• DRZWI OTWARTE AMISNS
    • DRZWI OTWARTE AMISNS

    • 20.03.2024
    • Dnia 20 marca br. klasy o profilu psychologicznym: 1e, 2e i 2f uczestniczyły w Drzwiach Otwartych na lokalnej uczelni Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych. Oprócz zapoznania się z ofertą studiów, mogliśmy zajrzeć do licznych pracowni w Centrum Symulacji Medycznych, m. in. anatomii, patofizjologii i sali imitującej prawdziwą sale szpitalną.

     Uczestniczyliśmy również w pokazie akcji  ratowników medycznych oraz mogliśmy zbadać swoją szybkość reakcji mózgu na bodźce z zewnątrz, jak też osłuchać się stetoskopem.

     Jednak jako przyszli psycholodzy i pedagodzy najbardziej zainteresowani byliśmy ofertą Wydziału Administracji i Nauk Społecznych, w której prym wiedzie kierunek psychologiczny. Na krótkim wykładzie dowiedzieliśmy się, czy warto obecnie studiować psychologię i jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry psycholog.

   • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE
    • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE

    • 19.03.2024
    • 21 lutego 2024 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który  między innymi stał się okazją do wyrażenia szacunku dla mowy ojczystej. W wielu z nas wzbudził także refleksję na temat znaczenia polszczyzny w naszym życiu.

     Język jest przede wszystkim narzędziem porozumiewania się ludzi, elementem łączącym całe pokolenia, przybliżającym i odsłaniającym historię narodu, rodzimą kulturę, tradycje oraz obyczaje. Jest on również źródłem wielu pięknych słów, dzięki którym wyrażamy swoje poglądy, myśli i uczucia.

     W naszej szkole, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie przygotowali plakaty promujące to wydarzenie, a następnie wzięli udział w różnorodnych zabawach związanych z językiem polskim.
     Mieli okazję analizować zagadnienia związane z polszczyzną, uczestniczyć w quizach, grach i zabawach językowych, zwracając szczególną uwagę na niezwykłość, różnorodność oraz bogactwo języka ojczystego.

    • UCZNIOWIE KLASY 1 A W KINIE NA FILMIE ARTYSTA

    • 19.03.2024
    • 19 marca uczniowie klasy 1 a mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w szkolnej wycieczce do kina, gdzie obejrzeli film Artysta. Dodatkowo, mieli możliwość wysłuchania inspirującego videopodcastu z renomowaną kostiumolog, Dorotą Roqueplo. Wydarzenie to było nie tylko okazją do kulturalnej rozrywki, ale także cenną lekcją o świecie sztuki i zawodach z nim związanych.

     Film Artysta, który oglądaliśmy, to prawdziwe arcydzieło kina niemego w stylu hollywoodzkich produkcji z lat 20. XX wieku. Reżyser, Michel Hazanavicius, przeniósł nas w świat czarno-białej magii kina, gdzie opowieść o gwiazdorze filmowym przeżywającym kryzys kariery splata się z historią młodej tancerki, która pragnie osiągnąć sukces. Uczniowie byli zachwyceni misternie skonstruowaną fabułą oraz wyjątkową grą aktorską.

     Videopodcast z Dorotą Roqueplo, doświadczoną kostiumolog, dostarczył uczniom wiedzy o procesie tworzenia kostiumów do filmów oraz wyzwań związanych z pracą w branży filmowej. Dorota Roqueplo dzieliła się swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat swojej pracy, podkreślając znaczenie detali i autentyczności w projektowaniu kostiumów.

   • PUBLIC SPEAKING
    • PUBLIC SPEAKING

    • 18.03.2024
    • Etap rejonowy konkursu Public Speaking. Olga Werner, uczennica klasy 3a wzięła dzisiaj udział w etapie rejonowym konkursu przemówień w języku angielskim. W konkursie, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim, wzięło udział ponad 30 uczniów. Poziom przemówień był bardzo wysoki, członkowie jury przyznali, że niezwykle trudno było wybrać jedynie 6 osób, które przejdą do etapu ogólnopolskiego. Po występie Olga otrzymała informację zwrotną na temat swojego przemówienia: było ono bardzo dobre pod względem merytorycznym oraz formy przekazu, jednakże nie udało jej się znaleźć w gronie sześciu osób awansujących do finału.

     Gratulujemy odwagi i świetnego występu!

   • OSWOIĆ MIASTO
    • OSWOIĆ MIASTO

    • 18.03.2024
    • Klasa 1g na wystawie „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”

     W czwartek, 14.03, klasa 1g miała okazję zwiedzać multimedialną wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” w  Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Powojenne dzieje Elbląga mieliśmy okazję poznać wykonując serię zadań, rozwiązując zagadki i odpowiadając na pytania za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji na smartfona. Jak wyglądał Elbląg w pierwszych latach po wojnie? Kto przybywał na Ziemie Odzyskane, a kto nie chciał lub nie mógł zostać w mieście? Jak organizowano pierwsze zakłady pracy, szkoły, sklepy? Jakimi problemami żyli mieszkańcy? To tylko niektóre z pytań, na które mieliśmy okazję odpowiedzieć oglądając stare fotografie, cyfrowe animacje pamiątek powojennych, wizerunki starych plakatów, obwieszczeń oraz filmowe zapisy świadectw pierwszych powojennych osadników.

     Integralną częścią wystawy jest również sala do wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli do VR można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu i pomóc fotografowi wykonać zdjęcia w zakładzie.

   • MŁODZI GŁOSUJĄ
    • MŁODZI GŁOSUJĄ

    • 18.03.2024
    • III LO dołącza do projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024”

     Uczestnicy projektu poprzez własne działania, dowiedzą się więcej o roli Parlamentu Europejskiego, zrozumieją jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie i poznają jak obywatele mogą partycypować w europejskiej demokracji. Cała społeczność uczniowska zyska okazję oddać głos na kandydujące ugrupowania polityczne i dać znać o swoich poglądach.

     W ramach projektu, w tygodniu przed otwarciem lokali wyborczych, grupa uczestników przeprowadzi symulację wyborów w naszej szkole. Zorganizujemy również debatę oraz lekcje na temat Unii Europejskiej.

     Cała społeczność uczniowska zyska okazję by oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach. Młodzi mają głos. Pozwólmy go usłyszeć!

   • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
    • ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

    • 18.03.2024
    • Podczas weekendu 15-16.03.24 wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny nie zawiedli. Jak co roku dołączyli do akcji przedświątecznej zbiórki żywności z Bankiem Żywności. Ogromne podziękowania za poświęcenie czasu wolnego, emptię na potrzeby ludzi w trudnej sytuacji. 

     Brawo !!! dla:

     Ania Wątroba -Lange IF

     Martyna Stemporzecka IF

     Krystian Mierzwa IIC

     Lena Omieczyńska IIC

     Natalia Dużyńska IIB

     Amelia Kowalska II B

     Natalia Dużyńska IIB

     Amelia Kowalska IIB

     Lena Węsierska IVB

     Pola Gagjew IVB

   • SIATKÓWKA, FINAŁ LICEALIADY
    • SIATKÓWKA, FINAŁ LICEALIADY

    • 17.03.2024
    • W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się turniej siatkówki chłopców. Z wcześniejszych gier grupowych do finału awansowały cztery zespoły: ZSM, ZSTI, IILO i IIILO, wszystkie drużyny elbląskich szkół. Turniej finałowy był prawdziwym świętem szkolnej siatkówki. Wszystkie mecze były bardzo wyrównane, uczniowie prezentowali wysoki poziom techniczny, indywidualny oraz taktyczny. Siatkówka jest dyscypliną, która wymaga bardzo dużo dokładności podczas gry. Dokładność  przekłada się w końcowym efekcie każdej akcji na bardzo widowiskowe zakończenie, premiowane zdobyciem punktu. Podczas turnieju zawodnicy każdej drużyny mieli świetny doping zgromadzonych kibiców, którzy przyśpiewkami motywowali swoich faworytów do jeszcze bardziej efektywnej gry. Atmosfera na „trybunach” była wspaniała, za co trzeba podziękować kibicom! Ostatecznie po bardzo wyczerpującym turnieju finałowym w siatkówce chłopców, każdy zespół rozegrał po trzy mecze, rywalizację wygrała drużyna ZSM w Elblągu. Nasz szkolny zespół  III LO w Elblągu w składzie: Jakub Grzębski, Łukasz Tomaszewski, Igor Grzelak, Oskar Bartosiński, Bartosz Wiśniewski, Alek Gościński, Jakub Dąbrowski, Franek Ujazda, Grzegorz Romańczuk, Radosław Wereszczyński, Michał Jankowski, Bartosz Zakrzewski, Tobiasz Abrusewicz, zajął bardzo wysokie drugie miejsce, które jest sukcesem popartym bardzo dobrą grą drużyny. Brawo chłopaki! Kolejne miejsca zajęły zespoły: trzecie miejsce II LO w Elblągu, a na czwartej pozycji  ZSTI w Elblągu.

     Gratulacje dla uczestników turnieju za wspaniały pokaz siatkówki!                                                             

     WM.

   • KLASA IIB w MUZEUM EMIGRACJI
    • KLASA IIB w MUZEUM EMIGRACJI

    • 14.03.2024
    • We wtorek 12 marca klasa 2B odwiedziła Muzeum Emigracji w Gdyni, które opowiada historię ludzi, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić Polskę. Wizyta ta miała na celu nie tylko zapoznanie się z historią polskiej emigracji, ale również zrozumienie wpływu, jaki emigracja miała na indywidualne losy ludzi oraz na historię Polski.

     Muzeum przedstawia liczne historie polskich emigrantów i jest pierwszym takim miejscem w kraju. Przybliża przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. Ekspozycje te opowiadają o ludziach wyruszających w podróż w nieznane, o przemianach cywilizacyjnych i gospodarczych, których doświadczyli, o legendzie Gdyni i polskich transatlantykach.

     Wizyta pokazała nam, jak ważną rolę w historii Polski odgrywała i nadal odgrywa emigracja, jak i również, że decyzja o wyjeździe często była podyktowana dążeniem do lepszego życia, ale też ucieczką przed przez represjami.

     Lekcja pomogła nam zrozumieć historię naszego narodu, ale także ludzi, którzy decydują się na życie poza granicami swojego kraju.

     Wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni była cennym doświadczeniem edukacyjnym, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć złożone zjawisko emigracji.

      

     Vanessa i Wiktor z 2b

   • DRZWI OTWARTE UG
    • DRZWI OTWARTE UG

    • 12.03.2024
    • Klasy Pod Patronatem Dziekana WPIA na drzwiach otwartych UG 12 marca, klasy 3a i 3b odwiedziły Uniwersytet Gdański w ramach dni otwartych. W budynku Wydziału Nauk Społecznych, odbywały się wykłady pracowników naukowych poszczególnych wydziałów.  Wykładom towarzyszyły liczne atrakcje: quizy, gry edukacyjne, konkursy. Studenci kół naukowych przygotowali stoiska, na których zaprezentowano bogatą ofertę kierunków studiów. Wielu z nas dzisiejsza wizyta  a UG pomoże w zaplanowaniu przyszłości i wyborze kierunku studiów.

    • Hazard? Nie daj się wciągnąć!

    • 12.03.2024
    • W dniu dzisiejszym odbyło się w naszej szkole spotkanie młodzieży klas III z funkcjonariuszami Izby Celno - Skarbowej - specjalistą Michałem Łychońskim oraz młodszym ekspertem Robertem Górskim. 

     Miało ono na celu uświadomienie uczniom, czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach. Funkcjonariusze przybliżyli swoim słuchaczom zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych oraz skutki uzależnień od hazardu. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała prelekcji na zaprezentowany temat.

     AW/DM

   • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZYM LICEUM
    • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZYM LICEUM

    • 07.03.2024
    • 21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który w naszym liceum uczniowie obchodzą od wczoraj, czyli od 6 marca, rozwiązując atrakcyjne zadania związane z językiem polskim. Będą zatem kulinarne frazeologizmy, językowe dylematy i łamańce oraz wiele innych, atrakcyjnych ćwiczeń, których dziś jeszcze nie chcemy zdradzać!Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich Uczniów jak i Nauczycieli!Szczegóły na II piętrze!Plakaty promujące akcję zostały wykonane przez uczniów klas: 1A,1C,1E! Brawo dla nich!

   • BODY WORLDS - VITAL
    • BODY WORLDS - VITAL

    • 06.03.2024
    • Dzisiaj klasy If i Id odwiedziły wystawę BODY WORLDS - VITAL, która celebruje potencjał ludzkiego ciała w ruchu poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji. Dodatkowo odwiedziliśmy IPN w Gdańsku w ramach zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem mobilnych skrzyń z immersyjna edukacja historyczna.

    • MICHAŁ PACYNA LAUREATEM ETAPU OKRĘGOWEGO OLIMPIADY WIEDZY O III RZECZPOSPOLITEJ

    • 06.03.2024
    • Ogromnie cieszymy się z sukcesu ucznia klasy 4b, Michała Pacyny, który 5 marca wziął udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o III Rzeczpospolitej uzyskując tytuł laureata i najwyższy wynik punktowy w województwie warmińsko-mazurskim.

     Olimpiada ta swoim zakresem obejmuje materiał z  tematyki wiedzy o społeczeństwie i edukacji prawniczej. Jej głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat współczesnej Rzeczypospolitej Polskiej – jej ustroju, systemu politycznego, konstytucji, samorządu terytorialnego, organów władzy publicznej, prawa, społeczeństwa, polityki zagranicznej czy członkostwa w organizacjach międzynarodowych, przestrzegania praw człowieka, promocja takich wartości jak demokracja, tolerancja, patriotyzm i szacunek do własnej Ojczyzny.

     Gratulujemy i życzymy naszemu wybitnemu uczniowi kolejnych sukcesów na etapie ogólnopolskim gdzie zawalczy o wiele cennych indeksów!

     Agnieszka Nieszporek

   • W DUCHU TEMIDY NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM
    • W DUCHU TEMIDY NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

    • 05.03.2024
    • 27 lutego klasy Pod Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji wzięły aktywny udział w warsztatach z wiedzy o prawie na Uniwersytecie Gdańskim realizowanych pod kierunkiem pani dr Anny Podolskiej.

     Klasa 3b rozwiązywała casusy prawne z zakresu prawa cywilnego i karnego. Poruszono problematykę z zakresu alimentacji, zawłaszczenia mienia i darowizny. Warsztaty zaangażowani byli również studenci V i II roku prawa. Po sporządzeniu pism sądowych wszystkie grupy, na które wcześniej zostaliśmy podzieleni, spotkały się razem w auli, aby omówić efekty pracy zespołowej. Po warsztatach zwiedziliśmy wydziałową salę rozpraw, w której przyszli prawnicy uczą się zawodu w praktyce.

     Natomiast klasa 1g uczestniczyła w zajęciach dotyczących praw człowieka, które poprowadziły studentki prawa i kryminologii. W pierwszej części omówiono tematykę odpowiedzialności karnej, przestępstw, kar oraz kontratypów. Następnie uczniowie mieli okazję przetestować swoją wiedzę w praktyce rozwiązując kazusy i wydając wyroki.

     Zebraliśmy pochwały i byliśmy bardzo dumni, że sprostaliśmy zadaniom.

    • SUKCES WIKTORII BENDYK

    • 02.03.2024
    • Uczennica klasy IIIb, Wiktoria Bendyk, w czwartek (29 lutego), reprezentowała naszą szkołę na etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Udział w Olimpiadzie zakończył się dla niej wspaniałym sukcesem - uzyskała tytuł laureata i zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego, gdzie powalczy o wiele cennych indeksów. 

     Wysoki poziom wiedzy Wiktorii jest dla nas wielkim powodem do dumy.

     Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie ogólnopolskim,

     Agnieszka Nieszporek

   • SIATKÓWKA, PIERWSZE POTYCZKI
    • SIATKÓWKA, PIERWSZE POTYCZKI

    • 03.03.2024
    • Po dłuższej przerwie do szkół wróciła rywalizacja sportowa, Licealiada.  W minionym tygodniu rywalizowały zespoły siatkarskie dziewcząt i chłopców. Siatkówka jest najliczniej reprezentowaną zespołową dyscypliną szkolną. Do rywalizacji zgłosiło się 10 zespołów żeńskich oraz 13 męskich. Drużyny zostały rozlosowane do: dziewczęta trzech grup natomiast chłopcy do czterech grup eliminacyjnych. Zespoły rozegrały po dwa spotkania. Należy nadmienić, że byliśmy gospodarzami rozgrywek a nasi uczniowie mieli okazję kibicować grającym koleżankom i kolegom.

     Dziewczęta wygrały spotkanie z ZSEiO 2:0 natomiast po zaciętym i wyrównanym meczu uległy zespołowi ZST 2:1 i ostatecznie zajęły miejsce drugie. Chłopcy swój turniej rozegrali dzień później i rywalizację rozstrzygnęli na korzyść, wygrywając z ZST i ZSEiO  tym samym wynikiem 2:0. Rywalizacji siatkarek i siatkarzy towarzyszyła wspaniała atmosfera w strefie kibica! Turniej należy uznać za udany szczególnie dla chłopców, którzy awansowali do finału Licealiady, w którym rywale już będą znacznie mocniejsi. Powodzenia!!!

     WM.

   • WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W KUŹNI - KL. 2A
    • WARSZTATY DZIENNIKARSKIE W KUŹNI - KL. 2A

    • 02.03.2024
    • 29.02 w naszej klasie odbyły się warsztaty dziennikarskie, czyli dzień jak co dzień - Kuźnia w akcji.

     Dzięki współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Elblągu gościliśmy na lekcji p. Sylwię Warzechowską - wykładowczynię na kierunku filologia polska spec. dziennikarstwo i nowe media, która przeprowadziła dla nas zajęcia. Na tapet wzięliśmy: temat poszukiwania informacji, analizę i budowanie tytułów oraz pracę materiałem źródłowym - tworzenie śródtytułów. Bycie dziennikarzem wymaga wielu umiejętności... 

     AM