Strona główna
Erasmus +
- 03.10.2017
Od 24 do 30 września odbyło się kolejne spotkanie członków grupy Erasmus + w ramach trzyletniego projektu „Small towns in Europe”. Tym razem spotkanie młodzieży i nauczycieli z 8 krajów Europy odbyło się w Szwecji. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl.IIIa: Aleksandra Kłos, Julia Fieducik i Julia Rybska, wraz z nauczycielką języka angielskiego Anną Lasek. Oprócz Polski w projekcie biorą udział Szwecja, Niemcy, Holandia, Dania, Norwegia, Włochy oraz Kraj Basków.
Podczas 5 dni pobytu na miejscu uczniowie pracowali nad projektem „Sustainable Development” (Zrównoważony Rozwój) nauczyciele brali udział w warsztatach metodycznych, omawiali bieżący oraz planowali przyszłe projekty, zapoznawali się z systemem edukacyjnym Szwecji a wszyscy razem zwiedzali Karlskronę oraz Soft Center w Ronneby.
Oto niektóre z naszych działań w Szwecji: przygotowanie i wykonanie projektu w ramach tzw: zrównoważonego rozwoju, przygotowanie przez uczniów plakatów na wystawę na w/w temat, zwiedzanie Marine Museum w Karlskronie (wejście na okręt podwodny), zwiedzanie centrum Karlskrony, omawianie przez nauczycieli szczegółów projektów (przyszłych i obecnych) na pięknej wyspie Tjaro, zapoznanie się przez nauczycieli z technologią informacyjną w Knut Hahn w Ronneby, zwiedzanie całej szkoły (ciekawostka: każdy uczeń ma od szkoły na 3 lata laptop, na którym pracuje na większości zajęć),budowanie przez nauczycieli tzw.”shitty robots”, czyli robotów z odpadków, zapoznawanie się z nowoczesnymi metodami pracy, mieszkanie u rodzin szwedzkich (uczniowie), zapoznanie się z kulturą i stylem życia w Szwecji, spędzanie czasu razem z hostami szwedzkimi, wizyta w Soft Center w Ronneby (zapoznanie się z technologią Waterjet, czyli cięcia wodą, zapoznanie się z projektem „Cradle to cradle”, czyli nowoczesnym sposobem recyklingu w obiegu zamkniętym oraz z drukowaniem 3D.
Cały pobyt wspaniały, wnoszący mnóstwo nowych umiejętności, znajomości, wrażeń i pozytywnej energii!
Marsz Zdrowia
- 02.10.2017
W sobotę, 30 września 2017 r uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Marszu Zdrowia organizowanym przez Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Uczniowie klasy Ic i II c przeszli w różowym korowodzie ulicami naszego miasta, propagując zdrowy styl życia oraz profilaktykę chorób nowotworowych a szczególnie wagę badań we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Uczniowie przygotowali hasła propagujące ideę marszu. Konkurs na najlepsze hasło zostanie rozstrzygnięty za pośrednictwem specjalnej aplikacji na portalu społecznościowym facebook, gdzie odbędzie się głosowanie. Już dziś zachęcamy do oddania głosów na pracę naszych uczniów. Szczegóły w następnym materiale.
Ewa Piwcewicz
Salon Maturzystów 2017
- 30.09.2017
W dniu 28 września uczniowie kl. IIIA odwiedzili tegoroczny Salon Maturzystów.
Jest to od 11 lat największa w kraju edukacyjna kampania informacyjna , przeznaczona dla uczniów klas maturalnych. Salon to miejsce, gdzie matura spotyka się ze studiami –takie motto przyświeca organizatorom imprezy.
Rzeczywiście jest to doskonała okazja dla uczniów klas maturalnych, by uzyskać niezbędne informacje na temat ofert wyższych szkół zarówno polskich , jak i zagranicznych. Jednocześnie uczniowie mogli uczestniczyć w wykładach eksperckich dotyczących zasad egzaminowania.
Klasa III A uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Uczniowie wysłuchali wykładu ekspertów i egzaminatorów OKE Gdańsk na temat matury z historii, wos-u i języka polskiego. Mogli porozmawiać z ekspertami rynku pracy, którzy prezentowali zawody przyszłości.
Każdy uczeń mógł otrzymać Informator Maturzysty 2018, a także pobrać aplikację rankingową Perspektyw. Wyposażeni w taką wiedzę uczniowie z pewnością lepiej przygotują się do matury. Warto dodać, że Salon Maturzystów to impreza na ogromną skalę i odbywa się we wrześniu w największych ośrodkach akademickich w kraju.
Katarzyna Maciesza
Rzecznik Praw Ucznia w III LO wybrany
- 29.09.2017
W naszej szkole 26 września 2017 r. odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. W głosowaniu wzięło udział 76% uczniów III LO. Zdecydowaną większość głosów otrzymała pani Teresa Rakowska, nauczycielka historii, doświadczony pedagog, wychowawca, osoba życzliwa młodzieży. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy powodzenia w sprawowaniu tej ważnej w społeczności szkolnej funkcji
Wyniki matur w III LO
- 13.09.2017
Z ogromną radością informujemy, że w III LO wszyscy absolwenci zdali egzamin maturalny 2017. Gratulujemy wszystkim maturzystom i ich nauczycielom. Życzymy również dalszych sukcesów w nauce na wyższych uczelniach, a uczniom trzeciego rocznika, aby w maju 2018 r. powtórzyli sukces swoich starszych koleżanek i kolegów
Nowy rok szkolny w III LO
- 30.09.2017
Nowy rok szkolny rozpoczął się 4 września 2017 r. W III LO jest on szczególny, ponieważ przyniósł dużo zmian. Dyrektorem szkoły została p. Beata Orzech, a stanowisko wicedyrektora objął p. Paweł Banach. W murach III LO naukę rozpoczęła młodzież pierwszego rocznika w dwóch klasach humanistycznych: dyplomatyczno-językowej pod patronatem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz reportersko-dziennikarskiej, w klasie medyczno-przyrodniczej i politechniczno-informatycznej. Nowy rok szkolny dla kadry pedagogicznej i młodzieży jest ostatnim rokiem pracy w budynku przy ulicy Saperów. W następnym roku po wakacjach III LO zostanie przeniesione do nowej siedziby w centrum miasta. Życzymy wszystkim nauczycielom satysfakcji w pracy, a uczniom świetnych wyników w nauce i dobrej zabawy.
Wycieczka do Małopolski
- 30.09.2017
Dobry duchu renowacji daj nam siły koncentracji
11 września 2017 r. 43-osobowa grupa młodzieży z klasy 2d, 2a i 2c pod opieką dwóch wychowawców: Pani Ewy Orkwiszewskiej i Pani Teresy Rakowskiej oraz Pani Marioli Babraj wyjechała na wycieczkę do Małopolski. Naszym celem było zwiedzenie charakterystycznych miejsc tego regionu.Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli Wieliczka. Były wśród nas osoby, które zobaczyły ją po raz pierwszy, ale również i tacy, którzy po raz kolejny spotkali się z magiczną opowieścią o człowieku i naturze. Jej urok i niespotykany widok wnętrz solnych każdemu zapierał dech w piersiach.
Przechodząc długimi, krętymi korytarzami mogliśmy zaobserwować cuda natury, takie jak stalagmity czy stalaktyty, ale również figury wyrzeźbione w soli. Niektórzy nas, nie dający wiary w występowanie chlorku sodu w kopalni, mogli sami sprawdzić jego zawartość w ścianach, suficie, a nawet w podłodze.
Integracyjne kajaki
- 30.09.2017
Jan Paweł II uwielbiał spływy kajakowe, dlatego też klasa I C chciała się przekonać o ich wspaniałości.W dniach 21 i 22 września 2017 r. 21-osobowa grupa pod opieką dwóch wychowawców: Pani Iwony Stando i Pana Waldemara Macieszy, przebywała na wycieczce w Borsku. Miejscowość ta leży nad pięknym Jeziorem Wdzydze, zwanym Morzem Kaszub. Naszym celem było przepłynięcie 17 kilometrów na rzece Wdzie.Niektóre osoby do kajaku weszły po raz pierwszy. Nie przeszkodziło to im jednak w parciu naprzód. W czasie wiosłowania mogliśmy obserwować piękny krajobraz, gdyż rzeka płynęła przez środek zielonego, gęstego lasu. Pogoda dopisywała, gdyż nie zmoczyła nas ulewa, a wiatr również nie był zbyt wielki. Pomimo zmęczenia, po pięciu godzinach, wszyscy wrócili z radością do ośrodka. Po udanym spływie czekała na nas pyszna obiadokolacja, a wieczorem - ognisko pełne kiełbasek i ciekawych opowieści. Nie zabrakło tam również śmiechu z opowiadanych żartów czy kawałów. Wycieczka pozwoliła nam na chwilę powrócić do utęsknionych wakacji. Była też świetną okazją do integracji pierwszej klasy.
Szkolny Klub Golfowy
- 07.09.2017
Szkolny Klub Golfowy przy III Liceum Ogólnokształcącym zaprasza chętnych uczniów do rozpoczęcia nauki gry w golfa (lub kontynuacji) w roku szkolnym 2017/18. Projekt realizowany jest wspólnie z polem golfowym Sand Valley w Pasłęku. W ramach zająć w czasie wolnym (jedno popołudnie po lekcjach) odbywać się będą wyjazdy do Pasłęka na trwające około 90 minut spotkania, przygotowujące do uzyskania tzw. “zielonej karty”. W pierwszym semestrze gramy do początków listopada (do zmiany czasu), zimą odbywać się będą zajęcia teoretyczne związane z nauką zasad gry i punktacji, a w drugim semestrze gramy od momentu otwarcia pola golfowego aż do końca czerwca. Zajęcia i sprzęt golfowy klub udostępnia bezpłatnie. Opłacamy jedynie koszty przejazdu z Elbląga do Pasłęka. Grupa powinna liczyć min. 8 osób.
Chętni proszeni są o zgłaszanie się do p.Tomasza Stężały, po odbiór deklaracji uczestnictwa.
IIc na „Ruchomych wydmach”
- 27.09.2017
W dniach 12-14 czerwca 2017r. odbyła się wycieczka klasowa do Ośrodka Wypoczynkowego "Janina" w Nowęcinie, k. Łeby. Udział w niej brała klasa IIc wraz z wychowawcą p. Pawłem Banachem, oraz p. Małgorzatą Kujawską.Uczniowie razem z opiekunami o godz. 8:05 wyruszyli pociągiem z Elbląga do Lęborka, skąd busem przemieścili się dalej do Nowęcina, gdzie znajduje się ośrodek. Tuż po przyjeździe, uczniowie udali się do swoich domków.Po obiedzie, rozpoczęła się wędrówka plażą z Łeby na ruchome wydmy, a dokładnie na wydmę "Łącką", skąd rozciągał się piękny widok na morze Bałtyckie z jednej strony i jezioro Łebsko z drugiej. Następnie udali się do Muzeum Wyrzutni Rakiet, skąd statkiem przez Jezioro Łebsko dostali się do Rąbki.Na zakończenie pierwszego dnia wycieczki, wszyscy zasiedli przy ognisku, by zjeść smaczne przekąski, a także posłuchać i pośpiewać "hity" ogniskowe przy akompaniamencie gitary oraz ukulele.Następnego dnia, tuż po śniadaniu klasa wraz z opiekunami wybrała się na kolejną, tym razem dłuższą wędrówkę. Obiektem zwiedzania w tym dniu była latarnia morska "Stilo", w Osetniku, niedaleko Sasina. Ponad dwudziestokilometrowa droga powrotna do Nowęcina dostarczyła wiele "niespodzianek", zmęczenie oraz bóle nóg, lecz pomimo tego, wszyscy wrócili szczęśliwi do ośrodka, gdzie do wyboru dalej mieli: kąpiel w basenie, dla wytrwałych - spacer do Łeby po pamiątki, a także po prostu zrelaksowanie się po długiej wędrówce w swoich domkach. Klasa IIc wraz z opiekunami w drodze powrotnej zwiedzili jeszcze rynek w Lęborku i wrócili do Elbląga o godz. 13:00. Z dworca PKP wszyscy rozeszli się w swoją stronę, wspominając jeszcze przy tym wspaniałe chwile z wycieczki. To kolejny już wyjazd klasowy, w którym uczniowie profilu medyczno-przyrodniczego uwierzyli w swoje możliwości i przekonali się o swojej determinacji, a długie wędrówki jeszcze bardziej umocniły więź klasową.
Kasia Szumska
Dzień Patrona
- 27.09.2017
,, Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali’’ słowami św. Jana Pawła II rozpoczęło się spotkanie Pana Jana Zaborowskiego, Dyrektora naszego liceum, z klasą I a.
Usłyszeliśmy barwną historię związaną z nadaniem imienia naszej szkole. Było to w 1999 roku- pielgrzymki papieża Polaka do Ojczyzny, podczas której Jan Paweł II odwiedził Elbląg.,, Cała procedura trwała jednak kilka lat, wspomina Pan Dyrektor. Wówczas w Polsce była tylko jedna taka szkoła , która przyjęła imię papieża. Wiedzieliśmy ,jak wielką osobowością i osobą jest JP II, nie łatwo było sprostać. Postanowiliśmy na początku zwrócić się z oficjalnym pismem do Watykanu o zgodę na Patronat. Ku naszemu zdziwieniu w dość krótkim czasie przyszła odpowiedź- pozytywna. Teraz należało sprostać ,, wyzwaniu’’. Jan Paweł II to człowiek gór, obieżyświat, pielgrzym. Postanowiliśmy , idąc jego śladem , zwiedzić wraz z młodzieżą nasze góry a następnie obraliśmy kierunek- Europa . Były Włochy, Paryż, Słowacja, Austria. Tradycje podróży pielęgnujemy , jako III LO do dziś. Wreszcie przyszedł czas na spływy kajakowe. Przez pierwsze lata całe roczniki, bywało że po 100- 140 uczniów brało w nich udział. To były piękne chwile -usłyszeliśmy. Nie trzeba wielkich pieniędzy aby ciekawie spędzić czas, ‘’ wspomina Pan J. Zaborowski. W 1999 roku władze miejskie jednogłośnie wyraziły zgodę na nadanie naszej szkole imienia Jana Pawła II. Jest ono wpisane w historię liceum do dziś.
Składamy podziękowania Panu Dyrektorowi za tę , jakże pouczającą lekcję historii i tradycji naszej alma mater. Przed nami jakże trudne zadanie aby czynić dobro a poprzez naukę stać się człowiekiem, na którym zawsze można polegać.
Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego w III LO
- 21.06.2017
Tegoroczne obchody Dnia Języka Rosyjskiego, ustanowionego przez Radę ONZ w 2010 roku, rozpoczęły się 7 czerwca niecodzienną grą językową. Uczniowie z grupy językowej I/4 mieli za zadanie odnaleźć ukryte na korytarzach szkolnych matrioszki z zadaniami leksykalno-gramatycznymi. Gra już na starcie przerosła niektórych uczestników – część matrioszek w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła, co uniemożliwiło rozwiązanie większości zadań . Mimo trudności natury technicznej, udało się wyłonić parę zwycięzców. W tym samym czasie na korytarzach szkolnych pojawiła się mini-wystawa poświęcona rosyjskiej bajce animowanej i wierszowanej. Zaprezentowano m. in. fragmenty bardziej i mniej znanych utworów baśniowych Aleksandra Puszkina – twórcy współczesnego literackiego języka rosyjskiego, pojawili się również bohaterowie najsłynniejszych filmów animowanych. Zwieńczeniem Dnia Rosyjskiego był wykład zaprezentowany 8 czerwca przez dr hab. Helenę Pociechinę z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład pt. Rosja a Ukraina. Pokrewieństwo języków i konflikt kultur przybliżył przyczyny oraz wskazał możliwe źródła skomplikowanych obecnie relacji rosyjsko-ukraińskich. Pojawiły się liczne odniesienia do wspólnej przeszłości kulturowej obu państw, które zostały ukazane przez wykładowcę na tle najważniejszych wydarzeń historycznych z okresu Rusi Kijowskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i współczesnej Rosji.
Anna Tokarewicz, nauczyciel języka rosyjskiego
Galeria zdjęć
- brak danych