• KONFERENCJA Z OKAZJI 30. ROCZNICY WYBORÓW Z 4 CZERWCA 1989 R.
        • KONFERENCJA Z OKAZJI 30. ROCZNICY WYBORÓW Z 4 CZERWCA 1989 R.

        • 05.06.2019
        • Uczniowie klasy Ib wzięli udział w konferencji z okazji 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku upamiętniającej pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne po II wojnie światowej. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Antoniego Czyżyka. Następnie obejrzeliśmy film „4 czerwca – barwy kampanii” przywołującego atmosferę tamtych wydarzeń. Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej, zaprezentował przegląd prasy, przywołując tytuły rządowe oraz opozycyjną „Gazetę Wyborczą”. Na koniec mieliśmy okazję wysłuchać wykładu socjologa prof. dr hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, który uznał, że jest to najważniejsze, najmniej znane i najsłabiej pamiętane wydarzenie w najnowszej historii Polski.

          Jest to z pewnością dzień, który powinniśmy świętować, ponieważ 4 czerwca przyniósł nam Polakom wolność.

          Agnieszka Krzywdzińska

      • DZIEŃ PATRONA III LO
        • DZIEŃ PATRONA III LO

        • 03.06.2019
        • Zgodnie z tradycją III LO 7 czerwca 2019 r. odbędą się uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły. W tym roku mają one jubileuszowy charakter  - świętujemy XX rocznicę wizyty Papieża Jana Pawła II w Elblągu oraz XX rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II (Uchwałą Rady Miasta Elbląga z 19 maja 1999 r.).

           

          Program obchodów:

          1. 8.00 – 10.35  turniej piłki ręcznej, siatkowej, nożnej dla dziewcząt i chłopców,
          2. 8.00 – 10.35 rozstrzygnięcie konkursu na prezentację poświęconą rodzinie w tekstach kultury i/lub w nauczaniu Jana Pawła II(czytelnia),
          3. 8.00 –10.30 projekcja filmu „Przed sklepem jubilera” reż. Michael Anderson, 1989 r., ok. 90 min.,
          4. 9.50 – 10.35  akcja czytelnicza z udziałem osób chętnych z klas gimnazjum i liceum,
          5. 9.50 – 10.35  złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem JPII przy Katedrze Św. Mikołaja przez delegację młodzieży i nauczycieli,
          6. 10.45 – 11.00  zakopanie KAPSUŁY CZASU (zawartość to „listy do przeszłości” przygotowane przez wszystkie klasy, pamiątkowe fotografie) w obecności uczniów i nauczycieli,
          7. Od godziny 11.00  lekcje zgodnie z planem.
      • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
        • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

        • 06.06.2019
        • 5.06.2019 uczestniczyliśmy w miejskich Obchodach  Światowego Dnia Środowiska. Z okazji tego ważnego święta na pętli tramwajowej przy ul. Ogólnej odbył się piknik ekologiczny zorganizowany przez Departament Ochrony Środowiska UM. Uczniów naszej szkoły reprezentowała Ewelina Jureko z klasy IIc, która z rąk Prezydenta Miasta Elbląg - Pana Witolda Wróblewskiego odebrała nagrodę za  zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska.
          Ewelina uczestniczy w licznych działaniach, na terenie szkoły i miasta, propagujących ochronę środowiska oraz konkursach o tej tematyce. Ostatnim jej sukcesem jest I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnym w konkursie „Las – ekosystem prawie doskonały” zorganizowanym przez Elbląskie  Centrum Edukacji Ekologicznej W-MODN w Elblągu.
          Zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Środowiska był przejazd ulicami Elbląga pięknie przystrojonym „Zielonym Tramwajem”, który miał na celu uświadominie nam jak ważna w naszym życiu jest przyroda i jak konieczne są działania w celu jej ratowania, szczególnie  w obliczu obserwowanych zmian.  Zachęcamy wszystkich do aktywności na rzecz ochrony środowiska w codziennym życiu. 

           Ewa Piwcewicz

      • LEKKOATLETYCZNA LICEALIADA 2019R.
        • LEKKOATLETYCZNA LICEALIADA 2019R.

        • 03.06.2019
        • Sportowy rok szkolny kończą zawody lekkoatletyczne. Od kilku lat areną zmagań lekkoatletów jest stadion w Pasłęku. Tegoroczna drużyna naszego liceum liczyła 23 osoby, 9 dziewcząt i 14 chłopców. Mnogość konkurencji, w których rywalizuje młodzież sprawia, że zawody są bardzo ciekawe. Lekkoatletyczna propozycja jest najbardziej z wszystkich dyscyplin sportowych dopasowana do naturalnych możliwości człowieka, dlatego też nosi miano „Królowej sportu”.

          Warunki rozgrywania zawodów były bardzo dobre i wyrównane, co przyniosło naszej reprezentacji 12 medali. Na podium stawali:

          Dziewczęta

          Dalidowicz Maja – 800m I miejsce oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

          Zuzanna Rejman – 100m i 200m II miejsca oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

          Adrianna Senwicka – 800m II miejsce oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

          Karolina Małkiewicz – 200m III miejsce

                  - skok w dal III miejsce oraz sztafeta dziewcząt 4X100m - II miejsce

          Julia Haftkowska – 400m III miejsce, pchnięcie kulą III miejsce

          Chłopcy

          Radosław Pasik – 400m II miejsce

          Przemysław Orłowski – skok wzwyż II miejsce

          Michał Holeniewski – skok w dal III miejsce

          Poza medalistami bardzo ważna rolę w zespole pełnią zawodnicy, którzy uczestniczą w finałach swoich konkurencji. Pomimo tego, że ostatecznie w rankingu zajmują miejsca poza podium pełnią bardzo ważną motywacyjną rolę dla całego zespołu lekkoatletycznego. Odwagą do rywalizacji niejednokrotnie w bardzo wymagających konkurencjach wykazali się również: Klaudia Schmit, Zuzanna Maksymiuk, Michał Jeremicz, Wiktor Godlewski, Kacper Zieliński, Gabriel Błaszczyk, Jakub Lewandowski, Adrian Straszkiewicz, Jakub Hryciuk, Jakub Weis, Łukasz Chadaj oraz Norbert Pacewicz.

          Za sportową postawę, gratulacje!

          Iwona Stando i Waldemar Maciesza

      • DNI DAWCY SZPIKU W III LO
        • DNI DAWCY SZPIKU W III LO

        • 29.05.2019
        • W dniach 13-17 maja, w naszej szkole, miała miejsce wyjątkowa  akcja informacyjno–edukacyjna WARMIŃSKO-MAZURSKA KOMÓRKOMANIA, zorganizowana przez uczniów klas medyczno- przyrodniczych, pod kierunkiem nauczyciela biologii p. Ewy Piwcewicz, we współpracy z fundacją DKMS i Warmińsko – Mazurskim Kuratorium Oświaty.

          Akcja KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

          W projekt,  całym sercem i z przekonaniem,  zaangażowały się uczennice klasy II c: Karolina Trochowska, Ewelina Jureko, Kamila Moch, Agata Czeszejko – Sochacka, Paulina Grzybowska i Julia Lindstedt oraz Karol Przybysz z klasy Ic.

          Uczniowie w ramach  projektu przeprowadzili prelekcje dotyczące nowotworów krwi, metod poboru i  przeszczepu komórek macierzystych oraz możliwości realnego wpływu na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami.

          Zwieńczeniem projektu  był Dzień Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Zarejestrowano 27 nowych potencjalnych dawców spośród pełnoletnich uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy czekają teraz na potwierdzenie wpisu do rejestru centralnego DKMS.

          Wierzymy, że nasza akcja przyczyniła  się do obalenia mitów na temat leczenia nowotworów krwi i pozwoli  w przyszłości podarować szanse na nowe życie osobom chorym. Wszystkich, którzy ze względu na wiek nie mogli dołączyć do elitarnego grona potencjalnych dawców zapraszamy za rok.

          Ewa Piwcewicz

      • SPEAKING IN PUBLIC W III LO
        • SPEAKING IN PUBLIC W III LO

        • 23.05.2019
        •  

          W dniu 23.05.2019r. miała miejsce w naszej szkole kolejna edycja konkursu krasomówczego „Speaking in Public”. Jury w składzie Aleksandra Trochimczuk i Arkadiusz Trochimczuk wyłoniło spośród wszystkich uczestników najlepszych mówców:

          I miejsce: Mateusz Andrzejewski z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym,

          II miejsce: Maciej Jacheć z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu,

          III miejsce: Agata Bisaga z Publicznej Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym.

          Wyróżnienie otrzymał Maciej Makowski ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu.

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok!

          Organizatorzy

      • „ŻYJEMY WŚRÓD LICZB”
        • „ŻYJEMY WŚRÓD LICZB”

        • 23.05.2019
        • W czwartek 23 maja, w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w PWSZ w Elblągu, odbył się miejski finał Konkursu Matematycznego „Żyjemy wśród liczb” organizowany przez I LO i III LO w Elblągu. Konkurs objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta i Rektora PWSZ w Elblągu przeprowadzono po raz dziewiętnasty. Wzięło w nim udział 65 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjów. Przystąpili do niego najzdolniejsi adepci „królowej nauk” ze szkół z Elbląga i okolic. Zmagali się z ciekawymi, nietypowymi, ale i trudnymi zadaniami matematycznymi.

          W tym roku laureatami zostali:

          - w kategorii kl. VII:

          I miejsce- Filip Strawa- SP nr 21

          II miejsce- Jakub Sienkiewicz- Szkoły Anglojęzyczne Regent 

          III miejsce- Jakub Melka- PSP w Gronowie Górnym

          - w kategorii kl. VIII

          I miejsce-Stanisław Wiśniewski- SP nr 16

          II miejsce- Filip Silwanowicz- SP nr 1

          III miejsce- Igor Berent- Szkoły Anglojęzyczne Regent 

          - w kategorii kl. III gimnazjum

          I miejsce-Michał Graczyk- Gimnazjum nr 8

          II miejsce- Radosław Tonga- Gimnazjum nr 3

          III miejsce- Wiktor Wojtyna- Gimnazjum nr 3

          Nagrody ufundowane przez Rektora PWSZ w Elblągu,  PBM ELZAMBUD, rady rodziców uczestniczących szkół oraz Fundację „Pro-Scholam” wręczyła zwycięzcom Pani Beata Orzech Dyrektor III LO im. Jana Pawła II  w Elblągu.

      • ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW
        • ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW

        • 22.05.2019
        • Szanowni Państwo, 
          W ramach XXI Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny pragniemy zaprosić rodziców naszych uczniów na prelekcję nt. "Dobry kontakt z nastolatkiem. Budowa relacji opartych na wzajemnym szacunku". 

          Przy tej okazji chcielibyśmy również przekazać Państwu informacje odnośnie procedur bezpieczeństwa obowiązujących na terenie szkoły. 

          Spotkanie odbędzie się w czwartek 30 maja 2019 roku o godzinie 16.30 w czytelni biblioteki szkolnej III LO. Osoby prowadzące: Katarzyna Truszkowska (psycholog Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 1 w Elblągu), Aleksandra Witkowska (pedagog III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu). 
          Serdecznie zapraszamy. 

        • SUKCES KAROLINY SZCZEPAŃSKIEJ

        • 09.05.2019
        • KAROLINA SZCZEPAŃSKA Z KL. IB LAUREATKĄ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO pt. “Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej“.

          Uczennica klasy 1 b o profilu humanistycznym została laureatką szczebla wojewódzkiego, Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego z historii, który odbył się 26 kwietnia 2019 r. w Gdańsku.

          Karolina napisała pracę, traktującą o losach ziemiańskiego rodu Donimirskich na Pomorzu podczas II wojny światowej. Werdyktem Jury przeszła do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w dn. 5-6 czerwca w Krakowie i będzie polegał na obronie pracy przez jej autorkę. Serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i życzymy powodzenia podczas finału.

          Teresa Rakowska nauczyciel historii

        • JUŻ KWITNĄ KASZTANY…

        • 07.05.2019
        •  

          W piątek, 26 kwietnia 2019 roku, odbyło się uroczyste zakończenie klas III. Świadectwa ukończenia szkoły otrzymało 117 uczniów, wśród nich 22 z wyróżnieniem. Uczniowie z najwyższą średnią zostali dodatkowo nagrodzeni medalami.

           

           

          Na szczególne uznanie zasługują uczniowie, którzy osiągnęli tytuł finalisty w olimpiadach – Wiktoria Majewska z klasy IIIb w XLIX Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego oraz Wojciech Wojtyna z klasy IIIa w Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie. 

          W czasie uroczystości wyróżnione zostały również Aleksandra Jabłonka, Aleksandra Wolowska i Karolina Depka, czyli nasze sportowe asy.

          Przed absolwentami pracowity maj i w końcu zasłużone wakacje… Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

        • KLASA Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTECKIM W III LICEUM IM. JANA PAWŁA II W ELBLĄGU

        • 30.04.2019
        • 26 kwietnia 2019 r. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu  ukończyła klasa humanistyczna, która była objęta programem uniwersyteckim pt.”Klasa Pod Patronatem” Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2016-2019.

          Opiekunem naukowym i wychowawcą klasy została Pani Teresa Rakowska, nauczyciel historii zaś z ramienia WPiA UG adiunkt Pan Piotr Zieliński. Młodzież w ramach innowacji pedagogiczno-metodycznej „Ius est ars boni et aequi” (prawo jest sztuką tego co dobre i sprawiedliwe) autorstwa T. Rakowskiej, uczestniczyła w 39 wykładach i warsztatach, spotkaniach kół naukowych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Miała okazję wysłuchać wykładów  wygłoszonych  przez prof. UG dr hab. Oktawiana Nawrota, prof. UG dr hab. W. Zalewskiego czy prof. dr hab. K. Zeidlera, sław międzynarodowych w dziedzinie prawa.

          Na zakończenie trzyletniego cyklu kształcenia, każdy uczeń klasy patronackiej otrzymał Certyfikat Uczestnictwa w programie potwierdzony przez Dziekana WPiA UG prof. UG dr hab. Wojciecha Zalewskiego.

          Składamy gratulacje absolwentom i życzymy dalszych sukcesów.

          Dyrekcja i nauczyciele III Liceum

           

        • FILM PROMOCYJNY

        • 25.04.2019
        • Na początku kwietnia zakończyły się prace nad filmem, który ma za zadanie promować III Liceum Ogólnokształcące. Film z udziałem uczniów różnych klas pokazujeżycie naszej szkoły z przymrużeniem oka.

          Za nagranie i montaż odpowiadała uczennica klasy 2a, Martyna Łotach.

          https://www.youtube.com/watch?v=dKKhK1wZ7ow&feature=youtu.be

          W filmie wzięli udział uczniowie z następujących klas:

          1a – Igor Godlewski, Karolina Sowa, Dawid Spychalski, Zuzanna Inczewska, Weronka Bednarz, Dawid Marszałek-Budkiewicz, Natalia Szczerba, Aleksandra Zając,Patrycja Drewa, Patrycja Gębicka, Bartosz Kurzawiński, Mateusz Podwalny, Laura Gajlon, Lilia Ivanovna, Kamil Wasiak, Gracjan Nowek, Marcin Choma, Martyna Polakowska

          1b – Iza Nosek, Ewelina Jasek, Martyna Szafraniec, Dagmara Kwapisz, Igor Bogdański, Daria Andruszkiewicz, Julia Kołodziejczyk, Agata Mystkowska, Karolina Szczepańska, Ola Święconek, Wiktoria Sprawska, Klaudia Dziubak, Norbert Pacewicz

          1c – Marta Puławska, Iza Kazimierczuk, Iza Wolańska, Paulina Kamuda, Klaudia Stępkowska, Natalia Zagalska, Oliwia Kabuła, Klaudia Szmit, Ada Senwicka, Martyna Polek, Paulina Gostyńska

          1d – Szymon Wierzbicki, Michał Piotrowicz, Szymon Maciejko, Kacper Zieliński, Filip Cybulski, Krzysztof Dobrowolski, Jakub Ochab, Dominika Bogdanowicz, Krzysztof Reindl, Zuzanna Mostowiec, Kamila Jarząb, Maria Leśniewska, Mikołaj Rudnicki, Michał Pietras, Marek Szot, Cyprian Czaja, Julia Boniecka, Jerzy Rutkowski, Adrian Straszkiewicz

          2a – Ola Mianowska, Sara Syska, Lilka Iwanicka, Martyna Fiłonowicz, Kasia Tuzimek, Klaudia Janiak, Julia Typańska, Kaja Górczyńska, Kinga Smułka, Ala Olkowska, Karlina Ostrowska, Julia Bartczak, Julia Biernacka, Dominik Godlewski, Amelia Piotrak, Łukasz Jurgielewicz, Michał Ząbek, Przemek Orłowski, Kuba Wojtaszek, Szymon Ruciński

          2c – Karolina Trochowska, Ola Pawłow, Julia Lindstedt, Paulina Grzybowska, Jeremi Zdunek, Julia Nowińska, Karolina Gibas, Wiktor Godlewski, Krzysztof Zwaliński, Zuzia Rejman, Julia Wiśniewska, Alicja Bieniek, Martyna Wileńska, Helena Świlska, Sara Służała, Kamila Moch, Julia Jarosz, Agata Czeszejko-Sochacka, Kinga Dzienisz, Ewelina Jureko

          2d – Jakub Bieńkowski, Paweł Chyżyński, Zuzanna Maksymiuk, Laura Milczanowska, Małgorzata Oleksiak, Radosław Pasik, Magdalena Sacewicz, Aleksandra Żuk

          3b – Filip Wudkowski, Bartłomiej Brzeziński, Wiktoria Podbielska

          3c – Karolina Osiński, Ola Sołtysik, Paweł Rapcewicz, Ola Wolowska, Gabrysia Mirecka, Gabrysia Dramińska, Stanisław Blinowski, Ania Stempniewska, Paula Hoppe, Michalina Borowiecka, Ola Stefanowska

          3d – Maksymilian Terebus, Grzegorz Grażewicz

           

          W tworzeniu scenariusza filmu uczestniczyli: KarolinaTrochowska, Dominik Godlewski, Julia Kordykiewicz, Karol Przybysz, Martyna Łotach, Julia Lindstedt.

          Szkolny projekt wspierali następujący nauczyciele: Agata Szestowicka, Aleksandra Trochimczuk, Ewa Piwcewicz, Katarzyna Maciesza, Małgorzata Kujawska, Agnieszka Krzywdzińska, Magda Gracz, Dorota Sarnecka-Zakrzewska, Paweł Banach, Arkadiusz Trochimczuk.

           

          Projekt koordynowały: Katarzyna Ruta i Ewa Trykowska-Łukaszewicz.

        • WOJCIECH WOJTYNA FINALISTĄ ETAPU CENTRALNEGO OLIMPIADY WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

        • 13.04.2019
        • Bardzo cieszymy się z sukcesu ucznia klasy IIIa Wojciecha Wojtyny, który 13 kwietnia wziął udział w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie uzyskując tytuł finalisty.

          Podczas finału Olimpiady, który miał miejsce na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, rywalizowali najwięksi znawcy przedmiotu z całej Polski.
          Od uczniów oczekiwano rozległej wiedzy z zakresu systemu politycznego RP, modeli demokracji, państwa i polityki, społeczeństwa, kultury, mediów i edukacji, prawa, stosunków międzynarodowych oraz praw człowieka.

          Wojciech z zadania wywiązał się znakomicie i będzie zwolniony z postepowania rekrutacyjnego na wielu czołowych uczelniach w Polsce.

          Gratujemy godnej pozazdroszczenia wiedzy i wspaniałego osiągniecia!

        • WIKTORIA MAJEWSKA Z III B JUŻ ZDAŁA MATURĘ Z JĘZYKA POLSKIEGO!

        • 12.04.2019
        • Wiktoria Majewska z klasy III B została finalistką tegorocznej XVIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Finaliści OLiJP są zwolnieni z matury z języka polskiego. Wiktoria uzyskała wynik 3 x 100% z egzaminu z j. polskiego (część ustna, część pisemna na poziomie podstawowym, część pisemna na poziomie rozszerzonym).

          Zawody ogólnopolskie odbyły się w dniach 3 – 6 kwietnia 2019 r. w Konstancinie i w Warszawie.

          Wiktoria znalazła się w grupie 180 najlepszych w Polsce uczniów z języka polskiego, którzy na III etapie olimpiady musieli zaprezentować bardzo wysoki poziom wiedzy humanistycznej oraz talent literacki, pisząc rozprawkę na jeden z tematów, przedstawionych do wyboru, dotyczących historii literatury lub wiedzy o teatrze, albo też dokonując interpretacji porównawczej dwóch utworów poetyckich, wskazanych przez KG.

          Sukces ogólnopolski poprzedziła ciężka praca, ale wykonywana z pasją. Na etapie szkolnym tematem pracy napisanej przez Wiktorię była „Polska mowa internetowa”. Na etapie okręgowym zaprezentowała świetną umiejętność interpretacji utworu poetyckiego oraz „obroniła” w rozmowie z wykładowcami uniwersyteckimi swoją pracę przygotowana na etapie szkolnym, co otworzyło jej drogę do Warszawy.

          Wiktorio, gratulujemy i jesteśmy z Ciebie dumni !

        • TARGI EDUKACJI I PRACY

        • 25.04.2019
        • Krótka fotorelacja z Targów Edukacji i Pracy, w których wzięli udział uczniowie z klasy 2a: Marta Wakieć, Julia Biernacka, Kinga Smułka, Kaja Górczyńska, Natalia Nowakowska, Julia Bartczak. Przemek Orłowski i Dominik Godlewski.

          Uczniowie spisali się na medal! Z ogromnym zaangażowaniem zachęcali uczniów klas gimnazjalnych i ósmoklasistów do skorzystania z naszej oferty.

        • FILM PROMOCYJNY III LO

        • 09.04.2019
        • 25 i 26 marca 2019 r. odbyły się nagrania filmu promującego III Liceum Ogólnokształcące. Szkolne korytarze na kilka godzin zamieniły się w plan zdjęciowy. Udział w filmie wzięli uczniowie klas I, II i III. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu!

          Katarzyna Ruta i Ewa Trykowska-Łukaszewicz

        • WYSTAWA SOLODARNI KU WOLNOŚCI 1989-2019r.

        • 07.04.2019
        • Europejskie Centrum Solidarności we wspópracy z kołem historyczno-społecznym, udostępniło wystawę składającą się z 16 tablic na temat polskiej drogi do wolności w latach 1980-1989. Od 04 kwietnia do 06 maja 2019 r. w budynku szkoły można obejrzeć zdjęcia przedstawiające najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski lat 1980–1989. Klasyczne, w większości czarno-białe fotografie stanowią artystyczny zapis drogi przemian, którą rozpoczęła Solidarność. Drogi, przerwanej wprowadzeniem stanu wojennego i prowadzącej do porozumień Okrągłego Stołu, demokratycznych wyborów w czerwcu 1989 roku, a w ich konsekwencji do obalenia komunizmu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

          Wystawa jest podsumowaniem projektu historyczno-społecznego pt. "W samo południe", realizowanego w III liceum wspólnie z ECS, IPN o/ Gdańsk i uczniami klas I- III o profilu humanistycznym.  Zachęcamy do zapoznania się z  najnowszą historią Polski oraz  zapraszamy koleżanki i kolegów wraz z nauczycielami ze szkół Elbląga i okolic w gościnne progi III liceum.

          Wykorzystane na wystawie fotografie i plakaty pochodzą ze zbiorów własnych Europejskiego Centrum Solidarności. Ich autorzy to: Jacek Awakumowski, Leszek Biernacki, Zygmunt Błażek, Anna Beata Bohdziewicz, Krzysztof Jakubowski, Jerzy Kośnik, Stefan Kraszewski, Zenon Mirota, Janusz Bałanda Rydzewski, Leonard Szmaglik, Stanisław Składanowski

          T. Rakowska, A. Krzywdzińska