• TRADYCJA RZECZ ŚWIĘTA, O KTÓREJ NALEŻY PAMIĘTAĆ!
    • TRADYCJA RZECZ ŚWIĘTA, O KTÓREJ NALEŻY PAMIĘTAĆ!

    • 03.10.2019
    • Z tego powodu i w tym roku w III LO nie zabrakło uroczystości zwanej Otrzęsinami Klas Pierwszych. Przebiegła pod hasłem „Muzyczna podróż od lat 70’ do 2000”, a każda klasa miała za zadanie przebrać się zgodnie z modą minionych czasów. Wydarzenie przygotowane przez klasę II b, która rok temu wygrała zmagania o tytuł „Najlepszej klasy” dało możliwość wykazania się Pierwszakom w różnych konkurencjach. Imprezę poprowadzili Dagmara Kwapisz i Norbert Pacewicz. Drugoklasiści sprawdzali wszechstronne uzdolnienia uczniów klas I podczas zabawy w krzesła, sznurek, konkursu muzycznego i tańca na gazecie. Pierwszaki musiały również odpowiedzieć na niełatwe pytania od Pani Dyrektor. Z zapartym tchem oglądaliśmy zmagania podczas prezentacji najlepszego teledysku lub sceny z filmu. Każdy z występów godzien był najwyższej pochwały. Ostatecznie za zmagań zwycięsko wyszła klasa Ig, której przypadnie w udziale organizacji uroczystości w przyszłym roku.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie.

     Byliście wspaniali!

     Agnieszka Krzywdzińska

     link do wszystkich zdjęć:

     https://liblink.pl/9ShoLVJfaX

   • KLASY HUMANISTYCZNE NA FILMIE „LEGIONY”
    • KLASY HUMANISTYCZNE NA FILMIE „LEGIONY”

    • 03.10.2019
    • Niepodległość ma twarz zwykłych ludzi.

     Film „Legiony” to wspaniała epopeja historyczna, która skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918 roku. 
     Zachwyciła nas strona techniczna i zdjęciowa filmu w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Odpowiedzialny za zdjęcia Jarosław Szoda tworzy w „Legionach” obraz  skoncentrowany zarówno na detalach, jak i szerszej perspektywie. Ujęcia podczas scen batalistycznych są dynamiczne i niezwykle  interesujące. Szczególne wrażenie zrobiła filmowa wersja słynnej szarży pod Rokitną czy sceny z walk w okopach, które tworzą wspaniały obraz tamtych lat. Wątek miłosny jest chyba najsłabszym punktem całej produkcji. W filmie widzimy gwiazdy polskiego kina: M. Bakę, J. Frycza, S. Fabijańskiego, Bartosza Gelnera, W. Wolańską, A. Pawlickiego czy B. Szyca.
     Warto obejrzeć!!!
     T.R

    • WARSZTATY LITERACKIE W III LO - ECHA WIELORZECZA

    • 02.10.2019
    • We wrześniu Stowarzyszenie Alternatywni przygotowało dla naszych uczniów [klasy humanistyczne] prawdziwą ucztę, dzięki współpracy w ramach VII Festiwalu Literatury odwiedzili nas twórcy, literaci, poeci, blogerzy :), którzy przeprowadzili inspirujące zajęcia dla młodzieży. Podczas warsztatów powstały pierwsze próby poetyckie, odbyły się mini debaty i dyskusje na temat poezji i literatury.

     A. M.

   • RUSZYŁA LICEALIADA
    • RUSZYŁA LICEALIADA

    • 01.10.2019
    • Pierwszymi zawodami międzyszkolnymi były sztafetowe biegi przełajowe. Do rywalizacji przystąpiła zarówno sztafeta dziewcząt, jaki i chłopców. Trasa biegu przełajowego wyznaczona była w Parku Modrzewie, a dystans do pokonania przez każdego uczestnika sztafety wynosił 800 m. Młodzież ten dystans powinna pokonać w czasie około trzech minut, ale bywa różnie.

     Zawody przebiegały w dobrych warunkach pogodowych do biegania średnich dystansów. Rywalizacja pomiędzy sztafetami rozgorzała na dobre już po starcie. W trakcie wyścigu powoli zarysowywały się różnice pomiędzy biegnącymi zawodnikami. Na tym tle  nasze szkolne zespoły dziewcząt i chłopców wyglądały dobrze. Dziewczęta utrzymywały kontakt  z czołówką wyścigu, a chłopcy biegli w środku stawki. Maja Dalidowicz (IIb) na ostatniej zmianie, drużynę naszych dziewcząt w składzie: Magdalena Beling Ib, Zuzanna Daniłowicz Ib, Zofia Głowacka Ia, Karina Małkiewicz IId, Wiktoria Sidorow Ig, Sabina Stępniewska Ib, Gabriela Szymborska Ia, Amelia Świercz Ia, Klaudia Wilamowska Ia, przyprowadziła na 3-cim miejscu, natomiast chłopcy biegnący w składzie: Krystian Dolegała Id, Jakub Kołecki Ib, Michał Kurpiewski Id, Patryk Pawelczyk If, Krzysztof Reindl IId, Kacper Rosiak Ih, Miłosz Szczeopanik Ih, Alex van Ieperen Ih, Mikołaj Rudnicki IId, Iwo Rudziński Id, ostatecznie sklasyfikowani zostali na 6-tym miejscu (na 11 zespołów).

     Trzeba przyznać, iż oba nasze sztafetowe zespoły w porównaniu do ubiegłego roku dokonały postępu, szczególnie chłopcy! Gratulacje dla wszystkich naszych licealistów, uczestników biegów sztafetowych!!!

     WM.

   • ZWIEDZAMY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ
    • ZWIEDZAMY MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

    • 29.09.2019
    • Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie klasy IIb i IIIc 27 września odwiedzili gdańskie Muzeum II Wojny Światowej.

     Wystawę główną Muzeum tworzą trzy bloki tematyczne: pierwszy z nich, zatytułowany „Droga do wojny”, poświęcony jest genezie konfliktu i dążeniom reżimów totalitarnych do ekspansji terytorialnej.  Dominującym wątkiem drugiej części wystawy – „Groza wojny” są natomiast losy zwykłych ludzi oraz zbrodniczy charakter wojny i okupacji. Trzecią częścią ekspozycji jest blok zatytułowany Długi cień wojny.Łączy ona opowieść o zakończeniu wojny — upadku Trzeciej Rzeszy, wyzwoleniu Europy i zarazem podporządkowaniu jej dużej części Związkowi Radzieckiemu czy zrzuceniu bomb atomowych na Japonię — z narracją o konsekwencjach wojny.

     Bardzo ciekawa okazała się wystawa "Podróż w czasie", będąca rekonstrukcją mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: 5 września 1939 r. - kilka dni po wybuchu II wojny światowej, 15 marca 1943 r. - w czasie okupacji niemieckiej oraz 8 maja 1945 r. - tuż po jej zakończeniu. We wnętrzach tych zainscenizowane są warunki życia polskiej inteligenckiej rodziny z Warszawy. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem zmieniającej się sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej okupowanego i walczącego kraju.

     Agnieszka Krzywdzińska

   • UCZNIOWIE KLASY IIIB NA TEMAT PROCESU WYBORCZEGO
    • UCZNIOWIE KLASY IIIB NA TEMAT PROCESU WYBORCZEGO

    • 29.09.2019
    • 25 września (środa) uczniowie klasy IIIb : Adrian Komoń, Jakub Hryciuk i Jakub Weis przeprowadzili lekcję na temat wyborów przygotowaną dla uczniów klasy Ie. Było to związane z realizowanym w naszej szkole projektem Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują” którego zadaniem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie osób do świadomego udziału w wyborach.

     Celem lekcji było kształtowanie u uczniów postaw społecznych i obywatelskich, budowanie poczucia odpowiedzialności za otaczającą rzeczywistość poprzez uczestnictwo w życiu publicznym. Uczniowie IIIb wyjaśnili znaczenie mechanizmów demokratycznych, omówili sposób przeprowadzania wyborów w Polsce, wyjaśniając m.in. komu przysługuje czynne, a komu bierne prawo wyborcze. Lekcja zakończyła się specjalnie przygotowanym quizem, w którym uczniowie klasy I mogli sprawdzić swoją wiedzę.

     Agnieszka Krzywdzińska

   • PIERWSZY DZWONEK
    • PIERWSZY DZWONEK

    • 26.09.2019
    • W tym roku jak w i w ubiegłym  nasza szkoła dołączyła do akcji "Pierwszy dzwonek " organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu, z którym współpracujemy od 3 lat. Akcja miała na celu, jak poprzednio wsparcie dzieci i młodzieży z placówek tj.: Socjalizacyjna Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Elblągu, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Orle Gniazdo" w Marwicy. 

     Bardzo dziękuję w imieniu RCW i swoim za odzew wszystkim tym, którzy zareagowali na akcję i wsparli przynosząc artykuły szkolne. Liczę jednocześnie na dużą aktywność naszych wolontariuszy w kolejnych działaniach, a jest ich sporo!:)

     Opiekun SKW Dorota Pawłow

   • PRZED NAMI KRAJ BASKÓW
    • PRZED NAMI KRAJ BASKÓW

    • 25.09.2019
    • Pierwszy tydzień października kolejna grupa zespołu ERASMUSa spędzi w Bilbao, w Kraju Basków (Agata, Adrian, Kacper i Karolina z klasy II), realizując nasz program międzynarodowy, wraz z uczniami z Austrii, Szwecji, Niderlandów i Hiszpanii.

     Zwiedzimy ciekawą architektonicznie szkołę IES Botikazar, położoną tuż nad rzeką Bilbao, opodal słynnego Muzeum Guggenheima. Zaprezentujemy nasze przemyślenia i materiały dotyczące sposobów pojmowania i komunikacji między pokoleniami Dziadków, Rodziców i Naszym. Poznamy miejscową kulturę, kuchnię oraz tańce.

     Zwiedzimy muzeum sztuki poświęcone słynnemu artyście Eduardowi Chillida a także miasto o baskijskiej nazwie Donostia, lepiej znane jako San Sebastian.

     Będziemy dyskutować o problemach związanych z komunikacją interpersonalną w nowoczesnym środowisku medialnym. A wszystko oczywiście po angielsku.

     Czekajcie na nasze relacje.

   • INTEGRACJA KLAS IE I IH W PASŁĘKU
    • INTEGRACJA KLAS IE I IH W PASŁĘKU

    • 17.09.2019
    • 16 września na polu golfowym „Sand Valley” w Pasłęku integrowały się klasy Ie i Ih. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w grze w golfa – niektórzy złapali nawet sportowego „bakcyla” i grali prawie jak zawodowcy.J Pomimo silnego wiatru, udało nam się również rozpalić grilla i upiec kiełbaski. Wyjazd należy więc zaliczyć do udanych.

      

   • 80 - TA ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ
    • 80 - TA ROCZNICA AGRESJI ZSRR NA POLSKĘ

    • 17.09.2019
    • 17 września 2019 r. poczet sztandarowy III LO w Elblągu wraz z asystą reprezentował społeczność naszej szkoły podczas uroczystości miejskiej, upamiętniającej martyrologię Polaków z 17 września 1939r. O tym wydarzeniu mówi się „Czwarty rozbiór Polski” dokonany przez III Rzeszę oraz ZSRR na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow.

     Przedstawiciele III LO w Elblągu wzięli udział w Mszy Świętej koncelebrowanej przez Biskupa Jacka Jezierskiego oraz innych kapłanów, która odbyła się w Kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Przy Krzyżu Katyńskim wszystkie zebrane szkoły przy asyście Pocztu Sztandarowego Wojska Polskiego oddały cześć Polakom, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za wolność Polski i Polaków.

     WM.

   • PROJEKT CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGO
    • PROJEKT CENTRUM MISTRZOSTWA INFORMATYCZNEGO

    • 17.09.2019
    • Ruszył w naszej szkole projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego finansowany z funduszy Iunii Europejskiej oraz pilotowany przez Politechnikę Łódzką przy współpracy z Politechniką Gdańską (uczelnie te cieszą się wysoką renomą wśród uczelni technicznych w naszym kraju kształcących m.in. przyszłych informatyków).

     Zajęcie Koła Programowania wynikającego z udziału naszej szkoły w tym projekcie prowadzi pan Mirosław Garnowski.

     Zawód programisty/informatyka jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych przez młodych ludzi (o czym świadczy ilość kandydatów na kierunki informatyczne).

     https://cmi.edu.pl/

     Logotypy Fundusze Europejskie Rzeczpospolita Polska Unia Europejska

   • III LO PROMUJE WIELORZECZE
    • III LO PROMUJE WIELORZECZE

    • 14.09.2019
    • Partnerstwo zobowiązuje, a ponieważ na kreatywną i otwartą młodzież naszej szkoły można zawsze liczyć, podejrzewamy, że takiej promocji Festiwalu Literatury Wielorzecze nie było w Elblągu od siedmiu lat :)

     Uczniowie naszej szkoły przebrani za wybranych bohaterów literackich zapraszali elblążan do udziału w wydarzeniach kulturalnych związanych z VII edycją ogólnopolskiego literackiego święta - mamy nadzieję, że wszyscy będą się bawić tak świetnie, jak my dzisiaj. Korzystajcie z tej uczty - ZAPRASZAMY.

     Na marginesie - przyjrzyjcie się zdjęciom, może zauważycie swojego ulubionego bohatera literackiego.

     A. M.

   • BohaterON 2019/2020
    • BohaterON 2019/2020

    • 15.09.2019
    • WŁĄCZAMY HISTORIĘ W NASZEJ SZKOLE. Klasy 1a, 1e, 2a, 3a dołączyły do ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn 2019/20 r.

     Dlaczego BohaterON?

     Nazwa stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

     BohaterON – włącz historię! to ogólnopolski projekt o tematyce historycznej mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować młodzież, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Akcja jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc

     O realizowanych zadaniach będziemy informowali na bieżąco.

     T.R

    • KLASA I F NA POLU GOLFOWYM

    • 12.09.2019
    • Klasa I F psychologiczno-medialna 12 września 2019 r. wzięła udział w zajęciach integracyjnych na polu golfowym w Pasłęku. Pierwszoklasiści pod okiem nauczyciela języka angielskiego Tomasza Stężały poznawali tajniki gry w gola, próbowali opanować – jak się okazało niełatwą – sztukę trafiania kijkiem w piłkę. Początkowe niepowodzenia nikogo nie zrażały, wszyscy dobrze się bawili. Pobyt w na polu golfowym Sand Valley zakończył się wspólnym grillowaniem. 

   • NARODOWE CZYTANIE W III LO
    • NARODOWE CZYTANIE W III LO

    • 10.09.2019
    • W tym roku para prezydencka wybrała do przeczytania osiem polskich nowel.

     1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

     2. Dym – Maria Konopnicka

     3. Katarynka – Bolesław Prus

     4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

     5. Orka – Władysław Stanisław Reymont

     6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

     7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

     8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

     Wszyscy już wiedzą, że kto jak kto, ale brać uczniowska III LO czyta, więc podzieleni na osiem grup, w różnych zakamarkach i zakątkach szkoły wspólnie czytaliśmy polską nowelistykę XIX i XX wieku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

     A. M.

   • SZKOŁA Z ŻYCIEM
    • SZKOŁA Z ŻYCIEM

    • 10.09.2019
    • Nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła z życiem” przyznany przez fundację DKMS za organizację w roku szkolnym 2018/2019 akcji # KOMÓRKOMANIA. Miała ona na celu aktywne budowanie świadomości młodzieży w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. W ramach akcji # KOMÓRKOMANIA przeprowadzonej w szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce, do bazy dołączyło 15 000 nowych potencjalnych Dawców. Każda z tych osób może być szansą na powrót do zdrowia dla osób potrzebujących przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego. Mamy nadzieję, że otrzymany certyfikat, będzie przypominał o ogromnym sercu i wrażliwości członków naszej społeczności szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, mamy nadzieję, że szerzenie idei dawstwa szpiku stanie się naszą tradycją i wspólnie zorganizujemy kolejne akcje. 

     Ewa Piwcewicz

   • SALON MATURZYSTY W OLSZTYNIE
    • SALON MATURZYSTY W OLSZTYNIE

    • 09.09.2019
    • Salon Maturzysty w Olsztynie to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz edukacyjny regionu. Uczniowie naszej szkoły uczestnicząw nim każdego roku. Nie inaczej było i teraz.

     Tegoroczny Salon Maturzysty odbył się wpiątek, 6 września 2019 r., w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczniowie wszystkich klas IIIwraz z wychowawczyniami uczestniczyli w spotkaniach z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, którzy radzili, jak zdać dobrze egzamin. Maturzyści dowiedzieli się między innymi, jakich błędów unikać podczas majowego egzaminu.

     Wyjazd był okazją do obejrzenia olsztyńskiej uczelni oraz poznania oferty różnych uczelni z regionu, jak i kraju.