OLIMPIADY I KONKURSY PRZEDMIOTOWE
- 15.03.2022
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
- 26.04.2022
Amelia Majka z kl. 2 a laureatką etapu wojewódzkiego, ogólnopolskiego konkursu historycznego „Bądźcie nadal apostołami Narodu! Ziemianie, jako sąsiedzi – kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918–1945”
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Do etapu ogólnopolskiego konkursu zakwalifikowała się uczennica: Amelia Majka z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu- w kategorii praca pisemna.
Laureatka konkursu będzie uczestniczyła w sesji naukowo-edukacyjnej, połączonej z ogólnopolskim finałem konkursu w Krakowie, w czerwcu 2022 r.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie centralnym!
T. R
KONFERENCJA NAUKOWA
- 22.04.2022
Dnia 21.04.2022 r. klasa 1 d wzięła udział w konferencji naukowej pt.: „Filozofia edukacji cyfrowej – od idealizmu do pragmatyzmu. Modele – Innowacje – Dobre praktyki”.
Młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. W ramach przedsięwzięcia uczestniczyli w dwóch debatach. Punktem wyjścia do dyskusji był referat pt.: „Einsteinowska myśl wychowania człowieka- ekonomia czasu paradygmatem cyfrowego kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych”, autorstwa Zygmunta Mietlewskiego i Romualda Zabrockiego.
W debacie wziął udział absolwent III LO Karol Przybysz, student 1 roku religioznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim.
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ!
- 22.04.2022
19 kwietnia upamiętniliśmy 79. Rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Motywem przewodnim tegorocznej akcji jest miłość. Ostatni przywódca ŻOB, Marek Edelman powiedział: „Nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświecenia”. Znaczenie tych słów szczególnie odczuwamy dzisiaj, w czasie gdy dramat wojny powtarza się za naszą wschodnią granicą.
19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w której po raz pierwszy wzięła udział nasza szkoła. Uczniowie klasy Ib przy wejściu rozdawali papierowe żonkile- symbol powstania. Dzięki materiałom IPN o/ Gdańsk, na korytarzach szkolnych została przygotowana wystawa, upamiętniająca walczących w powstaniu Żydów oraz Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej- Irenę Sendlerową czy rodzinę Ulmów. Miłośnicy historii z kl. 3a- Amelia Mańkowska, Gabrysia Szymborska i Łukasz Chomicz przygotowali bogaty materiał lekcji otwartych, obejmujący historię zrywu w getcie warszawskim, Żydów w literaturze, teatrze i malarstwie. Z lekcji skorzystały klasy : 3e, 3f, 2c, 2b, 1b, 3 d i 1a.
Nasze liceum zostanie uhonorowane Certyfikatem Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
15
OBCHODY DNIA ZIEMI W III LO
- 21.04.2022
Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to bardzo ważne wydarzenie które ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.
To świetny czas refleksji nad przyszłością naszej planety.
Myśl globalnie działaj lokalnie – to częste hasło, jakże słuszne w sprawie.
W tym roku hasłem przewodnie: ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ
Co dobrego możemy zrobić dla środowiska? Bez zmiany codziennych nawyków się nie obejdzie. Propozycji jest wiele oto kilka z nich:
- Segreguj śmieci
- Zmniejszaj odpady: na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach
- Robiąc zakupy, pamiętaj o własnej torbie, najlepiej bawełnianej
- Idąc do sklepu nie zapominaj o woreczkach wielorazowych na warzywa, owoce lub pieczywo
- Pakując śniadanie do szkoły korzystaj z wielorazowych pojemników na żywność typu lunchbox
- niegazowaną wodę w butelce, zamień na wodę z kranu przepuszczoną przez filtr lub butelki wielorazowe
- nadaj drugie życie sprzętom – nie wyrzucaj tylko napraw
- korzystaj z ekologicznych środków transportu np. rower, hulajnoga
- kupuj przedmioty używane np w second hand, zalando
W tym roku III LO wlącza się do akcji poprzez następujące działania:
- 21.04.22r. Udział klas medycznych i geograficznych w webinarach Dzień Ziemi – Razem dla czystej planety” organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
- 22.04.22r. – 28.04.22r. Działania praktyczne na rzecz ochrony planety
- Poszerzanie świadomości ekologicznej na ekofiszkach wywieszonych na I, II i III piętrze
Przyłącz się do naszych działań! Zadania dla uczniów III LO:
Zadanie 1: Sprawdź Czy jesteś Eko
- Odszukaj informacje na ekofiszkach na korytarzach szkoły
- Zastanów się w jaki sposób inwestujesz w naszą Planetę
- Zrób zdjęcia tym działaniom które wykonujesz bardzo często a tym samym przyczyniasz się do ochrony środowiska
- Prześlij zdjęcia na szkolnego FB pod postem z zadaniami Dnia Ziemi
- Na osobę która prześle najwięcej takich działań czeka miła niespodzianka
Zadanie 2: Pokaż że Tobie też zależy na ochronie naszej Planety
W dniu 22 kwietnia ubierz koszulkę z logo planety, napisami ekologicznymi np ocal planetę –lub w zielonym kolorze.
Zbierzmy się wszyscy na długiej przerwie w piątek na 3 piętrze i zróbmy wspólne zdjęcie
E. Łukaszewicz
E. Piwcewicz
DNI DAWCY SZPIKU W III LO
- 20.04.2022
W dniach 11- 12 kwietnia, w naszej szkole, miała miejsce wyjątkowa akcja informacyjno–edukacyjna #KOMÓRKOMANIA, zorganizowana przez uczniów klas medyczno- przyrodniczych, pod kierunkiem nauczyciela biologii p. Ewy Piwcewicz, we współpracy z fundacją DKMS.
Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.
W projekt, całym sercem i z przekonaniem, zaangażowali się uczniowie klasy 2c i 3c.
Uczniowie w ramach projektu przeprowadzili prelekcje dotyczące nowotworów krwi, metod poboru i przeszczepu komórek macierzystych oraz możliwości realnego wpływu na poprawę sytuacji pacjentów zmagających się z nowotworami.
Zwieńczeniam projektu był Dzień Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych. Zarejestrowano 20 nowych potencjalnych dawców spośród pełnoletnich uczniów naszej szkoły, którzy czekaja teraz na potwierdzenie wpisu do rejestru centralnego DKMS.
Wierzymy, że nasza akcja przyczyniła się do obalenia mitów na temat leczenia nowotworów krwi i pozwoli w przyszłości podarować szanse na nowe życie osobom chorym. Wszystkich, którzy ze względu na wiek nie mogli dołączyć do elitarnego grona potencjalnych dawców zapraszamy za rok.
Ewa Piwcewicz
1
WYCIECZKA DO GDAŃSKA
- 13.04.2022
12 kwietnia klasy 2b i 3b uczestniczyły w wyjeździe do Gdańska. Podczas gdy klasa 3 d uczestniczyła w zajęciach na Politechnice Gdańskiej, klasa 2b wybrała się do równie ciekawego miejsca. Było nim Muzeum II Wojny Światowej. Pogłębiliśmy tam swoją wiedzę na temat wydarzeń z lat 1939-1945 jak i późniejszych. Dzięki audioprzewodnikowi oraz niesamowicie realistycznym eksponatom mogliśmy cofnąć się w czasie i poczuć tamtą makabryczną rzeczywistość. Tuż po opuszczeniu tego przejmującego miejsca, udaliśmy się w kierunku znajdującego się w pobliżu Starego Miasta, aby integrować się w jego atmosferze.
2
WSPÓŁPRACA Z UWM
- 11.04.2022
W ramach współpracy z kierunkiem Lingwistyka w biznesie na UWM w Olsztynie uczniowie z grupy rosyjskiej (kl. 3) i z grupy angielskiej (kl. 2) mogli wysłuchać dwóch ciekawych prelekcji online dotyczących zmian językowych, jakie zaszły w obu językach w okresie pandemii. Dnia 15 marca dr Katarzyna Góra zaprezentowała prelekcję pt. „Jak angielskie media przedstawiają koronawirusa", zaś dnia 5 kwietnia, podczas kolejnego spotkania online, dr Beata Jeglińska zaprezentowała wykład pt. "Сегодня зумились со студентами. Język rosyjski w czasach pandemii". Miejmy nadzieję, że w przyszłości nasze spotkania powrócą do tradycyjnego formatu i będziemy mogli zobaczyć się z wykładowcami w murach szkoły/uczelni.
AT
2
TRZYMAJMY KCIUKI ZA MAJĘ
- 07.04.2022
Trzymajmy kciuki za Maję, uczennicę z klasy 2b, która już 8 kwietnia weźmie udział w Mistrzostwach Świata Dywizji 1B w hokeju na lodzie kobiet.
WIZYTA UCZNIÓW Z SP12
- 02.04.2022
Dnia 30 marca gościliśmy w swoich progach 8-klasistów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu. Zaproszeni uczniowie wysłuchali wykładu przygotowanego przez uczennice z kl.1b, pt. ‘Bądź FIT – 10 zasad zdrowego odżywiania’ oraz zapoznali się z ofertą naszej szkoły. Tym samym zapoczątkowaliśmy cykl lekcji otwartych dla uczniów klas 8, na który serdecznie zapraszamy inne zainteresowane szkoły.
P. S. W ramach poczęstunku uczniowie mogli spróbować przepysznych przekąsek – koreczków FIT, również przygotowanych przez nasze urocze prelegentki!
1
PIERWSZE SPOTKANIE Z ÓSMOKLASISTAMI W MURACH NASZEJ SZKOŁY
- 23.03.2022
Symboliczny początek wiosny – 21 marca – okazał się dobrym dniem na zaproszenie ósmoklasistów ze szkół podstawowych nr 18 i nr 25. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą naszej szkoły na rok 2022/2023. Obejrzeli filmik promocyjny: Film Promocyjny 3LO w Elblągu - YouTube. Pod opieką starszych koleżanek i kolegów zwiedzili szkołę. Jedna z grup z SP 25 uczestniczyła dodatkowo w zajęciach laboratoryjnych. Uczniowie wykonywali różne doświadczenia chemiczne pod okiem nauczyciela, p. Pawła Banacha.
W działania promocyjne zaangażowali się tego dnia uczniowie klasy 2a, 2c i 3c. Trzeba przyznać, że byli dobrymi gospodarzami i zadbali o Naszych Gości.
Katarzyna Ruta
11
OFERTA EDUKACYJNA III LO - PLAKAT
- 14.03.2022
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
- 04.04.2022
"Zbliżją się Święta Wielkanocne i nasi wolontariusze, jak co roku, dołączyli w ostatni weekend 01-02.04.2022 do akcji przedświątecznej zbiórki żywności we współpracy z Bankiem Żywności. Z uśmiechem na twarzy zachęcali klientów Biedronki do dzielenia się żywnością z potrzebującymi, zbierając pełne kosze!!! Ogromne podziękowania za Waszą pracę , poświęcony wolny czas, empatie i pomoc!!! BRAWOO dla Juli Kużmicz, Juli Sieniuć, Natalii Kasprzyk, Węsierskiej Leny, Gagjew Poli, Kęski Nikodema , Jurczak Karoliny, Pietrzniak Justyny, Gabrieli Tracz, Kacpra Rosiaka, Oryl Weroniki, Marciniec Karoliny !!!"
WYNIKI WYBORÓW
- 02.04.2022
Miło nam poinformować, iż po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów w dniu 31 marca br. mandat Radnego do Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga otrzymały dwie uczennice naszej szkoły: Aleksandra Komorowska z klasy 2A i Kinga Gastoł z klasy 2C. Gratulujemy!
P. S. Warto dodać, iż wybory szkolne były czymś w rodzaju lekcji demokracji - pokazały jak kształtować obywatelskie postawy wśród młodzieży oraz zachęcać ich do udziału w wyborach w przyszłości (zadbaliśmy o dużą, ponad 80%, frekwencję!).
WYJAZD EDUKACYJNY DO GDAŃSKA
- 27.03.2022
W piątek 23 marca 2022 r. uczniowie klasy 1b i 2a wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Gdańska.
Jednym z punktów programu był udział w wykładzie z zakresu prawa cywilno- karnego, który poprowadziła prof. Anna Machnikowska. Uczniowie klas pod patronatem „Dziekana Wydziału Prawa i Administracji” UG mogli przekonać się, jak wyglądają zajęcia uniwersyteckie. Razem ze studentami III roku WPiA UG wysłuchali wykładu pt. „Rodzaje, przesłanki i poziomy funkcjonowania pozwów”.
Po wykładzie uczniowie klasy 2a wybrali się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie obejrzeli wystawę główną obejmującą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja zrobiła na uczniach duże wrażenie. Z pewnością nie była to nasza ostatnia wizyta w tym miejscu.
Klasa Ib udała się do Gdyni, gdzie zwiedziła Oceanarium. Zachwyciła nas bogata ekspozycja fauny i flary Bałtyku i mórz południowych. Prawdziwą „ucztą duchową” był spektakl w Teatrze Muzycznym w Gdyni pt. „Okno na parlament”. Dzień pełen wrażeń dopełnił spacer bulwarem gdyńskim w promieniach zachodzącego słońca i wspólna obiadokolacja.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.
K.R i T.R
9
AKCJA ŻONKILE
- 29.03.2022
SUPERBOHATEREM DLA MNIE JEST MÓJ TATA ŻOŁNIERZ „GROM-u”
- 28.03.2022
Tak zaczyna swoją opowieść Tomek Maciejko, nasz kolega z kl. 2 b. Tata to bardzo ważna osoba w jego życiu.
Pan Ryszard Maciejko 17 lat służył w elitarnej jednostce wojskowej GROM. Od 2002 roku uczestniczył wielokrotnie w misjach pokojowych w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie. Ochraniał VIP, niósł pomoc humanitarną, dowodził sekcją niebieską (wodną), której zadaniem było zabezpieczanie i kontrola statków wpływających do portów z wykorzystaniem abordażu, aby przeciwdziałać przekazaniu broni terrorystom.
Jednostka Wojskowa GROM został założona w 1990 roku przez gen. Sławomira Petelickiego. Tradycją nawiązuje do Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Od 1999 r. należy do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze JW GROM przygotowują się do prowadzenia operacji specjalnych, w tym działań ratunkowych, antyterrorystycznych, objętych wojną i kryzysem. Komandosi GROMU dysponują sprzętem wojskowym najnowszej generacji, porównywani są z amerykańskimi Delta Force czy francuską Gandarmerie Nationale.
Tata nauczył mnie, że nauką i pracą należy dążyć do celu. Niejednokrotnie ratując innych narażał własne życie. Jest dla mnie wzorem i wsparciem. Dzięki jego pasji zacząłem interesować się wojskowością. Biorę pod uwagę studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni i kto wie, może służbę w „GROMIE”?
O swoim tacie, Tomek opowiadał podczas otwartych lekcji historii i wos w kl. 1b, 2a, 2b, 3e, 3f.
Na zdjęciach z archiwum rodzinnego, Pan Ryszard Maciejko, tata Tomka.
T.R