Strona główna
"1OO POZDROWIEŃ NA 100- LECIE NIEPODLEGŁOŚCI"
- 06.10.2018
W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu uczniowie III LO wysłali do 100 szkół w Polsce kartki pocztowe z pozdrowieniami oraz informacjami dotyczącymi Elbląga. Pozostaje nam niecierpliwie czekać na listonosza :) Mamy nadzieję, że już niedługo przyniesie nam wieści z całej Polski.
A. M.
INTEGRACJA W KLASIE I C
- 02.10.2018
W ramach integracji zespołu klasowego uczniowie Ic wybrali się wraz z opiekunami na pole golfowe Sand Valley w Pasłęku. Głównym punktem programu były zajęcia integracyjne, przeprowadzone w pięknych okolicznościach przyrody przez pedagoga szkolnego panią Aleksandrę Witkowską oraz wychowawcę panią Ewę Piwcewicz. Były one okazją do lepszego poznania się i zabawy. Młodzież miała okazję zrobić pierwsze kroki w grze w golfa pod okiem doświadczonego w tej dyscyplinie nauczyciela naszej szkoły pana Tomasza Stężały. Zabawę zwieńczył piknik z pysznymi grilowanymi kiełbaskami.
Ewa Piwcewicz
DWA DNI W ŚREDNIOWIECZNYM ZAMKU
- 02.10.2018
Dwa dni w średniowiecznym zamku-sala tortur, pokaz husarii i warsztaty dawnych mistrzów. To nie wszystkie atrakcje, które zobaczą uczestnicy warsztatów z historii i wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie klas IIa,b i IIIa w dniach 8-9.X.2018 r. odwiedzą zamek w Gniewie. Podczas pobytu zapoznają się z historią tej średniowiecznej budowli, głównymi zabytkami miasta Gniew, będą świadkami turnieju chluby oręża polskiego, husarii oraz zdobędą umiejętności mennicze, płatnerskie, drukarskie i tkackie. Nocleg w dormitoriach Domu Bramnego poprzedzi spotkanie z duchami zamku, które jak głosi legenda, straszą do dziś!
Warsztaty poprowadzą – pani Agnieszka Krzywdzińska, pani Mariola Babraj i Teresa Rakowska opiekun koła historyczno -społecznego.
JESIENNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
- 01.10.2018
Sportowy rok szkolny zainaugurowała drużynowa rywalizacja szkół średnich w biegach przełajowych. Przed rozpoczęciem zmagań biegowych nastąpiło podsumowanie wyników zeszłorocznej Licealiady. Było nam bardzo miło, gdyż nasi licealiści osiągnęli wspaniały sukces. Po podsumowaniu wszystkich potyczek sportowych, dziewczęta zajęły pierwsze miejsce a chłopcy sklasyfikowani zostali na drugim stopniu podium – gratulacje!
Kapryśna pogoda nie przeszkodziła w rozegraniu tegorocznych sztafet przełajowych a miejscem zmagań był Park Kajki. Każdy z biegaczy miał do pokonania dystans 800m. Nasze dziewczęta w składzie: Aleksandra Wołowska IIIC, Zuzanna Rejnman IIc, Kinga Dzienisz IIc, Laura Milczanowska IId, Magdalena Sacewicz IId, Maja Dalidowicz Ib, Oliwia KabułaIc , Oliwia Semwicka Ic, Klaudia Stępkowska Ic, Natalia Zagalska Ic biegły wspaniale i ukończyły zawody na miejscu drugim. Chłopcy w składzie: Wojciech Wojtyna IIIa, Godlewski Dominik IIa, Michał Ząbek Iia, Jakub Hryciuk IIb, Jakub Weis IIb, Radek Pasik IIb, Łukasz Chadaj IId, Andrzej Futrega Id, Jakub Lewandowski Id, Kacper Zieliński Id podczas bardzo zaciętej rywalizacji przybiegli na metę w środku stawki.
Gratuluję wszystkim naszym lekkoatletom zaangażowanej walecznej postawy!
NARODOWE CZYTANIE
- 28.09.2018
Dnia 8 września 2018 r. uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.
Fotoreportaż z tego wydarzenia stworzyła uczennica klasy 2a o profilu reportersko-dziennikarskim, Martyna Łotach.
OJ, DZIAŁO SIĘ :)
- 26.09.2018
Wreszcie nasze pierwszaki zostały " oficjalnie" przyjęte w szeregi braci uczniowskiej. Motywem tegorocznych otrzęsin były gorące Hawaje. Wszystkie klasy przygotowały fantastyczne przebrania i tańce hawajskie. Uczniowie brali również udział w zmaganiach sportowych i quizach przygotowanych przez klasę 2d. Najlepsza okazała się klasa 1b, która przez cały rok chodzić będzie w glorii zwycięstwa, a w przyszłym roku przygotuje otrzęsiny klas pierwszych :)
WARSZTATY LITERACKIE W III LO
- 25.09.2018
Uczniowie klasy II b w 21 września 2018 r. wzięli udział w warsztatach literackich w ramach VI Festiwalu Literatury Wielorzecze prowadzonych przez Panią Annę Nawrocką, elbląską poetkę. Młodzież rozmawiała o istocie poezji, powstawaniu wierszy, tomików poetyckich, czytelnikach poezji. Następnie nasi humaniści podjęli się próby tworzenia poezji, czytali swoje utwory, wymieniali uwagi i wrażenia. Zajęcia pokazały wielką wrażliwość i kreatywność uczniów klasy II b.
WYKŁADY DLA KLAS HUMANISTYCZNYCH
- 23.09.2018
Dnia 19 września 2018 r. w murach naszej szkoły gościł antropolog kulturowy i eseista prof. dr hab. Waldemar Kuligowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kulturoznawca i dziennikarz dr hab. Mirosław Pęczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Panowie wygłosili wykłady dla uczniów klas humanistycznych. Tematem pierwszego spotkania prowadzonego przez p. Waldemara Kuligowskiego były „Miejsca oporu. Wprowadzenie do praktyk sprzeciwu kulturowego”. Udział w tym wykładzie wzięli uczniowie klasy 3a. Drugą grupę słuchaczy stanowili uczniowie klasy 2a, którym o „Muzyce w kulturze oporu” opowiadał p. Mirosław Pęczak.
Zajęcia przeprowadzone w naszej szkole związane były z rozpoczynającym się tego dnia VI Elbląskim Forum Kulturoznawczym, które poświęcone było następującej problematyce: „Miejsca oporu. O kontr-kulturach kultury polskiej”.
Następnego dnia, 20 września, w konferencji naukowej organizowanej w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida uczestniczyli między innymi uczniowie klasy 2a i 3a, którzy mogli zapoznać się z wynikami badań nad „miejscami oporu”. Prelegentami byli przedstawiciele ośrodków naukowych z Gdańska, Torunia, Poznania i Warszawy.
Podczas konferencji poruszono również problem uchodźców. W formie happeningu o wyprzedaży garażowej organizowanej w Poznaniu na rzecz uchodźców opowiedziała Lia Dostileva. Artystka wyjaśniła, że organizowane charytatywnie wyprzedaże książek, płyt, ubrań itp. mają na celu pozyskanie pieniędzy dla tych osób. Przed Biblioteką Elbląską nastąpiło także przekazanie na ręce dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego, pani Beaty Orzech, symbolicznej kamizelki należącej do jednego z uchodźców. Nasza szkoła została w ten sposób zobligowana do zorganizowania akcji mającej na celu pomoc uchodźcom oraz przekazanie kamizelki do kolejnej instytucji. Szczegóły wkrótce!
(kliknj zdjęcie, aby przejść do pełnej galerii)
WYCIECZKA DO BISKUPINA
- 20.09.2018
Dnia 18 września klasa Ib z wychowawcą uczestniczyła w wycieczce do Biskupina. W trakcie odbywającego się tam XXIV Festynu Archeologicznego pod hasłem „Od wymiany po stragany” uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dawnym rzemiosłem: tkactwem, farbiarstwem, bursztynnictwem, obróbką krzemienia, garncarstwem i wieloma innymi. Odtworzono wygląd: obozowiska łowców i zbieraczy z epoki kamienia, osady pierwszych rolników, osady obronnej kultury łużyckiej oraz wczesnopiastowskiej. W ramach wydarzenia odbyły się również prezentacje popularnonaukowe oraz warsztaty wykonania ozdób. Mieliśmy możliwość zapoznania się z ekspozycją poświęconą stanowisku archeologicznemu oraz specjalnie przygotowaną wystawą czasową, nawiązującą do hasła przewodniego festynu.
Była to doskonała okazja do integracji i świetnej zabawy.
Agnieszka Krzywdzińska
SOLIDARNA SZKOŁA
- 20.09.2018
W roku szkolnym 2018/2019 III LO będzie realizowało program Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności pt. „Solidarna Szkoła”. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności oraz zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz tych wartości, jak również edukacja na temat historii ruchu Solidarność.
W semestrze zimowym będziemy realizowali ścieżkę Polska Niepodległa, w ramach, której podejmiemy działania związane z rolą kobiet od 1918 do 1989 roku. Chcemy się przyjrzeć się roli kobiet w działalności opozycyjnej w okresie PRL. Naszym zadaniem jest również włączenie idei solidarności do programu wychowawczego szkoły oraz działanie na rzecz potrzebujących w najbliższej okolicy.
Agnieszka Krzywdzińska
KONKURS
- 21.09.2018
Zapraszam uczniów do udziału w konkursie piosenki patriotycznej.
Konkurs odbędzie się 08.11.18
Warunkiem jest przygotowanie jednego utworu o tematyce patriotycznej (pieśń tradycyjna, współczesna lub autorska).
Osoby zainteresowane ( soliści lub zespół) zgłoszą się do Pani Joanny Nowak (gab. 27).
NIE HEJTUJĘ
- 18.09.2018
Zapraszam uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „NIE HEJTUJĘ -W CZASIE PODRÓŻUJĘ!”
Prace mogą być wykonane dowolną techniką i możliwe są wszelkie formy ekspresji - praca plastyczna, praca pisemna, fotoreportaż itp. Każdy z uczestników może przekazać tylko jedną pracę. Czeka na Was nagroda rzeczowa o wartości do 1000 zł za zajęcie pierwszego miejsca.
Prace opisane wg schematu przynosimy do 27.10 do gab. 27.
Galeria zdjęć
- brak danych