Menu

ZDROWE ODŻYWIANIE


Zdrowe odżywianie oraz właściwy styl życia to jedne z najważniejszych czynników wpływających na jego długość i jakość. Dzięki właściwemu dobieraniu pokarmów, prowadzeniu racjonalnego, aktywnego stylu funkcjonowania możemy dłużej cieszyć się zdrowiem i korzystać z uroków życia. 
Wiedza o żywieniu i elementach stylu życia oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest ogromna, podlega stałej ewolucji i zmianom. Jej odzwierciedleniem, a jednocześnie prostym narzędziem edukacyjnym w profilaktyce wielu chorób żywieniowo zależnych są piramidy żywieniowe dedykowane różnym grupom populacyjnym. Podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który odbył się w roku bieżącym, przedstawiono zaktualizowaną Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży opracowaną przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. 
Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o  Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym prawidłowe żywienie należy realizować łącznie z dbałością o pozostałe elementy stylu życia. 
Warto zgłębiać wiedzę na temat zasad właściwego bilansowania diety, przygotowywania posiłków, dbałości o kondycję fizyczną i psychiczną. Wszystkim zainteresowanym przekazujemy krótkie ujęcie najważniejszych informacji dotyczących tego tematu. Warto poświęcić im chwilę, wszak- jak stwierdził Arthur Schopenhauer-  „Dziewięć dziesiątych naszego szczęścia polega na zdrowiu”. 
A zatem SMACZNEJ  I ZDROWEJ LEKTURY ;-)


Aleksandra Witkowska-pedagog szkolny

zdrowe żywienie

Aktualności

Kontakt

  • III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
    82-300 Elbląg
    ul. Browarna 1
  • 55 625 89 20

Galeria zdjęć