• MUZYKA TO DUSZA WSZECHŚWIATA, SKRZYDŁA UMYSŁU, LOT WYOBRAŹNI I CAŁE ŻYCIE
    • MUZYKA TO DUSZA WSZECHŚWIATA, SKRZYDŁA UMYSŁU, LOT WYOBRAŹNI I CAŁE ŻYCIE

    • 20.05.2024
    • Maria Skotnicka z klasy 3b  to członkini zespołu muzyki dawnej ,,Il Vento Musicale’’, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. W dniach 17.05-19.05 uczestniczyła w ||| edycji Festiwalu Kultury Dawnej w Lęborku. W ramach festiwalu odbyły się koncerty z udziałem zespołów z różnych części Polski. Odbyły się również warsztaty, podczas których młodzi artyści mieli okazję rozwijać swoje umiejętności muzyczne pod okiem dr hab. Marka Nahajowskiego - profesora Akademii Muzycznej w Łodzi. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, a artyści zdobyli kolejne muzyczne doświadczenia.

     Marysia swoją pasją do muzyki rozsławia imię naszej szkoły.

   • KUŹNIA NA KOFERENCJI FILMOZNAWCZEJ ,,WRÓĆMY DO REGIONÓW"
    • KUŹNIA NA KOFERENCJI FILMOZNAWCZEJ ,,WRÓĆMY DO REGIONÓW"

    • 18.05.2024
    • 15 maja wybraliśmy się do Kina Światowid na Konferencję Filmoznawczą pod tytułem ,,Wróćmy do regionów". Nasz pobyt na konferencji rozpoczął się o godzinie 9 warsztatami scenariuszowymi z Panią Alicją Sokół. Jest to scenarzystka urodzona w Braniewie, która zdobyła nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w konkursie filmów krótkometrażowych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film ,,Mój brat rybak".

     Podczas warsztatów reżyserka przedstawiła nam proces powstawania scenariusza i jego schemat, opowiedziała więcej o swoich inspiracjach podczas tworzenia go. Dowiedzieliśmy się również, jak tworzyć bohatera filmu, aby był interesujący i przykuwający uwagę oglądających.

     Niedługo później obejrzeliśmy nagrodzony film w reżyserii Alicji Sokół, który zrobił na nas wielkie wrażenie. Podobały nam się sceny metaforyczne zawarte w filmie oraz klimat otaczający fabułę historii. Po seansie mieliśmy szansę zadać pytania autorce oraz aktorowi grającemu głównego bohatera filmu - Emilowi Siennickiemu. Uważamy oba te spotkania za bardzo inspirujące i pobudzające do działania.

     Po krótkiej przerwie i poczęstunku, byliśmy świadkami otwarcia konferencji i wykładu mistrzowskiego pt. ,,Od dziejów kultury filmowej w regionie do filmu regionalnego i idei małego kina" prowadzonego przez dr hab. Ilonę Copik, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowczyni przybliżyła nam temat kin w różnych regionach Polski, szczególnie skupiając się na Śląskim. Dowiedzieliśmy się, jak charakteryzuje się kino w regionie, co łączyło się z wcześniejszym seansem filmu kręconego w naszym regionie (woj. warmińsko-mazurskie, Braniewo). Oba wydarzenia, wykład i warsztaty, bardzo nas zainteresowały jako młode osoby często uczęszczające do kina. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy docenić pracę włożoną w każdy film i zrozumieć terminy związane z filmem regionalnym.

     Autorki - Aleksandra Chmura i Róża Soja klasa 2a

     Foto - Zuzanna Madziar 2a

   • ELBLĄSKIE OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791
    • ELBLĄSKIE OBCHODY KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791

    • 07.05.2024
    • To już 233 rocznica pierwszej ustawy regulującej ustrój naszego państwa. Na uroczystościach w piątkowe południe w Katedrze pod wezwaniem Św. Mikołaja zebrały się delegacje: władz miasta, służb mundurowych oraz liczne grono przedstawicieli oświaty w tym sztandary szkół ze swoją asystą. Wszyscy uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy Świętej za Ojczyznę.  Po mszy dalsze uroczystości przeniosły się na plac katedralny gdzie przemawiał Prezydent Miasta Elbląga. Uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa, która odegrała Hymn Państwowy a w końcowej części zaprezentowała utwór Louisa Armstronga „ What a Wonderful World”. Naszą szkołę na uroczystościach reprezentował poczet w składzie: Maja Tomkowicz, Bartosz Strzyżewski i Oxana Kowalik.

     WM.

   • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV
    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV

    • 01.05.2024
    • Dnia 26 kwietnia 2024 roku kolejny już rocznik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.

     Tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego odbyła się w sali kinowej kina Światowid. Naszych absolwentów pożegnali uczniowie kl. IIIa, Dyrekcja szkoły, kadra pedagogiczna 3LO, czwartoklasiści oraz wzruszeni rodzice.

     Dziękujemy wam za te wspólne 4 lata spędzone w murach przy ul. Browarnej! Życzymy wam połamania pióra na maturze oraz samych udanych wyborów życiowych.

   • WIELKIE GRATULACJE DLA DEBATUJĄCYCH!
    • WIELKIE GRATULACJE DLA DEBATUJĄCYCH!

    • 29.04.2024
    • Uczniowie klas 1b i 1g, które zorganizowały debatę "Zalety i wady członkostwa w UE" zostały narodzone darmowym wyjazdem 4 czerwca do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na Pryzmat Festiwal Demokracji.

     Jak zapewniają organizatorzy, jest wydarzenie, które łączy inspirujące rozmowy na ważne tematy dotyczące życia młodych osób, takie jak ich rola w budowaniu demokracji z atrakcyjną atmosferą wakacyjnego festiwalu.  Na Pryzmacie będą mieli okazję porozmawiać o wpływie społecznym młodych osób i o tym jak migracje czy nowe technologie wpływają na nasze życie. Spotkać się z politykami, aktywistkami i ekspertami. Wszystko w atmosferze dialogu  i dobrej zabawy!

   • MOJĄ PASJĄ JEST TEATR
    • MOJĄ PASJĄ JEST TEATR

    • 28.04.2024
    • Uczennica klasy 3B, Aniela Dziemidowicz, od trzech lat należy do grupy teatralnej w Pasłęku prowadzonej przez aktora elbląskiego teatru - Marcina Tomasika. Za sobą ma już premierę “Małego Księcia”. W ubiegłym tygodniu po rocznych przygotowaniach Pasłęcka Grupa Teatralna  wystawiła kolejny spektakl. “Wiedźma i Strzyga. Mitologia Słowiańska” to historia o pierwszej czarownicy oraz grasującej we wsi strzydze. Spektakle grupy teatralnej są także przedstawiane dla szkół z Pasłęka oraz okolic. Obecnie grupa przygotowuje się do kolejnej premiery, która będzie wystawiona podczas wiosny teatralnej w przyszłym roku. Teatr stał się pasją Anieli zarówno jako osoby występującej jak i widza.

   • SIATKARZE NA TURNIEJU W DZIAŁDOWIE
    • SIATKARZE NA TURNIEJU W DZIAŁDOWIE

    • 24.04.2024
    • Drużyna siatkarzy po zajęciu drugiego miejsca w turnieju regionu województwa warmińsko-mazurskiego awansowała do kolejnych etapu rozgrywek obejmującego rejon naszego województwa czyli okręg elbląsko-ostródzki naszego województwa. Zawody, które są eliminacja do finału wojewódzkiego zaplanowane zostały w Zespole Szkół Budowlanych w Działdowie. Siatkarze świetnie grali we wcześniejszych turniejach więc udali się na turniej wyjazdowy w Działdowie. Na tym etapie rozgrywek poziom zaawansowania siatkarskiego znacznie rośnie, biorą udział zespoły ligowe, które specjalizują się w siatkówce. Turniej z perspektywy naszego szkolnego zespołu należy uznać za udany. Siatkarze stoczyli wyrównane pojedynki z zespołami ligowymi, tj: SMS Ostróda i ZSM Elbląg. Mecze zakończyły się zwycięstwem faworytów ale nasi uczniowie zaprezentowali bardzo dobrą grę ugrywając z każdym z zespołów po jednym secie, to dobry rezultat. Ostatnie spotkanie z ZSB w Działdowie chłopcy wygrali 2:0. Ostatecznie w turnieju siatkarze zajęli 3 miejsce i powtórzyli wynik z zeszłego roku.

     Turniej też był pożegnalnym udziałem w sporcie szkolnym naszych czwartoklasistów: Jakuba Grzemskiego, Łukasza Tomaszewskiego i Igora Grzelaka, którzy przez cztery lata byli mocnym trzonem naszego zespołu. Chłopaki, gratulacje i powodzenia w dalszych swoich planach naukowych oraz sportowej pasji jaką jest siatkówka!!!!

     Na turnieju naszą szkołę jeszcze reprezentowali: Michał Jankowski, Alek Gościński, Bartosz Wiśniewski, Radosław Wereszczyński, Grzegorz Romańczuk, Jakub Dąbrowski, Franek Ujazda.

     Podziękowania i gratulacje za wytrwałość i sportową postawę podczas wszystkich turniejów siatkarskich w tym sezonie, następny już niedługo!!!

     WM.

    • INDEKS DLA MICHAŁA PACYNY

    • 23.04.2024
    • Ogromnie cieszymy się z sukcesu ucznia klasy 4b, Michała Pacyny, który 20 kwietnia wziął udział w etapie centralnym Olimpiady Wiedzy o III RP uzyskując tytuł finalisty.

     Podczas finału Olimpiady, który miał miejsce na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, rywalizowali najwięksi znawcy tematu z całej Polski. Od uczniów oczekiwano rozległej wiedzy z dotyczącej narodzin oraz funkcjonowania III Rzeczpospolitej – m.in. jej genezy, konstytucji, ustroju, systemu politycznego i partyjnego, samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, prawa, społeczeństwa, przestrzegania praw człowieka, polityki zagranicznej czy członkostwa w organizacjach międzynarodowych. Celem Olimpiady jest ponadto promocja takich wartości jak: demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny.

     Sukces Michała jest tym większy, że zapewnia mu możliwość zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na wielu prestiżowych kierunkach i uczelniach w Polsce. Indeksy na wybrane lub wszystkie kierunki studiów finalistom Olimpiady przyznało grono czołowych polskich uczelni, m.in. Uniwersytet Warszawski, Wrocławski, Gdański czy Uniwersytet w Białymstoku. Michał ma możliwość studiowania z pierwszeństwem przyjęcia m.in. na kierunku prawo, kryminologia czy psychologia.

     Gratulujemy i życzymy naszemu wybitnemu uczniowi kolejnych sukcesów!

   • KLASA 4 A Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
    • KLASA 4 A Z CERTYFIKATEM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    • 23.04.2024
    • "Ius est ars boni et aequi"-prawo jest sztuką tego co dobre i sprawiedliwe.

      

     22 kwietnia 2024 r. w auli WSD nastąpiło uroczyste podsumowanie 4-letniego programu wiedzy o prawie (2020- 2024), który ukończyli uczniowie  klasy 4a- "Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG". Pani Dyrektor Beata Orzech i dr n. pr. Pan Piotr Zieliński, złożyli gratulacje i  wręczyli certyfikaty następującym absolwentom:

     Bielińskiej Julii, Biernackiej Karolinie, Brzezickiej Klaudii, Bublowi Mateuszowi, Chudzikowi Bartłomiejowi, Dąbała Dominice, Grabowskiej Elizie, Grabkowskiemu Kamilowi, Gerlach Marii, Hinz Michalinie, Idziaszek Hannie, Kica Michałowi, Kłyszewiczowi Mikołajowi, Kowalskiemu Oskarowi, Krotowskiej Natalii, Kutowskiej Amelii, Lempkowskiej Dominice, Majka Amelii, Murawskiej Natalii, Murzicz Weronice, Nasarzewskiemu Andrzejowi, Piech Darii, Sołtysiak Natalii, Szewc Lei, Szychowskiemu Oskarowi, Wakieciowi Wojciechowi i Zajączkowskiemu Jakubowi. 

     Przedstawicielki klasy 3b : Zosia Molińska Monika i Ala Estal, Julka Adamczyk gratulowały sukcesu i życzyły połamania piór na maturze, po czym wręczyły starszym koleżankom i kolegom piękne czerwone róże. 

     Po części oficjalnej, zebrani w auli uczniowie klas 1b, 1g, 3a i 3b, 4a wysłuchali wykładu pt: "Prawne aspekty opieki nad dzieckiem z chorobą przewlekłą w placówce oświatowej- studium dla uczniów, nauczycieli i rodziców".

     TR

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

    • 22.04.2024
    • Dnia 22.04 224 odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w szkole podstawowej  nr 4 w Elblągu. Celebrowanie tego dna ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Podczas uroczystości uczennica naszej szkoły, Alicja Socińska z klasy IIIc, odebrała Nagrodę Prezydenta miasta Elbląg za szczególne osiągniecia z zakresu ochrony środowiska. Na zakończenie Ala miała również okazję przyczynić się do walki z globalnym ocieplenie oraz poprawy jakości powietrza poprzez sadzenie i drzewek.

     Gratulacje !!!

   • KULTURALNY ROLLERCOASTER
    • KULTURALNY ROLLERCOASTER

    • 20.04.2024
    • 18 kwietnia (w czwartek) klasy 2a i 2e pojechały na wycieczkę do Gdańska...Nie spodziewaliśmy się, że plan wyjazdu zakłada tak zróżnicowane doznania. I tak, na początku obejrzeliśmy spektakl pod tytułem "Wszystkie Dzieła Szekspira w nieco skróconej wersji" w wykonaniu aktorów Teatru Szekspirowskiego.  Przedstawienie miało humorystyczny wydźwięk i skupiało się na interakcjach z widownią. Zobaczyliśmy takie dzieła jak: „Romeo i Julia”, „Makbet”, „Tytus Andronikus”, „Otello”, „Kroniki Królewskie” oraz „Hamlet”. Nie sądziliśmy, że tragedie Szekspira są śmieszniejsze niż komedie...

     Następnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej MIIWŚ. Było to bardzo bezpośrednie i osobiste zetknięcie z historią, które poruszyło wielu z nas. Mogliśmy zobaczyć przeróżne eksponaty, usłyszeć prywatne historie oraz oglądać filmy. Była to dla nas bardzo ciekawa wycieczka, pełna emocji i wzruszeń. Żałujcie, że Was z nami nie było... my zapamiętamy ją na długo.

     Tekst: Natalia Bidzińska 2a i Nikola Cierzan 2e

     Foto: Lidia Daniluk 2e i Kinga Jankiewicz 2a

   • WIZYTA W SĄDZIE OKRĘGOWYM
    • WIZYTA W SĄDZIE OKRĘGOWYM

    • 16.04.2024
    • 16 kwietnia b.r. klasa Ig „Pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG” realizująca rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie zwiedziała Sąd Okręgowy w Elblągu.

     Asystent sędziego pani Marta Dańczyszyn-Malewicz oprowadzała naszych uczniów oraz opowiedziała o funkcjonowaniu instytucji. Obejrzeliśmy wnętrza sali rozpraw. Spacerując po budynku mogliśmy przyjrzeć się także sekretariatom wydziału karnego i oraz zapoznać się z biurem obsługi interesantów. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć togi sędziowskie oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia w gmachu sądu.Inicjatywa miała na celu popularyzację wiedzy o stosowaniu prawa w praktyce, organizacji i funkcjonowaniu sądów oraz strukturze sądownictwa w Polsce.

   • 3B Z WIZYTĄ W KONSULACIE CHIN
    • 3B Z WIZYTĄ W KONSULACIE CHIN

    • 16.04.2024
    • Chińczycy wynaleźli papier, druk, kompas i proch strzelniczy, a również wiele innych rzeczy, takich jak chińska piłka nożna, latawce, jedwab czy porcelanę. Chiny z jednej strony są - pełne starożytnych skarbów i monumentalnych cudów, od Wielkiego Muru, Zakazanego Miasta w Pekinie i Terakotowej Armii a z drugiej - super nowoczesnych miast jak Szanghaj, czy różnorodny Hongkong. Państwo Środka tworzy obecnie ponad 660 miast, a około 90 z nich liczy ponad mln mieszkańców. Istnieje też 18 miast o populacji powyżej 10 mln.

     Mieliśmy okazję poznać wszystkie te atrakcje podczas dzisiejszej wizyty w Konsulacie Chin.  Konsul, viceKonsul i studenci chińscy zapoznali nas z kulturą, tradycją i osiągnięciami gospodarczymi państwa środka.

     Wielką niespodzianką były prezenty- bluzy z godłami Chin i Polski oraz smaczny poczęstunek w orientalnym stylu.

     Dzień pełen wrażeń wypełnił spektakl w Teatrze Szekspirowskim pt: " Dzieła wszystkie Szekspira ".

     T.R

   • ZAJĘCIA W KORTOSFERZE
    • ZAJĘCIA W KORTOSFERZE

    • 16.04.2024
    • Dnia 16.04.24 klasa 1e po raz pierwszy odwiedziła Kortosfera - Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie.

     W ramach wizyty uczniowie uczestniczyli w zajęciach w laboratorium biologiczno-chemicznym pt. 'Cudowna magia cieczy i gazów'. Pod okiem edukatora wykonywali doświadczenia z naturalnymi i syntetycznymi wskaźnikami pH, przeprowadzali doświadczenia polegające na spalaniu magnezu, samodzielnie wyprodukowali wodór oraz zgłębiali reakcje utleniania i redukcji (tzw. zegar jodowy).

     W drugiej części zapoznaliśmy się z wystawami na terenie Kortosfery, które na 4 poziomach prezentowały ciekawostki i eksponaty, m. in. dotyczące upraw, rolnictwa oraz zdrowego odżywiania.

      AT

   • DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ NA UNIWERSYTECIE SWPS W SOPOCIE
    • DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ NA UNIWERSYTECIE SWPS W SOPOCIE

    • 16.04.2024
    • Dnia 15 kwietnia 2024 r. klasy psychologiczne 2E i 2F uczestniczyły w wykładach oraz warsztatach psychologicznych na Wydziale Psychologii.

     Dowiedzieliśmy się jak przebiegają studia na uczelni oraz poznaliśmy różne ścieżki rozwoju zawodowego po Psychologii.

     Dodatkowo, dr Edyta Bonk w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała nam różnorodne techniki pamięciowe wspomagające efektywną naukę, którymi już wkrótce się na pewno podzielmy;)

   • DEBATA „ZALETY I WADY CZŁONKOSTWA W UNII EUROPEJSKIEJ”
    • DEBATA „ZALETY I WADY CZŁONKOSTWA W UNII EUROPEJSKIEJ”

    • 11.04.2024
    • 11 kwietnia uczniowie klas pierwszych „Pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UG” wzięli udział w debacie „Zalety i wady członkostwa w Unii Europejskiej”. W tym roku szkolnym III LO dołączyło do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024”. Jest to dla nas również rok szczególny ze względu na to, że 1 maja mija 20 lat, od kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej.

     Reprezentacja 1g – Maria Kacicka, Paulina Mączyńska i Filip Serdeczny - przedstawiła zalety, natomiast przedstawiciele 1b – Bartosz Kłoczko, Mateusz Grabowski, Maksymilian Szulc i Franciszek Skulimowski – wady członkostwa. W role prowadzących wcielili się Nikola Konon i Norman Szmyt. Rozważono następujące zagadnienia: jakość życia mieszkańców, unijne instytucje i prawodawstwo, gospodarka i wspólna waluta, suwerenność, finanse, kultura i ochrona środowiska. Wypowiedzi debatujących były interesujące, świetnie przygotowane merytorycznie oraz poparte licznymi przykładami.

     Serdecznie gratulujemy!

   • MONTE CASSINO
    • MONTE CASSINO

    • 10.04.2024
    • Przejdą lata i wieki przeminą.Pozostaną ślady dawnych dniI wszystkie maki na Monte Cassino Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.”

      

     W tym roku mija 80 lat od jednej z najcięższych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Właściwie nie była to jedna bitwa, a rozłożona na pięć miesięcy kampania, która miała na celu zdobycie klasztornego wzgórza Monte Cassino i otwarcie tym samym aliantom drogi do Rzymu i dalej na północ Europy. W styczniu 1944 r. sprzymierzone przeciwko Niemcom wojska dokonały pierwszej próby przełamania linii wroga. To podejście, jak i dwa kolejne zakończyły się fiaskiem i ogromnymi stratami wśród Brytyjczyków, Amerykanów, Francuzów, Hindusów, Kanadyjczyków czy Maorysów.

     Zawodziła myśl taktyczna alianckich dowódców. Nie sprzyjała pogoda. We znaki dawały się też żołnierzom zjednoczonych sił górzysty teren i rwąca rzeka Rapido utrudniająca przeprawę między wzgórzami a Monte Cassino było jednym z nich. Dopiero w maju, po zmianie ofensywnej strategii i zaangażowaniu polskiego wojska, udało się opanować klasztor- fortecę niemiecką. Żołnierzom z 2. Korpusu dowodzonego przez gen. Władysława Andersa przypadło najtrudniejsze zadanie - walka z wrogiem na najbardziej odsłoniętym terenie i wspinaczka na Monte Cassino. Powodzenie misji okupiono ostatecznie śmiercią ponad 900 polskich żołnierzy i ranami kolejnych 3 tys.

      

     „Czerwone maki", to film, który odsłania kulisy zdobycia Monte Cassino przez 2. Korpus pod dowództwem gen. Andersa. W filmie widzimy wspaniałą grę aktorską Michała Żurawskiego, jako gen. W. Andersa, Bartosza Topy, Leszka Lichoty, Radosława Pazury, Mateusza Banasiuka. Nie zabrakło też aktorów młodego pokolenia: Magdaleny Żak i Nicolasa Przygody.

     Film obejrzały w kinie Światowid klasy 1a i 4a.

     T.R.