• TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ
        • TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ

        • 02.11.2023
        • 1 października uczennice naszej szkoły brały udział w turnieju piłki ręcznej który odbywał się w ramach Licealiady. Reprezentujące naszą szkołę dziewczęta spisały się wyśmienicie i zajęły trzecie miejsce. Sukces cieszy tym bardziej, że nasz zespół składał się w połowie z uczennic klas pierwszych. W turnieju zagrały: Kinga Gastoł, Martyna Pakuła, Natalia Fijałkowska, Zofia Braczkowska, Małgorzata Gnaś, Hanna Zajączkowska, Natasza Romanowska, Julia Jaroszewska, Natalia Myszk.

      • WYCIECZKA DO KRAKOWA
        • WYCIECZKA DO KRAKOWA

        • 02.11.2023
        • dniach 11 i 12 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić kilka muzeów i ciekawych miejsc w Krakowie. A wszystko w ramach programu „Poznaj Polskę” który pozwolił nam bardzo zminimalizować koszty naszej wyprawy. Ale od początku. Podróż postanowiliśmy odbyć starym sposobem, czyli pociągiem.                                                                                                                       Najpierw poczekalnia i przesiadka w Malborku. Potem długa nocna podróż i  dojazd do Krakowa. Pierwszy dzień wycieczki mieliśmy zaplanowany praktycznie co do minuty. Po zakwaterowaniu i śniadaniu udaliśmy się do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę prezentującą sztukę polską XX i XXI wieku. Kolejnym muzeum na naszej liście był Wawel. Pogoda dopisywała więc trasę między Muzeum Narodowym a Zamkiem Królewskim pokonaliśmy pieszo. Tam mieliśmy przyjemność obejrzeć nową wystawę „Obraz złotego wieku” która ukazywała najlepszy okres w historii Polski. Zgromadzone na wystawie eksponaty zrobiły na ogromne wrażenie. Pierwszy dzień pomału dobiegał końca, po krótkim odpoczynku udaliśmy się na stary rynek. Jak wyliczył nasz „najlepszy matematyk” pierwszego dnia przeszliśmy ponad piętnaście kilometrów. 

          Drugiego dnia korzystaliśmy już z komunikacji miejskiej i pociągu ponieważ odległości były zbyt duże. Muzeum Lotnictwa Polskiego było kolejnym etapem naszej wycieczki. Druga część dnia to wyjazd do Wieliczki i zwiedzanie „Kopalni soli” która zrobiła na nas największe wrażenie. Oczywiście próbowaliśmy smaku ścian i sufitów .                                                                                              

          Dwa intensywne dni (drugiego dnia przeszliśmy czternaście kilometrów) sprawiły, że w takcie powrotu nie mogliśmy się oprzeć by choć na chwilę zamknąć oczy.

      • WYCIECZKA DO CENTRUM EKSPERYMENTU
        • WYCIECZKA DO CENTRUM EKSPERYMENTU

        • 30.10.2023
        • W  czwartek 26.10.2023 r. odbyła się wycieczka klasy 1c do Elbląskiego Centrum Eksperymentu przy ulicy Rawskiej, gdzie brała udział w zajęciach praktycznych z biologii oraz miała okazję zwiedzić bogato wyposażoną pracownię fizyczną. Na zajęciach biologicznych klasa obserwowała preparaty za pomocą mikroskopów. Miała również okazję stworzyć swoje własne obiekty badań z cebuli. Uczniowie wykazali się precyzją oraz ,,pewną ręką„ posługując się pęsetą oraz skalpelem.

      • ZWALCZANIE HEJTU
        • ZWALCZANIE HEJTU

        • 30.10.2023
        • Dnia 10 października grupa pięciu wolontariuszek pod opieką pani Doroty Pawłow wyruszyła do Ratuszu Staromiejskiego gdzie odbyło się spotkanie dotyczące zwalczania hejtu oraz radzenia sobie z nim. Prowadzącym tego spotkania był Marcin Józefaciuk, który jest nauczycielem z 18-letnim stażem w placówce łódzkiej, a także znany jako prowadzący programu "Nastolatki rządzą kasą". Na zajęciach nasi uczniowie mieli szansę dowiedzieć się: co to jest hejt, jak sobie z nim radzić, jak rozpoznać hejt/ofiarę hejtu oraz hejtera i kiedy stajemy się ofiarą hejtu . Zajęcia te zmotywowały naszą grupę wolontariuszek do stworzenia gazetki dotyczącej hejtu, aby podzielić się zdobytą wiedzą naszej społeczności szkolnej.

      • ZAJĘCIA W CENTRUM EXPERYMENT
        • ZAJĘCIA W CENTRUM EXPERYMENT

        • 27.10.2023
        • 26 października klasy 2c i 3a wzięły udział w zajęciach w Centrum Experyment w Gdyni. Były to odpowiednio warsztaty "Nie igraj z uzależnieniem" oraz "Biochemia w praktyce". Oprócz udziału w zajęciach, uczniowie mieli okazję zwiedzić Centrum Eksperyment. Zajęcia były bardzo ciekawe i przeprowadzone w profesjonalny sposób. Nikt się nie nudził!

      • DEBATA „ALGORYTM PRAWA” NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM
        • DEBATA „ALGORYTM PRAWA” NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

        • 26.10.2023
        • Bez strachu, ale nie pochopnie...

           

          26 października na zaproszenie Pani Doktor Anny Podolskiej,wykładowczyni Wydziału Prawa i Administracji UG, wzięliśmy udział w debacie na temat korzyści i zagrożeń AI - sztucznej inteligencji. Towarzyszył nam Pan Wicedyrektor Jacek Licznerski.

          Uczestnikami debaty byli studenci „Koła Prawa Międzynarodowego” i „Koła Prawa Europejskiego”, uczniowie  Liceum Akademickiego w Gdańsku i Liceum Ogólnokształcącego w Rumi.

          Moderatorami debaty z ramienia UG były: Pani Profesor Sylwia Majkowska- Szulc, Pani Doktor Ewelina Szatkowska i Pani Doktor Anna Podolska.

          Dyskutowano w trzech panelach:

          1.Czy Chat GPT jest źródłem niekończących się inspiracji, oszustwa, wyborem dla leniwych?

          2.Sharenting, troll parenting czyli internetowe- publiczne życie dzieci, bez ich zgody przyczyną hejtu i wielu tragedii w szkolnym i dorosłym życiu. Informacja w sieci nie umiera, żyje swoim życiem!

          3.Algorytm sztucznej inteligencji. Czy możliwy jest algorytm, pozwalający na bezpieczne i pełne korzystanie z AI?

          W trzecim panelu nasze stanowisko prezentowały: Natalia Krotowska, Daria Piech, Amelia Majka  i Olga Werner.

          Udział w debacie był ważnym doświadczeniem naukowym, edukacyjnym i kulturowym, bowiem dotyczył teraźniejszości i przyszłości naszego pokolenia- doby internetu.

          Prezentację do debaty przygotowali uczniowie klasy 4a:

          Hanna Idziaszek, Karolina Biernacka, Natalia Sołtysiak, Kamil Grabkowski, Michalina Hinz, Amelia Kutowska, Dominika Dąbała, Eliza Grabowska, Dominika Lempkowska, Mikołaj Kłyszewicz, Michał Kica, WojciechWakieć, Andrzej Nasarzewski, Amelia Majka, Daria Piech, Natalia Krotowska, Lea Szewc, Maria Gerlach , Oskar Szychowski, Olga Werner z kl. 3a oraz Bartosz Wilmański z kl. 3b.

          Podsumowaniem naszego pobytu w Gdańsku była wystawa współczesnego malarstwa i grafiki zatytułowana ”SainerKoloor”w Pałacu Opatów w Oliwie.

          Cały materiał zostanie udostępniony na stronie naszego liceum w zakładce PROJEKTY.

          Koordynator projektu: Teresa Rakowska

      • OTRZĘSINY 2023
        • OTRZĘSINY 2023

        • 26.10.2023
        • W środę 125 października 2023r. w sali gimnastycznej zebrało się siedem klas pierwszych, czyli ponad dwustu pierwszaków, aby przejść test przyjęcia do grona rodziny III LO.

          Wraz z klasami stawili się ich wspaniali wychowawcy, którzy nie tylko kibicowali swoim klasom, ale również brali razem z nimi udział w wielu konkurencjach.

          Po emocjonujących występach i konkursach jury uznało, iż najlepiej zaprezentowała się klasa Ic wraz z wychowawczynią p. Iwoną Stando.

          By tradycji stało sia zadość  wygrani w nagrodę zorganizują przyszłoroczną zabawę otrzęsinową.

          Wielkie brawa dla uczniów klasy II b za przygotowanie uroczystości !!!

          K.M.

      • UCZNIOWIE 3LO NA FILMIE JOHNNY
        • UCZNIOWIE 3LO NA FILMIE JOHNNY

        • 26.10.2023
        • Uczniowie klasy 1 a i 2 a, którzy 20 października obejrzeli w kinie Światowid film Johnny w ramach programu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, mieli okazję zaznajomić się z piękną, wzruszającą, uniwersalną opowieścią skłaniającą do refleksji nad głębszymi kwestiami życia.
          W trakcie zajęć młodzież dyskutowała na temat motywów poruszanych w filmie - śmierci, przemiany człowieka, pomocy drugiemu, stawianiu czoła życiowym trudnościom, poświęcenia, przyjaźni i miłości. Przypomniała sobie pojęcie archetypu, toposu i motywu literackiego. Dodatkowo skonfrontowała postać Patryka Galewskiego, podopiecznego Jana Kaczkowskiego, z Jackiem Soplicą i Andrzejem Kmicicem. Okazało się, że bohaterowie mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego.
          Wierzymy, że opowiedziana historia w filmie Johnny stanie się przyczynkiem dłuższej refleksji o drugim człowieku i otaczającym go świecie. Kto wie, może któryś z bohaterów dla naszych uczniów stanie się wzorem do naśladowania?

      • „ALGORYTM SZTUCZNEJ INTELIGENCJI”
        • „ALGORYTM SZTUCZNEJ INTELIGENCJI”

        • 23.10.2023
        • Wykładowcy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zaprosili klasy „Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG” do realizacji wspólnego projektu:”Algorytmy prawa”.

          Projekt realizują uczniowie klasy 4 a i 3a i 3b o profilu dyplomatyczno- prawnym:Hanna Idziaszek, Karolina Biernacka, Natalia Sołtysiak, Kamil Grabkowski, Michalina Hinz, Amelia Kutowska, Dominika Dąbała, Eliza Grabowska, Dominika Lempkowska, Mikołaj Kłyszewicz, Michał Kica, Wojtek Wakieć, Andrzej Nasarzewski, Amelia Majka, Daria Piech, Natalia Krotowska, Lea Szewc, Marysia Gerlach , Olga Werner, Bartosz Wilmański i Oskar Szychowski.

          18 października, podzieleni na zespoły, przeprowadziliśmy sondę wśród klas 1-4 na temat korzyści i zagrożeń płynących z zastosowania AI w następujących dziedzinach: medycyna, bezpieczeństwo, edukacja, kultura i inne.

          Wyniki ankiety podamy w następnym poście.

          T.R

      • KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WPIA UG
        • KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WPIA UG

        • 20.10.2023
        • 1b, 2b i 3b wraz ze studentami I roku uczestniczą w wykładzie Pana Profesora Pawła Suta pt." Wstęp do prawoznawstwa".

          Jesteśmy zachwyceni profesjonalizmem i przystępnością prowadzonych zajęć. Tematem głównym jest prawo a sprawiedliwość, rozdział prawa i moralności, moralność prawa, realizm a pozytywizm prawniczy.

          W drugiej części poznamy podstawowe normy moralne i ich kryteria.

          K. Maciesza,  P. Sarnowski,  T. Rakowska

      • IV MIĘDZYNARODOWA PRZERWA NA CZYTANIE
        • IV MIĘDZYNARODOWA PRZERWA NA CZYTANIE

        • 19.10.2023
        • Chcesz być częścią czegoś naprawdę wyjątkowego? Mamy dla Ciebie propozycję, która połączy Twoją pasję do czytania z próbą ustanowienia międzynarodowego rekordu! Dołącz do akcji 26 października! To nie tylko okazja do doszlifowania umiejętności czytania, ale także szansa na wpisanie swojego imienia jako rekordzisty w historii szkoły. Weź udział i pokaż, że jesteś gotów podjąć to wyzwanie - razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy! Nasza szkoła to miejsce, gdzie wiedza jest w cenie,Razem wszyscy, Uczniowie, bądźmy na tej scenie!Ruszmy w podróż przez strony jak statek na morzu,Bijmy rekord, DZIAŁAJMY, na szkolnym przestworzu! Szczegóły u Polonistek i Wychowawców!

      • EU CODE WEEK
        • EU CODE WEEK

        • 19.10.2023
        • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W naszej szkole uczniowie klasy 1 d i e, podczas zajęć z informatyki wzięli udział w przygodzie z kodowaniem językiem wysoko poziomowym Python. Zmierzyli się z zagadkami, przeciwnikami i trudnościami godnymi prawdziwego bohatera! Nasz kod uczestnictwa: cw23-OrSUL

      • CHMURY ARYSTOFANESA NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W 1 A
        • CHMURY ARYSTOFANESA NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W 1 A

        • 19.10.2023
        • Wczoraj, na jednej z lekcji języka polskiego, uczniowie klasy 1a o profilu artystyczno - medialnym postanowili zaprezentować komedię Chmury Arystofanesa w formie inscenizacji, w której sami odegrali role głównych bohaterów.
          Młodzież ubrana w kostiumy starożytnych Greków (zrobione z szlafroków) wcieliła się w postaci z komedii, oddając zarówno kwestie dialogowe, jak i monologi. Główne partie przypadły uczniom, którzy chcieli pokazać swoje aktorskie umiejętności, ale wszyscy uczestnicy byli aktywnie zaangażowani.
          Inscenizacja Chmur Arystofanesa była udanym eksperymentem edukacyjnym. Pomogła uczniom lepiej zrozumieć treść literacką, rozwijać umiejętności aktorskie, a także integrować się jako zespół. Jest to doskonały przykład tego, jak kreatywna edukacja może sprawić, że trudna literatura staje się dostępna i atrakcyjna dla uczniów.

      • DZIEŃ PATRONA
        • DZIEŃ PATRONA

        • 19.10.2023
        • 17 października w dniu patrona naszej szkoły, dzięki uprzejmości Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, na auli seminaryjnej odbył się cykl konferencji poświęconych nauczaniu Jana Pawła II.

          Zaproszeni prelegenci, ks. dr Andrzej Kilanowski (teologia dogmatyczna), oraz ks. dr Dariusz Kulecki (teologia moralna) ukazali jak szeroki zakres miało nauczanie naszego rodaka, jak też przekazali świadectwo swoich spotkań ze świętym. Uczniowie mieli również możliwość oglądać wystawę o naszym rodaku, udostępnioną nam przez Instytut Pamięci Narodowej oraz wystawę misyjną, za co z serca dziękujemy!

          Nauczanie Jana Pawła II choć aktualne do dziś jest również bardzo trudne, o czym mogli przekonać się uczniowie. Bardzo dziękujemy im za obecność i aktywny udział w tym wydarzeniu.

          Niech patron naszej szkoły pobudza nas do współpracy między sobą i pielęgnowania najcenniejszych wartości naszego życia!

           "W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem." (św. Jan Paweł II)

           

          Opiekunowie: K. Maciesza, P. Sarnowski i T. Rakowska 

      • UCZNIOWIE III LO W KINIE NA CHŁOPACH
        • UCZNIOWIE III LO W KINIE NA CHŁOPACH

        • 17.10.2023
        • W poniedziałek, 16 października, uczniowie klas II, III i IV  mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym - w Kinie Światowid obejrzeli Chłopów, opartych na klasycznej powieści polskiego noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Co wyróżniało to wydarzenie? Film został zrealizowany w technice animacji malarskiej, co spowodowało, że doświadczenie kinowe było wyjątkowe pod wieloma względami.
          Barwnie oddane malarskie krajobrazy oraz świat polskiej wsi, jej tradycje, a przede wszystkim wielkie namiętności wywołały w widzach - uczniach niezapomniane przeżycia artystyczne. Film ten połączył literaturę i sztukę wizualną w niezwykły sposób, pozostawiając młodzież z głębokimi wrażeniami i refleksjami nad wartością klasycznej literatury w nowoczesnym świecie.

      • MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH NA ORIENTACJĘ
        • MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH NA ORIENTACJĘ

        • 13.10.2023
        • W Bażantarni 12 października 2023  odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w Drużynowych Biegach na Orientację. Organizatorem zawodów był ESZS oraz elbląskie stowarzyszenie „Gryf”. W zawodach wystartowało po osiem zespołów w tym nasze szkolne dwie drużyny, damska i męska. Dziewczęta przybiegły na drugiej pozycji a chłopcy w zawodach zajęli trzecie miejsce. Zespoły stanęły na podium!

          Orienteering  jest dyscypliną nieolimpijską, w której zawodnik, posługując się mapą i kompasem, ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie odszukując punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Nawigowanie sprawia wiele trudności, a odszukiwanie punktów nie jest łatwe.

          Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Sprawdzanie obecności na danym punkcie kontrolnym odbywa się standardowo za pomocą karty startowej, a obecnie chipa.

          Świetnie zorientowani w terenie nasi uczniowie to: Natalia Fijałkowska IIId, Julia Sieniuć IIIa, Kaja Borysiewicz IIc, Dominika Laskowska IIc i chłopcy Ksawery Kościuk IIb, Igor Lichocki IId, Szymon Kluk IIId i Oskar Bartosiński IVb.

          Gratulacje! Osiągnęliście wspaniały wynik!!!      

          WM.   

      • PIERWSZY DZWONEK
        • PIERWSZY DZWONEK

        • 13.10.2023
        • Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie się w akcję pierwszy dzwonek, która trwała do 2 października. 

          Szczególne podziękowania dla klas 1c, 1d, 1e, 1f, 1g, 2a, 3b, 3c, 3d, oraz dla pojedynczych osób z klas 2c, 4b i 4c.

          Dziękujemy także dziewczynom z klas 2b, 1c, 1e za pomoc w segregowaniu rzeczy zebranych w akcji pierwszy dzwonek. Segregacja odbyła się w Regionalnym Centrum Wolontariatu.

          Cieszymy się że i tym razem mogliśmy na was liczyć.

      • INAUGURACJA ROKU SZKOLNO-AKADEMICKIEGO
        • INAUGURACJA ROKU SZKOLNO-AKADEMICKIEGO

        • 11.10.2023
        • 17 października 2023 roku  o godz.8.30 w auli WSD w Elblągu odbędzie się uroczystość otwarcia nowego roku szkolno-akademickiego dla klas "Pod Patronatem Dziekana WPIA" Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład "Godność podstawowym źrodlem praw i wolności człowieka", wygłosi dr nauk prawnych Pan Piotr Zieliński. Do udziału w uroczystości zapraszamy klasy 1b, 1g, 2b i 3b oraz przedstawicieli klas 3a i 4a.

          W tym dniu obowiązuje strój galowy.

      • DNI JĘZYKÓW OBCYCH 
        • DNI JĘZYKÓW OBCYCH 

        • 11.10.2023
        • W dn. 2-6 października uczniowie klas I brali udział w językowej grze terenowej, rozwiązując zaszyfrowane zadania, rozmieszczone na korytarzach szkoły. Zaś grupy językowe z klas III (hiszpańska, francuska, rosyjska, niemiecka) w ramach wspólnych zajęć uczyły się wzajemnie nowych słówek i zwrotów oraz rozwiązywały przygotowane przez siebie quizy językowo-kulturowe. Oprócz tego na lekcjach j. angielskiego uczniowie klas I tworzyli  plakaty poświęcone USA, opracowywali cytaty z ulubionych amerykańskich filmów i seriali oraz wizualizowali wybrane idiomy angielskie. Ich prace możecie od dziś podziwiać na holu na I piętrze.

          AT