16 września w bibliotece naszej szkoły odbyły się warsztaty poetyckie. Pan Arco van Ieperen, wykładowca w Instytucie Pedagogiczno- Językowym PWSZ w Elblągu i poeta, przybliżył grupie 25 zainteresowanych uczniów z różnych klas rodzaje poezji i środki poetyckie na przykładzie utworów anglojęzycznych oraz zachęcał młodzież do tworzenia własnych wierszy. W czasie warsztatów uczniowie wyrażali swoje spostrzeżenia i konsultowali się z Prowadzącym- wszyscy spróbowali swoich sił w Haiku. Warsztaty przebiegły w przyjaznej atmosferze i miejmy nadzieję, że zaowocują dalszymi kreatywnymi próbami literackimi naszej młodzieży.
Aktualności
WARSZTATY POETYCKIE W IIILO
- 17.09.2021
- 1
WOLONTARIAT W IIILO
- 19.09.2021
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Regionalne Centrum Wolontariatu pragną podziękować naszym Wolontariuszom za chęci, zaangażowanie, poświęcenie wolnego czasu na rzecz zabezpieczenia charytatywnego biegu, podczas I Mistrzostw w Biegach Przełajowych w Bażantarni Elbląg 12.09 2021.
W czasie tej akcji Stowarzyszenie "Wystarczy jeden uśmiech" zebrało dla chorej, sześcioletniej Mai z Elbląga 13.448.12 zł
IA
Julia Balcerzak
Amelia Królik
Maja Wirkus
Julia Wyrzykowska
ID
Natalia Fijałkowska
Justyna Pietrzniak
IIIH
Kacper Rosiak
SPORTOWY ROK SZKOLNY 2021/2022 ROZPOCZĘTY !
- 16.09.2021
Jesienne biegi przełajowe zainaugurowały Sportowy Rok Szkolny 2021/2022. W pięknej scenerii Bażantarni odbyły się jak co roku „przełaje”. Zawodnikom sprzyjała także pogoda, ponieważ 15 września był prawdziwie słonecznym, jesiennym dniem. III LO wystawiło reprezentację w liczbie 15 zawodników.
Miejsca medalowe zajęli następujący uczniowie: Iza Cielesz, Miłosz Szczepanik, Denis van Ieperen oraz Alex van Ieperen. Naszym sportowcom gratulujemy !
Znakomity start w jesiennych biegach przełajowych to dobry prognostyk na rozpoczynający się właśnie sportowy rok szkolny. Warto w tym miejscu przypomnieć jak wygląda klasyfikacja szkół ponadpodstawowych w Licealiadzie za ubiegły rok szkolny.
Miło nam poinformować, że ubiegłoroczne zmagania zakończyliśmy po podsumowaniu wszystkich sportowych dyscyplin sukcesem:
- dziewczęta - pierwsze miejsce
- chłopcy - trzecie miejsce.
Gratulacje!
WM.
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
- 14.09.2021
Uczniowie naszej szkoły Kinga Sokalska (3d) i Krystian Dolegała (3d) uzyskali tytuł Mistrza Polski FTS Formacji Tanecznych - dorośli + młodzież FORMACJA Jantar 1 Elbląg, w stylu standardowym.
link do mistrzowskiego występu:
https://www.youtube.com/watch?v=1q1fbeKoqU4
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
3
OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ICH OPIEKUNÓW
- 10.09.2021
W rozpoczynającym się roku szkolnym 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki wdraża działania mające na celu wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl
NASZA SZKOŁA JUŻ WŁĄCZYŁA HISTORIĘ
- 09.09.2021
Miło nam poinformować, że nasze liceum zostało zakwalifikowane do ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn 2021.
BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Projekt trwa od września do końca listopada 2021 r. Zaplanowano warsztaty i filmy o tematyce powstańczej. Uwieńczeniem akcji będą kartki skierowane do żyjących powstańców warszawskich 1944 r. Planujemy akcję charytatywną „Wesprzyj Powstańców Warszawskich” symboliczną złotówką „od serca”.
T. R
NARODOWE CZYTANIE W III LO
- 07.09.2021
Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotykamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji .
4 września reprezentacja III LO uczestniczyła w miejskiej edycji NC.
W gościnnych progach I LO spotkali się przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie elbląskich szkół. Wybrany z dramatu Zapolskiej akt i scenę czytali: pani Dyrektor Beata Orzech, pani Mariola Babraj oraz uczennice klasy IIc-Kinga Gastoł i Inga Wiśniewska. Aplauz publiczności był najlepszym podziękowaniem dla naszych recytatorów.
W tym tygodniu uczniowie i nauczyciele III LO w Elblągu kontynuują szlachetne przedsięwzięcie. Klasa IIIg i III c zapoznała się z tekstem dramatu Gabrieli Zapolskiej oglądając fragmenty spektaklu z genialna Anną Seniuk w roli Dulskiej.
Zachęcamy do wspólnego czytania !
K.M.
SPOTKANIE Z MISTRZEM
- 07.09.2021
W miniony poniedziałek młodzież III LO rozpoczęła kolejny rok edukacji filmowej obejrzeniem w kinie Światowid pokazu filmu pt „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. Historia polskiego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego nie pozostawiła nikogo obojętnym. Wybitny sportowiec, szlachetny człowiek znalazł się w „piekle na ziemi”, jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz. Film stanowi przejmującą lekcję historii XX wieku.
D.S.
Rekrutacja uczestników projektu „ELBLĄSKA SZKOŁA EKSPERYMENTU”
- 07.09.2021
„Elbląska Szkoła Eksperymentu”
dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego
JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO
- 02.09.2021
We wrześniu 2021 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu obchodzić będzie jubileusz 30-lecia swego istnienia. To wyjątkowa i ważna rocznica w historii działalności Szkoły.
III LO przez 30 lat swojego istnienia zapisało się w świadomości elblążan i stało się ważnym punktem na edukacyjnej mapie naszego miasta. Absolwenci kolejnych roczników rozwijają zawodowe kariery w Polsce i na świecie, studiują na wielu renomowanych uczelniach.
Szkoła nadal się rozwija i dokłada wysiłków, by sprostać zmieniającym się potrzebom edukacyjnym. Jubileusz to czas podsumowań, ale także planów na przyszłość.
W atmosferze przygotowań do jubileuszu, który zaplanowany jest na 30 września upłynęło otwarcie roku 2021/2022. Dyrektor szkoły pani Beata Orzech szczególnie serdecznie przywitała uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Przedstawiciele „pierwszaków” złożyli ślubowanie, iż o dobre imię szkoły będą dbać rozwijając swoje pasje, realizując się w nauce, sporcie, kulturze. Uczniowie klas pierwszych zapoznali się ze swoimi wychowawcami, poznali budynek szkoły.
Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku szkolnym nauka będzie wyłącznie stacjonarna a sytuacja epidemiologiczna pozwoli społeczności III LO cieszyć się wydarzeniami związanymi z jubileuszem.
5
1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA
- 02.09.2021
1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa
„ Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.’’
K. I . Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte’’
1 września 1939 r. o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weis uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km. Polska znalazła się w niekorzystnym położeniu strategicznym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju.
Atak III Rzeszy Niemieckiej był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jednocześnie w dniu 3 września 1939 r. rząd ZSRS wyraził zgodę na nadawanie przez radiostację w Mińsku specjalnego sygnału umożliwiającego radionawigację Luftwaffe we wschodnich rejonach Polski. Pierwszym miastem, na które spadły niemieckie bomby już o 4.40, był Wieluń następnie Westerplatte, Gdynia, Puck, Hel.
Dziś w 82. Rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd 6 milionom Polaków wojskowych i ludności cywilnej , poległych w latach 1939-1945 na wszystkich frontach tej wojny.
Chwała Bohaterom!
Rekrutacja uczestników projektu "Elbląska Szkoła Eksperymentu"
- 01.09.2021
Podręczniki na rok szkolny 2021/2022
- 03.08.2021
W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego w naszej szkole odbywa się giełda używanych podręczników.
Proszę wstrzymać się z zakupem podręcznika do języków obcych. Nauczyciele uczący podejmą decyzję o doborze podręcznika we wrześniu.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
- 29.06.2021
Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie,
drży powietrze po ich śmigłym zniku.
Wakacje, panie profesorze!
Julian Przyboś „Lipiec”
Słowa poety z pewnością oddają atmosferę, jaka panowała podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Ten trudny rok, łączący naukę stacjonarną, zdalną i hybrydową zakończyliśmy mimo wszystko z radością i nadzieją, że taki rodzaj nauki już się nie powtórzy.
Uroczystość odbyła się w szkolnej hali sportowej w dwóch turach z powodu obostrzeń sanitarnych. Pani Dyrektor-Beata Orzech odczytała życzenia zarówno od Prezydenta Miasta Elbląga jak i Ministra Edukacji Narodowej i Nauki.
Podczas gali nagrody otrzymali też uczniowie wyróżniający się w nauce oraz innych działaniach na rzecz szkoły.
Najwyższe średnie uzyskały uczennice:
Aleksandra Kulesza z klasy IIc-5,87
Julia Otłowska z klasy IIh-5,57
Kinga Belczewska z klasy Ic-5,60
Wśród klas najwyżej uplasowała się Ia ze średnią 4,57, z kolei klasa Id odznaczyła się najwyższą frekwencją.
Należy dodać, że to właśnie uczniowie klasy Id stanowią trzon Spontanicznego Zespołu Muzycznego, który uświetnił uroczystość zakończenia roku szkolnego.
K.M.
Drodzy Ósmoklasiści !
- 06.06.2021
Dlaczego warto wybrać III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu?
Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.
Zapraszamy serdecznie !!!
STYPENDYSTKI PREMIERA W ROKU SZKOLNYM 2021/22
- 28.06.2021
Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22
II C Aleksandra Kulesza
II H Julia Otłowska
i Pani Dyrektor Beata Orzech
Stypendystki Premiera w roku szkolnym 2021/22 i Pani Dyrektor
KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
- 24.06.2021
Miło nam poinformować, że w nowym roku szkolnym 2021/22 kolejne klasy humanistyczne, zostaną objęte programem „ Klasa pod Patronatem WPiA UG”. Pani Beata Orzech, Dyrektor III LO podpisała wraz z Dziekanem WPiA UG , Panem dr hab. Wojciechem Zalewskim kontynuację współpracy dydaktyczno- naukowej. Wykładowcą wiedzy o prawie został Pan Piotr Zieliński, prawnik, absolwent oraz doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad prawem medycznym i bioprawem, a w szczególności nad aspektami dotyczącymi praw pacjenta”. Jest przewodniczącym Rady Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącym Wydziałowej Rady Doktorantów na Wydziale Prawa i Administracji UG.
Nasi uczniowie na zakończenie czteroletniego cyklu kształcenia otrzymają certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w programie, podwyższą kompetencje z zakresu wiedzy o prawie, co umożliwi im podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów i zaplanowaniu swojej przyszłości.
Teresa Rakowska, koordynator projektu
ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE PASJĄ OLI KULESZY
- 21.06.2021
O Aleksandrze Kuleszy –uczennicy klasy IIc ( profil medyczny) pisaliśmy już na stronie szkoły z racji jej osiągnięć naukowych. Ola brała udział w II etapie Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, w konkursie geograficznym Geoplaneta, teraz na koniec roku szkolnego 2020/2021 uzyskała średnią ocen 5, 85.
Oprócz znakomitych wyników w nauce Ola uzyskuje sukcesy w łyżwiarstwie figurowym, które trenuje już kilka lat. Od początku szkoły podstawowej trenuje łyżwiarstwo figurowe, a od dwóch lat również rolkarstwo figurowe. Obie dyscypliny są komplementarne wobec siebie. Aleksandra reprezentuje klub UKS „ Szóstka „ Elbląg a jej trenerka jest pani Beata Kukowska.
Ola trenuje cztery razy w tygodniu a uwieńczeniem treningów jest oczywiście udział w zawodach. W tym sezonie zawodniczka wzięła udział w trzech zawodach łyżwiarskich: WalleyCup w Warszawie, Puchar Bydgoszczy oraz Memoriał Marii Lelonkiewicz-Olszewskiej.
Z kolei na rolkach Ola startowała w Mistrzostwach Polski w Rumii oraz Wiosennym Pucharze także w Rumii.
Występ Aleksandry to tzw. program dowolny o określonym czasie, w którym zawodniczka musi wykonać odpowiednie skoki, piruety, kroczki i spirale.
Jak widać, da się pogodzić naukę w niezwykle wymagającym profilu ze sportowa pasją.
Oli gratulujemy i życzymy sukcesów zarówno na polu naukowym jak i sportowym!!!
K.M.
Aleksandra Kulesza
KLASA II B W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM
- 18.06.2021
15 czerwca klasa II b zwiedziła Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Jest to idealne miejsce na zapoznanie się z wielokulturową historią Żuław. W budynku dawnej mleczarni Leonharda Kriega z 1902 roku gromadzone są ślady dziedzictwa kulturowego Żuław delty Wisły. W części muzealnej prezentowane są następujące wystawy stałe: „Stolica Żuław. Delta Wisły” – prezentujące zabytki materialne związane z historią Żuław Wiślanych, m.in. elementy wiatraka z Ostaszewa, nagrobki (m.in. unikatowa stela z drewna modrzewiowego) oraz fragmenty budynków z miasta i okolicy, a także pamiątki związane z nowodworskim przemysłem. „Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej” – ekspozycja poświęcona mennonitom – pochodzącej z Niderlandów oraz północnych Niemiec wspólnocie religijnej, która osiedliła się na terenie Żuław w XVI wieku. „Strych pełen osobliwości” – kolekcja dawnych przedmiotów codziennego użytku, narzędzi rzemieślniczych oraz zabytków techniki użytkowej. „Magazynek strażnika wałowego” – rekonstrukcja dawnego pomieszczenia, służącego ochronie przeciwpowodziowej. Zwiedzanie obiektu uzupełniliśmy uczestnictwem w warsztatach tematycznych o Żuławach Wiślanych.
Dodatkowo mieliśmy okazję oglądać Lapidarium Cmentarz 11 wsi – filia w Żelichowie-Cyganku.Są to kamienie polne z wyrytymi datami śmierci, inicjałami zmarłych oraz gmerkami (znakami własnościowymi gospodarstw lub rodzin). Najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1691 a najmłodszy – 1798. Zapoznaliśmy się również z architekturą zabytkowego domu podcieniowego oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w Raczkach Elbląskich, gdzie według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii znajduje się depresja 1,8 m p.p.m., która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski
Klasa IIB na wycieczce
DZIEŃ PATRONA
- 15.06.2021
Dzień 10 czerwca – jak co roku – jest świętem Naszej społeczności szkolnej. W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wykonywali różnego rodzaju zadania. Wśród nich znalazły się takie jak: przygotowywanie plakatów poświęconych Janowi Pawłowi II, udział w szkolnym konkursie wymagającym wiedzy ogólnej oraz sprawdzającym umiejętność wyszukiwania informacji czy gry zespołowe. Nie zabrakło również bardziej oficjalnego akcentu – delegacja klas I pod opieką p. M. Babraj udała się na Stare Miasto pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyła kwiaty oraz poznała różne ciekawostki związane z patronem.
Mamy nadzieję, że była to inna forma zajęć lekcyjnych oraz kolejna okazji do integracji zespołów klasowych.
13Obchody Dni Patrona