• WYCIECZKA DO TORUNIA
    • WYCIECZKA DO TORUNIA

    • 26.05.2022
    • Dnia 18.05.2022 r. klasy 1 d, 3b i 2b wzięły udział w wycieczce dydaktycznej do Torunia. Młodzież miała możliwość poznania miasta światowej sławy astronoma Mikołaja Kopernika. Młodzi odwiedzili wystawę interaktywna Geodium i obejrzeli film dydaktyczny „Makrokosmos” w planetarium.

     Po atrakcjach naukowych odbyło się zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Poznane informacje i ciekawostki o M. Koperniku stały się podłożem do realizacji gry miejskiej. Zwycięska grupa otrzymała jako nagrodę polskie specjały słynny na cały świat – pierniki toruńskie.

   • WYCIECZKA DO WARSZAWY
    • WYCIECZKA DO WARSZAWY

    • 25.05.2022
    • W czwartek 19 maja 2022 r. uczniowie klasy 1c, IIa i IIc obejrzeli musical „Romeo i Julia” w warszawskim teatrze Buffo. Reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza oraz muzyka Janusza Stokłosy, gra aktorska i nowoczesne ujęcie szekspirowskiego dramatu zrobiły na widzach ogromne wrażenie. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć, jak w ostatnim czasie zmieniła się Warszawa podczas krótkiego spaceru po centrum stolicy.

   • KAROLINA BIERNACKA Z KL. 2A LAUREATKĄ TRZECIEGO MIEJSCA W POLSCE
    • KAROLINA BIERNACKA Z KL. 2A LAUREATKĄ TRZECIEGO MIEJSCA W POLSCE

    • 25.05.2022
    • 25 maja 2022 r. Jury VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”, podało wyniki. Nasza uczennica Karolina Biernacka z kl. 2a zajęła III miejsce z tytułem laureata. Uczestnicy mieli za zadanie napisanie pracy historycznej na temat losów swoich rodzin podczas II wojny światowej 1939- 1945 r. Praca Karoliny pt. „„Historia Marii i Wacława Lebiedziów 1917-2003” ,oceniana przez 4 samodzielne zespoły jurorów, zajęła wysoką, trzecią lokatę w Polsce. W konkursie wzięły również udział uczennice z kl. 2 a – Hanna Idziaszek i Amelia Kutowska. Jesteśmy dumni z tak wspaniałego osiągnięcia, gratulujemy wyniku Karolinie i udziału pozostałym uczestniczkom. Życzymy wielu sukcesów w kolejnych olimpiadach i konkursach historycznych.

     W nagrodę Karolina wraz nauczycielką historii, Teresą Rakowską zostały wyróżnione wyjazdem do Austrii, 16 czerwca 2022 r.

     Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu.

   • LEKKOATLETYCZNA LICEALIADA 2022R.
    • LEKKOATLETYCZNA LICEALIADA 2022R.

    • 25.05.2022
    • Sportowy rok szkolny kończą zawody lekkoatletyczne. Od kilku lat areną zmagań lekkoatletów jest stadion w Pasłęku. Tegoroczna drużyna naszego liceum liczyła 27 osób, 12  dziewcząt i 15 chłopców. Mnogość konkurencji, w których rywalizuje młodzież sprawia ,że zawody są bardzo ciekawe. Lekkoatletyczna propozycja jest najbardziej z wszystkich dyscyplin sportowych dopasowana do naturalnych możliwości człowieka, dlatego też nosi miano „Królowej sportu”. Multimedalistą został Grzegorz Stromski, który trzykrotnie stawał na podium.  Silnym wzmocnieniem naszej drużyny był absolwent naszej szkoły z prawem do startu w tych zawodach Alex Van Ieperen , który  dwukrotnie stanął  podium. Bardzo cenna postawa i wzór do naśladowania!

     Warunki rozgrywania zawodów były bardzo dobre i wyrównane, co przyniosło naszej reprezentacji 10 medali. Na podium stawali:

     Dziewczęta

     Maja Brzezińska  III miejsce w pchnięciu kulą

     Natalia Fijałkowska III miejsce w skoku wzwyż

     Dziewczęta zajęły IV miejsce w biegu sztafetowym, walkę o podium minimalnie przegrały na kresce (samej linii mety). Dziewczęta biegły w składzie: Ewa Cielesz, Maja Szóstek, Natalia Fijałkowska, Maja Brzezińska.

     Chłopcy

     Grzegorz Stromski  I miejsce skok w dal, I miejsce sztafeta 4X100m, III miejsce 100m

     Alex Van Ieperen    II miejsce 400m, I miejsce sztafeta 4X100m

     Iwo Rudziński  I miejsce sztafeta 4X100m, III miejsce 200m

     Oskar Bartosiński  I miejsce sztafeta 4X100m, II miejsce na 400m

     Denis Van Ieperen  II miejsce 800m

     Wiktor Rusiecki  III miejsce 800m

     Poza medalistami bardzo ważna rolę w zespole pełnią zawodnicy, którzy uczestniczą w finałach swoich konkurencji. Pomimo tego, że ostatecznie w rankingu zajmują miejsca poza podium pełnią bardzo ważną motywacyjną rolę dla całego zespołu lekkoatletycznego. Odwagą w  rywalizacji niejednokrotnie w bardzo wymagających konkurencjach wykazali się również: Alicja Ignaczak 100m, Aleksandra Dębowska 400m, Kinga Słomka 400m, Martyna Nowacka 800m, Kinga Gastoł pchnięcie kulą, Magda Beling skok w dal, Sabina Stępniewska skok w dal oraz chłopcy: Krystian Dolegała 200m, Kajetan Dymowski pchniecie kulą, Filip Moneta pchniecie kulą, Kacper Chmielewski rzut oszczepem, Adam Kołakowski rzut oszczepem, Kamil Grabkowski skok wzwyż, Adrian Grzeszczak skok w dal, Filip Woźniak 1500m, Jan Florek 1500m. Lekkoatletyka indywidualna daje możliwość sprawdzenia się każdemu i ten sprawdzian wypadł świetnie, gdyż do walki sportowej motywowali się wzajemnie sami nasi uczniowie.

     Za sportową postawę, gratulacje!

     Bogdan Płaza i Waldemar Maciesza

   • FINAŁ XXVI EDYCJI ,,KONKURSU NA SELEKTYWNĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH"
    • FINAŁ XXVI EDYCJI ,,KONKURSU NA SELEKTYWNĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH"

    • 24.05.2022
    • W dniu 19 maja 2022 r. w Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 w Elblągu odbył się finał XXVI edycji ,,Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych" w roku szkolnym 2021/2022. Organizatorem imprezy  był Zakład Utylizacji w Elblągu oraz Zespół Szkół i Placówek Sportowych w Elblągu. Za rozbudzanie aktywności ekologicznej, wsparcie oraz pomoc w kształtowaniu postaw ekologicznych  wśród najmłodszych mieszkańców regionu otrzymaliśmy dyplomy i nagrody.

     Nasza szkoła otrzymała  wyróżnienie za udział w zbiórce odpadów w tym czek na kwotę 500 zł oraz nagrody rzeczowe dla najaktywniejszych liderów XXVI edycji programu, które zostaną wręczone uczniom na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

     Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy. I działamy dalej.

     E.Ł.

   • NOC MUZEÓW
    • NOC MUZEÓW

    • 24.05.2022
    • Dnia 14.05.2022 odbyła się Noc Muzeów. Akcję wspierali wolontariusze naszej szkoły, dbając o prawidłowy przebieg imprezy. Otrzymali oni piękne  podziękowania  od pana Lecha Trawickiego -  Dyrektora Muzeum Arecheologiczno - Historycznego w Elblągu w postaci orginalnych dyplomów.

     Poniżej lista wolontariuszy ,którzy zaangażowali się w akcje w dniu 14.05.2022 od godz18.00 d0 23.00.

     Brawoo !!! 

   • TEATR STODOŁA W III LO
    • TEATR STODOŁA W III LO

    • 19.05.2022
    • Dnia 13.05.2022r w murach naszej szkoły gościł Teatr Stodoła. Tworzy go 13-nastka młodych ludzi, która podczas wspólnego wyjazdu otworzyła swoje serca, przerwała ciszę, przestała tłumić emocje w sobie i postanowiła mówić na głos to co myśli. Z wspólnego trwania razem wypłynął spektakl: ,,Czy nazwałaby Pani siebie optymistką?". Spektakl ten mówi o tym co męczy, boli i denerwuje młodych. Myślą zawarta w przedstawieniu jest  wkraczanie w dorosłość oraz o próbie opanowania i poskromnienia młodzieńczych emocjach. Jest aktem odwagi, który ma na celu wyciskać emocje, bojaźnie i wahania. Swoją twórczością Teatr Stodoła pragnie poruszać każde serca, skłaniać do refleksji.

   • 15 MAJA 2022 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH NA AIDS
    • 15 MAJA 2022 - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ZMARŁYCH NA AIDS

    • 16.05.2022
    • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS - International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku po raz kolejny motywem przewodnim jest hasło: „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV”.

     15 maja wspominamy osoby, które zmarły na AIDS, jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim.

     International AIDS Candlelight Memorial został zainicjowany przez osoby żyjące z HIV w 1983 roku, a od 2011 roku koordynowany jest przez Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV – GNP+. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie, Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

     Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie zorganizowały tysiące działań, takich jak: uroczystości odbywające się w miejscach kultu religijnego, miejscach pracy, sadzenie drzewek pamięci czy rajdy motocyklowe kobiet żyjących z HIV, itp. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

     Organizacje pozarządowe w Polsce także włączają się w wydarzenia związane z Memoriałem. Od kilku lat tradycją stało się szycie patchworku pamięci. Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, organizator tego wydarzenia, zaprasza do Warszawy, na Plac Zamkowy, gdzie w niedzielę 15 maja o godz. 14.00 zaprezentuje patchwork, który jest efektem wspólnej pracy organizacji pozarządowych i innych instytucji. Happening ten jest jednocześnie inicjatywą, która zachęca do aktywnej profilaktyki i edukacji HIV/AIDS oraz opieki nad osobami żyjącymi z HIV.

   • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
    • POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

    • 06.05.2022
    • W piątek 29 kwietnia 96 uczniów czterech klas maturalnych ukończyło naszą szkołę.

     Najwyższą średnią ocen 5,59 uzyskała absolwentka klasy IIIE Dowgiłło Julia. Kolejne bardzo wysokie średnie osiągnęły: Otłowska Julia z klasy IIIh – średnia ocen 5,44 oraz Rokita Emilia z klasy IIIe – średnia ocen 5,29.

     Pozostali uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem to: Węgrzyn Julia, Bierońska Patrycja, Butkiewicz Michał, Depka Zuzanna, Komorowski Cezary, Prokopska Aleksandra, Bartkowiak Julia, Ulejczyk Katarzyna, Chomko Jakub i Frącz Marta.

     Podczas uroczystości padło wiele ciepłych słów zarówno ze strony dyrekcji jak i wychowawców klas, którzy gratulowali sukcesów.

     Oprócz nagród i wyróżnień za najlepsze wyniki w nauce, wręczono również absolwentom nagrody za wolontariat i osiągnięcia sportowe.

     Wszystkim absolwentom gratulujemy i życzymy radości, wytrwałości oraz sukcesów na egzaminach maturalnych i w dalszym życiu.

   • WYŚPIEWAŁA I MIEJSCE I TYTUŁ LAUREATA
    • WYŚPIEWAŁA I MIEJSCE I TYTUŁ LAUREATA

    • 08.05.2022
    • 7 maja 2022 r. Zosia Zelonka z klasy 2b, werdyktem jury VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, zajęła I miejsce w województwie i regionie.

     Jury, dodatkowo, przyznało Zosi nagrodę specjalną za wykonanie piosenki pt. „ Na znojną walkę”. W festiwalu, który odbył się 7 maja 2022 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nasze liceum reprezentowały: Żaneta Mała z klasy 3a i Daria Komoń z kl. 3 b. Obie uczestniczki zostały wyróżnione dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Wśród utworów, które zaprezentowały znalazły się „ Wolność”, „ Biały Krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Walczyk Lilu” czy „Dziś idę walczyć mamo”.

     Jest to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki oraz zachowanie od zapomnienia piosenek śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939–1956.

     Festiwal składa się z dwóch etapów: przesłuchań wojewódzkich oraz eliminacji na szczeblu ogólnopolskim. Koncert Galowy połączony z rozdaniem nagród obędzie się w listopadzie 2022 roku, w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

     Od lat wydarzeniu patronują: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Armii Krajowej w Londynie, PasionArt w Krakowie.

     Gratulujemy sukcesu wszystkim uczestniczkom a Zosi życzymy sukcesu podczas przesłuchań ogólnopolskich w Krakowie.

     T. R

   • KONKURS WIEDZY O MORZU
    • KONKURS WIEDZY O MORZU

    • 29.04.2022
    • Uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzywojewódzkim Konkursie Wiedzy o Morzu BAŁTYK – GOSPODARKA MORSKA – REGION „POŁUDNIOWY BAŁTYK” – MARYNARKA WOJENNA - ŻEGLARSTWO – BURSZTYN.

     Organizatorem konkursu był Związek Miast i Gmin Morskich. Celem konkursu było przybliżenie wiedzy o kulturze morskiej, tradycjach i historii regionów.

     W konkursie brali udział uczniowie z województw: pomorskiego, zachodnio – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego oraz sympatycy z innych regionów Polski. Konkurs odbywał się w trzech etapach – eliminacyjnym do półfinałów, w którym brało udział kilkunastu uczniów naszej szkoły.

     Do udziału w półfinale zakwalifikowali się uczniowie: Aleksandra Gross, Nikola Prokurat oraz Kornel Żelichowski  z klasy III b. Półfinał odbył się 5 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Gdyni

     Do finału awansowało łącznie dziewięciu najlepszych uczniów z całego regionu na poziomie szkół średnich: Gdyni, Szczecina i Kołobrzegu.  Jednym z nich był nasz uczeń  Kornel Żelichowski.

      Finał Konkursu Wiedzy o Morzu odbył  się w Gdańsku 28 kwietnia 2022r. w Ośrodku Kultury Morskiej.  Podczas ostatniego etapu należało wykazać się wszechstronną wiedzą na temat  morza np. rozpoznać porty morskie, latarnie,  herby miast portowych, rozpoznać gatunki ryb morskich (już uwędzonych), wykazać się znajomością języka kaszubskiego  czy stopni marynarki wojennej.

       Gratulacje dla Kornela oraz pozostałych uczestników.

     E. Łukaszewicz

      

   • KLASA Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTECKIM
    • KLASA Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTECKIM

    • 27.04.2022
    • 27 kwietnia 2022 r. klasa humanistyczna III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II , która była objęta programem uniwersyteckim pt. Klasa pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2019-2022, otrzymała pamiątkowe certyfikaty.

     Opiekunem naukowym był adiunkt UG Pan Piotr Zieliński a edukacyjnym Pani Teresa Rakowska, nauczyciel historii. Młodzież uczestniczyła w wielu wykładach i warsztatach naukowych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i karnego. Miała okazję, wspólnie ze studentami prawa, uczestniczyć i wysłuchać wykładów wygłoszonych przez prof. UG dr hab. Panią Annę Machnikowską, prof. UG dr hab. Pana Wojciecha Zalewskiego, prof. UG dr. hab. Pana Oktawiana Nawrota, Sędziego Sądu Najwyższego- sław międzynarodowych w dziedzinie prawa.

     Na zakończenie trzyletniego cyklu kształcenia, każdy uczeń klasy patronackiej otrzymał Certyfikat Uczestnictwa w programie, potwierdzony przez Dziekana Wydziału Prawa i Administracji prof. UG dr hab. Pana Wojciecha Zalewskiego.

     Certyfikaty wręczyli: Pani Dyrektor Beata Orzech i Pan Piotr Zieliński

     Składamy gratulacje absolwentom i życzymy dalszych sukcesów.

     Dyrekcja i nauczyciele III Liceum

   • PODSUMOWANIE LICEALIADY 2020/2021
    • PODSUMOWANIE LICEALIADY 2020/2021

    • 28.04.2022
    • Uroczyste spotkanie Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego podsumowujące  20 - lecie działalności sportowej odbyło się w Starostwie Powiatowym w Elblagu.  Dwadzieścia lat istnienia ESZS to nie tylko imprezy formatu międzynarodowego, krajowego, ale przede wszystkim organizowanie sportu szkolnego. Licealiada to ważne wydarzenie sportowe na mapie naszego powiatu.  Jubileusz ESZS był także  okazją do podsumowania i zaprezentowania wyników Licealiady za rok 2020/2021.

       W gronie szkół wyróżnionych za osiągnięcia sportowe znalazło się  III LO w Elblągu.   W rywalizacji szkół dziewczęta zajęły drugie a chłopcy trzecie miejsce. Gratulacje! W związku z tym, że zawody przeprowadzane były w warunkach epidemiologicznych bardzo trudnych dla sportu, sukces tym bardziej cieszy. Władze związku podziękowały również naszej szkole za współpracę w organizacji i przeprowadzaniu zawodów międzyszkolnych.

     Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości.Licealiada  jest  sportowo wszechstronna i każdy może w niej znaleźć dyscyplinę, konkurencję dla siebie.

     Licealiada to zawody dla każdego!

     WM.

   • PROFIL PSYCHOLOGICZNY - NOWOŚĆ
    • PROFIL PSYCHOLOGICZNY - NOWOŚĆ

    • 23.04.2022
     • Przedmioty rozszerzone: język polski, język angielski, biologia
     • Nowy profil to przede wszystkim dodatkowe zajęcia i warsztaty z zakresu psychologii, komunikacji społecznej i pedagogiki oraz stała współpraca z SWPS w Sopocie i Pracownią Psychologii Holistycznej w Elblągu.
     • klasa psychologiczna - filmik 
   • PROFIL ARTYSTYCZNO-MEDIALNY - NOWOŚĆ!
    • PROFIL ARTYSTYCZNO-MEDIALNY - NOWOŚĆ!

    • 23.04.2022
     • Przedmioty rozszerzone: język polski, język angielski, historia
     • W ramach nowego profilu oferujemy uczniom cykliczne warsztaty z zakresu edukacji filmowej, teatralnej oraz medialnej. Gwarantujemy warsztaty z psychologiem, wykłady i zajęcia z wykładowcami KUL. Będziemy realizować projekty: Filmoteka Szkolna. Akcja! oraz Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

     • klasa artystyczno-medialna - filmik

   • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY
    • PROFIL MEDYCZNO - PRZYRODNICZY

    • 23.04.2022
    • Z przedmiotami rozszerzonymi: biologią, chemią oraz zajęciami dodatkowymi w bardzo dobrze wyposażonym laboratorium.

     Z możliwością uczestnictwa w wykładach, warsztatach, zajęciach terenowych z udziałem wykładowców zarówno na terenie Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu jak i w naszej szkole.

      

     Prowadzimy:

     • konferencje naukowe, wykłady pracowników naukowych ww. uczelni warsztaty z udziałem dietetyków
     • eksperymenty i obserwacje w biologii
     • kształcenie pro medyczne we współpracy z uczelniami
     • koła naukowe przygotowujące do olimpiad i konkursów

     Organizujemy:

     • praktyczne zajęcia w terenie z udziałem wykładowców (Bażantarnia, Stacja Badawcza w Sobieszewie)
     • wycieczki edukacyjne (Bałtycki Festiwal Nauki, Noc Biologów UWM i UG, Cykliczne Spotkania z Nauką)

     Bierzemy udział w:

     Młodzieżowych Spotkaniach z Medycyną (GUMed) projekcie Uniwersytet Młodego Odkrywcy organizowanym przez Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie projekcie Komórkomania we współpracy z Fundacją DKMS