• PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - KUŹNIA NA WYCIECZCE
    • PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - KUŹNIA NA WYCIECZCE

    • 13.04.2023
    • 5 kwietnia, tuż przed przerwą wiosenną pojechaliśmy do Gdańska, głównym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego. Aby nie marnować czasu na czekanie na otwarcie budynku, wybraliśmy się na Stare Miasto i obejrzeliśmy bazylikę Mariacką Najświętszej Maryi Panny, omawiając cechy stylu gotyckiego, które poddajemy analizie od dłuższego czasu. Podziwialiśmy rzeźbę Pietá oraz inne dzieła sztuki zdobiące ten przepiękny, sakralny zabytek. Mieliśmy też czas na spacer, podczas którego podziwialiśmy piękną architekturę Starówki w Gdańsku w tym Fontannę Neptuna. 

     Najważniejszym elementem naszej wyprawy były warsztaty przeprowadzone w muzeum.  Zostały one rozpoczęte od przedstawienia tryptyku Hansa Memlinga pt. Sąd Ostateczny. Mieliśmy okazję obejrzeć go z bardzo bliska, podziwiać jego barwy, symbolikę, kunszt artysty. Poznaliśmy historię tryptyku oraz ciekawostki dotyczące dzieła. Dzięki pracy w grupach przyjrzeliśmy się szczegółom, mogliśmy niemal dotknąć obrazu, obejrzeć go z każdej strony, zgłębić jego tajemnice. Gdy już podsumowaliśmy pracę, poszliśmy obejrzeć inne dzieła, którymi dysponuje muzeum.  Mogliśmy obserwować na rzeźbach i obrazach wiele motywów, które omawialiśmy wcześniej na lekcjach języka polskiego. Na przykład motyw vanitas na obrazach najczęściej ukrywany w symbolice czaszki ludzkiej, więdnących kwiatów, klepsydry czy gasnącej świecy. Następnie wybraliśmy się do galerii handlowej i wzięliśmy coś na ząb. Podczas powrotu do Elbląga dyskutowaliśmy na temat wydarzeń, w których wzięliśmy udział.

      

     tekst: Aleksandra Chmura, Róża Soja kl. 1a
     Dla zainteresowanych:
     Tryptyk- http://sadostateczny.mng.gda.pl/
     Bazylika- https://bazylikamariacka.gdansk.pl/

     Spacer po bazylice online- http://bazylikamariacka.gdansk.pl/wirtualny-spacer/

   • 83.ROCZNICA ZBRODNIA KATYŃSKIEJ
    • 83.ROCZNICA ZBRODNIA KATYŃSKIEJ

    • 13.04.2023
    • Po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r. do sowieckiej niewoli trafiło ponad 200 tys. polskich żołnierzy. Szeregowych w większości zwolniono, oficerów zamknięto w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

     Na początku marca 1940 r. sowieckie władze zdecydowały o zamordowaniu polskich jeńców. Polaków z obozu w Kozielsku przewożono przez Smoleńsk i mordowano w Lesie Katyńskim, uwięzionych w Starobielsku mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego, a ciała zakopywano w rejonie wsi Piatichatki, natomiast więzieni w Ostaszkowie trafiali do siedziby NKWD obwodu kalinińskiego (dziś Twer).

     Sowieci uśmiercili polską elitę wojskową, społeczną i polityczną. Informacja o ich zbrodni została rozpowszechniona w kwietniu 1943 r., gdy Niemcy poinformowali o odkryciu grobów w Katyniu. Zdaniem niezależnych ekspertów i grupy Polaków, która przebywała na miejscu za zgodą władz emigracyjnych, nie ulegało wątpliwości, że za mord odpowiada Związek Sowiecki.

     W interesie Niemców było nagłośnienie sowieckiej zbrodni i wykorzystanie jej propagandowo. Sowieci z kolei podejmowali próby sfałszowania prawdy o Katyniu. Temu służyły m.in. prace tzw. komisji Burdenki. Przez długie powojenne lata Kreml, a także komuniści w Polsce, ukrywali fakty. Cenzura blokowała wszelkie próby wskazania sprawców, represjonowano osoby głoszące prawdę o Katyniu.

     Upadający Związek Sowiecki dopiero w 1991 r. przyznał się do dokonania „zbrodni katyńskiej”. Na rozkaz Stalina, strzałem w tył głowy NKWD zamordowało blisko 20 tysięcy naszych obywateli. Zginęła elita polskiej armii i kwiat inteligencji.

     T.R

   • OLA KULESZA UCZESTNICZKĄ PROJEKTU EDUKACYJNEGO "NAUKA TO LUDZIE"
    • OLA KULESZA UCZESTNICZKĄ PROJEKTU EDUKACYJNEGO "NAUKA TO LUDZIE"

    • 03.04.2023
    • Ola Kulesza uczestniczką projektu edukacyjnego "Nauka to ludzie" Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego! 

     To program dla uczniów zdolnych, pasjonatów nauk o życiu, myślących o swojej przyszłości na uczelniach medycznych.  Zajęcia na Uniwersytecie, prowadzone przez wykładowców i naukowców uznanych w skali kraju i Europy, odbywają się w cyklu od lutego do maja bieżącego roku. Do tej pory Ola  uczestniczyła w ciekawych warsztatach dotyczących: budowy mózgu i serca, poznawanych  na modelach naturalnych, badaniach mikrokrążenia z wykorzystaniem urządzeń kardiologicznych, zastosowania druku 3D w kardiologii dziecięcej i transplantologii, wykładach na temat medycyny wysokogórskiej, izolacji DNA z krwi, laparoskopii i badaniach dermatologicznych. Miała też okazję postawić  pierwsze kroki w zakładaniu szwów chirurgicznych. 

     Gratulujemy Oli kwalifikacji do projektu, cieszymy się z możliwości rozwoju jej zainteresowań oraz życzymy sukcesów na maturze i w rekrutacji na studia. 

     Piwcewicz Ewa

   • ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II
    • ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

    • 03.04.2023
    • 18 lat temu, 2 kwietnia odszedł do domu Ojca papież Jan Paweł II. W całej Polsce uczczono pamięć o naszym rodaku. Dlatego dziś z racji 18 rocznicy śmierci papieża Polaka, wraz z uczniami naszej szkoły złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy ogień przed pomnikiem św. Jana Pawła II przy Katedrze św. Mikołaja w naszym mieście. Wspólnie z uczniami odmówiliśmy krótką modlitwę w intencji naszej szkoły i tegorocznych maturzystów.

     Niech pamięć o św. Janie Pawle II i jego nauczaniu będzie dla nas zawsze inspiracją i natchnieniem!

   • DRZWI OTWARTE UWM
    • DRZWI OTWARTE UWM

    • 03.04.2023
    • Dnia 31 marca uczniowie z kl. 2d i 3b wybrali się na Dzień Otwarty Uniwersytetu-Warmińsko Mazurskiego Olsztynie.

     Uczniowie kl. 2d brali udział w zajęciach z Autoprezentacji w ramach realizowanego programu Akademia Młodego Ekonomisty na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM, skorzystali też z oferty warsztatów z Modelowania 3D na Wydziale Geoinżynierii. Ostatnie zajęcia wzbudziły największe zainteresowanie, gdyż uczniowie w praktyce mogli zapoznać się rzeczywistością VR i AR.

      Grupa uczniów z kl. 3b uczestniczyła zaś z ciekawej propozycji Wydziału Humanistycznego i wzięła udział w warsztatach ze storytellingu, prowadzonego przez pracowników Lingwistyka w biznesie UWM, odwiedziła również pracownię lingwistyczną i zapoznała się z ofertą filologii angielskiej.

      AT

   • INDEKS WYDZIAŁU CHEMII POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ DLA UCZENNICY III LICEUM W ELBLĄGU
    • INDEKS WYDZIAŁU CHEMII POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ DLA UCZENNICY III LICEUM W ELBLĄGU

    • 31.03.2023
    • W sobotę 25 marca 2023 r w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Wygraj Indeks Wydziału Chemii PG. Tytuł Laureata w tym konkursie zdobyła uczennica klasy IVc - Aleksandra Kulesza.

     Uczennicę do konkursu przygotował Pan Paweł Banach, nauczyciel chemii.

   • ZAPROSZENIE NA DZIEŃ ADWOKATA - KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI". 
    • ZAPROSZENIE NA DZIEŃ ADWOKATA - KLASY POD PATRONATEM DZIEKANA WYDZIAŁU PRAWA I ADMINISTRACJI". 

    • 30.03.2023
    • Dzień Adwokata na WPiA UG

     Miejsce: Wydział Prawa i Administracji UG

     Kiedy: 20-04-2023

      

     Szanowni Państwo,

     w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy serdecznie Uczniów Szkół Ponadpodstawowych i Studentów na DZIEŃ ADWOKATA, który odbędzie się 20 kwietnia na WPiA UG w ramach 7. Tygodnia Edukacji Prawnej.

     Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 na Auli im. Prof. Mariana Cieślaka. Do godz. 13:30 przygotowaliśmy różne prezentacje, filmy i animacje mające na celu przybliżenie Uczestnikom spotkania historii Adwokatury, drogi do zawodu oraz tego czym Adwokat zajmuje się na co dzień. Podsumowaniem wystąpień będzie panel Q&A, podczas którego odpowiemy na nurtujące młodzież pytania (również te anonimowe!) oraz przeprowadzimy interaktywne quizy z atrakcyjnymi nagrodami! Od godz. 13:45 będą odbywać się warsztaty dla Uczniów i Studentów z przedstawicielami samorządu adwokackiego. 

     Dodatkowo, przez cały dzień Uczniowie i Studenci będą mogli odwiedzić stoisko aplikacji adwokackiej, a tam porozmawiać z adwokatami i aplikantami Pomorskiej Izby Adwokackiej, dowiedzieć się, jak wygląda droga do wymarzonego zawodu, zrobić zdjęcie w todze, zaopatrzyć się w gadżety z logo Adwokatury i wiele innych.

     Szczegółowa agenda wydarzenia, lista warsztatów i prowadzących zostanie udostępniona już wkrótce! 

     Zgłoszenia Szkół zainteresowanych wzięciem udziału w Dniu Adwokata prosimy przesyłać bezpośrednio na adres e-mail Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku ora@adwokatura.gdansk.pl. Prosimy o wpisanie w temacie wiadomości hasła: „Dzień Adwokata” oraz nazwy reprezentowanej placówki edukacyjnej. W treści prosimy podać liczbę Uczniów, którzy będą brali udział w wydarzeniu oraz dane Opiekuna grupy (Imię i Nazwisko, tel. kontaktowy oraz adres e-mail).

   • DRZWI OTWARTE W III LO
    • DRZWI OTWARTE W III LO

    • 29.03.2023
    • Dnia 29.03.2023 roku w naszym liceum odbył się Dzień Otwarty. Powitaliśmy rekordową liczbę osób (ponad 700 gości!) za co serdecznie dziękujemy. 

     W naszej szkole można było zobaczyć przygotowane przez uczniów i nauczycieli zachęcające stoiska opowiadające o danym przedmiocie lub profilu. W sali 2 można było się dowiedzieć jak wygląda lekcje chemii w praktyce. Zaś w laboratorium chemicznym były wspaniałe eksperymenty przygotowywane przez uczniów o profilu biologiczno-chemiczny. W sali 16 odbywały się quizy biologiczne oraz zajęcia z mikroskopowania, gdzie uczniowie mogli obserwować tkanki zwierząt.

      Było także wiele gabinetów językowych w sali  9 odbywała się uczta hiszpańska. W gabinecie 15 była prezentacja a potem kahoot rosyjski. W sali 18 odbywał się angielski quizlet, zaś w sali 12 uczta i gra włoska

     Oczywiście jedynym z wielu atutów naszego liceum jest sala gimnastyczna w której uczniowie wraz z wuefistami odgrywali pokazowe mecze w siatkówkę. Także można było obejrzeć salkę do jogi, gdzie były umieszczone stoły do pin ponga. Była także dostępna w pełni wyposażona siłownia.

      

     Tekst: N. Fijałkowska i E. Byzdra, kl. 2d

     Zdjęcia: J. Czubińska, kl.2d

   • WARSZTAT BADAWCZY WIDZA - KUŹNIA NA NHEF
    • WARSZTAT BADAWCZY WIDZA - KUŹNIA NA NHEF

    • 30.03.2023
    • ,,Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to film, na który wybraliśmy się 27 marca w ramach kolejnej lekcji z cyklu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Został on nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami w tym Nagrodą Akademii Filmowej [Oscar] za najlepszy film nieanglojęzyczny (2015r.). Obraz opowiada historię postulatki, która tuż przed złożeniem ślubów zakonnych dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu i o siostrze, którą ma odszukać, aby poznać wojenne losy własnej rodziny. Film w ascetyczny sposób podejmuje problematykę trudności w odnalezieniu tożsamości narodowej i traumy związanej z utratą bliskich. Postacią, która przykuwa uwagę widza, jest ciotka Idy - Wanda. Obie kobiety tworzą kontrast osobowości, który widać w ich wyglądzie, sposobie życia, wyznawanych wartościach oraz  zachowaniach. Dramat Pawlikowskiego otwiera w kinie dyskusję o trudnej najnowszej historii Polski, o niezabliźnionych ranach i tematach, których nie powinno się przemilczać. Podobało nam się to, że film nie ocenia zachowań bohaterów, lecz pozostawia miejsce na własną opinię.

      

     Tekst: Róża Soja, Aleksandra Chmura kl. 1a

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka kl. 1a

   • SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
    • SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

    • 29.03.2023
    • Uczniowie klasy Ib mieli wielka przyjemność uczestniczyć w spotkaniu ze sztuką na najwyższym poziomie. Podczas lekcji muzealnej w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku poznali jedno z najcenniejszych dzieł sztuki, jaką jest „Sąd Ostateczny”.

     Tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Do dzisiaj zachwyca świetlistością czystych, wyszukanych barw i bogactwem złożonych treści. Do sławy arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje, które na wieki związały obraz z Gdańskiem..

     Tryptyk ukazuje wizję dnia sądu ostatecznego opisanego w Apokalipsie św. Jana. W centrum kompozycji znajduje się Chrystus – Sędzia zasiadający na tęczy, którego stopy spoczywają na złotej kuli symbolizującej wszechświat. Otoczony jest przez dwunastu apostołów, którzy odgrywają rolę ławników Trybunału Niebieskiego.

     Dzieło niezmiennie zachwyca i zmusza do refleksji.

     K.M.

   • UDZIAŁ MICHAŁA PACYNY W ZAWODACH II ETAPU XI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O III RP
    • UDZIAŁ MICHAŁA PACYNY W ZAWODACH II ETAPU XI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O III RP

    • 22.03.2023
    • 18 marca br. odbyły się w Kętrzynie eliminacje okręgowe XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP. Michał Pacyna uczeń z klasy 3b awansując do II etapu zawodów okręgowych zmierzył się z zadaniami dotyczącymi genezy i funkcjonowania III RP, w tym między innymi z konstytucji, ustroju, systemu politycznego, organów władzy publicznej i członkostwa w organizacjach międzynarodowych.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     MK

   • ODLICZANIE DO MATURY
    • ODLICZANIE DO MATURY

    • 20.03.2023
    • Odliczanie do matury zaczęło się... i co dalej...???

     Zapewne tego typu pytanie towarzyszy każdemu maturzyście... 

     Uczniowie klas IV mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół wojskowych. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu przedstawili możliwości nauki w szkołach wojskowych od przyszłego roku akademickiego. 

   • SUKCES JANA FLORKA
    • SUKCES JANA FLORKA

    • 20.03.2023
    • 17 marca w auli budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się eliminacje regionalne Konkursu Krasomówczego w Języku Angielskim (Public Speaking Competition). Nasz uczeń, Jan Florek z kl. 3b, jako jedyny w naszej szkole przyjął wyzwanie przygotowania i zaprezentowania pięciominutowej przemowy na temat „Relations between nations are too important to be left to governments alone”. Szczegółowy temat wypowiedzi Janka brzmiał „What is the meaning of co-operation?”

     Komisja oceniała wypowiedź wg następujących kryteriów:

     - ekspresja i sposób przekazu

     - rozumowanie i argumentacja

     - organizacja wypowiedzi

     - słuchanie i odpowiedzi na pytania.

     Z przyjemnością informujemy, że Janek został doceniony przez jury i otrzymał wyróżnienie.Serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku stanie do konkursu ponownie. Tym samym zachęcamy również inne osoby z naszej szkoły, aby spróbowały swoich sił w przemówieniach w języku angielskim.

   • KLASY PSYCHOLOGICZNE NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM
    • KLASY PSYCHOLOGICZNE NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

    • 18.03.2023
    • W ramach Światowego Tygodnia Mózgu dnia 17 marca klasa 1E oraz 1F uczestniczyła w XIII edycji Dni Mózgu w Trójmieście.

     Wydział Biologii Uniwersytu Gdańskiego przygotował szereg interesejących wykładów, warsztatów oraz pokazów laboratoryjnych, dzięki którym nasi uczniowie mogli pogłębić wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Poznali m.in. tajniki zdrowego i sprawnego mózgu, dowiedzieli się o przyczynach i skutkach niedostatku snu oraz jego fazach, jak również odkryli gdzie w mózgu mieszka głód a gdzie sytość.  Dodatkowo, uczniowie klasy o profilu psychologicznym mogli zapoznanać się z warsztatem pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów, jak również  doświadczyć odrobinę „studenckiego życia” :)

   • KUŹNIA NA ANS
    • KUŹNIA NA ANS

    • 17.03.2023
    • W środę 15 marca uczniowie klasy 1a wybrali się do Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, aby wziąć udział w dwóch warsztatach oraz wykładzie otwartym. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od niezaplanowanego - wydawało nam się- spaceru po elbląskiej Starówce, podczas którego przypominaliśmy sobie cechy architektury gotyckiej; okazuje się, że nasza wychowawczyni nie uznaje pustych przebiegów.

     Kiedy dotarliśmy na uczelnię, wzięliśmy udział w warsztatach- pierwszym dotyczącym komunikacji językowej i drugim związanym z pracą dziennikarza.  Nasza praca odbywała się na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej. Pracowaliśmy w parach, kształcąc umiejętność przekazywania informacji, przeanalizowaliśmy film w reżyserii Patricka Hughesa pt. ,,Signs", który opowiada o tym, jak ludzie w różny sposób komunikują się i jaki to ma na nich wpływ oraz wysłuchaliśmy części teoretycznej dotyczącej schematu komunikacji i złotej gwiazdy pytań. Tę część zajęć prowadziła Pani dr Katarzyna Jarosińska- Buriak.

     W drugiej części spotkania dowiedzieliśmy się, jakie cechy powinien mieć dziennikarz i jak dużą rolę odgrywa sposób redagowania tekstu - w myśl zasady: mniej znaczy więcej. Zwieńczeniem naszej wizyty w ANS był wykład Pana dr. hab. Zenona Licy profesora UG pt. "Rozmowy o języku", który dotyczył socjolektu młodzieżowego oraz etymologii wyrazów związanych z kulinariami. 

      

     Autorzy tekstu: Aleksandra Chmura, Róża Soja kl. 1a

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka kl. 1a

   • SZCZYTY GŁĘBI, CZYLI O NIEBEZPIECZEŃSTWACH, ALE I POŻYTKACH PŁYNĄCYCH Z METAFOR!
    • SZCZYTY GŁĘBI, CZYLI O NIEBEZPIECZEŃSTWACH, ALE I POŻYTKACH PŁYNĄCYCH Z METAFOR!

    • 17.03.2023
    • Niebanalny sposób na spędzenie czwartkowego wieczoru znalazły uczennice klasy 4a z p. Aleksandrą Maciejewską, które wzięły udział w szkoleniu online prowadzonym przez prof. Michała Rusinka. Przez dwie godziny, w gronie ponad dwutysięcy słuchaczy zgłębiały istotę metaforyzacji codziennego języka. Jak się okazało- metafory są nieodłącznym elementem naszej komunikacji i ... zastępują prezentację w PowerPoint (sic!), mają charakter wizualny i są związane z naszym poznawaniem rzeczywistości, bo " prawda jest armią metafor". Wśród wielu przykładów i analiz szczególnie utkwiły nam w pamięci te, dotyczące instrukcji podłączenia pralki : kolanko węża umieścić w świetle otworu- prawda, że poetyckie?

     Żałujcie, że Was z nami nie było.

     A. M.

   • MIEJSCE - PRZESTRZEŃ SACRUM
    • MIEJSCE - PRZESTRZEŃ SACRUM

    • 16.03.2023
    • Za nami marcowe Spotkania Akademickie, tym razem prof. Giemza zaprosił nas w podróż śladami Andrzeja Stasiuka i jego fascynacji Beskidem Niskim oraz kulturą łemkowską.

     Tak spotkanie z młodzieżą opisuje profil Książka z plecaka: Wczoraj rozmawialiśmy z maturzystami o Stasiuku, o naturalizmie jego prozy i o oniryzmie, o pokrewieństwie z Brunonem Schulzem: "Czas pęka, rozłazi się i, żeby nie zwariować, wciąż trzeba go odtwarzać. Ta kruchość, ulotność, nietrwałość czasu to specyfika moich stron. Nigdy nie płynął tutaj równym, spokojnym nurtem, właściwym wielkim metropoliom". Czego nie zdążyłem powiedzieć (bo nigdy nie mówi się wszystkiego...) - Stasiuk widzi rozpad i przemijanie tam, gdzie chcemy widzieć jakiś constans. Ale ten rozpad prowadzi go ku temu co Ukryte i Nienazwane, ku pełnemu poznaniu. Kontempluje rzeczywistość gdzieś na marginesach naszego, historycznie istniejącego świata. I jeszcze jedno zdanie: "Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotne". ("Fado").

     My niezmiennie dziękujemy - uczennice kl. 4a i A. M.

   • SELFIE W TODZE 
    • SELFIE W TODZE 

    • 15.03.2023
    • 15 marca 2023 r. klasa 2b pod „Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji” uczestniczyła w warsztatach kryminalistycznych i zwiedziła muzeum kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

     Warsztaty, w których uczestniczyliśmy, dotyczyły wykorzystania mikroskopu fluoroscencyjnego w analizie śladów daktyloskopijnych. Takim specjalistycznym sprzętem UG dysponuje od niedawna. Dowiedzieliśmy się jak działa mikroskop i w jaki sposób można wykorzystać zjawisko fluorescencji w procedurach identyfikacji osób. Warsztaty poprowadził zespół naukowy : Panie dr Aneta Lewkowicz, mgr Martyna Czarnomska stażystka TCU Texas i licencjatka kryminologii Emilia Gruszczyńska.

     Kolejną atrakcją była wizyta w muzeum kryminalistyki WPiA UG - jedynym takim w Polsce. Zbiory muzeum, ich wartość historyczną oraz materialną mogliśmy poznać dzięki Panu Januszowi Czeczko. W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe, umundurowanie policyjne. Zobaczyliśmy także eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentację kryminalistyczną głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw.

     Na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie trwał „Dzień otwarty uczelni”, zapoznaliśmy się z ofertą kształcenia, kierunków studiów a także co odważniejsi „przymierzyli się” do przyszłego zawodu pozując do zdjęć w todze.

     To był dzień pełen wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do naszych domów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

     TR

   • WYJAZD NA UWM W OLSZTYNIE
    • WYJAZD NA UWM W OLSZTYNIE

    • 14.03.2023
    • Dziś uczniowie kl. 2d na zaproszenie Lingwistyki w biznesie UWM w Olsztynie uczestniczyli w zajęciach fonetycznych z j. angielskiego oraz w warsztatach z metod uczenia się języków obcych. 

     W drugiej części wyjazdu uczniowie przeszli przez starówkę Olsztyna prosto do fundacji "Borussia", w której poznali jej historię oraz wysłuchali krótkiej prezentacji o działaniach oraz projektach tejże fundacji.

   • SIATKARKI NA PODIUM
    • SIATKARKI NA PODIUM

    • 13.03.2023
    • W rozegranych 13. 03. 2023 roku zawodach licealnych w siatkówce dziewcząt, do których przystąpiło 10 zespołów szkolnych nasze dziewczęta zaprezentowały bardzo dobrą i nieustępliwą grę w siatkówkę.  Odmłodzony zespół przystąpił do rywalizacji pokonując z wysoką przewaga zespół ZSOŚiU. Zwycięstwo umocniło dziewczęta w przekonaniu, że mogą grać solidną siatkówkę co przekuło się w kolejną wygraną tym razem nad drużyną ZSM. Wygrane mecze wpłynęły na dobry nastrój w zespole i optymistyczne nastawienie do finałowej części turnieju. Do finału awansowały trzy licea: ILO, IILO i IIILO. Mecze o podział stopni podium były bardzo widowiskowe, w których można było zaobserwować ciekawe, jak na szkolną siatkówkę, rozwiązania taktyczne przypieczętowane dynamicznymi atakami i obronami ataków. Wyczucie boiska i przewidywanie pozwalało na wielokrotne kontrataki, a taka gra zespołów bardzo się podoba kibicom i przynosi wiele satysfakcji z wygranej akcji zawodniczkom. Ostatecznie nasz szkolny zespół dziewcząt w składzie: Wernika Kłos, Weronika Bachewicz, Amelia Białkowska, Hanna Tarczyńska, Zuzanna Rakoczy, Pola Gburzyńska, Zuzanna Krasnopolska i Oliwia Rolka zajął trzecie miejsce. Trzeba zaznaczyć, że trzecie miejsce dziewcząt, po kilku sezonach poza podium, jest wspaniałym osiągnięciem sportowym sukcesem pasjonatek siatkówki.

     Wielkie gratulacje!!!

     WM.