3A integruje się z wychowawcą. W piątek klasa trzecia A zaserwowała sobie sporą dawkę adrenaliny podczas zabawy w paintballa. Było strzelanie w biegu i zza ukrycia ...i amunicja skończyła się bardzo szybko. Zabawa była wspaniała!
NARODOWE CZYTANIE 2023 W III LO
- 15.09.2022
W tym roku Narodowe Czytanie to dla Polaków okazja do zapoznania się z „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza. Romantyczna poezja naszego wieszcza bawiła, wzruszała i budziła grozę wśród uczniów III LO, którzy na zajęciach z wychowawcą w dniach 5.09.-9.09.2022 r. czytali teksty z podziałem na role, przygotowywali inscenizacje, scenki dramowe, plakaty, rysowali komiksy. Kreatywność uczniów utrwalona została w formie fotorelacji, o czym świadczą zdjęcia.
12
WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY IB
- 13.09.2022
Tradycją naszej szkoły stały się wyjazdy integracyjne pierwszaków na pole golfowe do Pasłęka. Nie inaczej uczyniła klasa Ib, która udała się wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Macieszą i p. Tomaszem Stężałą właśnie do Sand Valey.
Jest to mistrzowskie pole golfowe, które rozciąga się na ponad 80 hektarach malowniczego krajobrazu. Sand Valey sklasyfikowano jako jedno z najlepszych pól golfowych w Europie, więc warto być tam choć raz.
W pięknych, jesiennych okolicznościach przyrody uczniowie mieli okazję poznać się lepiej, porozmawiać a także spróbować gry w golfa, której tajniki przedstawił pan Tomasz Stężała.
Integracja nie mogłaby się obyć bez ogniska i kiełbasek, więc ten kulinarny akcent zakończył naszą pierwszą klasową wycieczkę.
K.M.
WYSTAWA PT.”PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ- HISTORYCZNA KONIECZNOŚĆ” OTWARTA!
- 12.09.2022
Przy Moście Wysokim otwarto w piątek, 9 września, wystawę pt. „Przekop Mierzei Wiślanej - historyczna konieczność”. Ekspozycja pokazuje kolejne etapy budowy kanału, nawiązuje także do historii jego koncepcji. Autorem wystawy jest Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Otwarcie wystawy uświetnił swoją obecnością prezes IPN, dr Karol Nawrocki. Zaznaczył, iż „przekop Mierzei Wiślanej ma swoją długą tradycję, sięgającą do końca XVI wieku.” - Decyzja o przekopie mierzei Wiślanej jest decyzją kierującą nas w stronę bezpieczeństwa i dobrobytu. Ma ona dwa wymiary, obok historycznego również gospodarczy, bo ta inwestycja daje miastu Elbląg zwiększenie przeładowności elbląskiego portu z 90 ton rocznie do 3,5 mln ton. Wystawa opowiada o tym, iż przekop Mierzei Wiślanej, swobodny dostęp Elbląga do basenu Morza Bałtyckiego ma swoją długą tradycję, sięgającą do końca XVI wieku – mówił dr Karol Nawrocki.
Wystawę w Elblągu będzie można zwiedzać jeszcze klika tygodni, po czym wyruszy w drogę po Polsce!
W uroczystości( mimo kapryśnej aury) uczestniczyła klasa 3a.
T.R
14
SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI : WARTO SPEŁNIAĆ MARZENIA!
- 12.09.2022
8 września uczniowie klasy 1 a spotkali się z absolwentami III liceum: Patrycją Kwiatkowską, Patrycją Baranowską i Kubą Marcem, którzy odwiedzili mury naszej szkoły. W 2019 r. ukończyli, z wyróżnieniem, naukę w klasie pod patronatem” Wydziału Prawa i Administracji UG”, zdali maturę i aktualnie studiują na Uniwersytecie Gdańskim i UWM w Olsztynie prawo i administrację oraz na UMK w Toruniu socjologię i stosunki międzynarodowe.
Młodzież kl. 1 a z wielkim zainteresowaniem słuchała wspomnień starszych kolegów, pytała o ścieżkę kariery. Usłyszała ,że kluczem do sukcesu jest systematyczna nauka, rozwijanie zainteresowań, pasji a przez to spełnianie marzeń!
T.R
STYPENDIUM SZKOLNE
- 31.08.2022
Do dnia 15 września 2022 r. u pedagoga/ psychologa szkolnego można składać CZYTELNIE WYPEŁNIONE wnioski o przyznanie stypendium szkolnego o charakterze socjalnym.
Warunkiem ubiegania się o tego rodzaju pomoc socjalną jest zamieszkiwanie ucznia wraz z rodzicem na terenie Gminy Miasta Elbląg.
Wymogiem niezbędnym do spełnienia, aby stypendium zostało ostatecznie przyznane jest rzetelne realizowanie OBOWIĄZKU NAUKI (regularne uczęszczanie do szkoły).
Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą; pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 600 zł.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca sierpnia 2022 r.
Szczegółowych informacji na temat stypendium szkolnego udziela pedagog/ psycholog szkolny
(tel. 55 625 88 42 lub w kontakcie za pośrednictwem komunikatora w dzienniku LIBRUS).
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
- 23.06.2022
Klasa 2D zakończyła w czerwcu projekt "Lekcje mechaniki w teorii i praktyce". Uczniowie przez cały rok szkolny pracowali nad konstrukcjami mostów.
Popatrzmy jeszcze raz jak wyglądała ich praca, oglądając film z realizacji :)
LEKCJE BIBLIOTECZNE
- 23.06.2022
W dniach 13-14 czerwca 2022 uczniowie klasy IB, ID, IIA i IID uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, zorganizowanych w Bibliotece Elbląskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu. W czasie wizyty poznali komputerowy warsztat informacyjno-wyszukiwawczy i zasady korzystania ze zbiorów obu bibliotek ( w tym filii bibliotecznych Biblioteki Elbląskiej) oraz możliwości zdalnego czy prezencyjnego dostępu do różnego rodzajów dokumentów. Mogli obejrzeć wystawę Starodruków opatrzoną komentarzem Pana Mateusza Paradowskiego a także dowiedzieć się, jakie imprezy kulturalne planowane są w najbliższym czasie. Wzięli również udział w ćwiczeniach rozwijających słownictwo, wyobraźnię i kreatywne myślenie, twórczo pracując ze skojarzeniami (Story Cubes) nad „giętkim” tworzeniem historii i opowiadań. Lekcje przeprowadziły: Pani Renata Milewska, kierownik Działu Naukowego i Literackiego Biblioteki Elbląskiej oraz Pani Magdalena Kobylińska z WMBP.
5
WIELKI SUKCES LITERACKI JULII
- 20.06.2022
Nasza tegoroczna absolwentka, uczennica klasy IIIe, Julia Węgrzyn wzięła udział w III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Maturzystów: „Wojna, po wojnie: nasz inny świat” organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i znalazła się w prestiżowym gronie 10 laureatów, zajmując IV miejsce w Polsce! Uroczysta Gala wręczenia nagród oraz panel dyskusyjny odbędzie się w dn. 09 -10.07. 2022 r. Już dziś zapraszamy wszystkich na transmisję online.
Autorzy 10 najlepszych prac wskazanych przez Grand Jury będą mogli wybrać nagrodę rzeczową w postaci zwolnienia z czesnego w jednej z uczelni partnerskich nagrodę finansową ufundowaną przez Fundację Collegium Civitas.
1. Akademia Leona Koźmińskiego
Konkurs dla maturzystów 2022 – Concilium Civitas
Julia przygotowywała pracę pod opieką pani Aleksandry Maciejewskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem eseju napisanego przez Julię:
SABINA STĘPNIEWSKA WYGRYWA INDEKS!
- 20.06.2022
Z ogromną dumą możemy ogłosić, że uczennica klasy 3b, Sabina Stępniewska, 18 czerwca wzięła udział w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym gdzie uzyskała tytuł finalistki.
Finał Olimpiady odbył się na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Nasza zdolna uczennica zakwalifikowała się do ścisłej czołówki największych znawców tematu z całej Polski i ostatecznie zakończyła zmagania na 26 miejscu w Polsce.
Sukces przełożył się na możliwość zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na wielu prestiżowych uczelniach i kierunkach. Tym samym Sabina, której został jeszcze rok do ukończenia szkoły, ma już zapewnioną przyszłość na studiach. Dodatkowo talent, wiedza i wysiłek włożony w przygotowanie do Olimpiady został nagrodzony wyjazdem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Serdeczne gratulacje i wyrazy uznania!
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
- 20.06.2022
III LICEUM DLA DZIECI CHERSONIA NA UKRAINIE
- 15.06.2022
„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”
Młodzież z klasy 1 b wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku włączyła się w akcję pomocy humanitarnej dla Chersonia, okupowanego od 1 marca 2022 roku przez wojska Federacji Rosyjskiej. Przez dwa tygodnie- od 6 czerwca zebraliśmy i przekazaliśmy dla dzieci tego leżącego nad Morzem Czarnym 300-tys. ukraińskiego miasta i portu: pampersy, żywność w słoiczkach, kaszki błyskawiczne, chusteczki higieniczne, nawilżane, żele pod prysznic, środki przeciwbólowe, opatrunkowe i kremy przeciw odparzeniom dla niemowląt.
Koordynatorem akcji z ramienia IPN w Gdańsku był Pan Bartosz Januszewski a w szkole wychowawczyni 1b Pani Teresa Rakowska.
MŁODZI HUMANIŚCI W INSTYTUCIE PEDAGOGICZNO-JĘZYKOWYM
- 13.06.2022
PROJEKT POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ W III LICEUM W ELBLĄGU
- 13.06.2022
W poniedziałek, 6 czerwca 2022 r. nastąpiło podsumowanie projektu naukowego pt. „Lekcje mechaniki w teorii i praktyce” pod patronatem Katedry Mechaniki Budowli, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Opiekunem naukowym projektu była dr. hab. Pani Agnieszka Tomaszewska, profesor PG.
W prezentacji finałowej uczniowie klasy II d prezentowali samodzielnie wykonane konstrukcje mostów. Punktem kulminacyjnym był test przejazdu skonstruowanego, szkolnego robota. Pani Dyrektor Beata Orzech pogratulowała sukcesu uczniom, Pani Małgorzacie Kujawskiej – nauczycielce matematyki- szkolnemu opiekunowi projektu, Panu Sławkowi oraz obecnym rodzicom. Uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali pamiątkowe bluzy z logo Politechniki Gdańskiej.
Projekt finansowany był z programu URANIUM IDUB Politechniki Gdańskiej (nr Dec-3/2021/IDUB/III.3/Ur)
AMELIA MAJKA Z KL 2A W FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO O ZIEMIAŃSTWIE 1918-1945 R.
- 07.06.2022
3 czerwca 2022 r. w Nowym Dworze w Goszycach pod Krakowem, odbył się etap ogólnopolski konkursu „Bądźcie nadal apostołami Narodu! Ziemianie jako sąsiedzi – kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918-1945”.
Amelka obroniła pracę historyczną pt. „ Apostolat rodu Radziwiłłów 1918- 1945r.” i została finalistką ogólnopolską konkursu, zajmując V miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na historycznej niwie.
T. R.
DZIEŃ DZIECKA
- 10.06.2022
9 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią świętowali z kilkudniowym opóźnieniem Dzień Dziecka. Były lody, chwila relaksu na placu zabaw w parku Dolinka i główny punkt programu, czyli gra w kręgle. Atrakcji było sporo i wygląda na to, że wszystkim sprawiły dużo radości.
JAKUB SKIBIŃSKI FINALISTĄ ETAPU CENTRALNEGO OLIMPIADY WIEDZY O III RP
- 07.06.2022
Ogromnie cieszymy się z sukcesu ucznia klasy 3b Jakuba Skibińskiego, który 4 czerwca wziął udział w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o III RP uzyskując tytuł finalisty.
Podczas finału Olimpiady, który miał miejsce na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, rywalizowali najwięksi znawcy tematu z całej Polski. Od uczniów oczekiwano rozległej wiedzy z dotyczącej narodzin oraz funkcjonowania III Rzeczpospolitej – m.in. jej genezy, konstytucji, ustroju, systemu politycznego i partyjnego, samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, prawa, społeczeństwa, przestrzegania praw człowieka, polityki zagranicznej czy członkostwa w organizacjach międzynarodowych. Celem Olimpiady jest ponadto promocja takich wartości jak: demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny.
Sukces Kuby jest tym większy, że zapewnia mu możliwość zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na wielu prestiżowych kierunkach i uczelniach w Polsce.
Gratulujemy i życzymy naszemu wybitnemu uczniowi kolejnych sukcesów!
IX TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY W NASZEJ SZKOLE
- 06.06.2022
To już dziewiąty raz klasy o profilu prawno-dyplomatycznym wzięły udział w warsztatach na temat konstytucji. Poprowadził je Pan Paweł Sznajderowicz, adwokat z Elbląga, absolwent naszego liceum.
Zajęcia dla młodzieży w całej Polsce odbyły się od 30.05- 04.06.2022 r. w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy w Warszawie.
Celem projektu jest zwrócenie uwagi uczniów szkół średnich na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. Organizatorzy zadbali, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach IX Tygodnia Konstytucyjnego promowano świadome obywatelstwo i zachęcano młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.
W warsztatach, zorganizowanych w bibliotece szkolnej, 02 czerwca 2022 r. wzięły udział klasy: 1b i 3b.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
T. R.
1
LAUDACJA KSIĄŻKI PROF. ANDRZEJA GROTHA PT. „ELBLĄG. OD PRADZIEJÓW DO WSPÓŁCZESNOŚCI”
- 29.05.2022
Inna lekcja historii o 800 latach Elbląga.
24 maja 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyła się laudacja książki prof. Andrzeja Grotha pt. „Elbląg. Od pradziejów do współczesności”. W przystępny sposób prezentując dzieje miasta, książka ma zainteresować zarówno pasjonatów historii, jak i młodych czytelników.
Wydanie przygotowane zostało w oparciu o dużą naukową pracę, jaką była wielotomowa historia Elbląga, która powstawała na przełomie XX i XXI wielu. Prof. Groth zebrał w jednym dziele najważniejsze informacje o historii miasta, doprowadzając je aż do współczesności. Wydaniu książki patronował Witold Wróblewski prezydent Elbląga, który wsparł jej wydanie w nakładzie 500 egzemplarzy.
Podsumowaniem laudacji była debata historyczna dotycząca Elbląga z udziałem prof. Andrzeja Grotha, ks. prof. Wojciecha Zawadzkiego, Jacka Nowińskiego dyrektora Biblioteki Elbląskiej oraz Lecha Trawickiego dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Po zakończeniu debaty autor podpisywał swoją książkę nowym czytelnikom.
Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali : Amelia Majka 2a, Mikołaj Kłyszewicz 2a, Julia Kalkowska 3a i Łukasz Chomicz 3a wraz z Panią Mariolą Babraj.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
T.R
2