• SPOTKANIE ELBLĄSKIEJ MŁODZIEŻY Z „BŁĘKITNYM GENERAŁEM” JÓZEFEM HALLEREM - 6.04.2018 R.

      • 25.10.2018 08:20

      • Nasze Liceum przez cały rok organizuje wydarzenia, mające uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” rozpoczął się 3 listopada 2017 r. uroczystą konferencją w CSE Światowid. Tymi słowami konferansjerzy Julia Kruszewska z kl. 3b i Kuba Marzec z kl. 2a otworzyli warsztaty edukacyjno-patriotyczne o Błękitnym Generale. 6 kwietnia 2018 r. w Ratuszu Staromiejskim młodzież z Elbląga i Ziemi Elbląskiej miała okazję bardziej poznać postać generała Józefa Hallera.

        Józef Haller był zawodowym oficerem w armii austro-węgierskiej, służbę opuścił w stopniu kapitana kilka lat przed wybuchem I wojny światowej. Zajął się harcerstwem, działalnością spółdzielczą i społeczną. Do wojska wrócił w 1914 roku,walczył w Legionach Polskich. Różnił się od Józefa Piłsudskiego w podejściu do walki. Uważał, że najpierw należy wyszkolić żołnierzy, nawet jeżeli będą się szkolić w armii zaborców - referowała dr Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej O/ Gdańsk.

        Wielką Wojnę z lat 1914-18 generał Haller kontynuował jako dowódca Armii Polskiej we Francji, którą od koloru mundurów zwano „Błękitną Armią”. 11 listopada 1918 r. nie był jednak dla Polaków końcem działań zbrojnych. Generał Józef Haller walczył w wojnie polsko-ukraińskiej, polsko-radzieckiej. Warto pamiętać, że to on dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem 10 lutego 1920 r. w Pucku.

        W Ratuszu Staromiejskim obejrzeliśmy wystawę o „Ojcach Niepodległości'', prezentującą sylwetki najważniejszych polskich działaczy politycznych z przełomu XIX i XX wieku.W drugiej części spotkania uczniowie 9 elbląskich szkół ( 27 uczniów ) rywalizowali w konkursie na najpiękniejszą interpretację ,,Pamiętników'' generała Józefa Hallera.

        Elbląskie czytanie rozpoczął, jako Gen. J.Haller, Dariusz Siastacz aktor teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Wspaniała charakteryzacja, postawa, tembr głosu wprowadziły wszystkich w klimat epoki międzywojennej.

        Nagrodę Prezydenta Miasta Elbląga jury przyznało naszemu koledze Kamilowi Świniarskiemu z kl.2a, nagrodę Naczelnika IPN O/Gdańsk otrzymała Weronika Cichocka z kl. 2a zaś nagrodę Dyrektora III LO im. Jana Pawła II wywalczył uczeń SP NR 12 Paweł Marchlewski.

        Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia – pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe,( również nasi uczniowie - Ola Jankowska z 2b i Mateusz Dudek z 2a), które ufundowało TK ,, Bellona'' z Warszawy, partner projektu. Montaż i realizacja obrazów o międzywojennej Polsce to dzieło Oli Myślickiej z kl. 3b. Wspierali nas pomocną postawą Agata Kowalewska, Ola Ptak, Filip Łuszczyński i Mikołaj Olender z 2a. Podziękowania w postaci pamiątkowych dyplomów oraz kwiaty skierowaliśmy na ręce Pani dr. B. Męczykowskiej i Pana A. Jocza Dyrektora Departamentu Kultury UM Elbląga, nauczycieli którzy przygotowali młodzież do udziału w konkursie. W naszych warsztatach wzięło udział ponad 150 uczniów z Elbląga i okolic. Wydarzenie poświęcone Błękitnemu Generałowi relacjonowały media Port.el partner medialny projektu i TV Truso. Dziękujemy !!!

        T.Rakowska

      • Wróć do listy artykułów