• ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
    • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

    • 04.05.2023
    • 3 maja o godzinie 11.30 rozpoczęły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w roku 1791.

     Ustawa zasadnicza z dnia 3 maja 1791 roku była najnowocześniejszym tego typu aktem prawnym na skalę Europy i na świecie, dlatego tak ważne jest to dla Polaków święto.

     W obchodach wraz z mieszkańcami Elbląga wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń oraz młodzież szkolna. Podczas obchodów odbył się m. in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg. Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji ojczyzny w elbląskiej katedrze.

     Poczet sztandarowy III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w składzie: Michał Jankowski z kl.2d, Weronika Ręczkowska z kl.1f oraz Maja Tomkowicz z kl.2c reprezentował społeczność naszej szkoły.

     W.M.

   • ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS IV
    • ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS IV

    • 28.04.2023
    • Dziś pożegnaliśmy pierwszy rocznik 4-letniego liceum, który rozpoczął swoją przygodę z 3LO w 2019 roku. Był to niezwykle trudny i intensywny czas zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, bo przypadł na okres pandemii i 2-letni czas nauki zdalnej.

     Mimo przeciwności udało nam się spotkać i pożegnać w sposób tradycyjny. Wielu uczniów zakończyło ten rok z sukcesem, osiągając wysokie wyniki w nauce oraz w sporcie.

     Życzymy wszystkim tegorocznym absolwentom powodzenia na maturze oraz sukcesów na dalszych etapach nauki.

   • ROK WISŁAWY SZYMBORSKIEJ CAŁA SZKOŁA TWORZY LEPIEJE !!!
    • ROK WISŁAWY SZYMBORSKIEJ CAŁA SZKOŁA TWORZY LEPIEJE !!!

    • 27.04.2023
    • Rozstrzygnięto szkolny konkurs  na najciekawszy, najbardziej kreatywny lepiej inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej.

     W konkursie wzięły udział klasy: 1a, 1b, 1e, 2a.

     W kategorii prace zespołowe wyróżniono:

     1 miejsce - Maja Wirkus, Amelia Królik, Pola Gburzyńska z kl.2a

     2 miejsce - Lena Sadowska, Oliwia Chmielewska, Joanna Domańska, Alicja Rozner, Agata Jankowska z kl.1e

     3 miejsce - Agata Błaszczyk, Zuzanna Wlazło, Nadia Zastawna, Ada Kowalczyk, Anna Wilczyńska, Żenia Statkevich z kl.1a.

     Gratulujemy!! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego.

      K.M.

   • ANIELA DZIEMIDOWICZ Z KL. 2B WYSTĄPIŁA W SPEKTAKLU PT." MAŁY KSIĄŻĘ".
    • ANIELA DZIEMIDOWICZ Z KL. 2B WYSTĄPIŁA W SPEKTAKLU PT." MAŁY KSIĄŻĘ".

    • 26.04.2023
    • 2 kwietnia 2023 r. w sali widowiskowo - kinowej Pasłęckiego Ośrodka Kultury odbyła się premiera spektaklu pt. „Mały Książę” w wykonaniu Grupy Teatralnej Pasłęckiego Ośrodka Kultury. Spektakl wyreżyserował Marcin Tomasik - aktor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu oraz prowadzący Grupę Teatralną. Przedstawienie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem widzów, którzy nagrodzili spektakl gromkimi brawami. Jedną z występujących aktorek była uczennica naszej szkoły, Aniela Dziemidowicz z klasy IIB.

   • KUŹNIA NA NHEF 
    • KUŹNIA NA NHEF 

    • 24.04.2023
    • 18 kwietnia, ostatni raz w tym roku szkolnym, mieliśmy okazję wziąć udział w kolejnej lekcji filmowej w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Oglądaliśmy ,,Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland oraz Katarzyny Adamik na podstawie powieści Olgi Tokarczuk pt. ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych". Film ukazuje kobietę, która mści się na myśliwych, ponieważ podczas polowania zabili jej ukochane psy. W obrazie dominuje narracja subiektywna, bohaterka kieruje się swoimi względami oraz wartościami. Zaskakująca jest bogata i dość kontrowersyjna tematyka dzieła - film porusza wątki anarchistyczne, ekologiczne, feministyczne, wyraźnie wyolbrzymiając portrety bohaterów - oraz swobodne łączenie gatunków od czarnej komedii, poprzez groteskę na thrillerze kończąc. W filmie urzekły nas klimat i krajobrazy Kotliny Kłodzkiej, które były ukazane podczas różnych pór roku. Obraz ten nie był dla nas łatwy, jednak dzięki pomocy pani Aleksandry Bielskiej i dokładnej analizie ekranizacji mogliśmy zrozumieć głębiej jego znaczenie oraz zauważyć rzeczy, których nie dostrzegliśmy podczas oglądania. Niezmiernie cieszymy się z tego, że mogliśmy w tym roku szkolnym uczestniczyć w tak inspirującym programie. Pokazał nam on inne oblicza filmów, których sami na pewno byśmy nie obejrzeliśmy. Otworzył nam to oczy na problemy ludzi w różnych sytuacjach. Zachęcamy innych uczniów do poszerzania swoich horyzontów, oglądania nieszablonowych filmów. A my już czekamy na realizację NHEF w roku szkolnym 2023/24- na pewno nas nie zabraknie.

     Tekst: Aleksandra Chmura, Róża Soja 

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka

   • KLASA 4A Z CERTYFIKATEM WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UG
    • KLASA 4A Z CERTYFIKATEM WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI UG

    • 20.04.2023
    • 20 kwietnia 2023r. kolejny, trzeci rocznik naszych uczniów, zakończył czteroletni cykl programu wiedzy o prawie. Młodzież uczestniczyła w tym czasie w wielu ciekawych przedsięwzięciach: konferencjach, warsztatach, wykładach i zajęciach ze studentami w ławach uniwersyteckich UG oraz prowadzonych w auli Seminarium Duchownego w Elblągu. Opiekunem naukowym programu był dr n.pr. Pan Piotr Zieliński.
     W imieniu klasy 4a, Julia Szumska i Ola Kalwas podziękowały wykładowcy i Pani Dyrektor Beacie Orzech za wspieranie przedsięwzięcia. Gratulujemy zdobytych kwalifikacji z wiedzy o prawie, jesteśmy dumni z Waszego osiągnięcia.
     T. Rakowska szkolny koordynator programu

   • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ
    • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

    • 19.04.2023
    • Powstanie w getcie warszawskim - Pamiętajmy!W dniu 18 kwietnia 2023 w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty plastyczno-literackie pod hasłem Łączy nas pamięć - powstanie w getcie warszawskim.

     W ten sposób nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2023 zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku.

     W warsztatach wzięło udział 28 uczniów z klas I. W czasie zajęć powstało 12 plakatów zainspirowanych fragmentami reportażu Zdążyć przed Panem Bogiem autorstwa pisarki Hanny Krall, Ambasadorki tegorocznej akcji Żonkile.

     Prace naszych uczniów świadczą o dużej wrażliwości. Są wyrazem nie tylko dojrzałości i rozumienia prawdy historycznej w kontekście minionej, jakże tragicznej historii ale również stanowczym głosem obrony najważniejszych wartości i praw ludzkich w obliczu zagrożeń w otaczającej nas współcześnie rzeczywistości.

     Dodatkowo w klasach 1c,e,a,2a,3a na lekcjach historii przedstawiono młodzieży tematykę powstania w getcie warszawskim. Ponadto w kl. 2a i 3a odbyły się projekcje filmów pt. Pianista i Azylo Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

   • MAJA BRZEZIŃSKA BIERZE UDZIAŁ W MISTRZOSTWACH ŚWIATA
    • MAJA BRZEZIŃSKA BIERZE UDZIAŁ W MISTRZOSTWACH ŚWIATA

    • 18.04.2023
    • Z radością możemy się pochwalić, że uczennica naszego liceum Maja Brzezińska bierze udział w mistrzostwach świata kobiet dywizji 1b w Korei Południowej. W meczu, który odbył się w poniedziałek Polska wygrała ze Słowenią 2-0. Pierwszą bramkę strzeliła MAJA BRZEZIŃŚKA.

     Jesteśmy dumni !!!

   • KONGRES PAMIĘCI NA PGE NARODOWYM
    • KONGRES PAMIĘCI NA PGE NARODOWYM

    • 17.04.2023
    • Historia mówi przez pokolenia

      

     Kongres Pamięci Narodowej, organizowany przez IPN był doskonałą okazją do dyskusji na temat świadomości historycznej Polaków. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

     Obecnie uczniowie preferują odmienną niż nauczyciele formę przekazu wiedzy historycznej. Wolą zapoznawać się z nią aktywnie, dynamicznie i w terenie. 

     14 kwietnia mieliśmy okazję, aby skorzystać z tej formy edukacji osobiście. Na zaproszenie gdańskiego oddziału IPN udaliśmy się wraz z uczniami z XV LO w Gdańsku do Warszawy, aby wziąć udział w drugim dniu Kongresu Pamięci Narodowej. Imprezę przygotowano na poziomie europejskim, z wielkim rozmachem i starannością w doborze treści. Była dowodem, że historia łączy pokolenia. Organizatorzy przygotowali szereg „stref” edukacyjno-dydaktycznych np. „Niepodległa II RP”, „Echa Katynia”, „Szlaki nadziei- odyseja wolności”, „W samo południe- NSZZ Solidarność”, „Biuro poszukiwań i identyfikacji ofiar zbrodni stalinowskich”, „ Historia Polski w goglach VR”. 

     Wielkim przeżyciem było zwiedzanie PGE Narodowego. Dzień niezwykle udany, pełen niezapomnianych emocji. Oto niektóre opinie uczestników wyjazdu:

     „Uważam, że wyjazd był bardzo wartościowy, strefa edukacji była zorganizowana w interesujący sposób. Myślę, że dzięki różnorodnym strefom historii każdy z nas utrwalił swoją wiedzę, bądź dowiedział się czegoś nowego. Oprowadzanie po stadionie również było bardzo ciekawe, cieszę się, że udało nam się w tym uczestniczyć”. Kamil

     „Według mnie wizyta w kongresie była bardzo udana. W strefie edukacyjnej bardzo podobało mi się to ,że wszystko można były zobaczyć z bliska i był duszy wybór treści. Szczególnie zainteresowała mnie produkcja plakatów, której sami mogliśmy spróbować. Organizacja takich kongresów ma wiele korzyści dla uczniów. W ciekawy i interesujący sposób przybliża nam historię. Natalka

     „ Uważam, że częściej powinny być organizowane takie wydarzenia, ponieważ przypominają nam o ważnych czasach, które powinniśmy pamiętać. Dodatkowo uczą nas i rozwijają, dzięki czemu więcej zapamiętujemy, przy okazji świetnie się bawiąc”. Kuba

     „Wczorajsza wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Podczas wyjazdu byliśmy na kongresie, na stadionie PGE narodowym, który przy okazji zwiedziliśmy. Kongres był bardzo interesujący. Znajdowało się tam mnóstwo stanowisk z przeróżnymi atrakcjami, można było zrobić sobie magnesy, np. z napisem ,,Solidarność", a także brać udział w konkursach takie jak ,,gra szyfrów". Jednakże najbardziej podobało mi się zwiedzanie stadionu.”. Natalka

     „Dzień dobry, wyjazd mogę uznać na pewno za bardzo rozwijający. Ilość gier, stanowisk czy innych atrakcji była naprawdę imponująca. Cieszę się, że mogłem uzupełnić swoją wiedzę na temat historii państwa polskiego”. Andrzej

     „Osobiście uważam, że tego typu imprezy są bardzo istotne i warto je organizować. Mogą one pomóc młodzieży zainteresować się naszą historią przekazując ją w bardziej przystępny sposób. Przechodząc przez sale można było zobaczyć wiele materiałów źródłowych z dawnych lat, a także zobaczyć jak przykładowo robiono kiedyś plakaty i grafiki dotyczące różnych wydarzeń, a różne gry i zabawy edukowały i bawiły jednocześnie”. Amelka

     „Wczorajsza lekcja historii na Kongresie Pamięci Narodowej organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej dała nam możliwość przeżywania historii w sposób bardziej bezpośredni, dzięki wielu atrakcjom i multimediom, co było niezwykłym przeżyciem i doświadczeniem. Z przyjemnością wezmę udział w podobnym wydarzeniu w przyszłości”. Hania

     „Wycieczka bardzo udana, obiekt sportowy naprawdę robi wrażenie. Strefa historii to wszechstronnie przygotowana wystawa, dla każdego”. Wojtek

      

     Dziękujemy IPN w Gdańsku za zaproszenie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszym fb.

     T. R

   • KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ
    • KONGRES PAMIĘCI NARODOWEJ

    • 14.04.2023
    • 13-15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie

     się organizowany przez IPN Kongres Pamięci Narodowej. Jego hasło

     przewodnie brzmi: „historia mówi przez pokolenia”.

     W ramach Kongresu odbędzie się dwadzieścia sześć paneli 

     dyskusyjnych. Jego elementami będą również wystawy i wydarzenia 

     towarzyszące.

     Relacja na żywo: Jedziemy na kongres do Warszawy, wraz z kolegami i koleżankami z XV LO w Gdańsku, pozdrawiamy z autokaru, klasa 3a i Teresa Rakowska

   • PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - KUŹNIA NA WYCIECZCE
    • PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - KUŹNIA NA WYCIECZCE

    • 13.04.2023
    • 5 kwietnia, tuż przed przerwą wiosenną pojechaliśmy do Gdańska, głównym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego. Aby nie marnować czasu na czekanie na otwarcie budynku, wybraliśmy się na Stare Miasto i obejrzeliśmy bazylikę Mariacką Najświętszej Maryi Panny, omawiając cechy stylu gotyckiego, które poddajemy analizie od dłuższego czasu. Podziwialiśmy rzeźbę Pietá oraz inne dzieła sztuki zdobiące ten przepiękny, sakralny zabytek. Mieliśmy też czas na spacer, podczas którego podziwialiśmy piękną architekturę Starówki w Gdańsku w tym Fontannę Neptuna. 

     Najważniejszym elementem naszej wyprawy były warsztaty przeprowadzone w muzeum.  Zostały one rozpoczęte od przedstawienia tryptyku Hansa Memlinga pt. Sąd Ostateczny. Mieliśmy okazję obejrzeć go z bardzo bliska, podziwiać jego barwy, symbolikę, kunszt artysty. Poznaliśmy historię tryptyku oraz ciekawostki dotyczące dzieła. Dzięki pracy w grupach przyjrzeliśmy się szczegółom, mogliśmy niemal dotknąć obrazu, obejrzeć go z każdej strony, zgłębić jego tajemnice. Gdy już podsumowaliśmy pracę, poszliśmy obejrzeć inne dzieła, którymi dysponuje muzeum.  Mogliśmy obserwować na rzeźbach i obrazach wiele motywów, które omawialiśmy wcześniej na lekcjach języka polskiego. Na przykład motyw vanitas na obrazach najczęściej ukrywany w symbolice czaszki ludzkiej, więdnących kwiatów, klepsydry czy gasnącej świecy. Następnie wybraliśmy się do galerii handlowej i wzięliśmy coś na ząb. Podczas powrotu do Elbląga dyskutowaliśmy na temat wydarzeń, w których wzięliśmy udział.

      

     tekst: Aleksandra Chmura, Róża Soja kl. 1a
     Dla zainteresowanych:
     Tryptyk- http://sadostateczny.mng.gda.pl/
     Bazylika- https://bazylikamariacka.gdansk.pl/

     Spacer po bazylice online- http://bazylikamariacka.gdansk.pl/wirtualny-spacer/

   • 83.ROCZNICA ZBRODNIA KATYŃSKIEJ
    • 83.ROCZNICA ZBRODNIA KATYŃSKIEJ

    • 13.04.2023
    • Po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r. do sowieckiej niewoli trafiło ponad 200 tys. polskich żołnierzy. Szeregowych w większości zwolniono, oficerów zamknięto w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

     Na początku marca 1940 r. sowieckie władze zdecydowały o zamordowaniu polskich jeńców. Polaków z obozu w Kozielsku przewożono przez Smoleńsk i mordowano w Lesie Katyńskim, uwięzionych w Starobielsku mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego, a ciała zakopywano w rejonie wsi Piatichatki, natomiast więzieni w Ostaszkowie trafiali do siedziby NKWD obwodu kalinińskiego (dziś Twer).

     Sowieci uśmiercili polską elitę wojskową, społeczną i polityczną. Informacja o ich zbrodni została rozpowszechniona w kwietniu 1943 r., gdy Niemcy poinformowali o odkryciu grobów w Katyniu. Zdaniem niezależnych ekspertów i grupy Polaków, która przebywała na miejscu za zgodą władz emigracyjnych, nie ulegało wątpliwości, że za mord odpowiada Związek Sowiecki.

     W interesie Niemców było nagłośnienie sowieckiej zbrodni i wykorzystanie jej propagandowo. Sowieci z kolei podejmowali próby sfałszowania prawdy o Katyniu. Temu służyły m.in. prace tzw. komisji Burdenki. Przez długie powojenne lata Kreml, a także komuniści w Polsce, ukrywali fakty. Cenzura blokowała wszelkie próby wskazania sprawców, represjonowano osoby głoszące prawdę o Katyniu.

     Upadający Związek Sowiecki dopiero w 1991 r. przyznał się do dokonania „zbrodni katyńskiej”. Na rozkaz Stalina, strzałem w tył głowy NKWD zamordowało blisko 20 tysięcy naszych obywateli. Zginęła elita polskiej armii i kwiat inteligencji.

     T.R

   • OLA KULESZA UCZESTNICZKĄ PROJEKTU EDUKACYJNEGO "NAUKA TO LUDZIE"
    • OLA KULESZA UCZESTNICZKĄ PROJEKTU EDUKACYJNEGO "NAUKA TO LUDZIE"

    • 03.04.2023
    • Ola Kulesza uczestniczką projektu edukacyjnego "Nauka to ludzie" Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego! 

     To program dla uczniów zdolnych, pasjonatów nauk o życiu, myślących o swojej przyszłości na uczelniach medycznych.  Zajęcia na Uniwersytecie, prowadzone przez wykładowców i naukowców uznanych w skali kraju i Europy, odbywają się w cyklu od lutego do maja bieżącego roku. Do tej pory Ola  uczestniczyła w ciekawych warsztatach dotyczących: budowy mózgu i serca, poznawanych  na modelach naturalnych, badaniach mikrokrążenia z wykorzystaniem urządzeń kardiologicznych, zastosowania druku 3D w kardiologii dziecięcej i transplantologii, wykładach na temat medycyny wysokogórskiej, izolacji DNA z krwi, laparoskopii i badaniach dermatologicznych. Miała też okazję postawić  pierwsze kroki w zakładaniu szwów chirurgicznych. 

     Gratulujemy Oli kwalifikacji do projektu, cieszymy się z możliwości rozwoju jej zainteresowań oraz życzymy sukcesów na maturze i w rekrutacji na studia. 

     Piwcewicz Ewa

   • ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II
    • ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

    • 03.04.2023
    • 18 lat temu, 2 kwietnia odszedł do domu Ojca papież Jan Paweł II. W całej Polsce uczczono pamięć o naszym rodaku. Dlatego dziś z racji 18 rocznicy śmierci papieża Polaka, wraz z uczniami naszej szkoły złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy ogień przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy Katedrze św. Mikołaja w naszym mieście. Wspólnie z uczniami odmówiliśmy krótką modlitwę w intencji naszej szkoły i tegorocznych maturzystów.

     Niech pamięć o św. Janie Pawle II i jego nauczaniu będzie dla nas zawsze inspiracją i natchnieniem!

   • DRZWI OTWARTE UWM
    • DRZWI OTWARTE UWM

    • 03.04.2023
    • Dnia 31 marca uczniowie z kl. 2d i 3b wybrali się na Dzień Otwarty Uniwersytetu-Warmińsko Mazurskiego Olsztynie.

     Uczniowie kl. 2d brali udział w zajęciach z Autoprezentacji w ramach realizowanego programu Akademia Młodego Ekonomisty na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM, skorzystali też z oferty warsztatów z Modelowania 3D na Wydziale Geoinżynierii. Ostatnie zajęcia wzbudziły największe zainteresowanie, gdyż uczniowie w praktyce mogli zapoznać się rzeczywistością VR i AR.

      Grupa uczniów z kl. 3b uczestniczyła zaś z ciekawej propozycji Wydziału Humanistycznego i wzięła udział w warsztatach ze storytellingu, prowadzonego przez pracowników Lingwistyka w biznesie UWM, odwiedziła również pracownię lingwistyczną i zapoznała się z ofertą filologii angielskiej.

      AT

   • INDEKS WYDZIAŁU CHEMII POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ DLA UCZENNICY III LICEUM W ELBLĄGU
    • INDEKS WYDZIAŁU CHEMII POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ DLA UCZENNICY III LICEUM W ELBLĄGU

    • 31.03.2023
    • W sobotę 25 marca 2023 r w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Wygraj Indeks Wydziału Chemii PG. Tytuł Laureata w tym konkursie zdobyła uczennica klasy IVc - Aleksandra Kulesza.

     Uczennicę do konkursu przygotował Pan Paweł Banach, nauczyciel chemii.

   • ZAPROSZENIE NA DZIEŃ ADWOKATA - KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI". 
    • ZAPROSZENIE NA DZIEŃ ADWOKATA - KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI". 

    • 30.03.2023
    • Dzień Adwokata na WPiA UG

     Miejsce: Wydział Prawa i Administracji UG

     Kiedy: 20-04-2023

      

     Szanowni Państwo,

     w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy serdecznie Uczniów Szkół Ponadpodstawowych i Studentów na DZIEŃ ADWOKATA, który odbędzie się 20 kwietnia na WPiA UG w ramach 7. Tygodnia Edukacji Prawnej.

     Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 na Auli im. Prof. Mariana Cieślaka. Do godz. 13:30 przygotowaliśmy różne prezentacje, filmy i animacje mające na celu przybliżenie Uczestnikom spotkania historii Adwokatury, drogi do zawodu oraz tego czym Adwokat zajmuje się na co dzień. Podsumowaniem wystąpień będzie panel Q&A, podczas którego odpowiemy na nurtujące młodzież pytania (również te anonimowe!) oraz przeprowadzimy interaktywne quizy z atrakcyjnymi nagrodami! Od godz. 13:45 będą odbywać się warsztaty dla Uczniów i Studentów z przedstawicielami samorządu adwokackiego. 

     Dodatkowo, przez cały dzień Uczniowie i Studenci będą mogli odwiedzić stoisko aplikacji adwokackiej, a tam porozmawiać z adwokatami i aplikantami Pomorskiej Izby Adwokackiej, dowiedzieć się, jak wygląda droga do wymarzonego zawodu, zrobić zdjęcie w todze, zaopatrzyć się w gadżety z logo Adwokatury i wiele innych.

     Szczegółowa agenda wydarzenia, lista warsztatów i prowadzących zostanie udostępniona już wkrótce! 

     Zgłoszenia Szkół zainteresowanych wzięciem udziału w Dniu Adwokata prosimy przesyłać bezpośrednio na adres e-mail Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku ora@adwokatura.gdansk.pl. Prosimy o wpisanie w temacie wiadomości hasła: „Dzień Adwokata” oraz nazwy reprezentowanej placówki edukacyjnej. W treści prosimy podać liczbę Uczniów, którzy będą brali udział w wydarzeniu oraz dane Opiekuna grupy (Imię i Nazwisko, tel. kontaktowy oraz adres e-mail).

   • DRZWI OTWARTE W III LO
    • DRZWI OTWARTE W III LO

    • 29.03.2023
    • Dnia 29.03.2023 roku w naszym liceum odbył się Dzień Otwarty. Powitaliśmy rekordową liczbę osób (ponad 700 gości!) za co serdecznie dziękujemy. 

     W naszej szkole można było zobaczyć przygotowane przez uczniów i nauczycieli zachęcające stoiska opowiadające o danym przedmiocie lub profilu. W sali 2 można było się dowiedzieć jak wygląda lekcje chemii w praktyce. Zaś w laboratorium chemicznym były wspaniałe eksperymenty przygotowywane przez uczniów o profilu biologiczno-chemiczny. W sali 16 odbywały się quizy biologiczne oraz zajęcia z mikroskopowania, gdzie uczniowie mogli obserwować tkanki zwierząt.

      Było także wiele gabinetów językowych w sali  9 odbywała się uczta hiszpańska. W gabinecie 15 była prezentacja a potem kahoot rosyjski. W sali 18 odbywał się angielski quizlet, zaś w sali 12 uczta i gra włoska

     Oczywiście jedynym z wielu atutów naszego liceum jest sala gimnastyczna w której uczniowie wraz z wuefistami odgrywali pokazowe mecze w siatkówkę. Także można było obejrzeć salkę do jogi, gdzie były umieszczone stoły do pin ponga. Była także dostępna w pełni wyposażona siłownia.

      

     Tekst: N. Fijałkowska i E. Byzdra, kl. 2d

     Zdjęcia: J. Czubińska, kl.2d