• SPORTOWY ROK SZKOLNY 2021/2022 ROZPOCZĘTY !
    • SPORTOWY ROK SZKOLNY 2021/2022 ROZPOCZĘTY !

    • 16.09.2021
    • Jesienne biegi przełajowe zainaugurowały  Sportowy Rok Szkolny 2021/2022. W pięknej scenerii Bażantarni odbyły się jak co roku „przełaje”. Zawodnikom sprzyjała także pogoda, ponieważ 15 września był prawdziwie słonecznym, jesiennym dniem. III LO wystawiło reprezentację w liczbie 15 zawodników.

     Miejsca medalowe zajęli następujący uczniowie: Iza Cielesz, Miłosz Szczepanik, Denis van Ieperen oraz Alex van Ieperen. Naszym sportowcom gratulujemy !

     Znakomity  start w jesiennych biegach przełajowych to dobry prognostyk na rozpoczynający się właśnie sportowy rok szkolny. Warto w tym miejscu przypomnieć jak wygląda klasyfikacja szkół ponadpodstawowych w Licealiadzie za ubiegły rok szkolny.

     Miło nam poinformować, że ubiegłoroczne zmagania zakończyliśmy po podsumowaniu wszystkich sportowych dyscyplin sukcesem:

     - dziewczęta - pierwsze miejsce 

     - chłopcy - trzecie miejsce.

     Gratulacje!

     WM.                            

   • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
    • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

    • 14.09.2021
    • Uczniowie naszej szkoły Kinga Sokalska (3d) i Krystian Dolegała (3d) uzyskali tytuł  Mistrza Polski FTS Formacji Tanecznych - dorośli + młodzież FORMACJA Jantar 1 Elbląg, w stylu standardowym. 

     link do  mistrzowskiego występu: 

     https://www.youtube.com/watch?v=1q1fbeKoqU4

     Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

   • OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ICH OPIEKUNÓW
    • OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ICH OPIEKUNÓW

    • 10.09.2021
    • W rozpoczynającym się roku szkolnym 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki wdraża działania mające na celu wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży przeżywających kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19.

     Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

     Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

     Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

      

   • NASZA SZKOŁA JUŻ WŁĄCZYŁA HISTORIĘ
    • NASZA SZKOŁA JUŻ WŁĄCZYŁA HISTORIĘ

    • 09.09.2021
    • Miło nam poinformować, że nasze liceum zostało zakwalifikowane do ogólnopolskiego projektu historycznego BohaterOn 2021.

     BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

     Projekt trwa od września do końca listopada 2021 r. Zaplanowano warsztaty i filmy o tematyce powstańczej. Uwieńczeniem akcji będą kartki skierowane do żyjących powstańców warszawskich 1944 r. Planujemy akcję charytatywną „Wesprzyj Powstańców Warszawskich” symboliczną złotówką „od serca”.

     T. R

   • NARODOWE CZYTANIE  W III LO
    • NARODOWE CZYTANIE  W III LO

    • 07.09.2021
    • Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W trakcie dziewiątej odsłony, 5 września 2020 roku, czytany był dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotykamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji .

     4 września reprezentacja  III LO uczestniczyła w miejskiej edycji NC.

     W gościnnych progach I LO spotkali się przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i uczniowie elbląskich szkół. Wybrany z dramatu Zapolskiej akt i scenę czytali: pani Dyrektor Beata Orzech, pani Mariola Babraj oraz uczennice klasy IIc-Kinga Gastoł i Inga Wiśniewska. Aplauz publiczności był najlepszym podziękowaniem dla naszych recytatorów.

     W tym tygodniu uczniowie i nauczyciele III LO w Elblągu kontynuują szlachetne przedsięwzięcie. Klasa IIIg i III c zapoznała się z tekstem dramatu Gabrieli Zapolskiej oglądając fragmenty spektaklu z genialna Anną Seniuk w roli Dulskiej.

     Zachęcamy do wspólnego czytania !

     K.M.

   • SPOTKANIE Z MISTRZEM
    • SPOTKANIE Z MISTRZEM

    • 07.09.2021
    • W miniony poniedziałek młodzież III LO rozpoczęła kolejny rok edukacji filmowej obejrzeniem w kinie Światowid pokazu filmu pt „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego. Historia polskiego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego nie pozostawiła nikogo obojętnym. Wybitny sportowiec, szlachetny człowiek znalazł się w „piekle na ziemi”, jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz. Film stanowi przejmującą lekcję historii XX wieku.

     D.S.

   • JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO
    • JUBILEUSZOWE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W III LO

    • 02.09.2021
    • We wrześniu 2021 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu obchodzić będzie jubileusz 30-lecia swego istnienia. To wyjątkowa i ważna rocznica w historii działalności Szkoły.

     III LO przez 30 lat swojego istnienia zapisało  się w świadomości elblążan i stało się ważnym punktem na edukacyjnej mapie naszego miasta. Absolwenci kolejnych roczników rozwijają zawodowe kariery w Polsce i na świecie, studiują na wielu renomowanych uczelniach.

     Szkoła nadal się rozwija i dokłada wysiłków, by sprostać zmieniającym się potrzebom edukacyjnym. Jubileusz to czas podsumowań, ale także planów na przyszłość.

     W atmosferze przygotowań do jubileuszu, który zaplanowany jest na 30 września upłynęło otwarcie roku 2021/2022. Dyrektor szkoły pani Beata Orzech szczególnie serdecznie przywitała uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Przedstawiciele „pierwszaków” złożyli ślubowanie, iż o dobre imię szkoły będą dbać rozwijając swoje pasje, realizując się w nauce, sporcie, kulturze.  Uczniowie klas pierwszych zapoznali się ze swoimi wychowawcami, poznali budynek szkoły.

     Pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku szkolnym nauka będzie wyłącznie stacjonarna a sytuacja epidemiologiczna pozwoli społeczności III LO cieszyć się wydarzeniami związanymi z jubileuszem.

   • 1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA
    • 1 WRZEŚNIA 1939 R. WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA

    • 02.09.2021
    • 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa

     „ Kiedy się wypełniły dni
     i przyszło zginąć latem,
     prosto do nieba czwórkami szli
     żołnierze z Westerplatte.’


                     K. I . Gałczyński „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte’’


     1 września 1939 r.  o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weis uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Łączna długość frontu wyniosła ok. 1600 km. Polska znalazła się  w niekorzystnym położeniu strategicznym. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki wydał odezwę, w której po oświadczeniu o agresji Niemiec przeciwko Polsce wezwał naród do obrony wolności i niepodległości kraju. 
     Atak III Rzeszy Niemieckiej był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. Jednocześnie w dniu 3 września 1939 r. rząd ZSRS wyraził zgodę na nadawanie przez radiostację w Mińsku specjalnego sygnału umożliwiającego radionawigację Luftwaffe we wschodnich rejonach Polski.  Pierwszym miastem, na które spadły niemieckie bomby już o 4.40, był Wieluń następnie Westerplatte, Gdynia, Puck, Hel. 
     Dziś w 82. Rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd 6 milionom Polaków wojskowych i ludności cywilnej , poległych w latach 1939-1945 na wszystkich frontach tej wojny. 
     Chwała Bohaterom!
      

    • Podręczniki na rok szkolny 2021/2022

    • 03.08.2021
    • W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego w naszej szkole odbywa się giełda używanych podręczników.

     Proszę wstrzymać się z zakupem podręcznika do języków obcych. Nauczyciele uczący podejmą decyzję o doborze podręcznika we wrześniu. 

   • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

    • 29.06.2021
    • Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie, 

     drży powietrze po ich śmigłym zniku.

     Wakacje, panie profesorze!

     Julian Przyboś „Lipiec”

     Słowa poety z pewnością oddają atmosferę, jaka panowała podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Ten trudny rok, łączący naukę stacjonarną, zdalną i hybrydową zakończyliśmy mimo wszystko z radością i nadzieją, że taki rodzaj nauki już się nie powtórzy.

     Uroczystość odbyła się w szkolnej hali sportowej w dwóch turach z powodu obostrzeń sanitarnych. Pani Dyrektor-Beata Orzech odczytała życzenia zarówno od Prezydenta Miasta Elbląga jak i Ministra Edukacji Narodowej i Nauki.

     Podczas gali nagrody otrzymali też uczniowie wyróżniający się w nauce oraz innych działaniach na rzecz szkoły.

     Najwyższe średnie uzyskały uczennice:

     Aleksandra Kulesza z klasy IIc-5,87

     Julia Otłowska z klasy IIh-5,57

     Kinga Belczewska z klasy Ic-5,60

     Wśród klas najwyżej uplasowała się Ia ze średnią 4,57, z kolei klasa Id odznaczyła się najwyższą frekwencją.

     Należy dodać, że to właśnie uczniowie klasy Id stanowią trzon Spontanicznego Zespołu Muzycznego, który uświetnił uroczystość zakończenia roku szkolnego.

     K.M.

   • Drodzy Ósmoklasiści !
    • Drodzy Ósmoklasiści !

    • 06.06.2021
    • Dlaczego warto wybrać III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu?

                   Szczegóły w zakładce REKRUTACJA.

                            Zapraszamy serdecznie !!!

   • KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
    • KLASY „POD PATRONATEM” WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    • 24.06.2021
    • Miło nam poinformować, że w nowym roku szkolnym 2021/22  kolejne klasy humanistyczne, zostaną objęte programem „ Klasa pod Patronatem WPiA UG”. Pani Beata Orzech, Dyrektor III LO podpisała wraz z Dziekanem WPiA UG , Panem dr hab. Wojciechem Zalewskim kontynuację współpracy dydaktyczno- naukowej.  Wykładowcą wiedzy o prawie został Pan Piotr Zieliński, prawnik, absolwent oraz doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2017 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad prawem medycznym i bioprawem, a w szczególności nad aspektami dotyczącymi praw pacjenta”. Jest przewodniczącym Rady Doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczącym Wydziałowej Rady Doktorantów na Wydziale Prawa i Administracji UG.

     Nasi uczniowie na zakończenie czteroletniego cyklu kształcenia otrzymają certyfikat, potwierdzający uczestnictwo w programie, podwyższą kompetencje z zakresu wiedzy o prawie, co umożliwi im podjęcie decyzji o wyborze  kierunku studiów i zaplanowaniu swojej przyszłości.

     Teresa Rakowska, koordynator projektu

   • ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE PASJĄ OLI KULESZY
    • ŁYŻWIARSTWO FIGUROWE PASJĄ OLI KULESZY

    • 21.06.2021
    • O Aleksandrze Kuleszy –uczennicy klasy IIc ( profil medyczny) pisaliśmy już na stronie szkoły z racji jej osiągnięć naukowych. Ola brała udział w II etapie Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, w konkursie geograficznym Geoplaneta, teraz na koniec roku szkolnego 2020/2021 uzyskała średnią ocen 5, 85.

     Oprócz znakomitych wyników w nauce Ola uzyskuje sukcesy w łyżwiarstwie figurowym, które trenuje już kilka lat. Od początku szkoły podstawowej trenuje łyżwiarstwo figurowe, a od dwóch lat również rolkarstwo figurowe. Obie dyscypliny są komplementarne wobec siebie. Aleksandra reprezentuje klub UKS „ Szóstka „ Elbląg a jej trenerka jest pani Beata Kukowska.

     Ola trenuje cztery razy w tygodniu a uwieńczeniem treningów jest oczywiście udział w zawodach. W tym sezonie zawodniczka wzięła udział w trzech zawodach łyżwiarskich: WalleyCup w Warszawie, Puchar Bydgoszczy oraz Memoriał Marii Lelonkiewicz-Olszewskiej.

     Z kolei na rolkach Ola startowała w Mistrzostwach Polski w Rumii oraz Wiosennym Pucharze także w Rumii.

     Występ Aleksandry to tzw. program dowolny o określonym czasie, w którym zawodniczka  musi wykonać odpowiednie skoki, piruety, kroczki i spirale.

     Jak widać, da się pogodzić naukę w niezwykle wymagającym profilu ze sportowa pasją.

     Oli gratulujemy i życzymy sukcesów zarówno na polu naukowym jak i sportowym!!!

     K.M.

     Aleksandra Kulesza

   • KLASA II B W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM
    • KLASA II B W ŻUŁAWSKIM PARKU HISTORYCZNYM

    • 18.06.2021
    • 15 czerwca klasa II b zwiedziła Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim. Jest to idealne miejsce na zapoznanie się z wielokulturową historią Żuław. W budynku dawnej mleczarni Leonharda Kriega z 1902 roku gromadzone są ślady dziedzictwa kulturowego Żuław delty Wisły. W części muzealnej prezentowane są następujące wystawy stałe: „Stolica Żuław. Delta Wisły” – prezentujące zabytki materialne związane z historią Żuław Wiślanych, m.in. elementy wiatraka z Ostaszewa, nagrobki (m.in. unikatowa stela z drewna modrzewiowego) oraz fragmenty budynków z miasta i okolicy, a także pamiątki związane z nowodworskim przemysłem. „Na polskim polderze. Z dziejów mennonitów – niderlandzkiej mniejszości religijnej” – ekspozycja poświęcona mennonitom – pochodzącej z Niderlandów oraz północnych Niemiec wspólnocie religijnej, która osiedliła się na terenie Żuław w XVI wieku. „Strych pełen osobliwości” – kolekcja dawnych przedmiotów codziennego użytku, narzędzi rzemieślniczych oraz zabytków techniki użytkowej. „Magazynek strażnika wałowego” – rekonstrukcja dawnego pomieszczenia, służącego ochronie przeciwpowodziowej. Zwiedzanie obiektu uzupełniliśmy uczestnictwem w warsztatach tematycznych o Żuławach Wiślanych.

     Dodatkowo mieliśmy okazję oglądać Lapidarium Cmentarz 11 wsi – filia w Żelichowie-Cyganku.Są to kamienie polne z wyrytymi datami śmierci, inicjałami zmarłych oraz gmerkami (znakami własnościowymi gospodarstw lub rodzin). Najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1691 a najmłodszy – 1798. Zapoznaliśmy się również z architekturą zabytkowego domu podcieniowego oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w Raczkach Elbląskich, gdzie według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii znajduje się depresja 1,8 m p.p.m., która przez wiele lat uznawana była za najniżej położony punkt Polski

     Klasa IIB na wycieczce

   • DZIEŃ PATRONA
    • DZIEŃ PATRONA

    • 15.06.2021
    • Dzień 10 czerwca – jak co roku – jest świętem Naszej społeczności szkolnej. W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wykonywali różnego rodzaju zadania. Wśród nich znalazły się takie jak: przygotowywanie plakatów poświęconych Janowi Pawłowi II, udział w szkolnym konkursie wymagającym wiedzy ogólnej oraz sprawdzającym umiejętność wyszukiwania informacji czy gry zespołowe. Nie zabrakło również bardziej oficjalnego akcentu – delegacja klas I pod opieką p. M. Babraj udała się na Stare Miasto pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyła kwiaty oraz poznała różne ciekawostki związane z patronem.

     Mamy nadzieję, że była to inna forma zajęć lekcyjnych oraz kolejna okazji do integracji zespołów klasowych.

     Obchody Dni Patrona

   • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES
    • OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES

    • 15.06.2021
    • 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się 35 edycja konkursu języka angielskiego organizowanego przez wydawnictwo Oxford OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS-LINGUA.PLUS. Uczniowie rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny z którego można było otrzymać 100 punktów. Laureatami konkursu zostały osoby, które nie popełniły więcej niż 5 błędów i osiągnęły wynik co najmniej 80 punktów. Niezmiernie miło nam poinformować, że pięcioro uczniów naszej szkoły uzyskało tytuł Laureata Olimpiady!

      

     Laureatką I stopnia została Katarzyna Kuczaba z klasy 1a ze znakomitym wynikiem 96 punktów. Laureaci IV stopnia to Maciej Pietrzak z klasy 1b oraz Martyna Pastewska z klasy 2f (84 punkty), a laureatami V stopnia zostali Julia Lachowska z klasy 2a oraz Nikola Prokurat z klasy 2b (80 punktów). Ogromne gratulacje!!!

      

     A oto klasyfikacja szkolna:

     W kategorii klas 1:

     1 miejsce- Katarzyna Kuczaba 1a

     2 miejsce -Maciej Pietrzak 1b

     3 miejsce – Urszula Łopacka 1b

     W kategorii klas 2:

     1 miejsce – Julia Lachowska 2a, Nikola Prokurat 2b

     2 miejsce – Iga Pawłowska 2d

     3 miejsce – Magdalena Brajtenbach 2c, Igor Wasielewski 2d

     W kategorii klas 2 i 3 po gimnazjum

     1 miejsce – Martyna Pastewska 2f

     2 miejsce – Julia Otłowska 2h, Michał Rzeczycki 2h, Maja Ziółkowska 3b

     3 miejsce – Oskar Chabowski 2g

     Serdecznie gratulujemy!

     Jesteśmy z Was dumni. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom.

     Katarzyna Kuczaba, która osiągnęła najwyższy wynik (96 punktów)