• LAUREACI OLIMPUSA Z J. ANGIELSKIEGO
    • LAUREACI OLIMPUSA Z J. ANGIELSKIEGO

    • 12.06.2024
    • Miło nam ogłosić, iż w wiosennej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUS z języka angielskiego, która odbyła się 20 marca br. wśród 54 uczestników z klas I-IV mieliśmy aż 4 laureatów!

     Olimpiada OLIMPUS z języka angielskiego to test wielokrotnego wyboru, który sprawdza wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem tekstu pisanego, komunikacji, słownictwa, gramatyki i wiadomości związanych z wiedzą o krajach anglojęzycznych.

      

     Lista laureatów:

      KLASY II

     - Martyna Koczara z kl. 2d (15 miejsce w kraju)

      

     KLASY III

     - Szymon Rostankowski z kl. 3b (7 miejsce)

     - Olga Werner z kl. 3a (11 miejsce)

     - Aneta Urbańska z kl. 3a (13 miejsce).

      

     Raz jeszcze gratulujemy sukcesu!

      

     Nauczyciele angliści

   • MAGIA SŁOWA W ELBLĄGU: II TURNIEJ DZIENNIKARSKI ZORGANIZOWANY PRZEZ AKADEMIĘ NAUK STOSOWANYCH
    • MAGIA SŁOWA W ELBLĄGU: II TURNIEJ DZIENNIKARSKI ZORGANIZOWANY PRZEZ AKADEMIĘ NAUK STOSOWANYCH

    • 12.06.2024
    • Dzisiaj w murach Akademii Nauk Stosowanych odbył się II Turniej dziennikarski, który przyciągnął młodych adeptów sztuki pisarskiej z sześciu elbląskich liceów. W zaciętej rywalizacji wzięło udział osiem drużyn, które przekształcały słowa w złoto, walcząc o miano najlepszych młodych dziennikarzy.

     Pierwszym zadaniem dla uczestników było nadanie tytułów artykułom. Jak kowale, młodzi dziennikarze kując słowa, starali się oddać sedno przedstawionych treści. Precyzja, kreatywność i umiejętność uchwycenia istoty tematu były kluczem do sukcesu.

     Następnie drużyny stanęły przed wyzwaniem ułożenia tekstu z rozsypanki. To zadanie przypominało składanie puzzli, gdzie każdy fragment miał swoje miejsce, a całość miała stworzyć harmonijną kompozycję. Zespoły musiały wykazać się nie tylko znajomością języka, ale również zdolnością logicznego myślenia i współpracy. Jak w kalejdoskopie, z chaosu wyłaniał się porządek, a fragmenty łączyły się w spójną narrację.

     Kulminacyjnym punktem turnieju było stworzenie scenariusza gry na podstawie mitu o Prometeuszu, dostosowanego do współczesnych realiów. Młodzi twórcy, niczym mitologiczny tytan, przynieśli nam ogień w postaci innowacyjnych pomysłów. Ich scenariusze przenosiły starożytne opowieści w XXI wiek, wprowadzając elementy technologii, kultury i współczesnych wyzwań. Wyobraźnia uczestników nie znała granic, a ich prace były dowodem na to, że mitologia wciąż żyje i może inspirować do tworzenia nowych, fascynujących historii.

     W końcowej klasyfikacji drużyna 1a w składzie:
     Maciej Piotrkowski,
     Agata Olszewska,
     Eliza Tomczyńska,
     Emilia Rynkowska
     Łucja Klonowska

     zdobyła drugie miejsce, udowadniając, że młodość nie jest przeszkodą, lecz atutem w świecie dziennikarstwa.

     Drużyna 2a w składzie:
     Anna Wilczyńska,
     Nadia Zastawna,
     Aleksandra Mickiewicz,
     Antonina Piastowska,
     Julia Mazowita

     również nie pozostawała w cieniu, zajmując czwarte miejsce i pokazując, że kreatywność i pomysłowość młodych ludzi nie ma limitów.

     Uczniom i opiekunom drużyn serdecznie gratulujemy!

     II Turniej dziennikarski w Elblągu był nie tylko rywalizacją, ale przede wszystkim świętem słowa, wyobraźni i kreatywności. Dzięki Akademii Nauk Stosowanych młodzi ludzie mieli okazję odkryć w sobie potencjał, a ich prace stały się dowodem na to, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale przede wszystkim sztuka, która wymaga serca, ducha i nieustannej ciekawości świata.
     Podczas gdy część uczniów klasy 1a zdobywała laury w turnieju dziennikarskim, ich koledzy i koleżanki zanurzyli się w fascynujący świat języków i sztuki.
     Pierwszym przystankiem podczas tej intelektualnej podróży był wykład poświęcony angielskim samogłoskom w mowie i piśmie. Jak muzykanci strojący swoje instrumenty, uczniowie starali się zrozumieć subtelności i niuanse angielskiej fonetyki.
     Po intelektualnej uczcie przyszedł czas na wyrażenie swojej kreatywności w inny sposób. Warsztaty plastyczne, które nastąpiły po wykładzie, były niczym magiczne atelier, w którym młodzi artyści mogli dać upust swojej wyobraźni. Zadaniem było stworzenie kubistycznego portretu kobiety, co stanowiło wyzwanie dla ich percepcji i umiejętności twórczych. Jak Picasso i Braque, uczniowie dekonstruowali rzeczywistość, by złożyć ją na nowo w formie geometrycznych kształtów i barwnych płaszczyzn.

     Hol, dotychczas codzienna przestrzeń szkolna, już wkrótce
     zamieni się w galerię, gdzie każdy będzie mógł podziwiać owoce ich wyobraźni i pracy.

     Te dwa doświadczenia - wykład lingwistyczny i warsztaty plastyczne - były jak dwie strony jednej monety, łączyły w sobie intelektualną precyzję i artystyczną swobodę.

   • ZWOLNIENI Z TEORII
    • ZWOLNIENI Z TEORII

    • 07.06.2024
    • Alicja Socińska z klasy 3C i Natalia Fijałkowska z klasy 3D zostały finalistkami tegorocznej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” oraz uzyskały dwa certyfikaty. Wielkie gratulacje dla dziewczyn!!!

     Uczennice naszego liceum Alicja i Natalia zakończyły projekt "Przyjazna szkoła", który to właśnie realizowały w ramach praktycznej olimpiady. Dzięki temu projektowi nasze uczennice mogły zrealizować wiele akcji, między innymi:
     -różowa skrzyneczka,
     -akcja hate detox,
     -blue zone,
     -ogródek szkolny.

     Dzięki tym inicjatywą nasza szkoła została ulepszona i bardziej przyjazna dla naszych uczniów. Dziewczyny pozyskały zaufanie wielu osób i usłyszało o ich projekcie wiele instytucji (Google, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu). Mamy nadzieję że w następnym roku będzie więcej chętnych do zrealizowania projektu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”.

   • FESTIWAL DEMOKRACJI W CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU
    • FESTIWAL DEMOKRACJI W CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU

    • 07.06.2024
    • Grupa, która realizowała projekt "Młodzi głosują 2024 - Wybory do Parlamentu Europejskiego" została narodzona darmowym wyjazdem na Pryzmat Festiwal Demokracji w Gdańsku. Korzystaliśmy z licznych aktywności przygotowanych przez organizatorów. Ufundowano nam również wyżywienie oraz nocleg.

     A atrakcji nie brakowało: panele dyskusyjne, speed dating, warsztaty, rozmowy przy standach organizacji społecznych, strefa wypoczynku i integracji, a także zajęcia artystyczne. Mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać z ekspertami i ekspertkami z różnych środowisk, zadać im pytania i zainspirować się ich pracą.

     Wydarzenie rozpoczęło uroczyste powitanie z udziałem Prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz Marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Następnie wzięliśmy udział w speed friendingu (rozmowy w kręgach). W każdej turze mieliśmy możliwość porozmawiać z inną osobą czekającą na nas w danym kręgu. Po 10 minutach następował koniec rozmowy i przejście do kolejnego kręgu. W spotkaniu wzięli udział: Szymon Hołownia (Marszałek Sejmu RP), Agnieszka Owczarek (Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska), Jean Briganti (Ambasada USA),  Dominik Kuc (Fundacja GrowSPACE), Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Ewa Majda (Watchdog Polska), Michał Gulczyński (Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn) oraz Emilia Kaczarek (Fundacja Nowej Wspólnoty). Była to okazja do wymiany poglądów, poszerzenia horyzontów i poznania niezwykłych osobowości.

     Mieliśmy możliwość doskonalenia umiejętności w warsztacie „Czas na debatę. Jak tworzyć skuteczne argumenty?”. Dwie drużyny przy wsparciu Kancelarii CMS przeprowadziły debaty oksfordzkie na tematy: Czy UE powinna wprowadzić jednolity system nauczania we wszystkich państwach członkowskich? Czy UE zbyt mocno nie ingeruje w wolności konsumenckie obywateli? Uczestnicy mieli możliwość zweryfikowania swoich kompetencji retorycznych i argumentacyjnych, również odpowiadając na argumenty przeciwników.

     Było to niezwykle wartościowe doświadczenie, szkoła demokracji i aktywności obywatelskiej. Festiwal zgromadził młodzież z różnych zakątków Polski, dając możliwość poszerzenia wiedzy i nawiązania nowych znajomości.

   • DRZWI OTWARTE 2024
    • DRZWI OTWARTE 2024

    • 28.05.2024
    • Kochani 8-klasiści i drodzy rodzice! Serdecznie wam dziękujemy za tak liczne przybycie na Drzwi Otwarte - wczoraj było was prawie 200 osób😲❗ Mamy nadzieję, że już we wrześniu spotkamy się w kameralnych progach 3LO na Browarnej 🤓🎓.

     Przypominamy wam, że w naszej szkole rekrutacja odbywa się na 5 profili❗

     • artystyczno-medialny;
     • psychologiczny;
     • dyplomatyczno-prawny;
     • medyczno-przyrodniczy;
     • ekonomiczno-biznesowy.

      

     Więcej info znajdziecie na stronie szkoły w zakładce rekrutacja: https://www.3lo.elblag.pl/a/oferta-edukacyjna

   • INSCENIZACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ
    • INSCENIZACJA ROZPRAWY SĄDOWEJ

    • 28.05.2024
    • Dziś, 28 maja, klasa 1g „Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego” przygotowała inscenizację rozprawy karnej. Odbyła się ona w reprezentacyjnej sali Sądu Okręgowego w Elblągu.

     W symulacji wykorzystaliśmy scenariusz przygotowany przez Fundację Court Watch Polska. Sprawa dotyczyła uporczywego nękania. Robert Powsinoga – zakochany w Kindze Płaczce – nie mógł znieść, że z nim zerwała i zaczęła spotykać się z Tomaszem Dziarskim. Zaczął więc ją śledzić i prześladować na każdym kroku. Kilkukrotnie doszło do słownych utarczek i przepychanek, w których udział brał również Tomasz. Robert wysyłał Kindze codziennie kilkadziesiąt smsów, dzwonił, groził i prosił o to by wróciła. Groziło mu do 3 lat pozbawienia wolności. Kinga skierowała też sprawę do sądu o sądowy zakaz zbliżania się Roberta do niej i Tomka.

     Uczniowie wcielili się w następujące role:

     Sędziowie – Maria Kacicka, Martyna Kwaśniewska, Anastazja Iwańska

     Robert Powsinoga, oskarżony – Kacper Mikuła

     Kinga Płaczka, oskarżyciel posiłkowy – Hanna Osińska

     Tomasz Dziarski, świadek – Filip Serdeczny

     Laura Guzik, świadek – Nikola Konon

     Zenobia Powsinoga,  świadek – Laura Siedlecka

     Rafał Biedrzyński, adwokat, obrońca oskarżonego – Dawid Koper

     Prokurator mec. Paulina Ochocka, oskarżyciel publiczny – Paulina Mączyńska

     Protokolant – Michał Kozak

     Pozostała część klasy bacznie przyglądała się rozprawie w roli publiczności.

     Uczniowie doskonale wywiązali się z zadania. Otrzymali wiele pochwał ze strony asystent sędziego, pani Marty Dańczyszyn - Malewicz, która z ramienia Sądu nadzorowała przebieg rozprawy.

     Nasi uczniowie mieli szansę przywdziać prawnicze togi i zdobyć doświadczenie, które, miejmy nadzieję, wykorzystają w przyszłej karierze prawnej.

   • ZAWODY MATEMATYCZNE
    • ZAWODY MATEMATYCZNE

    • 28.05.2024
    • Dnia 24.05.2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale XXI Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych organizowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

     Reprezentanci III LO w Elblągu:

     • Kategoria klas I-II:

     - Martyna Koczara

     - Wiktoria Ratajczyk

     - Hubert Zalewski

     • Kategoria klas III-IV:

     - Tobiasz Abrusiewicz

     - Ewa Ciesielska

     - Adrian Woźny

     Na wyniki musimy poczekać. Uczniowie wrócili zadowoleni, z kolejnym ważnym życiowym i matematycznym doświadczeniem. Trzymamy kciuki za wszystkich.

     Oprac. Gabriela Siekierka

    • Nasza szkoła znalazła się w Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii!

    • 28.05.2024
    • Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to zestawienie szkół, w których uczniowie ukończyli projekty społeczne
     w ramach praktycznej Olimpiady Zwolnieni z Teorii w roku szkolnym 2023/24.

     Nasza placówka znalazła się w Rankingu, co oznacza, że wspieramy młodzież w tworzeniu
     własnych inicjatyw i zdobywaniu kompetencji przyszłości. 

     Po ukończeniu projektu młodzież uzyskała tytuł finalistów Olimpiady Zwolnieni
     z Teorii i międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami wydane przez PMI ATP.

   • MUZYKA TO DUSZA WSZECHŚWIATA, SKRZYDŁA UMYSŁU, LOT WYOBRAŹNI I CAŁE ŻYCIE
    • MUZYKA TO DUSZA WSZECHŚWIATA, SKRZYDŁA UMYSŁU, LOT WYOBRAŹNI I CAŁE ŻYCIE

    • 20.05.2024
    • Maria Skotnicka z klasy 3b  to członkini zespołu muzyki dawnej ,,Il Vento Musicale’’, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. W dniach 17.05-19.05 uczestniczyła w ||| edycji Festiwalu Kultury Dawnej w Lęborku. W ramach festiwalu odbyły się koncerty z udziałem zespołów z różnych części Polski. Odbyły się również warsztaty, podczas których młodzi artyści mieli okazję rozwijać swoje umiejętności muzyczne pod okiem dr hab. Marka Nahajowskiego - profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, a artyści zdobyli kolejne muzyczne doświadczenia.

     Marysia swoją pasją do muzyki rozsławia imię naszej szkoły.

   • KUŹNIA NA KOFERENCJI FILMOZNAWCZEJ ,,WRÓĆMY DO REGIONÓW"
    • KUŹNIA NA KOFERENCJI FILMOZNAWCZEJ ,,WRÓĆMY DO REGIONÓW"

    • 18.05.2024
    • 15 maja wybraliśmy się do Kina Światowid na Konferencję Filmoznawczą pod tytułem ,,Wróćmy do regionów". Nasz pobyt na konferencji rozpoczął się o godzinie 9 warsztatami scenariuszowymi z Panią Alicją Sokół. Jest to scenarzystka urodzona w Braniewie, która zdobyła nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w konkursie filmów krótkometrażowych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film ,,Mój brat rybak".

     Podczas warsztatów reżyserka przedstawiła nam proces powstawania scenariusza i jego schemat, opowiedziała więcej o swoich inspiracjach podczas tworzenia go. Dowiedzieliśmy się również, jak tworzyć bohatera filmu, aby był interesujący i przykuwający uwagę oglądających.

     Niedługo później obejrzeliśmy nagrodzony film w reżyserii Alicji Sokół, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Podobały nam się sceny metaforyczne zawarte w filmie oraz klimat otaczający fabułę historii. Po seansie mieliśmy szansę zadać pytania autorce oraz aktorowi grającemu głównego bohatera filmu - Emilowi Siennickiemu. Uważamy oba te spotkania za bardzo inspirujące i pobudzające do działania.

     Po krótkiej przerwie i poczęstunku, byliśmy świadkami otwarcia konferencji i wykładu mistrzowskiego pt. ,,Od dziejów kultury filmowej w regionie do filmu regionalnego i idei małego kina" prowadzonego przez dr hab. Ilonę Copik, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowczyni przybliżyła nam temat kin w różnych regionach Polski, szczególnie skupiając się na Śląskim. Dowiedzieliśmy się, jak charakteryzuje się kino w regionie, co łączyło się z wcześniejszym seansem filmu kręconego w naszym regionie (woj. warmińsko-mazurskie, Braniewo). Oba wydarzenia, wykład i warsztaty, bardzo nas zainteresowały jako młode osoby często uczęszczające do kina. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy docenić pracę włożoną w każdy film i zrozumieć terminy związane z filmem regionalnym.

     Autorki - Aleksandra Chmura i Róża Soja klasa 2a

     Foto - Zuzanna Madziar 2a

   • ELBLĄSKIE OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791
    • ELBLĄSKIE OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791

    • 07.05.2024
    • To już 233 rocznica pierwszej ustawy regulującej ustrój naszego państwa. Na uroczystościach w piątkowe południe w Katedrze pod wezwaniem Św. Mikołaja zebrały się delegacje: władz miasta, służb mundurowych oraz liczne grono przedstawicieli oświaty w tym sztandary szkół ze swoją asystą. Wszyscy uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy Świętej za Ojczyznę.  Po mszy dalsze uroczystości przeniosły się na plac katedralny gdzie przemawiał Prezydent Miasta Elbląga. Uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa, która odegrała Hymn Państwowy a w końcowej części zaprezentowała utwór Louisa Armstronga „ What a Wonderful World”. Naszą szkołę na uroczystościach reprezentował poczet w składzie: Maja Tomkowicz, Bartosz Strzyżewski i Oxana Kowalik.

     WM.

   • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV
    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV

    • 01.05.2024
    • Dnia 26 kwietnia 2024 roku kolejny już rocznik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.

     Tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w sali kinowej kina Światowid. Naszych absolwentów pożegnali uczniowie kl. IIIa, Dyrekcja szkoły, kadra pedagogiczna 3LO, czwartoklasiści oraz wzruszeni rodzice.

     Dziękujemy wam za te wspólne 4 lata spędzone w murach przy ul. Browarnej! Życzymy wam połamania pióra na maturze oraz samych udanych wyborów życiowych.

   • WIELKIE GRATULACJE DLA DEBATUJĄCYCH!
    • WIELKIE GRATULACJE DLA DEBATUJĄCYCH!

    • 29.04.2024
    • Uczniowie klas 1b i 1g, które zorganizowały debatę "Zalety i wady członkostwa w UE" zostały narodzone darmowym wyjazdem 4 czerwca do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na Pryzmat Festiwal Demokracji.

     Jak zapewniają organizatorzy, jest wydarzenie, które łączy inspirujące rozmowy na ważne tematy dotyczące życia młodych osób, takie jak ich rola w budowaniu demokracji z atrakcyjną atmosferą wakacyjnego festiwalu.  Na Pryzmacie będą mieli okazję porozmawiać o wpływie społecznym młodych osób i o tym jak migracje czy nowe technologie wpływają na nasze życie. Spotkać się z politykami, aktywistkami i ekspertami. Wszystko w atmosferze dialogu  i dobrej zabawy!

   • MOJĄ PASJĄ JEST TEATR
    • MOJĄ PASJĄ JEST TEATR

    • 28.04.2024
    • Uczennica klasy 3B, Aniela Dziemidowicz, od trzech lat należy do grupy teatralnej w Pasłęku prowadzonej przez aktora elbląskiego teatru - Marcina Tomasika. Za sobą ma już premierę “Małego Księcia”. W ubiegłym tygodniu po rocznych przygotowaniach Pasłęcka Grupa Teatralna  wystawiła kolejny spektakl. “Wiedźma i Strzyga. Mitologia Słowiańska” to historia o pierwszej czarownicy oraz grasującej we wsi strzydze. Spektakle grupy teatralnej są także przedstawiane dla szkół z Pasłęka oraz okolic. Obecnie grupa przygotowuje się do kolejnej premiery, która będzie wystawiona podczas wiosny teatralnej w przyszłym roku. Teatr stał się pasją Anieli zarówno jako osoby występującej jak i widza.

   • SIATKARZE NA TURNIEJU W DZIAŁDOWIE
    • SIATKARZE NA TURNIEJU W DZIAŁDOWIE

    • 24.04.2024
    • Drużyna siatkarzy po zajęciu drugiego miejsca w turnieju regionu województwa warmińsko-mazurskiego awansowała do kolejnych etapu rozgrywek obejmującego rejon naszego województwa czyli okręg elbląsko-ostródzki naszego województwa. Zawody, które są eliminacja do finału wojewódzkiego zaplanowane zostały w Zespole Szkół Budowlanych w Działdowie. Siatkarze świetnie grali we wcześniejszych turniejach więc udali się na turniej wyjazdowy w Działdowie. Na tym etapie rozgrywek poziom zaawansowania siatkarskiego znacznie rośnie, biorą udział zespoły ligowe, które specjalizują się w siatkówce. Turniej z perspektywy naszego szkolnego zespołu należy uznać za udany. Siatkarze stoczyli wyrównane pojedynki z zespołami ligowymi, tj: SMS Ostróda i ZSM Elbląg. Mecze zakończyły się zwycięstwem faworytów ale nasi uczniowie zaprezentowali bardzo dobrą grę ugrywając z każdym z zespołów po jednym secie, to dobry rezultat. Ostatnie spotkanie z ZSB w Działdowie chłopcy wygrali 2:0. Ostatecznie w turnieju siatkarze zajęli 3 miejsce i powtórzyli wynik z zeszłego roku.

     Turniej też był pożegnalnym udziałem w sporcie szkolnym naszych czwartoklasistów: Jakuba Grzemskiego, Łukasza Tomaszewskiego i Igora Grzelaka, którzy przez cztery lata byli mocnym trzonem naszego zespołu. Chłopaki, gratulacje i powodzenia w dalszych swoich planach naukowych oraz sportowej pasji jaką jest siatkówka!!!!

     Na turnieju naszą szkołę jeszcze reprezentowali: Michał Jankowski, Alek Gościński, Bartosz Wiśniewski, Radosław Wereszczyński, Grzegorz Romańczuk, Jakub Dąbrowski, Franek Ujazda.

     Podziękowania i gratulacje za wytrwałość i sportową postawę podczas wszystkich turniejów siatkarskich w tym sezonie, następny już niedługo!!!

     WM.

    • INDEKS DLA MICHAŁA PACYNY

    • 23.04.2024
    • Ogromnie cieszymy się z sukcesu ucznia klasy 4b, Michała Pacyny, który 20 kwietnia wziął udział w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o III RP uzyskując tytuł finalisty.

     Podczas finału Olimpiady, który miał miejsce na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, rywalizowali najwięksi znawcy tematu z całej Polski. Od uczniów oczekiwano rozległej wiedzy z dotyczącej narodzin oraz funkcjonowania III Rzeczpospolitej – m.in. jej genezy, konstytucji, ustroju, systemu politycznego i partyjnego, samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, prawa, społeczeństwa, przestrzegania praw człowieka, polityki zagranicznej czy członkostwa w organizacjach międzynarodowych. Celem Olimpiady jest ponadto promocja takich wartości jak: demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny.

     Sukces Michała jest tym większy, że zapewnia mu możliwość zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na wielu prestiżowych kierunkach i uczelniach w Polsce. Indeksy na wybrane lub wszystkie kierunki studiów finalistom Olimpiady przyznało grono czołowych polskich uczelni, m.in. Uniwersytet Warszawski, Wrocławski, Gdański czy Uniwersytet w Białymstoku. Michał ma możliwość studiowania z pierwszeństwem przyjęcia m.in. na kierunku prawo, kryminologia czy psychologia.

     Gratulujemy i życzymy naszemu wybitnemu uczniowi kolejnych sukcesów!

   • KLASA 4 A Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
    • KLASA 4 A Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    • 23.04.2024
    • "Ius est ars boni et aequi"-prawo jest sztuką tego co dobre i sprawiedliwe.

      

     22 kwietnia 2024 r. w auli WSD nastąpiło uroczyste podsumowanie 4-letniego programu wiedzy o prawie (2020- 2024), który ukończyli uczniowie  klasy 4a- "Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG". Pani Dyrektor Beata Orzech i dr n. pr. Pan Piotr Zieliński, złożyli gratulacje i  wręczyli certyfikaty następującym absolwentom:

     Bielińskiej Julii, Biernackiej Karolinie, Brzezickiej Klaudii, Bublowi Mateuszowi, Chudzikowi Bartłomiejowi, Dąbała Dominice, Grabowskiej Elizie, Grabkowskiemu Kamilowi, Gerlach Marii, Hinz Michalinie, Idziaszek Hannie, Kica Michałowi, Kłyszewiczowi Mikołajowi, Kowalskiemu Oskarowi, Krotowskiej Natalii, Kutowskiej Amelii, Lempkowskiej Dominice, Majka Amelii, Murawskiej Natalii, Murzicz Weronice, Nasarzewskiemu Andrzejowi, Piech Darii, Sołtysiak Natalii, Szewc Lei, Szychowskiemu Oskarowi, Wakieciowi Wojciechowi i Zajączkowskiemu Jakubowi. 

     Przedstawicielki klasy 3b : Zosia Molińska Monika i Ala Estal, Julka Adamczyk gratulowały sukcesu i życzyły połamania piór na maturze, po czym wręczyły starszym koleżankom i kolegom piękne czerwone róże. 

     Po części oficjalnej, zebrani w auli uczniowie klas 1b, 1g, 3a i 3b, 4a wysłuchali wykładu pt: "Prawne aspekty opieki nad dzieckiem z chorobą przewlekłą w placówce oświatowej- studium dla uczniów, nauczycieli i rodziców".

     TR

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

    • 22.04.2024
    • Dnia 22.04 224 odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w szkole podstawowej  nr 4 w Elblągu. Celebrowanie tego dna ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Podczas uroczystości uczennica naszej szkoły, Alicja Socińska z klasy IIIc, odebrała Nagrodę Prezydenta miasta Elbląg za szczególne osiągniecia z zakresu ochrony środowiska. Na zakończenie Ala miała również okazję przyczynić się do walki z globalnym ocieplenie oraz poprawy jakości powietrza poprzez sadzenie i drzewek.

     Gratulacje !!!

   • KULTURALNY ROLLERCOASTER
    • KULTURALNY ROLLERCOASTER

    • 20.04.2024
    • 18 kwietnia (w czwartek) klasy 2a i 2e pojechały na wycieczkę do Gdańska...Nie spodziewaliśmy się, że plan wyjazdu zakłada tak zróżnicowane doznania. I tak, na początku obejrzeliśmy spektakl pod tytułem "Wszystkie Dzieła Szekspira w nieco skróconej wersji" w wykonaniu aktorów Teatru Szekspirowskiego.  Przedstawienie miało humorystyczny wydźwięk i skupiało się na interakcjach z widownią. Zobaczyliśmy takie dzieła jak: „Romeo i Julia”, „Makbet”, „Tytus Andronikus”, „Otello”, „Kroniki Królewskie” oraz „Hamlet”. Nie sądziliśmy, że tragedie Szekspira są śmieszniejsze niż komedie...

     Następnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej MIIWŚ. Było to bardzo bezpośrednie i osobiste zetknięcie z historią, które poruszyło wielu z nas. Mogliśmy zobaczyć przeróżne eksponaty, usłyszeć prywatne historie oraz oglądać filmy. Była to dla nas bardzo ciekawa wycieczka, pełna emocji i wzruszeń. Żałujcie, że Was z nami nie było... my zapamiętamy ją na długo.

     Tekst: Natalia Bidzińska 2a i Nikola Cierzan 2e

     Foto: Lidia Daniluk 2e i Kinga Jankiewicz 2a