• WARSZTAT BADAWCZY WIDZA - KUŹNIA NA NHEF
    • WARSZTAT BADAWCZY WIDZA - KUŹNIA NA NHEF

    • 30.03.2023
    • ,,Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to film, na który wybraliśmy się 27 marca w ramach kolejnej lekcji z cyklu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Został on nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami w tym Nagrodą Akademii Filmowej [Oscar] za najlepszy film nieanglojęzyczny (2015r.). Obraz opowiada historię postulatki, która tuż przed złożeniem ślubów zakonnych dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu i o siostrze, którą ma odszukać, aby poznać wojenne losy własnej rodziny. Film w ascetyczny sposób podejmuje problematykę trudności w odnalezieniu tożsamości narodowej i traumy związanej z utratą bliskich. Postacią, która przykuwa uwagę widza, jest ciotka Idy - Wanda. Obie kobiety tworzą kontrast osobowości, który widać w ich wyglądzie, sposobie życia, wyznawanych wartościach oraz  zachowaniach. Dramat Pawlikowskiego otwiera w kinie dyskusję o trudnej najnowszej historii Polski, o niezabliźnionych ranach i tematach, których nie powinno się przemilczać. Podobało nam się to, że film nie ocenia zachowań bohaterów, lecz pozostawia miejsce na własną opinię.

      

     Tekst: Róża Soja, Aleksandra Chmura kl. 1a

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka kl. 1a

   • SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
    • SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

    • 29.03.2023
    • Uczniowie klasy Ib mieli wielka przyjemność uczestniczyć w spotkaniu ze sztuką na najwyższym poziomie. Podczas lekcji muzealnej w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku poznali jedno z najcenniejszych dzieł sztuki, jaką jest „Sąd Ostateczny”.

     Tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest jednym z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Do dzisiaj zachwyca świetlistością czystych, wyszukanych barw i bogactwem złożonych treści. Do sławy arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje, które na wieki związały obraz z Gdańskiem..

     Tryptyk ukazuje wizję dnia sądu ostatecznego opisanego w Apokalipsie św. Jana. W centrum kompozycji znajduje się Chrystus – Sędzia zasiadający na tęczy, którego stopy spoczywają na złotej kuli symbolizującej wszechświat. Otoczony jest przez dwunastu apostołów, którzy odgrywają rolę ławników Trybunału Niebieskiego.

     Dzieło niezmiennie zachwyca i zmusza do refleksji.

     K.M.

   • UDZIAŁ MICHAŁA PACYNY W ZAWODACH II ETAPU XI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O III RP
    • UDZIAŁ MICHAŁA PACYNY W ZAWODACH II ETAPU XI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O III RP

    • 22.03.2023
    • 18 marca br. odbyły się w Kętrzynie eliminacje okręgowe XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP. Michał Pacyna uczeń z klasy 3b awansując do II etapu zawodów okręgowych zmierzył się z zadaniami dotyczącymi genezy i funkcjonowania III RP, w tym między innymi z konstytucji, ustroju, systemu politycznego, organów władzy publicznej i członkostwa w organizacjach międzynarodowych.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     MK

   • ODLICZANIE DO MATURY
    • ODLICZANIE DO MATURY

    • 20.03.2023
    • Odliczanie do matury zaczęło się... i co dalej...???

     Zapewne tego typu pytanie towarzyszy każdemu maturzyście... 

     Uczniowie klas IV mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół wojskowych. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu przedstawili możliwości nauki w szkołach wojskowych od przyszłego roku akademickiego. 

   • SUKCES JANA FLORKA
    • SUKCES JANA FLORKA

    • 20.03.2023
    • 17 marca w auli budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się eliminacje regionalne Konkursu Krasomówczego w Języku Angielskim (Public Speaking Competition). Nasz uczeń, Jan Florek z kl. 3b, jako jedyny w naszej szkole przyjął wyzwanie przygotowania i zaprezentowania pięciominutowej przemowy na temat „Relations between nations are too important to be left to governments alone”. Szczegółowy temat wypowiedzi Janka brzmiał „What is the meaning of co-operation?”

     Komisja oceniała wypowiedź wg następujących kryteriów:

     - ekspresja i sposób przekazu

     - rozumowanie i argumentacja

     - organizacja wypowiedzi

     - słuchanie i odpowiedzi na pytania.

     Z przyjemnością informujemy, że Janek został doceniony przez jury i otrzymał wyróżnienie.Serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku stanie do konkursu ponownie. Tym samym zachęcamy również inne osoby z naszej szkoły, aby spróbowały swoich sił w przemówieniach w języku angielskim.

   • KLASY PSYCHOLOGICZNE NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM
    • KLASY PSYCHOLOGICZNE NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

    • 18.03.2023
    • W ramach Światowego Tygodnia Mózgu dnia 17 marca klasa 1E oraz 1F uczestniczyła w XIII edycji Dni Mózgu w Trójmieście.

     Wydział Biologii Uniwersytu Gdańskiego przygotował szereg interesejących wykładów, warsztatów oraz pokazów laboratoryjnych, dzięki którym nasi uczniowie mogli pogłębić wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Poznali m.in. tajniki zdrowego i sprawnego mózgu, dowiedzieli się o przyczynach i skutkach niedostatku snu oraz jego fazach, jak również odkryli gdzie w mózgu mieszka głód a gdzie sytość.  Dodatkowo, uczniowie klasy o profilu psychologicznym mogli zapoznanać się z warsztatem pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów, jak również  doświadczyć odrobinę „studenckiego życia” :)

   • KUŹNIA NA ANS
    • KUŹNIA NA ANS

    • 17.03.2023
    • W środę 15 marca uczniowie klasy 1a wybrali się do Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, aby wziąć udział w dwóch warsztatach oraz wykładzie otwartym. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od niezaplanowanego - wydawało nam się- spaceru po elbląskiej Starówce, podczas którego przypominaliśmy sobie cechy architektury gotyckiej; okazuje się, że nasza wychowawczyni nie uznaje pustych przebiegów.

     Kiedy dotarliśmy na uczelnię, wzięliśmy udział w warsztatach- pierwszym dotyczącym komunikacji językowej i drugim związanym z pracą dziennikarza.  Nasza praca odbywała się na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej. Pracowaliśmy w parach, kształcąc umiejętność przekazywania informacji, przeanalizowaliśmy film w reżyserii Patricka Hughesa pt. ,,Signs", który opowiada o tym, jak ludzie w różny sposób komunikują się i jaki to ma na nich wpływ oraz wysłuchaliśmy części teoretycznej dotyczącej schematu komunikacji i złotej gwiazdy pytań. Tę część zajęć prowadziła Pani dr Katarzyna Jarosińska- Buriak.

     W drugiej części spotkania dowiedzieliśmy się, jakie cechy powinien mieć dziennikarz i jak dużą rolę odgrywa sposób redagowania tekstu - w myśl zasady: mniej znaczy więcej. Zwieńczeniem naszej wizyty w ANS był wykład Pana dr. hab. Zenona Licy profesora UG pt. "Rozmowy o języku", który dotyczył socjolektu młodzieżowego oraz etymologii wyrazów związanych z kulinariami. 

      

     Autorzy tekstu: Aleksandra Chmura, Róża Soja kl. 1a

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka kl. 1a

   • SZCZYTY GŁĘBI, CZYLI O NIEBEZPIECZEŃSTWACH, ALE I POŻYTKACH PŁYNĄCYCH Z METAFOR!
    • SZCZYTY GŁĘBI, CZYLI O NIEBEZPIECZEŃSTWACH, ALE I POŻYTKACH PŁYNĄCYCH Z METAFOR!

    • 17.03.2023
    • Niebanalny sposób na spędzenie czwartkowego wieczoru znalazły uczennice klasy 4a z p. Aleksandrą Maciejewską, które wzięły udział w szkoleniu online prowadzonym przez prof. Michała Rusinka. Przez dwie godziny, w gronie ponad dwutysięcy słuchaczy zgłębiały istotę metaforyzacji codziennego języka. Jak się okazało- metafory są nieodłącznym elementem naszej komunikacji i ... zastępują prezentację w PowerPoint (sic!), mają charakter wizualny i są związane z naszym poznawaniem rzeczywistości, bo " prawda jest armią metafor". Wśród wielu przykładów i analiz szczególnie utkwiły nam w pamięci te, dotyczące instrukcji podłączenia pralki : kolanko węża umieścić w świetle otworu- prawda, że poetyckie?

     Żałujcie, że Was z nami nie było.

     A. M.

   • MIEJSCE - PRZESTRZEŃ SACRUM
    • MIEJSCE - PRZESTRZEŃ SACRUM

    • 16.03.2023
    • Za nami marcowe Spotkania Akademickie, tym razem prof. Giemza zaprosił nas w podróż śladami Andrzeja Stasiuka i jego fascynacji Beskidem Niskim oraz kulturą łemkowską.

     Tak spotkanie z młodzieżą opisuje profil Książka z plecaka: Wczoraj rozmawialiśmy z maturzystami o Stasiuku, o naturalizmie jego prozy i o oniryzmie, o pokrewieństwie z Brunonem Schulzem: "Czas pęka, rozłazi się i, żeby nie zwariować, wciąż trzeba go odtwarzać. Ta kruchość, ulotność, nietrwałość czasu to specyfika moich stron. Nigdy nie płynął tutaj równym, spokojnym nurtem, właściwym wielkim metropoliom". Czego nie zdążyłem powiedzieć (bo nigdy nie mówi się wszystkiego...) - Stasiuk widzi rozpad i przemijanie tam, gdzie chcemy widzieć jakiś constans. Ale ten rozpad prowadzi go ku temu co Ukryte i Nienazwane, ku pełnemu poznaniu. Kontempluje rzeczywistość gdzieś na marginesach naszego, historycznie istniejącego świata. I jeszcze jedno zdanie: "Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotne". ("Fado").

     My niezmiennie dziękujemy - uczennice kl. 4a i A. M.

   • SELFIE W TODZE 
    • SELFIE W TODZE 

    • 15.03.2023
    • 15 marca 2023 r. klasa 2b pod „Patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji” uczestniczyła w warsztatach kryminalistycznych i zwiedziła muzeum kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

     Warsztaty, w których uczestniczyliśmy, dotyczyły wykorzystania mikroskopu fluoroscencyjnego w analizie śladów daktyloskopijnych. Takim specjalistycznym sprzętem UG dysponuje od niedawna. Dowiedzieliśmy się jak działa mikroskop i w jaki sposób można wykorzystać zjawisko fluorescencji w procedurach identyfikacji osób. Warsztaty poprowadził zespół naukowy : Panie dr Aneta Lewkowicz, mgr Martyna Czarnomska stażystka TCU Texas i licencjatka kryminologii Emilia Gruszczyńska.

     Kolejną atrakcją była wizyta w muzeum kryminalistyki WPiA UG - jedynym takim w Polsce. Zbiory muzeum, ich wartość historyczną oraz materialną mogliśmy poznać dzięki Panu Januszowi Czeczko. W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe, umundurowanie policyjne. Zobaczyliśmy także eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentację kryminalistyczną głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw.

     Na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie trwał „Dzień otwarty uczelni”, zapoznaliśmy się z ofertą kształcenia, kierunków studiów a także co odważniejsi „przymierzyli się” do przyszłego zawodu pozując do zdjęć w todze.

     To był dzień pełen wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do naszych domów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

     TR

   • WYJAZD NA UWM W OLSZTYNIE
    • WYJAZD NA UWM W OLSZTYNIE

    • 14.03.2023
    • Dziś uczniowie kl. 2d na zaproszenie Lingwistyki w biznesie UWM w Olsztynie uczestniczyli w zajęciach fonetycznych z j. angielskiego oraz w warsztatach z metod uczenia się języków obcych. 

     W drugiej części wyjazdu uczniowie przeszli przez starówkę Olsztyna prosto do fundacji "Borussia", w której poznali jej historię oraz wysłuchali krótkiej prezentacji o działaniach oraz projektach tejże fundacji.

   • SIATKARKI NA PODIUM
    • SIATKARKI NA PODIUM

    • 13.03.2023
    • W rozegranych 13. 03. 2023 roku zawodach licealnych w siatkówce dziewcząt, do których przystąpiło 10 zespołów szkolnych nasze dziewczęta zaprezentowały bardzo dobrą i nieustępliwą grę w siatkówkę.  Odmłodzony zespół przystąpił do rywalizacji pokonując z wysoką przewaga zespół ZSOŚiU. Zwycięstwo umocniło dziewczęta w przekonaniu, że mogą grać solidną siatkówkę co przekuło się w kolejną wygraną tym razem nad drużyną ZSM. Wygrane mecze wpłynęły na dobry nastrój w zespole i optymistyczne nastawienie do finałowej części turnieju. Do finału awansowały trzy licea: ILO, IILO i IIILO. Mecze o podział stopni podium były bardzo widowiskowe, w których można było zaobserwować ciekawe, jak na szkolną siatkówkę, rozwiązania taktyczne przypieczętowane dynamicznymi atakami i obronami ataków. Wyczucie boiska i przewidywanie pozwalało na wielokrotne kontrataki, a taka gra zespołów bardzo się podoba kibicom i przynosi wiele satysfakcji z wygranej akcji zawodniczkom. Ostatecznie nasz szkolny zespół dziewcząt w składzie: Wernika Kłos, Weronika Bachewicz, Amelia Białkowska, Hanna Tarczyńska, Zuzanna Rakoczy, Pola Gburzyńska, Zuzanna Krasnopolska i Oliwia Rolka zajął trzecie miejsce. Trzeba zaznaczyć, że trzecie miejsce dziewcząt, po kilku sezonach poza podium, jest wspaniałym osiągnięciem sportowym sukcesem pasjonatek siatkówki.

     Wielkie gratulacje!!!

     WM.

   • WIKTORIA BENDYK Z TYTUŁEM FNALISTKI
    • WIKTORIA BENDYK Z TYTUŁEM FNALISTKI

    • 11.03.2023
    • 11 marca 2023 r. odbyły się w Kętrzynie eliminacje okręgowe X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym organizowanej corocznie przez Centrum Organizacji Przedmiotowo-Tematyczno-Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno-Historycznych w Białymstoku.

     Wiktoria Bendyk, uczennica z klasy 2b wykazała się ogromną wiedzą z zakresu historii i aktualnych wydarzeń z wiedzy o społeczeństwie i prawach człowieka. Uzyskała tytuł finalistki.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     MK

   • SIATKARSKIE ZMAGANIA 2023
    • SIATKARSKIE ZMAGANIA 2023

    • 10.03.2023
    • Kolejną dyscypliną Licealiady była siatkówka. Gospodarzem zmagań młodzieży pasjonującej się siatkówką było nasze liceum. Do zawodów  przystąpiło 12 drużyn szkolnych  Rywalizacja zespołów siatkarskich chłopców przebiegała w dobrej atmosferze sportowej na boisku a kibice zachęcali "przyśpiewkami" do widowiskowej gry. Poziom gry we wstępnej fazie turnieju był mocno zróżnicowany. Zespoły zaprezentowały wszystkie warianty taktyczne gry. Zaobserwować można było zwykłą szkolną siatkówkę jak również zaawansowaną grę znaną z relacji telewizyjnych. Ostatecznie do finału awansowały trzy zespoły: II LO, III LO i ZSM i po rozegraniu gier finałowych powyższa kolejność utrzymała się na podium. Nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce i chłopcy stanęli na drugim stopniu podium: Jakub Grzębski, Iwo Rudziński, Mateusz Bojanowski, Michał Kurpiewski, Igor Zaroda, Alek, Kajetan Kwas, Bartosz Wiśniewski, Łukasz Tomaszewski, Denis van Ieperen,  Grzegorz Stromski i Igor Grzelak. Już dawno w siatkówce męskiej tak wysokiego wyniku nie było. Zaangażowanie i odporność w trudnych sytuacjach chłopakom pozwoliła na osiągnięcie tak wysokiego wyniku.

     Gratulacje dla całego zespołu!!!

   • EDUKACYJNA PODRÓŻ ŚLADAMI "KONRADA WALLENRODA" CZYLI... KUŹNIA W MALBORKU 
    • EDUKACYJNA PODRÓŻ ŚLADAMI "KONRADA WALLENRODA" CZYLI... KUŹNIA W MALBORKU 

    • 06.03.2023
    • We wtorek 28 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do zamku krzyżackiego w Malborku. Podzieliliśmy się na dwie grupy, naszymi przewodnikami byli: brat Mikołaj i siostra Małgorzata. Dowiedzieliśmy się, jak faktycznie wyglądały stroje Krzyżaków oraz jak zmieniał się zamek na przestrzeni wieków. Zgłębialiśmy tajniki architektury średniowiecza, szczegółowo przyglądając się elementom charakterystycznym dla gotyku. Poznaliśmy wiele motywów biblijnych pojawiających się m.in. na malowidłach, jak i mroczną stronę zakonu, i historię wojen przez niego prowadzonych. Mieliśmy również okazję posłuchać fantastycznego śpiewu brata Mikołaja. Jako zwieńczenie kilku śmiałków miało okazję przymierzyć zbroje i hełmy, mogliśmy też z bliska obejrzeć średniowieczną broń. W przerwach poruszaliśmy również tematy literatury i dzisiejszego życia w Malborku.

     Z zamku wyszliśmy pełni nowych wrażeń, a informacje przekazane przez oprowadzającego zmieniły nasze postrzeganie Zakonu Krzyżackiego (Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie).

     Autorzy tekstu: Bronisz Bronowski, Róża Soja kl. 1a

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij, Pola Gruszecka, Antonia Piaskowska, Ola Mickiewicz, Julia Mazowita kl. 1a

   • III LO PODCZAS MIEJSKICH OBCHODÓW DNIA PAMIĘCI  ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
    • III LO PODCZAS MIEJSKICH OBCHODÓW DNIA PAMIĘCI  ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

    • 02.03.2023
    • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w całej Polsce upamiętniamy żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Uroczyste obchody święta odbyły się również w Elblągu, o godz. 12 na skwerze Rotmistrza Pileckiego. 

     W programie uroczystości były: przemówienia okolicznościowe, Apel pamięci i salwa honorowa. Przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej złożono kwiaty.

     W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy stanowili asystę sztandaru w składzie: Hanna Tarczyńska, Weronika Gęsina oraz Tomasz Maciejko.

     W.M. 

   • LICEALIADA  W UNIHOKEJU
    • LICEALIADA  W UNIHOKEJU

    • 02.03.2023
    • Gospodarzami rywalizacji sportowej w unihokeju były elbląskie licea, IIILO i IVLO w Elblągu. Przeprowadzenie turnieju wymaga przygotowania pełnowymiarowego boiska do gry. Do zawodów przystąpiło po 12 zespołów dziewcząt oraz chłopców. Dziewczęta rywalizowały w IV LO a chłopcy  w III LO w Elblągu natomiast finał zorganizowany został w III LO w Elblągu. Rywalizacja zespołów podczas gier eliminacyjnych była bardzo wyrównana. Uczniowie starali się zademonstrować dobry poziom umiejętności indywidualnych operowania kijem oraz zespołowych opartych na szybkiej grze piłką często w podaniach wykorzystując grę z wykorzystaniem bandy. Po fazie eliminacyjnej do finałów awansowały po cztery zespoły dziewcząt i chłopców. Najlepsze zespoły turniej finałowy rozegrały 28 lutego 2023r w III LO w Elblągu. Rywalizacja o miejsca na podium była bardzo zacięta, zespoły grały bardzo dynamicznie, a akcje szybko przenosiły się z jednej na druga stronę boiska stwarzając zagrożenie utratą bramki. Bramki padały więc rywalizacja została rozstrzygnięta małymi punktami. Po liczeniu bramek zwycięzcami licealiady w unihokeju zostały zespoły: wśród dziewcząt ZSEiT Pasłęk a wśród chłopców IV LO w Elblągu. Nasze drużyny zajęły miejsca: chłopcy stanęli na trzecim stopniu podium a dziewczęta zajęły IV miejsce.

     Gratulacje za zaangażowanie i sportową postawę podczas rywalizacji sportowej w unihokeju!!!

                                                                                                                                                                                     WM.

   • TOMASZ MACIEJKO FINALISTĄ X OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
    • TOMASZ MACIEJKO FINALISTĄ X OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ

    • 01.03.2023
    • 25 lutego br. odbyły się eliminacje okręgowe X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej w Kętrzynie. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II reprezentował Tomasz Maciejko, uczeń z klasy 3b. Podejmując to wyzwanie Tomek wykazał się ogromną wiedzą z zakresu historii i współczesnej Unii Europejskiej. Został finalistą X Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     MK

   • 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
    • 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

    • 01.03.2023
    • Byli sumieniem narodu polskiego po 1945 r.

     Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. 

     Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

   • KUŹNIA KOLEJNY RAZ W KINIE
    • KUŹNIA KOLEJNY RAZ W KINIE

    • 27.02.2023
    • W piątek 24 lutego mogliśmy zobaczyć film biograficzny w reżyserii Rafaela Lewandowskiego pt. "Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie". Prezentuje on sylwetkę poety dzieki wspomnieniom tych, którzy byli mu najbliżsi, pokazuje również proces twórczy autora. Okazuje się, że tak naprawdę pisanie wierszy to nie tylko siedzenie przed kartką i pisanie, ale też podróże dzięki, którym autor czerpał inspiracje. Dowiedzieliśmy się również, że poeta zmagał się z chorobami psychicznymi - depresją, która niszczyła jego życie z dnia na dzień.

     Podobało nam się to, jak w filmie bliscy Zbigniewa Herberta opisują nam jego wrażliwą stronę, która nie była dostępna wszystkim, którzy go znali. Doceniamy to, że film ukazuje człowieka, nie posąg POETY NIEZŁOMNEGO, prawdę o tym, że nawet uśmiechnięty człowiek może borykać się z problemami.

     Po wyjściu z kina zdobyliśmy się na refleksje o filmie i aktywnie o nim dyskutowaliśmy.

     Tekst: Aleksandra Chmura, Róża Soja kl. 1a

     Foto: Zuzanna Madziar, Natalia Skalij kl. 1a