• III LO SREBRNĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP
    • III LO SREBRNĄ EUROPEJSKĄ SZKOŁĄ PRAWORZĄDNOŚCI RP

    • 21.04.2020
    • Witam serdecznie!

     W imieniu Wysokiej Kapituły IX Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego

     2020 roku pragnę serdecznie pogratulować Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Państwa Szkoły sukcesów w olimpiadach społeczno - prawnych, co "zaowocowało" zajęciem wysokiego miejsca w Polsce przez Państwa Placówkę w IX Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim 2020 roku, uzyskując status SREBRNEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP 2020 r.

     Tym samym Państwa Szkoła, uzyskując status szkoły srebrnej, ma prawo posługiwać się tym mianem i zamieszczać (NIEODPŁATNIE) logo szkoły srebrnej jako placówki, w której edukacja społeczna, europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka i/lub historyczna stoi na wysokim poziomie.

     Serdecznie gratulujemy!

     Stan epidemii w naszym kraju niestety storpedował plany wręczenia wyróżnienia na naszym Kongresie, wobec czego zmuszeni jesteśmy do przekazania gratulacji "zdalnie", a jednocześnie:

     1/ dołączamy w załączniku:

     - Logo Srebrnej Szkoły 2020 r.

     - Dyplom przyznany Państwa Szkole za miejsce w Rankingu.

     dyplom

     3/ Podajemy linki:

     a/ artykułu na naszej stronie o tegorocznym rankingu:

     https://coptiosh.eu/IX-Ranking-Olimpijski-2020_1021.html

     b/ strony z Rankingiem Olimpijskim:

     https://coptiosh.eu/IX-Ranking-2020-za-rok-szk-2018-19_1020.html

      

     Z poważaniem,

     Koordynator Główny

     mgr Krzysztof M. Maleszewski

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ RASOWĄ
    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ RASOWĄ

    • 23.03.2020
    • Z powodu światowej pandemii koronawirusa, zupełnie niespodziewanie, niemalże z dnia na dzień staliśmy się swego rodzaju ofiarami przymusu izolacji. Dla zdrowia i bezpieczeństwa postrzeganego zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym, zamykamy się w swoich czterech ścianach, izolujemy fizycznie od innych ludzi. Nikt z nas zapewne nie wymarzył sobie takiej sytuacji. Nie jest ona naturalna i pożądana z punktu widzenia potrzeb zdrowo funkcjonującego i rozwijającego się człowieka. Jako jednostki społeczne pragniemy tworzyć więzi, zawierać znajomości, podtrzymywać je, czuć się lubiani, akceptowani, otrzymywać wyrazy szacunku, uznania, sympatii i odwzajemniać je. Nie jest nam dobrze z tym, gdy z jakiegoś niezależnego od nas powodu musimy trzymać się daleka od innych, którzy również dystansują się od nas. Wyobraźmy sobie zatem, jak mogą czuć się osoby, którym w takim przykrym poczuciu izolacji od reszty społeczeństwa przychodzi spędzać całe swoje życie...

     21 marca- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ RASOWĄ

     W tym roku przeminął tak po cichu, w cieniu innych wydarzeń. Nie zapominajmy jednak również teraz o tych, którym żyje się trudniej z powodu dyskryminowania ich na tle rasowym. Okazujmy im swoje wsparcie.

    • ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE ZAWIESZONE

    • 11.03.2020
    • Szanowni Państwo, 

     zgodnie z postanowieniem Rządu od jutra do 25 marca zajęcia dydaktyczne są zawieszone. Uczniowie powinni przebywać w domu, nie w centrach handlowych itp. 

     Nauczyciele będą pomagać uczniom za pomocą platformy Librus, wysyłać zadania i materiał do pracy samokształceniowej. Proszę śledzić informacje w mediach i na stronie internetowej szkoły dotyczące rozwoju sytuacji.

   • PIKNIK MATEMATYCZNY
    • PIKNIK MATEMATYCZNY

    • 10.03.2020
    • W dniach 4-6 marca uczniowie IH wzięli udział w „Pikniku matematycznym” w Jantarze. Czas wyjazdu młodzież wykorzystała na spacery po plaży, obserwacje budzącej się do życia przyrody, wieczornego nieba i, co najważniejsze, na doskonalenie matematycznego warsztatu. Ich wiedza została wzbogacona o podstawowe pojęcia z logiki. Dziś już każdy uczeń IH wie jaka jest różnica między alternatywą a koniunkcją, jak udowodnić, że zdanie jest tautologią i jak zastosować kwantyfikatory. Ponadto wyjazd był doskonałym przygotowaniem do czekających nas Dni Matematyki. Zajęcia plastyczne poprowadzone przez Panią Joannę Nowak przyniosły efekty w postaci plakatów i  modeli sześcianów wykonanych metodą origami, które posłużą do dekoracji szkoły.  Impreza była bardzo udana, a połączenie edukacji z rozrywką okazało się ciekawą formą integracji klasy.

   • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
    • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

    • 02.03.2020
    • 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz dziesiąty obchodzony był w całej Polsce a także w naszym mieście.

     Pod Pomnikiem Państwa Podziemnego i Żołnierzy AK w Elblągu upamiętniono antykomunistyczną partyzantkę. Uroczystości rozpoczęły się 1 marca o godzinie 12.

     Społeczność III LO czynnie włączyła się w obchody poświęcone Żołnierzom Wyklętym, którym dopiero niedawno przywrócono należyte miejsce w historii. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Kinga Dzienisz, Aleksandra Zając oraz Alex Van Ieperen.

     Poczty sztandarowe, salwa honorowa, wspomnienia o Wyklętych oraz wojskowy ceremoniał sprawiły, że byłą to poruszająca lekcja historii.

     WM.

   • ERASMUS TEAM GOTÓW DO NOWEGO WYJAZDU
    • ERASMUS TEAM GOTÓW DO NOWEGO WYJAZDU

    • 29.02.2020
    • Kolejna wspaniała czwórka szykuje się do wyjazdu, tym razem do szkoły partnerskiej w Breukelen w Niderlandach.

     Marta, Ola, Zuzia (brakuje jej na fotce) i Kinga będą reprezentowały III Liceum w przedostatniej edycji aktualnego programu. Opiekunami są Tomasz Stężała i Aleksandra Trochimczuk.  Wylot z Gdańska do Amsterdamu nastąpi 9 marca a powrót 13 marca.

     Będziemy szczególnie zajmowali się tymi Europejczykami, którzy zdecydowanie wpłynęli na kształt naszego kontynentu. Wśród polskich kandydatów będziemy prezentować króla Władysława Jagiełłę (twórcę związku Korony z Litwą), Mikołaja Kopernika, Jana III Sobieskiego (zatrzymał pochód muzułmański na Europę) i wreszcie Józefa Piłsudskiego, współtwórcę naszej niepodległości i pogromcę bolszewików. 

     W programie, oprócz zajęć szkolnych mamy wycieczkę do Amsterdamu a także dodatkowy nocleg w Haarlemie, gdzie zwiedzać będziemy muzeum wielkiego malarza Fransa Halsa.

   • KONIEC Z WYMÓWKAMI :)
    • KONIEC Z WYMÓWKAMI :)

    • 28.02.2020
    • Biblioteka zamknięta, brak książki na półce? Jest niedziela, a w poniedziałek na języku polskim będziesz omawiał "Treny" - nic nie szkodzi, koniec z wymówkami - zachęcamy Was do korzystania z legalnych, otwartych źródeł literackich. Pod podanymi linkami znajdziecie nie tylko lektury :).

      

     Nauczycielki języka polskiego

   • 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
    • 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

    • 26.02.2020
    • Ponieważ żyli prawem wilka
     Historia o nich głucho milczy
     Pozostał po nich w kopnym śniegu
     Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy

      Zbigniew Herbert


     Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni weszli w skład polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Prowadzili nierówną walkę partyzancką, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu naszej Ojczyzny Związkowi Sowieckiemu. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami MBP, MO w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Najwybitniejsi „Niezłomni” to gen. W. Anders, gen. St. Maczek, gen. A. Fieldorf „Nil”, rotmistrz W. Pilecki, kpt. H. Dekutowski „Zapora”, płk. Ł. Ciepliński „Ludwik”, por. F. Selmanowicz „Zagończyk”, por. J. Rodowicz „Anoda”, sanitariuszka Danuta Siedzikówna „Inka” i wielu innych, których ciał nie znaleziono do dnia dzisiejszego. 
     Pamięć o nich uczciliśmy, przygotowując wystawę szkloną o „Wyklętych” oraz uczestnicząc w lekcjach historii i warsztatach poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu. Podczas zajęć obejrzeliśmy filmy i spektakle teatralne pt. „NIL”, „Inka”, „Anoda”. Rozmawialiśmy o ich niezłomnej postawie, walce o prawo każdego człowieka do wolności.


     Chwała Bohaterom!
     T.R
      

   • 21 LUTEGO- DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
    • 21 LUTEGO- DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

    • 18.02.2020
    • 21 lutego to coroczne święto obchodzone w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W Polsce w roku 2012 wystartowała kampania społeczna Ojczysty-dodaj do ulubionych. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

     Społeczność III LO w Elblągu aktywnie włącza się w tę akcję. Zapraszamy w piątek 21 lutego do udziału w grach, kalamburach i łamańcach językowych, by uczcić Dzień Języka Ojczystego. Przyświecać nam będzie motto: A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą, nie znać języka swego-hańbą oczywistą.

      nauczyciele języka polskiego

   • SZKOŁA WOLNA OD UŻYWEK
    • SZKOŁA WOLNA OD UŻYWEK

    • 19.02.2020
    • Drodzy uczniowie,Inspektorat Sanitarny w ramach programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?" ogłasza rozpoczęcie IV edycji ogólnopolskiego konkursu na film krótkometrażowy "SZKOŁA WOLNA OD UŻYWEK". Głównym celem tego konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.Zadanie polega na nagraniu i zmontowaniu 2 minutowego filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień.Prace konkursowe wraz z niezbędnymi dokumentami wyrażającymi zgodę na udział w konkursie należy przekazać do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Elblągu (u. Królewiecka 195) do dnia 8 kwietnia 2020 roku.Konkurs rozgrywany będzie w trzech etapach: powiatowym, wojewódzkim, krajowym.Osobom chętnym do udziału w konkursie udzielę wszelkiej pomocy - zapraszam do współpracy. Szczegółowy regulamin konkursu, wzory niezbędnych do wypełnienia dokumentów są dostępne u mnie.Zachęcam - dla laureatów przewidziane są atrakcyjne nagrody (do wygrania bony zakupowe o wartości od 1000 do 3000 złotych).

     Aleksandra Witkowska - pedagog/ psycholog 

   • STUDNIÓWKA Z UNIWERSYTETEM SWPS
    • STUDNIÓWKA Z UNIWERSYTETEM SWPS

    • 19.02.2020
    • Uczniowie z klas III A i III B (humanistycznych ) 18 lutego 2020 r. uczestniczyli w wydarzeniu na Uniwersytecie SWPS w Sopocie skierowanym do tegorocznych maturzystów.  Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach psychologicznych przygotowanych przez wykładowców akademickich. Podczas warsztatu Zarządzanie sobą w czasie prowadzonego przez mgr. Kamila Tomaszewskiego zapoznali się z  technikami zarządzania sobą w czasie (codziennie mamy „do wydania 1440” minut), tym samym zwiększając swoją wiedzę na temat motywowania siebie i wykorzystywania tej umiejętności na co dzień. Na kolejnym   warsztacie Jak się uczyć, żeby się nauczyć? prowadzonym przez mgr. Stanisława Borawskiego omówione zostały problemy z przyswajaniem ogromnej ilości informacji oraz przećwiczone zostały techniki  ułatwiające zapamiętywanie i utrwalanie materiału. Umiejętności nabyte podczas zajęć na pewno będą przydatne w czasie przygotowania do matury.

     D.S.