACI FANTASTYCZNYCH

        • 29.11.2018
        • 23 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Postaci Fantastycznych. Tego dnia, każdy mógł przyjść przebrany za jakąś postać z książki, gry, filmu, anime, bajki etc. Poza zwolnieniem z niezapowiedzianych kartkówek i odpowiedzi ustnych, odbyły się dwa konkursy: klasowy i indywidualny.

          Konkurs klasowy odbywał się na czterech pierwszych lekcjach. Komisja zliczała ilość osób przebranych w każdej z klas. Tego samego dnia podsumowano konkurencję. Zwyciężyła klasa Ic mając 100% osób przebranych. Nagrodą był List Żelazny pozwalający klasie wybrać jeden dzień w semestrze, kiedy wszyscy zwolnieni są z niezapowiedzianych kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi.Serdecznie gratulujemy!

          Konkurs indywidualny odbywał się na długiej przerwie i kolejnych w czytelni. Sześcioosobowa komisja oceniała stroje kandydatów oraz autoprezentację: Maksymiliana Terebus, Filipa Kanieckiego, Zuzanny Inczewskiej, Kacpra Rosiaka, Małgorzaty Oleksiak, Aleksandry Żuk, Julii Kordykiewicz, Michaliny Borowieckiej, Agnieszki Kłosowskiej i pary kandydatów Klaudii Gefrajter i Katarzyny Cherek. Nagrodami były kupony prezentowe na 50, 30 i 20 złotych do Empiku.

          Pragniemy pogratulować wszystkim uczestnikom, a szczególnie Julii Kordykiewicz za zajęcie I miejsca, Agnieszce Kłosowskiej za zajęcie II miejsca i Zuzannie Inczewskiej za zajęcie miejsca III.

          Dzień Postaci … miał na celu zachęcić uczniów do wykazania się kreatywnością, podzielenia pasją i zapoznania z cosplay jako interesującym hobby. Główny organizator - Samorząd Uczniowski pragnie podziękować wszystkim za udział. Gdyby nie zaangażowanie uczniów, dzień ten nie okazałby się tak wielkim sukcesem.

          Karol Przybysz IC

        • III LICEUM IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU ZDOBYŁO PRESTIŻOWY CERTYFIKAT WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO KURATORA OŚWIATY

        • 22.11.2018
        • Szanowni Państwo

          Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych

          województwa warmińsko – mazurskiego

          Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonej dokumentacji rekomendowała szkoły/placówki do otrzymania Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na wniosek Kapituły Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II w Elblągu z drugą lokatą (na 75 wyróżnionych szkół i placówek oświatowych naszego województwa.)

          Gratulujemy wyróżnionym i dziękujemy wszystkim szkołom i placówkom, które przystąpiły do tegorocznej edycji konkursu. Podejmowane przez Państwa działania służyły kształtowaniu tożsamości narodowej i upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii, a także rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym. Realizacja wytyczonych zadań przyczyniła się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia i wychowania patriotycznego.

          Certyfikat przyznano na lata 2018-2021. Gala wręczenia certyfikatu  odbędzie się 29 listopada 2018 r. w Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

          Koordynatorkami projektu były T. Rakowska i A. Krzywdzińska, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.

        • PODZIĘKOWANIA NAUCZYCIELEK ZE SZWECJI

        • 29.11.2018
        • We are very satisfied with the job-shadowing. We think that it was good to see many different lessons and teachers. It was a big plus that some students could translate in classes that were held in Polish.

          The schedule was very good because it let us be at the school from the morning until after lunch. The afternoon was a very good opportunity for us to talk about the impressions from the day.

          We also appreciate that the questions that we sent in advance were answered by the students. We got a lot of material from both the lessons that we visited and from these answers.  

          The teachers were very helpful. An extra big plus for Agnieszka for the time, effort and energy that she has put into our visit and Tomasz for his friendly assistance and organisation. Both by preparing the students and for the excursions that we went on with the classes.

          We have nothing that we would like to change. Everything was as good as we expected. We would strongly recommend other people should do a job-shadowing at your school.

          Best regards Eva Carlstrom & Hanna Johansson 

        • PODSUMOWANIE AKCJI „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

        • 21.11.2018
        • "Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata".

          /Jan Paweł II, Światowy Dzień Krwiodawców - 2004 r./

          20.11.2018r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej gali z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. Na uroczystości podsumowano, między innymi, podsumowano akcję „Młoda krew ratuje życie”. Niewielka, jeszcze, grupa honorowych krwiodawców z III LO w ubiegłym roku szkolnym oddała łącznie 18,4 l krwi pełnej, a wyróżniony na gali Mateusz Dudek z klasy III A - 1,8 l krwi. To imponujący wynik, ale planujemy pobić go w tym roku.

          Dziękuje wszystkim uczniom,  którzy, oddając cząstkę siebie, bezinteresownie przyczyniają się do ratowania innych, To z pewnością godna naśladowania postawa. Jednocześnie zachęcam wszystkich pełnoletnich uczniów, aby przyłączali się do elitarnego grona honorowych krwiodawców z naszej szkoły.                                                                             

          Ewa Piwcewicz

        • PREMIER WYRÓŻNIŁ STYPENDYSTÓW

        • 24.11.2018
        • W dniu 15 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W gali brał udział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski.

          W roku szkolnym 2018/2019 wyróżniono w województwie warmińsko-mazurskim 154 uczniów ze szkół kończących się maturą. Wszyscy musieli spełnić jeden z warunków: otrzymać promocję z wyróżnieniem przy najwyższej w danej szkole średniej ocen lub wykazać się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. Z kolei w pozostałych dziedzinach wiedzy musieli osiągnąć wyniki co najmniej dobre.

          Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki życzył stypendystom, aby w przyszłości nie ustawali w konsekwentnym, wytrwałym nabywaniu nowych umiejętności, poszerzaniu wiedzy i wszechstronnym rozwijaniu swoich osobowości. Przy tym – aby wyzwania współczesności potrafili łączyć z poszanowaniem naszej narodowej historii i z patriotyzmem.

          Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski gratulując stypendystom osiągniętego wyróżnienia powiedział, że na każdy sukces składa się wiele czynników. Najczęściej są to: praca, konsekwencja i wsparcie innych osób. W tym przypadku – wsparcie rodziny, bo to ona formuje świat wartości, bez którego nie można podążać do obranego celu. W swojej wystąpieniu Kurator podkreślił duże znaczenie faktu, jakim w przypadku młodego człowieka jest spotkanie nauczyciela – mistrza, który staje się dla ucznia przewodnikiem i inspiracją.

          Uroczystość uświetnił występ chóru „JuvenisCantat” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Olsztynie. Wybrani stypendyści prezentowali swoje osiągnięcia i mówili o realizowanych pasjach. 

          Zebrani usłyszeli słowa podziękowania skierowane przez reprezentanta stypendystów do rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół.

          Naszą stypendystką jest Kamila Moch z klasy II c.

          https://www.ko.olsztyn.pl/

        • TRZY PUNKTY DO AWANSU SIATKARZY

        • 20.11.2018
        • W naszych progach ponownie zagościła siatkówka. Turniej chłopców w którym udział wzięły cztery szkoły to 1/8 finału elbląskiej licealiady. Do rywalizacji przystąpiły szkoły: ZSTI, ZSZnr 1, ZSOŚiU oraz nasza drużyna. Każdy zespół miał do rozegrania po trzy spotkania a dwa najlepsze zespoły turnieju awansują do finału licealiady.

          Nasza szkolna drużyna rozegrała dobry turniej. Widać było zaangażowanie i ambitną grę, ale zabrakło „doświadczenia boiskowego”. Właśnie ta „pewność boiskowa” zaważyła, iż w meczu o awans w tie-breaku do zwycięstwa zabrakło trzech punktów. Ostatecznie nasza męska drużyna w turnieju została sklasyfikowana na trzecim miejscu. Natomiast w klasyfikacji tegorocznej elbląskiej licealiady uplasuje się na 5 miejscu.

          Podczas turnieju reprezentował naszą szkołę zespół w składzie: Jakub Pańczuk, Bernard Czyż, Wojciech Wojtyna, Bartosz Mysłowski, Bartosz Kucewicz, Przemysław Orłowski, Dominik Godewski, Michał Ząbek i Aleks Justyński.

          Gratulacje!!!

          WM.

        • SYMPOZJUM W ELBLĄSKIEJ UCZELNI HUMANISTYCZNO - EKONOMICZNEJ

        • 20.11.2018
        • W piątek, 16 listopada 2018 roku, w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej odbyło się sympozjum „Oferta pracy, czy handel ludźmi?” zorganizowane przez Placówkę Straży Granicznej w Elblągu, przy udziale Urzędu Miejskiego oraz EUH-E. Naszą szkołę podczas tego wydarzenia reprezentowała pedagog- Aleksandra Witkowska.

          W załączeniu, w formie ulotki, zamieszczamy najważniejsze informacje, jakie organizatorzy sympozjum postanowili przekazać szerokiej rzeszy adresatów, w tym między innymi społecznościom szkolnym, zaznaczając przy tym, że zjawisko handlu ludźmi obejmuje wiele form bezlitosnego, śmiertelnie niebezpiecznego wyzysku i dotyczy potencjalnie każdego z nas. Chrońmy się przed tym. Wiedza wzbogaca w bezpieczeństwo!

          Przydatne linki:

          http://www.strada.org.pl/

          http://www.handelludzmi.eu/

          https://www.youtube.com/watch?v=JlfAOJmBTJk

           

        • WSPÓŁPRACA Z PAŃSTWOWĄ WYŻSZĄ SZKOŁĄ ZAWODOWĄ

        • 20.11.2018
        • W czwartek 15 października, w ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu III LO gościło w swoich progach studentów programu Erazmus oraz studentów Instytutu Pedagogiczno - Językowego PWSZ. Klasa IIB o profilu dyplomatyczno-językowym miała okazję wysłuchać ciekawych prezentacji studentów Erazmus’a z Turcji i Czech, którzy opowiadali o swoich rodzinnych stronach. Uczniowie III LO mogli jednocześnie porozmawiać o obyczajach i kulturze tych krajów oraz zaprezentować naszą szkołę. Językiem wykładowym był język angielski.

          Ida Szyrejko

        • DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ NA SWPS W SOPOCIE

        • 20.11.2018
        • Klasa Ib (psychologiczno-medialna) pod patronatem Uniwersytetu SWPS 15 listopada wzięła udział w Dniu z Psychologią.

          W ramach wydarzenia uczestniczyliśmy w wykładzie „Efektywna komunikacja - jak dogadać się  z innymi”. Dotyczył on komunikacji w okresie nastoletnim, trudności w komunikacji wynikających ze zmian rozwojowych oraz wyzwaniach w relacjach opartych na skutecznym przekazie. Zapoznaliśmy się z efektywnymi metodami komunikacji oraz sposobami ich wykorzystania.

          Następnie odbyły się warsztaty „Odkryj moc emocji”. Zostaliśmy zaangażowani w szereg dyskusji i zadań, których było zdobycie większej wiedzy na temat swoich emocji, nauka identyfikowania uczuć rozmówcy, a także rozpoznanie sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami i komunikowanie ich otoczeniu.

          Zwieńczeniem dnia była gra psychokryminalistyczna „Pokój zbrodni”, podczas której zapoznaliśmy się z wiedzą na temat motywacji, sposobu działania i zachowań sprawcy oraz specyfiką mechanizmów pamięci oraz analizą zeznań świadków. Następnie zgromadzona wiedza została wykorzystana w praktyce poprzez badanie miejsca zbrodni, przesłuchiwania świadków oraz analizę materiału dowodowego.

          W przerwach pomiędzy zajęciami mogliśmy też wziąć udział w badaniach psychologicznych.

          Dzień minął nam bardzo szybko i z pewnością był wspaniałą szansą dla wszystkich uczniów intersujących się psychologią i chętnych, aby bliżej zapoznać się z tą dziedziną nauki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, grudniowe spotkanie na SWPS.

          Agnieszka Krzywdzińska

        • KONKURS WIEDZY O FRANCJI

        • 20.11.2018
        • 14 listopada odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Francji. Uczestnicy zmagali się z pytaniami o geografię, politykę, kino, muzykę i kuchnię francuską. Poradzili sobie wspaniałe, I miejsce zajął Karol Przybysz z klasy Ic, II miejsce wywalczyła Natalia Szczerba z Ia, a miejsce III Adrian Komoń z IIb. Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników.

          Ewa Romanowska  

        • "NARKOTYKI CZY ŻYCIE"

        • 19.11.2018
        • Zapraszamy do obejrzenia dokumentu zrealizowanego przez TV TRUSO we współpracy ze Stowarzyszeniem Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN oraz Powiatową Stacja Sanitarno - Epidemiologiczną w Elblągu. W realizacji filmu wykorzystano fragmenty spektaklu pt. "Marionetki" przygotowanego przez p. Aleksandrę Maciejewską oraz uczennice kl. 3a oddziału gimnazjalnego przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Elblągu - Julię Szpejewską, Dobrosławę Darmath, Liwię Milewską, Agatę Bortnik, Wiktorię Begej. Jesteśmy z WAS dumni.

          https://www.youtube.com/watch?v=EuSYqD4RGNc

        • DLA PAMIĘCI O TYCH, CO SWE ŻYCIE OJCZYŹNIE ODDALI …

        • 21.11.2018
        • Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości 9 listopada 2018 r. na parkingu szkolnym uczniowie oraz nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz piosenkę „My Pierwsza Brygada”. Uczestniczyli w uroczystym zasadzeniu pamiątkowego dębu oraz odsłonięciu tablicy ku czci Pierwszego Ułana II Rzeczypospolitej płk. Władysława Zygmunta Beliny-Prażmowskiego.

          Inicjatywa sadzenia dębów rocznicowych sięga swoimi korzeniami lat 1918-1928, kiedy to mieszkańcy niepodległej Polski sadzili spontanicznie dęby będące symbolami siły i długowieczności, nieprzemijającej pamięci o wielkich bohaterach. III Liceum Ogólnokształcące wzięło udział w projekcie „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”, którego organizatorami są Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, a patronat honorowy objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

          W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych przygotowali plakaty poświęcone różnym zagadnieniom związanym z II RP. Wystawa została umieszczona na szkolnym ogrodzeniu od ul. Robotniczej.

          Społeczność III Liceum Ogólnokształcące włączyła się w ten sposób w akcje ogólnopolskie i regionalne związane z obchodami tej wyjątkowej rocznicy.

           

        • UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NA WARSZTATACH W III LO

        • 16.11.2018
        • Uczniowie trzech szkół podstawowych już skorzystali z warsztatów,  jakie prowadzone są w III LO, a to jeszcze nie koniec programu. W środę 31 października 2018 r. odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów klasy ósmej SP 21, 6 listopada z zajęć skorzystali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Regent, a 8 listopada uczniowie SP1. Zajęcia odbywały się w laboratorium chemicznym oraz pracowni biologicznej w ramach lekcji otwartych dla szkół podstawowych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję wykonać wiele ciekawych i jednocześnie przydatnych w nauce doświadczeń chemicznych i biologicznych. Zajęcia odbyły się przy wsparciu technicznym uczniów klasy IIIc (profil medyczno-przyrodniczy), a dotyczyły zagadnień związanych z reakcjami strąceniowymi, badaniem zachowania wskaźników kwasowo-zasadowych w różnych środowiskach i reakcji rozkładu termicznego wodorotlenków. Na lekcji biologii uczniowie przeprowadzali doświadczenia, w wyniku których mogli obserwować zjawisko plazmolizy i deplazmolizy oraz proces osmozy  i przekonać się o wadze tych procesów w życiu organizmów w różnych środowiskach. Zajęcia trwały prawie 1,5 godziny zegarowej, a na koniec uczniowie szkół podstawowych mogli zobaczyć doświadczenia pokazowe, przygotowane przez uczniów III LO, prezentujących wiedzę i umiejętności wyniesione z lekcji w laboratorium chemicznym.

        • Z ŻYCIA SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU ! :)

        • 20.11.2018
        • Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele III LO !

          Być może nie wszyscy wiedzą, że w naszej działa prężnie Szkolny Klub Wolontariatu. Za nami już trzy akcje: „Pierwszy dzwonek”- zbiórka przyborów szkolnych dla podopiecznych domów pomocy społecznej na Kasprzaka i w Marwicy, „Czary mary okulary”- zbiórka okularów dla dzieci w Afryce oraz akcja -”Październik miesiącem dobroci dla zwierząt i Dzień Kundelka”- zbiórka karmy i ciepłych okryć dla zwierząt z elbląskiego schroniska.

          Ostatni weekend to zabezpieczenie Biegu Niepodległości. Przed nam jeszcze akcja  „Miś, nie bij mnie, kochaj mnie” świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących, we współpracy z Bankiem Żywności, cały rok trwa „Zakręcona akcja”, gdzie zbieramy plastikowe zakrętki na leczenie  Mikołaja, WOŚP itd.

          Jak wiecie, wolontariat to wspaniała idea, która oprócz tego, że przynosi wiele dobra tym, którzy potrzebują pomocy, a Wam wiele satysfakcji; także jest niesamowitą trampoliną do waszej przyszłej kariery zawodowej i doświadczeniem, które procentuje w dorosłym życiu, uwrażliwiając na potrzeby innych.

          Zachęcam wszystkich do przystąpienia w szeregi naszego klubu i wspierania oraz kreowania działań wolontariackich.

          Bardzo dziękuje wszystkim Wolontariuszkom, którzy zaangażowali się w dotychczasowe akcje !!!

          „ Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi ”       

          ( Jan Paweł II )

          Dorota Pawłow - opiekun klubu.

        •  100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

        • 12.11.2018
        •  

          W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 2018 roku sztandar szkoły w asyście: chorąży Przemysław Orłowski oraz przyboczne Weronika Machula i Aleksandra Wolowska, uczestniczył w miejskich obchodach rocznicowych.

          Obchody rozpoczęły się mszą św. za Ojczyznę w Katedrze Św. Mikołaja. Mszę rozpoczął „Mazurek Dąbrowskiego” a zakończyła pieśń „Boże coś Polskę”. Po mszy św. odbył się marsz rocznicowy, który przeszedł ulicami Elbląga na plac Kazimierza Jagiellończyka. Właśnie tam nasi uczniowie wraz z przedstawicielami miasta i wojska oddali hołd Polakom poległym za wolność. Na koniec wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Rotę”, bijąc rekord w jednoczesnym wykonaniu pieśni patriotycznej. Przez cały czas uroczystości towarzyszyła nam patriotyczna atmosfera.

          WM.

        • GALA NA 100 - LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

        • 16.11.2018
        •   

          Konferencja naukowa, mural, festiwal piosenki patriotycznej, konkurs prac plastycznych oraz wycieczka „Śladami generała Józefa Hallera” - tak elbląska młodzież uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 7.listopada 2018 r. w Centrum Spotkań Europejskich miało miejsce podsumowanie projektu patriotyczno-edukacyjnego ,,Młodzież wierna tradycjom niepodległości'' realizowany przez 400 uczniów z naszego miasta. Skupiliśmy się na najważniejszych dla nas komponentach: konkursach plastycznych, festiwalu pieśni patriotycznej oraz warsztatach na temat generała Józefa Hallera – mówiła Teresa Rakowska, nauczycielka w III LO w Elblągu i koordynatorka projektu. Projekt zaczął się rok temu od konferencji w CSE „Światowid” poświęconej odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. W ciągu roku odbyło się kilkanaście imprez, które były okazją do uczczenia setnej rocznicy niepodległości. W wydarzeniach związanych z projektem wzięło udział 400 uczniów z 19 szkół. Projekt bardzo udany. Przygotowaliśmy go najlepiej jak się dało. Przede wszystkim chodziło, żeby pokazać młodym ludziom, że niepodległość jest ważna i trzeba ją szanować – mówiła Aleksandra Ptak, uczennica III LO.

          Największym wyzwaniem dla młodzieży było sporządzenie projektu i namalowanie muralu. Powstało pięć murali o charakterze patriotycznej na Zawodziu. To było jedno z najtrudniejszych zadań – dodała Teresa Rakowska.  Murale można oglądać na płocie jednej z firm przy ul. Grochowskiej. Ich autorkami są uczennice Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym: Ola Sowińska i Wiktoria Łopatto. Postanowiłyśmy stworzyć mural niekonwencjonalny, lekko odchodzący od tematu, który będzie różnił się od znanym nam obecnie murali patriotycznych. Odwołałyśmy się do takich motywów jak bociany, maki, papierowe samoloty – mówiła Ola Sowińska, autorka murali podczas prac nad muralem. Wiedzieliśmy, że młodzież pokaże nam dużo ciekawych rzeczy. Gdy zobaczyliśmy projekty murali, byliśmy bardzo zaskoczeni „innym” podejściem do tematyki patriotyzmu – dodała Beata Orzech, dyrektor III LO. 07. listopada  2018 r. w CSE „Światowid” podsumowano projekt i rozdano nagrody zwycięzcom poszczególnych konkursów. Występowałam w konkursie muzycznym, gdzie otrzymałam wyróżnienie. Poziom był bardzo wysoki, podobnie jak innych konkursów – mówiła Aleksandra Ptak.

          Mieliśmy obawy, czy do wszystkich konkursów zgłoszą się uczniowie. Szczególnie w ostatnim okresie, gdy tych wydarzeń związanych z rocznicą było bardzo dużo. Młodzież zaskakuje dojrzałością w realizacji zadań. Czasami spodziewamy się infantylizmu, młodzieżowego podejścia, tymczasem okazuje się, że mają bardziej dojrzałe od dorosłych podejście – dodała Beata Orzech.

        • KONKURS WIEDZY O FRANCJI

        • 08.11.2018
        • Dnia 14 listopada o godz. 8:50, w naszej szkole odbędzie się Konkurs Wiedzy o Francji. Zapraszam wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoja wiedzę na temat kultury, geografii i kuchni francuskiej. Konkurs jest adresowany do wszystkich miłośników Francji, nie tylko tych uczących się języka francuskiego. Proszę chętnych o zgłaszanie się osobiście lub poprzez Librusa.

          organizator: Ewa Romanowska